ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ETNdigi-superbanner
2026  # megabox

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Oct Nov # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Huawei Mate 30 Pro: Voiko ilman Googlea tulla toimeen?

Tietoja
Julkaistu: 17.03.2020
Luotu: 17.03.2020
Viimeksi päivitetty: 17.03.2020
  • Devices
  • Software

Huawei Mate 30 Pro on raudaltaan upea älypuhelin, joka on saanut huomiota ennen kaikkea siitä, ettei se tue Googlen mobiilipalveluita eli GMS-kehystä. Mutta voiko laitteella tulla toimeen? Mistä joutuu luopumaan, jos haluaisi käyttää niitä kaikkein suosituimpia mobiilisovelluksia?

Mate 30 Pro on varustettu Androidin avoimella käyttöjärjestelmällä. Sen päälle Huawei on toteuttanut oman EMUI-käyttöliittymänsä uusimman 10.0-version. Laite nojaa Huawein omiin HMS-palveluihin (Huawei Mobile Services), mitä valmistaja yrittää kasvattaa kolmanneksi ekosysteemivaihtoehdoksi.

Käyttöönotto sujuu sujuvasti. Vanhan puhelimen kloonaaminenkin onnistuu Huawei ID:n kautta. Ensimmäiseksi 90 hertsin nopeudella päivittyvällä tarkalla ruudulla huomaa, että monet tutut kuvakkeet puuttuvat. Ruutu kaartuu muuten peräti 88 astetta, minkä takia esimerkiksi monet webbisivut taipuvat (kuten kuva yllä näyttää). Design on hieno, mutta vaikuttaa jo osin käytettävyyteen.

Tässä testissä on kuitenkin kyse ennen kaikkea softasta. Ensi alkuun laitteeseen yritettiin asentaa Googlen palvelut erikseen. Verkossa on esitetty lukuisia keinoja tähän. Itse kokeilin neljää eri ohjetta eri asennuspaketteineen ja ainakin asennushetkellä jokainen niistä törmäsi Google-palvelujen vaatimaan synkronointiin. Ilmeisesti Play Protect osaa nyt tarkistaa jatkuvasti livenä, että laite on lisensoitu GMS-palveluja varten.

Siispä laitteella joutuu käytännössä tulemaan toimeen Huawein omalla AppGalleryllä sekä kolmansien osapuolten sovelluskaupoilla. Tällaisia on useita, esimerkiksi APKPure, johon on koottu laaja valikoima Androidin apk-asennuspaketteja.

AppGalleryn valikoima on kieltämättä edelleen aika niukka. Hyvää on se, että valikoima kasvaa vauhdilla ja esimerkiksi suomalaisten sovellusten valikoima kasvaa. Tätä edesauttaa se, että Play-kauppaan koodattu sovellus on varsin helposti muunnettavissa HMS-alustalle. Muunnos ei ole kehittäjän kannalta triviaali, muttei myöskään mikään valtava ponnistus.

Mikä toimii?

Niiden ”pakollisten” sovellusten käyttäminen edellyttää kuitenkin apk-pakettien asentamista verkosta jostakin muusta sovellusvalikoimasta. Hyvää on se, että asennus onnistuu niin selaimella kuin erillisillä, sovelluskauppojen omilla apk-työkaluilla. Asennus ei useimpien sovellusten kohdalla hankalaa: Twitter, Facebook, Instagram, Chrome-selain, MS Office, Outlook-sovellus, Wilma, Veikkauksen sovellus (joka muutenkin asennetaan Google Playn ohi), Spotify ja monet muut asentuvat ongelmitta. Jopa monen pankin mobiilitunnistukseen löytyy erillinen apk-paketti. Uusimpien tietojen mukaan Facebook, Twitter ja Instagram olisivat pian tulossa myös AppGalleryyn.

HSL:n mobiililippusovellus herjasi Google-palveluista, mutta toimii silti normaalisti. Samoin kävi Easypark-sovelluksen kanssa. Näiden kahden osalta pitäisi tietenkin varmistaa, että sovellus toimii myös backend-järjestelmässä. EasyParkin kehityksen kanssa varmistettiin, että pysäköinti toimii asianmukaisesti ja esimerkiksi pysäköinninvalvojat näkevät järjestelmästä, että pysäköinti on voimassa. EasyParkin täytyy nyt kehittää sovelluksestaan versio, jossa käyttäjässä epävarmuutta aiheuttava herja on poistettu.

