ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Tulevaisuuden auto vaatii MEMS-pohjaista ajoitusta

Ohjelmistopohjaiset ajoneuvot lisäävät elektroniikan ja dataliikenteen määrää nopeasti. Turvallinen ja luotettava toiminta edellyttää entistä tarkempaa synkronointia, kun ajoneuvoihin integroidaan yhä enemmän kameroita, tutkia, lidareita ja keskitettyjä laskentayksiköitä.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

v4 # recom webb
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Huawei Mate 40 Pro – markkinoiden paras kamera tutuin puuttein

Tietoja
Julkaistu: 11.01.2021
Luotu: 11.01.2021
Viimeksi päivitetty: 11.01.2021
  • Devices

Kiinalainen Huawei myy ennusteiden mukaan vain 45 miljoonaa älypuhelinta tänä vuonna. Donald Trumpin hallinnon aloittama kampanja pääsee näin ainakin jossakin mielessä tavoitteeseensa. Tämä on sääli, sillä esimerkiksi uusi Mate 40 Pro on monella tapaa upea laite.

ETN testasi joulutauolla Mate 40 Prota pidemmän aikaa. Ennen kaikkea halusimme tietää, onko testeissä loistanut kamerajärjestelmä maineensa arvoinen ja toiseksi, miten onnistuu käyttö ilman niitä kuuluisia Googlen palveluja.

Lyhyt vastaus ensimmäiseen on ehdottomasti kyllä. Mate 40 Pron kamera on tähän asti testaamistamme paras. Kolmoiskamerassa on 50 megapikselin pääkenno (1/1,28 tuuman kenno), 20 megapikselin laajakulmakamera (1/1,54 tuumaa) ja 12 megapikselin telekamera (1/3,56 tuumaa). Spekseiltään kamerayhdistelmä ei ehkä ole markkinoiden paras, mutta Huawein kuvausalgoritmit ovat yksinkertaisesti parhaat.

Tämä vaatii totta kai tehokasta ISP-prosessointia, mutta kyllä myös Huawein kuvantamislabra Tampereella voi röyhistää rintaansa. Mate 40 Pron kameran dynamiikka on erinomainen ja esimerkiksi hämäräkuvaamisessa muut valmistajat ovat edelleen kaukana takana.

Tämä näkyy monella tapaa. Kaksois-selfiekamera osaa toki laajakulmaotokset, mutta algoritmien laadun näkee bokeh-efektin luonnollisuudessa. Telekenno ei välttämättä ole markkinoiden terävintä kärkeä, mutta jälleen kuvankäsittely tuottaa laadultaan parasta jälkeä. Ei siis ihme, että laite on noussut listojen kärkeen sekä kamerakokonaisuuden että selfie-kuvaamisen osalta. Esimerkiksi DxOMarkin rankingissa se pitää edelleen kärkisijoja.

Mate 40 Pro on erinomainen myös videokuvaamisessa. 4K-video on kohinaton ja erittäin vakaa. Kömpelökin tuottaa sillä laadukasta videokuvaa.

Se toinen iso kysymys on kuitenkin edelleen iso mutta. Huawei ei ole nyt vuoteen saanut tuotua markkinoille lippulaivamalleja, joissa sovellustuki olisi tuttua Androidia. Google Playn sijaan laitteen sovelluspuoli perustuu AppGalleryyn ja Petal-hakuun, joka on tosin erinomainen työkalu puutteiden korjaamiseen. AppGallery-valikoima kasvaa nopeaa vauhtia, ja vuodenvaihteen alla Huawei ilmoitti, että Suomen tarjonta on kasvanut K-Ruoka-, Tankille-, CityShoppari-, Foodora-, Polar- SmartumPay- ja Maastokartat-sovelluksilla. Käytännössä tämä tarkoittaa, että merkittävin puute on pankkisovellusten alueella, mitä Huawei sanoo työstävänsä kovaa vauhtia.

Entäpä sitten, jos Mate 40 Pro -puhelimessa yrittää käyttää Googlen palveluita? Käytössä on kaksi eri tapaa: voi asentaa laitteeseen virtuaalikoneen, jossa voi ajaa niitä sovelluksia, jotka eivät HMS-alustalle asennu. Toinen tapa on asentaa GMS-palvelut esimerkiksi Googlefier-sovelluksella.

Näistä tavoista ensimmäinen on periaatteessa aivan toimiva. Itse asensin laitteeseen virtuaalikoneen, jossa aetaan Android 7 -varianttia ja siinä Google Play toimii normaaliin tapaan. Siirtyminen laitteen oman käyttöjärjestelmän ja virtuaalikoneen välillä toimii yhdellä napin painalluksella.

