ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ETNdigi-superbanner
2026  # megabox

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Oct Nov # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Huawei: RISC-V ei vielä valmis älypuhelimiin

Tietoja
Julkaistu: 30.09.2021
Luotu: 30.09.2021
Viimeksi päivitetty: 30.09.2021
  • Devices
  • Embedded

Jan-Erik Ekberg johtaa Huawein järjestelmäturvallisuuden laboratoriota eli HSSL:ää (Helsinki System Security Lab) Helsingissä. ETN tapasi hänet eilen Helsingissä, jossa puheeksi tuli myös uusi avoin RISC-V-prosessoriarkkitehtuuri. Se ei Ekbergin mukaan ole vielä valmis älypuhelimiin.

- Mikro-ohjaimissa RISC-V:tä nähdään jo. Myös tutkimuspuolella arkkitehtuuria katsotaan erityisesti ohjainpuolelta. Arkkitehtuurina se on vasta tulossa. Nyt on nähty ensimmäiset julkistukset, joissa RISC-V-piiri on lähellä mobiililaitevahvuutta. En näe, että RISC-V voisi ihan vielä kompensoida mobiililaitepuolella Arm:n dominanssia. Ajan myötä siitä saattaa tulla vaihtoehto, Ekberg muotoilee.

Sitä hän ei halua ennustaa, milloin tämä voisi olla ajankohtaista. - Nämä ovat valmistajien bisnesratkaisuja.

Ohjainten lisäksi RISC-V-ytimiä nähdään isojen ASIC-piirien sivuprosessoreina. Ekberg muistuttaa, että arkkitehtuurin käytössä kyse ei ole pelkästään itse ytimen suorituskyvystä. - Coren lisäksi tulevat välimuistit, välimuistien koherenssit ja liukuhihnan optimoinnit, jotka kaikki yhdessä tekevät moniydinprosessorista tehokkaan. RISC-V:n kohdalla koko muu ympäristö on vielä kehityksessä jäljessä esimerkiksi Intelin tai Arm:n prosessoreihin verrattuna.

Viime vuosien aikana Huawei on tietysti käynyt läpi isoa murrosta, kun pääsy uusimpaan Androidin on estetty. Yhtiö on panostanut satoja miljoonia dollareita – jollei miljardeja – oman Harmony OS -alustan kehitykseen. Kun HSSL:n tehtävänä on järjestelmätason tietoturvan kehittäminen Huawein laitteisiin, on tietysti mielenkiintoinen kysymys, mikä on muuttunut Harmony OS:n myötä?

- Paradoksaalisesti tässä mullistuksessa meidän tietoturvapuolella mikään ei ole muuttunut. Kaikki mikä on ollut Androidin ytimen alapuolella, on koko ajan ollut valmistajan omissa käsissä kaikilla laitevalmistajille. Rajapinnat kernelille ylöspäin on kiinnitetty, mutta kaikki muu on ollut meidän tietoturvaa alusta alkaen. Sama tietoturva on nyt siirretty Harmony OS -ympäristöön, mutta se on säilynyt muuttumattomana. Onko tietoturvan päällä sitten Android vai Harmony OS, sillä ei ole merkitystä.

Mieleen tulee tapaaminen Huawein softakehityksen kanssa muutama vuosi sitten, jolloin Androidia moitittiin aika suoraan joustamattomaksi ja hitaaksi. Epävirallisesti tosin, tottakai. Onko omasta alustasta jopa etua?

- Ehkä siinä mielessä, että uudessa ekosysteemissä voimme optimoida rajapintoja paremmin. Aikaisemmin siinä oli kyse suuremmasta yhteistyökuviosta. Jos puhutaan vaikkapa mobiilimaksamisen rajapinnoista tai laitteen tunnistamisesta, niin aikaisemmin rajapinnat tuli kumppanilta tai ne kehitettiin yhteistyössä. Nyt on suurempi vapaus tehdä optimoidumpia ratkaisuja, Ekberg päättää.