Sitten on joukko sovelluksia, jotka vaativat hieman enemmän viilaamista. Whatsapp asentuu kyllä, mutta oman viestihistorian tuominen vaatii vähän töitä, sillä oletusarvoisesti Whatsapp tekee varmistuksensa Googlen Drive-pilveen. Android-puhelin tekee kuitenkin jatkuvasti myös paikallista backup-tiedostoa, joten sellainen pitää vain siirtää Mate 30 Pron muistiin.

Whatsapin keskustelujen siirto vaati hieman jumppaamista. Prosessi vaatii sitä, että Androidin Whatsapp-kansiosta kopioi kolme kansiota (backup, databases, media) tikulle. Sen jälkeen pitää asentaa Whatsapp Mate 30:een, mutta ei avata sitä. Asennus tekee puhelimeen Whatsapp-kansion, johon nuo aiemmin kopioidut 3 kansiota pitää siirtää. Sitten pitää vielä antaa Maten Whatsappille kaikki oikeudet (esimerkiksi paikallisiin kansioihin ja mediaan). Sen jälkeen sovellus otetaan käyttöön normaalisti ja käyttöönoton jälkeen sovellus löytää varmuuskopion ja kehottaa sen palauttamista.

Googlen Maps-sovelluksen voi myös asentaa apk-paketista. Se toimii Mate 30 Prossa ns. standalone-versiona eli ei esimerkiksi osaa linkittää omiin Google-hakuihin. Sovellus sinänsä toimii täysin. Toisaalta Huawein oman sovelluskaupan MapsME-sovellus toimii ja HERE asentuu kivuttomasti.

Mikä ei toimi?

Mistä sitten joutuu luopumaan? Käytännössä kaikki sovellukset, joiden taustalla joutuu ajamaan Googlen mobiilipalveluja, eivät ole käytettävissä. Tällaisia ovat esimerkiksi Google Analytics sekä Nest-valvontakameroiden sovellus, koska Nest on Googlen omistama.

Nämä ongelmat voi kiertää webbiselaimella. Analytics-sivusto ei ole yhtä näppärä kuin mobiilisovellus, mutta toimii hyvin. Isolla kännykkäruudulla käytettävyys on tyydyttävää luokkaa. Nest puolestaan voi hälyttää push-viestien lisäksi myös sähköpostiin, jolloin esimerkiksi videoleikkeitä pääsee katsomaan suoraan hälytyksen linkistä. Ei optimaalinen ratkaisu, mutta toimiva joka tapauksessa.

Gmail-sovellus ei tietenkään toimi, mutta kyse on lopulta vain pääteohjelmasta. Sähköpostien lukuun ja kalenteriin on tarjolla leegio vaihtoehtoja ja esimerkiksi Microsoftin Outlook sopii useimmille. Youtuben katseluun on tarjolla erilaisia downloader-sovelluksia, ja mediantoistoon avoimen koodin VLC Player taitaa edelleen olla kaikkein paras sovellus.

Ilmeisiä puutteitakin on. Jostain syystä esimerkiksi Telia TV -sovellus vaatii myös GMS-taustapalveluja. Tähän ei ole ymmärtääkseni mitään järkevää syytä, joten toivotaan että Telia työstää nopeasti oman version AppGalleryyn.

Täytyy toki myöntää, että testaajana olen siinä mielessä huono, etten juurikaan pelaa kännykällä. Angry Birdsit ja monet muut asentuvat normaalisti ja olettavaa on, että AppGalleryn suosion kasvun myötä pelivalikoima kasvaa nopeasti.

Tuomio?

Iso kysymys kalliin (999 euroa) Mate 30 Pron kohdalla on se, pärjääkö laitteella ilman GMS-kytköstä ja voiko sitä suositella? Ominaisuuksiltaan laite pärjää vertailussa tämän hetken premium-mallien kanssa helposti, tulivat ne sitten Koreasta, Cupertinosta tai Huawein kotimaasta Kiinasta. Kamera on testienkin perusteella markkinoiden kärkeä, mikä on tietysti tuttua Huawein lippulaivamalleissa. Ainoa laitepuolen ratkaisu, johon en itse tykästynyt, oli äänenvoimakkuuden säätö, joka ilmestyy ruudulle napauttamalla kahdesti joko vasenta tai oikeaa reunaa siltä kohdalta, jossa fyysiset säätimet yleensä majailevat. Ratkaisu toimii, mutta fyysisiä näppäimiä kaipaa. Esimerkiksi OnePlus on omalla liukusäätimellään toteuttanut tämän kaikkein parhaiten.