Puutteitakin tässä menetelmässä on. Esimerkiksi Chromecast ei suostunut toimimaan, mikä on iso puute, koska erilaisten mirror-tekniikoiden kanssa pelaaminen voi olla työlästä. Sama pätee Whatsappiin: e kyllä toimii virtuaalikoneessa, mutta ilmoitukset eivät tule läpi itse puhelimeen. Tämä tarkoittaa, että Whatsappin joutuu asentamaan laitteen omalle alustalle. Tämä taas vaatii omat temppunsa, mikäli haluaa esimerkiksi noutaa vanhat keskustelut varmuuskopiosta (tästä enemmän täällä). Toisaalta Facebook saattaa omilla toimillaan helpottaa tätä ongelmaa, kun Whatsappista nyt näyttää olevan joukkopako muille pikaviestialustoille.

Pääosin valtaosa sovelluksista toimii HMS:n päällä aivan hyvin. Tämä koskee useimpia suoratoistosovelluksia, Googlen Nest-sovellusta (aika yleinen harmi on, että sovellus valittaa GMS-palvelujen puuttumisesta, mutta toimii silti). Koronavilkku toimii virtuaalikoneessa, mutta ei vielä HMS-alustalla.

Googlefier-menetelmä on hankalampi. Oikean version löytämiseen menee aikaa ja kun sellaisen löytää, asennus tietenkin aiheuttaa kaikkien takuiden menettämisen. Verkko on kuitenkin pullollaan Googlefier-oppaita ja niiden perusteella asennus onnistuu. Suositella sitä ei oikein uskalla.

Tuomio?

Laitteena Mate 40 Pro on upea. 90-hertsinen näyttö erottelee 2772 x 1344 pikseliä 6,76-tuumaisella ruudulla. Näyttö on hieno, mutta varsin voimakas kaartuminen reunoilla voi aiheuttaa vastalauseita. Itse pidän suoremmista linjoista puhelimissa. Uuden Maten Kirin 990 -prosessori on erittäin tehokas 5 nanometrin prosessissa valmistettu järjestelmäpiiri, jossa osin Suomessakin kehitetty 5G-modeemi on integroitu suoraan piirisarjalle. Se tukee myös SA-tyypin verkkoja, mutta ei millimetrialueen taajuuksia.

GMS-palvelujen puute on kuitenkin edelleen ongelma. Sen takia laitetta ei voi peruskäyttäjälle suositella. Eipä reilun tonnin arvoinen älypuhelin toisaalta olekaan peruskäyttäjälle suunnattu.

Alkanut vuosi tulee olemaan Huaweille äärimmäisen tärkeä. Honor-tuotelinja on myyty ja sitä yritetään taatusti saada salonkikelpoiseksi niin, että laitteisiin voisi jatkossa asentaa Androidin GMS-tuella. Kiinassa Huawein asema on laitemarkkinoilla vahva, eikä GMS-puute ole siellä aiemminkin ollut ongelma. Tänä vuonna Huawein pitäisi aloittaa siirtymä omaan Harmony OS -käyttöjärjestelmäänsä ja se tuo mielenkiintoisen vaiheen älypuhelimissa. iOS ja Android ovat hieman toistakymmentä vuotta vanhoja alustoja, mutta ei kai mikään ikuisesti kestä.

MORE NEWS

Uusi tekniikka sulattaa tuulilasin 60 sekunnissa

Tuulilasin huurtuminen ja jäätyminen on sähköautoille selvä ongelma. Perinteinen lämmitykseen perustuva sulatus kuluttaa paljon energiaa ja toimii hitaasti kovassa pakkasessa. Nyt markkinoille on tulossa tekniikka, joka irrottaa jään tuulilasista jopa minuutissa ja murto-osalla energiankulutuksesta.

Teollinen PC osaa nyt ajaa tekoälyä paikallisesti

Teollisen reunalaskennan tekoäly siirtyy uuteen vaiheeseen. Saksalainen congatec on julkistanut uuden COM Express Compact -moduulin, joka pystyy ajamaan tekoälysovelluksia paikallisesti ilman pilvipalveluja tai erillisiä kiihdytinkortteja.

Tekoäly tuli Raspberry Pi -kortille

Raspberry Pi on ottanut merkittävän askeleen kohti paikallista, laitepohjaista tekoälyä. Yhtiö on julkistanut Raspberry Pi AI HAT+ 2 -lisäkortin, joka tuo generatiivisen tekoälyn tuen suoraan Raspberry Pi 5 -kortille ilman pilvipalveluita.