MORE NEWS

Suomalaiset yhdistävät autonomiset droonit taistelukentän tietoverkkoon

Unikie ja Bittium ovat yhdistäneet autonomiset droonit taktiseen tiedonsiirtoverkkoon. Oulussa järjestettävässä Nato-demonstraatiossa esitellään, miten itsenäisesti toimivat miehittämättömät ilma-alukset voidaan liittää osaksi sotilaallista tilannekuvaa ja johtamista.

Unikie ajatti autoja ilman kuljettajaa

Suomalainen teknologiayhtiö Unikie on osoittanut yhdessä Volkswagenin ja Deutsche Telekomin kanssa, että autoja voidaan siirtää automaattisesti myös vilkkaassa satamaliikenteessä. Saksassa toteutettu yli kaksivuotinen hanke vie kuljettajatonta ajoneuvologistiikkaa askeleen lähemmäksi kaupallista käyttöä.

Tietoturvakeskuksen työ mullistuu – tekoäly torjuu, ihminen analysoi

Tietoturvakeskusten eli SOC-yksiköiden työ on suuren muutoksen edessä. Kun kyberhyökkäykset nopeutuvat ja tekoälyagentit alkavat toimia itsenäisesti, puolustajien on automatisoitava yhä suurempi osa työstään. Ihmisen tehtävä siirtyy yksittäisiin hälytyksiin reagoimisesta uhkien analysointiin, riskien arviointiin ja puolustuksen ohjaamiseen. Tämä oli yksi Helsingissä järjestetyn Cyber Security Nordic -tapahtuman keskeisistä viesteistä.

Hakkerit eivät enää murtaudu – ne kirjautuvat sisään

Kyberrikollisuuden painopiste on siirtymässä ohjelmistojen haavoittuvuuksista varastettuihin identiteetteihin. Fortinetin tietoturvatutkija Hossein Jazin mukaan rikolliset eivät enää välttämättä tarvitse teknistä murtautumista yrityksen järjestelmiin. Riittää, että he saavat haltuunsa toimivat käyttäjätunnukset.

Mikko Hyppönen: Ohjelmoinnin aika on ohi

Tietoturva-asiantuntija Mikko Hyppösen mukaan olemme siirtymässä aikaan, jossa tekoäly kirjoittaa kaiken ohjelmakoodin. Lopulta tämä voi johtaa jopa ohjelmistovirheiden ja tietoturvahaavoittuvuuksien katoamiseen. Ennen sitä edessä on kuitenkin vaarallinen siirtymävaihe, jossa tekoäly löytää haavoittuvuuksia, murtautuu järjestelmiin ja toimii tavoilla, joita sen kehittäjät eivät osanneet ennakoida.

Palvelimen teholähteestä irtoaa jo 3,6 kilowattia

Tekoälypalvelimien kasvava tehontarve asettaa uusia vaatimuksia myös virransyötölle. Advanced Energy on esitellyt kolme uutta palvelinteholähdettä, jotka tuottavat jopa 3,6 kilowatin tehon kompaktissa 185 millimetrin rakenteessa. Tehotiheys nousee parhaimmillaan 112 wattiin kuutiotuumaa kohti.

Digikey haluaa myydä myös omalla merkillään

Elektroniikkakomponenttien jakelijana tunnettu Digikey kasvattaa oman Digikey Standard -tuotemerkkinsä valikoimaa. Yhtiö tarjoaa nyt 117 tuotteen malliston, johon kuuluu elektroniikkasuunnittelussa, prototyyppien rakentamisessa ja tuotannossa tarvittavia työkaluja, mittalaitteita ja ESD-suojaustuotteita.

Tekoäly tuli piirisuunnitteluun kuin tilauksesta

– Tekoäly tuli piirisuunnitteluun juuri oikeaan aikaan, sanoo Siemens EDA Tessent-ryhmän markkinoinista vastaava Lee Harrison. Piirien monimutkaisuus kasvaa jatkuvasti, mutta suunnittelijoiden tuottavuus ei ole pysynyt kehityksen mukana. Nyt tekoäly tarjoaa uuden keinon ratkaista ongelmaa, jonka kanssa ala on kamppaillut vuosikymmeniä.