Jos suostuu vähän virittämään sovelluspuolta, Mate 30 Pron kanssa pärjää mainiosti. SIM-korttitelakan toiselle puolella voi istuttaa Huawein oman NM-muistikortin, jolloin tallennustilaa on useimpien kannalta käytännössä rajattomasti.

Mikäli Huawei ei saa jatkossakaan käyttöönsä GMS-palveluja, sen laitteissa tulee aina olemaan tiettyjä aukkoja. Google ei tule avaamaan sovelluskauppaansa tai palvelujaan, vaikka sureekin ison asiakkaan menetystä. Ei ainakaan nykyisen jenkkihallinnon aikana.

Moni ehkä miettii myös tietoturvakysymyksiä. Huawei tallentaa käyttäjätiedot ja -datan Euroopassa saksalaisille palvelimille ja koko datapolku ja esimerkiksi AppGalleryn maksujärjestelmä on TÜV-järjestön sertifioima. Ei se nyt ainakaan sen huonompi vaihtoehto ole kuin kaiken datan lataaminen amerikkalaisten yritysten – ja ehkäpä muidenkin instanssien -käyttöön.

Jos käytetyimmät sovellukset löytyvät jatkossa AppGallerystä, mitään esteitä todellisen kolmannen ekosysteemin nousulle ei ole. Huawei on harvoja yrityksiä, jolla on muskeleita yrittää tätä.

Huawein HMS-tiimi kertoo, että AppGallery jatkaa kasvuaan Suomessa ja maailmalla. Kansainvälisesti tunnetuista sovelluksista muun muassa BBC, CNN, Twitter, Tinder, Deezer, TikTok, Amazon Shopping sekä Microsoft Office löytyvät jo AppGallerysta. Huawei käy tällä hetkellä yhteistyöneuvotteluja suomalaisten sovelluskehittäjien ja yritysten kanssa, jotta kaikki suomalaisille tärkeimmät sovellukset löytyvät tulevaisuudessa AppGallery-sovelluskaupasta. AppGallery tarjoaa myös Quick Apps -pikasovelluksia, jotka ovat innovatiivisia, 5G-aikakauden laitteille tarkoitettuja sovelluksia, jotka eivät rasita älylaitteen muistikapasiteettia. Huawei julkaisee lisää päivityksiä Huawei AppGalleryn sovellusten osalta P40-sarjan lanseerauksen aikaan.

MORE NEWS

Siemens tuo sirujen tuotantotestauksen PCIe- ja USB-väyliin

Puolijohteiden monimutkaistuessa niiden tuotantotestaus vie yhä enemmän aikaa ja rahaa. Siemens pyrkii ratkaisemaan ongelman uudella Tessent Silicon Executable -ohjelmistolla, jonka avulla sirujen testikuvioita voidaan suorittaa suoraan nopeiden PCIe- ja USB-liitäntöjen kautta. Ratkaisu tuo samat testit piirin suunnittelusta tuotantolinjalle ja valmiiseen järjestelmään.

Mikro-ohjaimen rajat murtuvat – tekoälylle satoja megatavuja muistia

Mikro-ohjainten ja sovellusprosessorien välinen raja alkaa hämärtyä. Synaptics on esitellyt yhteistyössä Googlen kanssa uuden Astra SR200 -piirisarjan, joka tuo mikro-ohjaimeen tehokkaan tekoälykiihdyttimen ja jopa satoja megatavuja DRAM-muistia. Tavoitteena on ajaa aiemmin Linuxia ja erillistä muistia vaatineita tekoälysovelluksia pienissä, vähän energiaa kuluttavissa laitteissa.

Datakeskusten energiantarve puhutti Energiamessuilla

Datakeskusten kasvava sähkönkulutus, energian varastointi ja teollisuuden sähköistyminen nousivat keskeisiksi aiheiksi Tampereella järjestetyillä Energiamessuilla. Kolmipäiväinen tapahtuma kokosi yhteen 7800 energia-alan ammattilaista ja asiantuntijaa.

Tämä työkalu löytää virheet, jotka jäävät testeissä piiloon

Sulautettu järjestelmä voi läpäistä kaikki testit ja sisältää silti virheitä, jotka aiheuttavat ongelmia vasta todellisessa käytössä. Ruotsalainen Percepio pyrkii löytämään tällaiset piilevät ongelmat ennen tuotteiden päätymistä asiakkaille. Nyt tekniikka on tuotu myös Zephyr-reaaliaikakäyttöjärjestelmän kehittäjien ulottuville.