Helvarille yhtiön 100-vuotisen historian suurin sopimus

Suomalainen valaistuksenohjauksen ja älykkäiden rakennusratkaisujen toimittaja Helvar on solminut historiansa suurimman sopimuksen Turkin valtionhallinnon mittavaan rakennushankkeeseen. Kyseessä on yli sadan vuoden aikana merkittävin yksittäinen kauppa yhtiölle, joka vahvistaa Helvarin asemaa kansainvälisten, korkean turvallisuustason julkisten kohteiden teknologiapartnerina.

Pikalataus rasittaa akustoa selvästi enemmän

Geotabin laaja telematiikka-analyysi osoittaa, että sähköautojen pikalataus kuluttaa akustoa selvästi nopeammin kuin hidas lataus. Aineisto perustuu yli 22 000 ajoneuvoon ja 21 eri automalliin. Tulokset koskevat todellista käyttöä, eivät laboratoriotestejä.

RECOM avaa tuotekehityskeskuksen tuotannon viereen

RECOM Power GmbH avaa uuden tuotekehityskeskuksen ja SMT-prototypointilinjan Xiameniin. Yhtiön mukaan ratkaisu ei ole pelkkä kapasiteettilaajennus, vaan strateginen muutos, jossa tuotekehitys tuodaan fyysisesti lähelle valmistusta.

Suomalaiset Ruotsia edellä tekoälyn käytössä

Suomalaiset tietotyöntekijät hyödyntävät tekoälyä työssään selvästi enemmän kuin ruotsalaiset. Ero näkyy sekä käytön yleisyydessä että säännöllisyydessä. Tämä käy ilmi HP:n teettämästä Suomea ja Ruotsia vertailevasta tutkimuksesta.

EU kieltämässä Huawein ja ZTE:n laitteet kriittisistä verkoista

Euroopan unioni valmistelee uutta kyberturvallisuussääntelyä, joka käytännössä kieltäisi kiinalaisten laitevalmistajien Huawein ja ZTEn laitteiden käytön EU:n kriittisessä infrastruktuurissa. Asiasta kertoo Mobile World Live, joka viittaa Financial Timesin tietoihin.

Toimitusajat pidentyvät, osa tuoteperheistä siirtynyt allokaatioon

Vuosi sitten komponenttien toimitusajat oli Sourceabilityn mukaan keskimäärin 8–12 viikkoa. Nyt toimitusaikojen pituus on venynyt 26–40 viikkoon tai jopa pidemmiksi useilla toimittajilla. Useat valmistajat ovat siirtäneet keskeisiä tuoteperheitä pelkän allokaation piiriin eli täysiä tilausmääriä ei saada toimitettua.

Donut Labin toinen perustaja vakuuttaa CES-haastattelussa

Suomalainen Donut Lab esitteli CES 2026 -messuilla kiinteän elektrolyytin akkutekniikkaansa tavalla, joka antaa harvinaisen konkreettisen kuvan teknologian kypsyydestä. YouTube-kanava MissGoElectric haastatteli yhtiön toista perustajaa Tuomo Lehtimäkeä, joka on myös Donut Labin hallituksen puheenjohtaja ja toimitusjohtaja Marko Lehtimäen veli.

Kahden kanavan teholähde monipuolisiin testaussovelluksiin

Rohde & Schwarz on esitellyt uuden NGT3600 -tasavirtalähdesarjan. Sarjan ydin on kaksikanavainen R&S NGT3622, joka on suunniteltu monipuolisiin testaus- ja mittaussovelluksiin tuotekehityksessä, laadunvarmistuksessa ja tuotannossa.

AWS:n eurooppalaisten asiakkaiden data pysyy nyt Euroopassa

Amazon Web Services (AWS) on ottanut merkittävän askeleen Euroopan digitaalisen suvereniteetin vahvistamisessa. Yhtiö on tuonut yleisesti saataville AWS European Sovereign Cloud -ratkaisun, jonka keskeinen lupaus on yksiselitteinen: eurooppalaisten asiakkaiden data, metadata ja pilvipalveluiden hallinta pysyvät kokonaan EU:n sisällä.

Tekoäly kasvattaa puolijohdealan ensimmäistä kertaa yli biljoonaan dollariin

Puolijohdeteollisuus ylittää ensimmäistä kertaa biljoonan dollarin liikevaihdon rajan vuonna 2026. Taustalla on ennen kaikkea tekoälyn räjähdysmäinen kasvu, joka ohjaa investointeja muisti- ja logiikkapiireihin sekä datakeskuksiin, arvioi Omdia tuoreessa markkinaennusteessaan.