AWS todisti: suvereenipilvi toimii teknisesti

Amazon Web Services eli AWS testasi Euroopan suvereenipilvensä riippumattomuutta katkaisemalla sen yhteydet yhtiön globaaliin runkoverkkoon useiksi tunneiksi. Palvelut toimivat AWS mukaan häiriöittä. Koe on merkittävä osoitus teknisestä riippumattomuudesta aikana, jolloin Euroopassa keskustellaan yhä enemmän pilvipalvelujen suvereniteetista ja tietojen hallinnasta.

Rutronik uskoo robottien kasvuun

Robotiikasta on tulossa yksi elektroniikkateollisuuden tärkeimmistä kasvumarkkinoista. Näin uskoo saksalainen komponenttijakelija Rutronik, joka perustaa uuden Rutronik Robotics -aloitteen vauhdittamaan älykkäiden robottijärjestelmien kehitystä. Tavoitteena on tarjota asiakkaille yksittäisten komponenttien sijaan entistä kokonaisvaltaisempia suunnitteluratkaisuja.

Cadencen tekoäly oppii omista ratkaisuistaan

Piirisuunnittelun automaatio ottaa merkittävän askeleen kohti itsenäisesti toimivia järjestelmiä. Cadencen uudet Maestro-tekoälymallit oppivat EDA-työkalujen avulla omista suunnitteluratkaisuistaan ja pystyy näin kehittämään toimintaansa. Ensimmäisissä testeissä suunnittelutulosten laatu parani jopa 30 prosenttia yleiskäyttöiseen tekoälymalliin verrattuna.

40 TOPSin tekoälyteho ensimmäistä kertaa SMARC-moduulille

Italialainen Seco on tuonut Qualcommin Dragonwing IQ8 -sarjan tekoälysuorituskyvyn ensimmäisenä valmistajana teolliseen SMARC-moduuliin. Uusi moduuli tarjoaa jopa 40 TOPSin laskentatehon kompaktissa muodossa, joka soveltuu esimerkiksi robotiikkaan, konenäköön ja autonomisiin järjestelmiin.

Tekoäly pakottaa suunnittelemaan mikro-ohjaimet uudelleen

Tekoälyn tuominen pieniin langattomiin laitteisiin ei ole enää pelkästään ohjelmisto-ongelma. Silicon Labsin mukaan ratkaisevaa on, kuinka tehokkaasti AI-malli pystytään suorittamaan mikro-ohjaimen rajallisella muistilla ja energiabudjetilla. Siksi optimointi on vietävä piitasolle asti.

5G-verkko ilman operaattoria – DECT NR+ haastaa tutut IoT-ratkaisut

ETN - Technical article5G-yhteyden rakentamiseen ei välttämättä tarvita matkapuhelinoperaattoria, SIM-kortteja eikä lisensoitua radiotaajuutta. DECT NR+ tuo 5G-standardin ominaisuuksia paikallisiin IoT-verkkoihin, joissa tarvitaan pitkää kantamaa, pientä viivettä ja luotettavaa tiedonsiirtoa. Uusi tekniikka yhdistää itsestään järjestäytyvän mesh-verkon, energiatehokkuuden ja nopean tiedonsiirron tavalla, joka haastaa monet nykyiset langattomat ratkaisut.

Jolla haluaa Ruotsin poliisien taskuun

Suomalainen Jolla tähtää Ruotsin turvallisuusviranomaisten puhelintoimittajaksi. Yhtiö tarjoaa Salossa koottavaa Jolla Phone -älypuhelintaan Ruotsin poliisille, pelastusviranomaisille ja puolustussektorille yhdessä tukholmalaisen CivSec AB kanssa. Linux-pohjaiseen Sailfish OS -käyttöjärjestelmään perustuva puhelin on jo valmis pilottikäyttöön.