Renesas vaihtaa flashin MRAM-muistiin uusissa ohjaimissaan

Renesas ottaa merkittävän askeleen 32-bittisten mikro-ohjaintensa kehityksessä. Uudet RX74M- ja RX74N-piirit ovat RX-perheen ensimmäiset 22 nanometrin prosessilla valmistettavat mikro-ohjaimet, joissa perinteinen sulautettu flash-muisti on korvattu MRAM-muistilla. Samalla kellotaajuus nousee 600 megahertsiin, mikä on yli kaksinkertainen edeltäjiin verrattuna.

60 gigahertsin tutkat voidaan testata ilman mittauskammiota

Millimetriaaltotutkien tuotantotestaus voi jatkossa onnistua ilman suuria ja kalliita kaiuttomia mittauskammioita. Japanilaiset Anritsu ja Candox Systems ovat osoittaneet, että 60 gigahertsin tutkien mittaukset voidaan tehdä lähikenttäanturilla siten, että tulokset vastaavat riittävän hyvin virallisissa hyväksyntätesteissä käytettäviä kaukokenttämittauksia.

Yksi verkkopyyntö voi riittää palvelimen kaappaamiseen

Kahdesta kriittisestä PHP-haavoittuvuudesta voi muodostua vakava uhka valtavalle määrälle verkkosivustoja ja verkkokauppoja. PHP2Shell-nimellä tunnetut haavoittuvuudet saattavat mahdollistaa palvelimen kaappaamisen yhdellä verkkopyynnöllä ilman käyttäjätunnuksia tai salasanaa. Korjauspäivitykset on jo julkaistu, mutta suuri määrä palvelimia käyttää edelleen vanhoja PHP-versioita.

Nokian Hotard: Tekoälyverkkojen kysyntä ylittää jo tarjonnan

Toimitusjohtaja Justin Hotard ei usko tekoälyinfrastruktuurin kysynnän jäävän lyhytaikaiseksi kasvupiikiksi. Nokian myynti tekoäly- ja pilviasiakkaille kasvoi kolmannella neljänneksellä 123 prosenttia. Yhtiö ennustaa optisten verkkojen ja IP-verkkojen yhteenlasketun liiketoiminnan kasvavan ensi vuonna jopa 30 prosenttia.

Lovable vie vibekoodauksen yritysten omiin pilviin

Ruotsalainen AI-yhtiö Lovable haluaa tehdä vibekoodauksesta yritysten tuotantokelpoisen ohjelmistokehityksen työkalun. Uuden Deploy on AWS -ratkaisun avulla tekoälyllä luodut sovellukset voidaan ajaa yrityksen omassa pilviympäristössä. Ensimmäisten suurasiakkaiden joukossa on Deutsche Telekom.

Donut Labin kylmätestissä kovat tulokset

Donut Labin kiinteän elektrolyytin akku säilytti lähes 97 prosenttia kapasiteetistaan 30 asteen pakkasessa. VTT tekemässä testissä tulos saavutettiin ilman akun eristystä, lämmitystä tai aktiivista lämmönhallintaa. Tulos jää hieman CES-messuilla luvatusta 99 prosentista, mutta on poikkeuksellisen hyvä verrattuna perinteisiin litiumioniakkuihin.

Nokia lyhentää piirisuunnittelun kuukausista päiviin tekoälyllä

Nokia ottaa käyttöön Cadencen tekoälyagentteihin perustuvan suunnitteluympäristön, jonka avulla monimutkaisia piirisuunnittelun ja analyysin työvaiheita voidaan nopeuttaa jopa viisinkertaisesti. Cadencen mukaan aiemmin kuukausia vaatineita suunnittelukierroksia voidaan lyhentää päiviin.

Muratan lämpötila-anturi on lähes näkymätön

Murata on kehittänyt maailman pienimmäksi kutsumansa NTC-termistorin. Uuden NCU01-sarjan komponentin mitat ovat vain 0,25 × 0,125 millimetriä. Niin pientä anturia on jo vaikea erottaa paljaalla silmällä.

Komponenttikauppa käy kuumana – Digikey kasvaa ja investoi

Elektroniikkakomponenttien jakelija Digikey kertoo kasvavansa tänä vuonna yli 50 prosenttia. Voimakkaan kasvun jatkuessa yhtiö investoi seuraavien 18 kuukauden aikana 100 miljoonaa dollaria jakelukeskuksensa kapasiteettiin ja automaatioon.

TI mittaa tekoälypalvelimen sähköhäiriöt nanosekunnin tarkkuudella

Tekoälypalvelimien GPU- ja prosessorikorttien tehonsyötössä voi esiintyä nanosekuntien mittaisia jännitehäiriöitä, jotka aiheuttavat toimintahäiriöitä ja pahimmillaan laitevikoja. Texas Instrumentsin uusi AD-muunnin tekee nämä häiriöt näkyviksi ja mahdollistaa niiden jatkuvan etävalvonnan.