Datakeskukset keräävät lähivuosina suurimmat AI-rahat

Tekoälymarkkinan nopea kasvu ohjautuu lähivuosina ennen kaikkea datakeskuksiin. Tuoreen ennusteen mukaan suurin osa tekoälyyn käytettävistä investoinneista kohdistuu palvelimiin, kiihdyttimiin, verkkoihin ja konesali-infrastruktuuriin, ei niinkään uusiin sovelluksiin.

Millisekunnit ratkaisevat tulevaisuuden ajoneuvon ohjelmistossa

ETN - Technical articleOhjelmistopohjaiset ajoneuvot avaavat valtavan määrän uusia mahdollisuuksia. Sovelluksia ja toimintoja syntyy jatkuvasti lisää, ja niiden avulla ajokokemuksesta pyritään tekemään entistä turvallisempi, miellyttävämpi ja paremmin verkottunut. Jos ADAS ja V2X ovat muotitermejä, tarkka ajoitus on perusta.

Oppo Find X9 on huippupuhelin, jota ei tarvitse ladata joka ilta

Kiinalaisen Oppon Find X9 on tullut myyntiin Suomessa 999 euron hintaluokkaan. Tässä mallissa huomio kannattaa ohjata yhteen asiaan. Akunkesto on poikkeuksellinen. Se muuttaa arjen käytön rytmin, koska puhelinta ei tarvitse ladata rutiininomaisesti joka yö.

Ericsson uhkaa irtisanoa 1600 työntekijää Ruotsissa

Verkkolaitevalmistaja Ericsson aikoo vähentää henkilöstöään Ruotsissa noin 1 600 henkilöllä, mikä vastaa noin 12 prosenttia työntekijöistä. Yhtiön ttiedotteen mukaan irtisanomisvaroitukset ovat osa toimia, joilla pyritään varmistamaan yhtiön kilpailukyky.

Huoltovarmuuskeskus: Yritysten johto ei vieläkään reagoi kyberuhkien kasvuun

Suomalaisten huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberturvallisuus ei kehity samaa vauhtia kuin uhkaympäristö. Huoltovarmuuskeskuksen tuoreen Kyberkypsyys toimialoilla 2025 -selvityksen mukaan kansallinen kyberkypsyys on noussut vuodesta 2022 vain marginaalisesti, vaikka geopoliittinen tilanne, valtiollinen kybertoiminta ja toimitusketjuihin kohdistuvat hyökkäykset ovat lisääntyneet merkittävästi.

IP-lohkojen kauppa kasvattaa nyt EDA-markkinaa

Puolijohdesuunnittelun työkalumarkkina kasvaa, mutta kasvu ei tule perinteisistä EDA-työkaluista. Vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä nopeimmin kasvanut segmentti oli puolijohde-IP, eli valmiiden IP-lohkojen lisensointi ja myynti.

Kuluttajat laittavat jättimäisiä summia mobiilisovelluksiin

Mobiilisovellusten kuluttajakulutus kasvoi vahvasti vuonna 2025, vaikka sovellusten latausmäärät laskivat edelleen, kertoo analytiikkayritys Appfigures vuoden 2025 raportti. Kuluttajien mobiilisovelluksiin käyttämä rahamäärä kasvoi noin 155,8 miljardiin Yhdysvaltain dollariin eli reiluun 138 miljardiin euroon.

v4 # recom webb mobox
2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Millisekunnit ratkaisevat tulevaisuuden ajoneuvon ohjelmistossa

ETN - Technical articleOhjelmistopohjaiset ajoneuvot avaavat valtavan määrän uusia mahdollisuuksia. Sovelluksia ja toimintoja syntyy jatkuvasti lisää, ja niiden avulla ajokokemuksesta pyritään tekemään entistä turvallisempi, miellyttävämpi ja paremmin verkottunut. Jos ADAS ja V2X ovat muotitermejä, tarkka ajoitus on perusta.

Lue lisää...

OPINION

Miksi Suomi jää jälkeen sähköautoissa?

Suomessa sähköauto yleistyy, mutta se tekee sen varovasti ja viiveellä. Sama kuvio toistuu tilasto toisensa jälkeen. Suunta on oikea, mutta vauhti jää jälkeen muista Pohjoismaista. Kyse ei ole tekniikasta, eikä latausinfrastruktuurista. Ne eivät enää ole este.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Uusi tekniikka sulattaa tuulilasin 60 sekunnissa
  • Teollinen PC osaa nyt ajaa tekoälyä paikallisesti
  • Tulevaisuuden auto vaatii MEMS-pohjaista ajoitusta
  • Tekoäly tuli Raspberry Pi -kortille
  • Helvarille yhtiön 100-vuotisen historian suurin sopimus

NEW PRODUCTS

  • Terävä vaste pienessä kotelossa
  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
 
 

Section Tapet