Schütte on väitellyt Aarhusin yliopistossa ja työskennellyt tutkijana Ranskassa ERC-rahoitteisessa Human Sea -hankkeessa sekä Lapin ja Helsingin yliopistoissa. Viime vuosien tutkimusaiheet ovat kohdistuneet tekoälyn ja digitaalisten teknologioiden sääntelyyn, vastuukysymyksiin, tunnepohjaiseen tekoälyyn, automatisoituun päätöksentekoon sekä tekoälyn ja kestävyyden teemoihin. Hän on myös opettanut laajasti tekoälyn ja oikeuden kysymyksiä sekä internetin sääntelyä ja sopimusoikeutta.
Schütten mukaan tekoäly kehittyy nopeammin kuin lainsäädäntö pystyy seuraamaan, mikä lisää sääntelyn epäyhtenäisyyttä ja luo oikeudellista epävarmuutta. Hänen mukaansa yhdenmukainen sääntelykehys on keskeinen, jotta innovaatiot ja uudet teknologiat pääsevät laajasti käyttöön eri sektoreilla.
Oikeustieteiden tiedekunnan dekaani, professori Minna Kimpimäki, pitää uutta professuuria tärkeänä vahvistuksena tiedekunnan osaamiselle. Hän korostaa, että teknologiaan liittyvien oikeudellisten kysymysten ratkaiseminen vaatii sekä syvää oikeudellista asiantuntemusta että ymmärrystä tekoälyteknologioista. Uuden tehtävän myötä yliopisto voi tarjota opiskelijoille aiempaa laajemmat mahdollisuudet perehtyä tekoälyyn liittyviin oikeudellisiin haasteisiin, jotka vaikuttavat juristien työhön yhä enemmän.








Generatiivinen tekoäly on muuttanut tietojenkalastelun luonteen. Check Point Researchin mukaan hyökkäykset eivät enää rajoitu sähköposteihin, vaan voivat tapahtua reaaliaikaisina videopuheluina, joissa huijari esiintyy deepfake-teknologian avulla yrityksen johtajana. Joissakin tapauksissa tällaiset huijaukset ovat johtaneet kymmenien miljoonien dollarien tilisiirtoihin.
ETN:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Uusi numero kokoaa yhteen elektroniikka-alan keskeisiä teknologiateemoja kvanttilaskennasta ja tekoälystä energiatehokkaaseen tehoelektroniikkaan, IoT-järjestelmiin ja ajoneuvojen latausinfrastruktuuriin.
Nokian toimitusjohtaja Justin Hotard arvioi yhtiön Yhdysvaltain arvopaperimarkkinavalvoja SEC:lle toimittamassa Form 20-F 2025 -vuosiraportissa, että mobiiliverkkomarkkina ei ole lähivuosina varsinainen kasvuala. Hänen mukaansa markkinan odotetaan pysyvän lähinnä vakaana samalla kun Nokia keskittyy parantamaan liiketoiminnan kannattavuutta.