600 megabittiä satelliitin sisällä

Satelliittien sisäinen tiedonsiirto vaatii nopeuden lisäksi poikkeuksellista luotettavuutta ja säteilynkestoa. STMicroelectronics on esitellyt uuden RHFLVDS42-vastaanotinpiirin, joka siirtää dataa jopa 600 megabitin sekuntinopeudella ja kestää avaruuden ankarat olosuhteet.

ISM-taajuuksille entistä pienempi tehovahvistin

Brittiläinen CML Micro on julkistanut ISM-taajuusalueiden langattomiin laitteisiin tarkoitetun CMX90A002-tehovahvistimen. Uusi GaAs-pohjainen piiri tuottaa jopa 1,8 watin lähtötehon, ja sen kotelo vie 44 prosenttia vähemmän pinta-alaa kuin aiemmissa malleissa.

Tekoäly vauhdittaa piirisuunnittelun työkalumarkkinoita

Piirisuunnittelun työkalumarkkinat jatkavat vahvaa kasvuaan. SEMIn tuoreiden lukujen mukaan elektronisen suunnittelun markkinat kasvoivat toisella vuosineljänneksellä 12,2 prosenttia 5,71 miljardiin dollariin. Kasvun taustalla vaikuttaa myös tekoäly, joka lisää sekä uusien piirien suunnittelutarvetta että suunnittelutyökalujen suorituskykyä.

Kalliit muistit ajavat halvat älypuhelimet ahdinkoon

Älypuhelinmarkkinat ovat ajautuneet jyrkkään laskuun muistipiirien ja tallennusmuistien kallistumisen vuoksi. Tutkimusyhtiö Omdian mukaan maailmanlaajuiset älypuhelintoimitukset supistuivat heinä–syyskuussa peräti 20 prosenttia vuodentakaisesta. Erityisen kovaa hintapaine iskee edullisiin puhelimiin, joiden valmistuksessa katteet ovat jo ennestään pieniä.

Vastamelutekniikka haastaa kännyköiden RF-suodattimet

Brittiläinen Forefront RF tuo matkapuhelimiin vastamelukuulokkeista tutun periaatteen. Sen uusi RF-piiri muodostaa lähettimestä vastaanottimeen vuotavasta signaalista vastakkaisvaiheisen kopion, joka kumoaa häiriön. Näin useita kiinteitä RF-dupleksereita voidaan korvata yhdellä säädettävällä moduulilla.

Elektrobit vähentää käsityötä autojen ECU-koodissa

Elektrobit ja amerikkalainen Microchip Technology ryhtyvät yhteistyöhön autojen ECU-ohjainyksiköiden ohjelmistokehityksen nopeuttamiseksi. Tavoitteena on vähentää AUTOSAR-ohjelmistojen integrointiin liittyvää käsityötä ja tarjota autonvalmistajille entistä valmiimpia ohjelmistoalustoja.

2026  # mobox för megabox
Oct Nov   # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Reaaliaikainen moottorinsäätö irrotetaan prosessorin tehtävistä

ETN - Technical articleHumanoidirobottien servokäyttöjen on ohjattava nivelten liikkeitä tarkasti ja nopeasti. Samalla niiden mikro-ohjaimilta vaaditaan yhä enemmän tiedonsiirtoa, diagnostiikkaa ja muita järjestelmätason toimintoja. Ratkaisuna on erottaa aikakriittinen moottorinsäätö muista prosessorin tehtävistä ja siirtää se erillisen laitteiston hoidettavaksi.

Lue lisää...

OPINION

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Siemens tuo sirujen tuotantotestauksen PCIe- ja USB-väyliin
  • Mikro-ohjaimen rajat murtuvat – tekoälylle satoja megatavuja muistia
  • Datakeskusten energiantarve puhutti Energiamessuilla
  • Tämä työkalu löytää virheet, jotka jäävät testeissä piiloon
  • Renesas vaihtaa flashin MRAM-muistiin uusissa ohjaimissaan

NEW PRODUCTS

  • Muratan lämpötila-anturi on lähes näkymätön
  • 600 megabittiä satelliitin sisällä
  • ISM-taajuuksille entistä pienempi tehovahvistin
  • Uusi anturi mittaa satojen ampeerien virtoja ilman mittausvastusta
  • Sama anturi mittaa korkeuden vuoristossa ja syvyyden veden alla
 
 

Section Tapet