PHP-hyökkäykset leviävät – Eurooppa pahiten tulilinjalla

Viime viikolla paljastuneet vakavat PHP-haavoittuvuudet ovat käynnistäneet laajan hyökkäysaallon. Tietoturvayhtiö Check Pointin mukaan jo joka kymmenes organisaatio maailmassa on joutunut PHP2Shell-haavoittuvuuksiin kohdistuvien hyökkäysyritysten kohteeksi. Euroopassa osuus on vielä suurempi, 14 prosenttia.

Tulevaisuuden 6G-verkko näkee esteet ennen kuin yhteys katkeaa

Tulevaisuuden mobiiliverkko voi havaita yhteyttä uhkaavan esteen jo ennen kuin radiosignaali alkaa heiketä. Oulun yliopisto käynnistää kansainvälisen 6G-ROCKET-hankkeen, jossa tekoäly opetetaan ennakoimaan radioympäristön muutoksia ja mukauttamaan verkon toimintaa niiden perusteella.

Myös matalalla lentävä satelliitti tarvitsee tarkkaa aikaa

Maan matalalla kiertoradalla liikkuvat satelliitit tarvitsevat täsmällistä ajoitusta siinä missä suuret tietoliikennesatelliititkin. Microchip vastaa kasvavaan tarpeeseen uudella säteilyä kestävällä kideoskillaattorilla, joka on suunniteltu erityisesti LEO-satelliittien vaatimuksiin.

Insta valmistautuu satojen miljoonien varmenteiden aikakauteen

Digitaalisten varmenteiden määrä kasvaa ja niiden voimassaoloajat lyhenevät. Suomalainen teknologiayhtiö Insta vastaa kehitykseen uudella Insta Certifier 10 -varmenneratkaisulla, joka on suunniteltu jopa satojen miljoonien varmenteiden hallintaan. Samalla järjestelmä valmistaa organisaatioita siirtymään kvanttiturvalliseen salaukseen.

Siemens tuo sirujen tuotantotestauksen PCIe- ja USB-väyliin

Puolijohteiden monimutkaistuessa niiden tuotantotestaus vie yhä enemmän aikaa ja rahaa. Siemens pyrkii ratkaisemaan ongelman uudella Tessent Silicon Executable -ohjelmistolla, jonka avulla sirujen testikuvioita voidaan suorittaa suoraan nopeiden PCIe- ja USB-liitäntöjen kautta. Ratkaisu tuo samat testit piirin suunnittelusta tuotantolinjalle ja valmiiseen järjestelmään.

2026  # mobox för megabox
Oct Nov   # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

5G-verkko ilman operaattoria – DECT NR+ haastaa tutut IoT-ratkaisut

ETN - Technical article5G-yhteyden rakentamiseen ei välttämättä tarvita matkapuhelinoperaattoria, SIM-kortteja eikä lisensoitua radiotaajuutta. DECT NR+ tuo 5G-standardin ominaisuuksia paikallisiin IoT-verkkoihin, joissa tarvitaan pitkää kantamaa, pientä viivettä ja luotettavaa tiedonsiirtoa. Uusi tekniikka yhdistää itsestään järjestäytyvän mesh-verkon, energiatehokkuuden ja nopean tiedonsiirron tavalla, joka haastaa monet nykyiset langattomat ratkaisut.

Lue lisää...

OPINION

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Suomalaiset yhdistävät autonomiset droonit taistelukentän tietoverkkoon
  • Unikie ajatti autoja ilman kuljettajaa
  • Tietoturvakeskuksen työ mullistuu – tekoäly torjuu, ihminen analysoi
  • Hakkerit eivät enää murtaudu – ne kirjautuvat sisään
  • Mikko Hyppönen: Ohjelmoinnin aika on ohi

NEW PRODUCTS

  • 40 TOPSin tekoälyteho ensimmäistä kertaa SMARC-moduulille
  • Muratan lämpötila-anturi on lähes näkymätön
  • 600 megabittiä satelliitin sisällä
  • ISM-taajuuksille entistä pienempi tehovahvistin
  • Uusi anturi mittaa satojen ampeerien virtoja ilman mittausvastusta
 
 

Section Tapet