ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Sähköauton suurin vika on tässä

Tietoja
Julkaistu: 23.09.2022
Luotu: 23.09.2022
Viimeksi päivitetty: 23.09.2022
  • Power
  • Business

Reuters järjesti kesällä Automotive Europe 2022 -tapahtuman, jossa ruodittiin autoteollisuuden suurimpia haasteita. Konferenssin anti on nyt koottu yhteen. Sähköautojen suurimmaksi viaksi valmistajat näkevät sen, että se on tuotteena keskeneräinen. Silti autoja ryhdyttiin työntämään markkinoille ja kuluttajille.

Ongelmia on monella sektorilla. Akuista ja niiden valmistamiseen tarvittavista raaka-aineista on pulaa. Latausinfra kasvaa, mutta on hyvin rajallinen edelleen. EU:n päätöksetkin yllättivät valmistajat.

Automotive Cells -yrityksen toimitusjohtaja Yann Vincentin mukaan autonvalmistajat eivät odottaneet, että tuotanto siirtyisi 100-prosenttisesti sähköautoihin. - Nyt valmistajat ovat ymmärtäneet, ettei polttomoottorilla ole toivoa. Se on Euroopan unionin ja poliittisten johtajien päätös.

EU:n vaatimukset täyttääkseen sähköautojen valmistajien on valmistettava akustonsa Euroopassa. Tämän takia Eurooppaan suunnitellaan gigaluokan akkutehtaita. Myös materiaalit ovat iso ongelma. Vaikka niitä - vaikkapa litiumia - löytyisikin lisää, niiden hinnan kasvu nostaa myös sähköautojen hintoja. Tällöin kysyntä hiipuu.

Tämän takia esimerkiksi Mercedes ottaa isompaa roolia akkutekniikassa. Toimitusjohtaja Ola Källeniuksen mukaan Mercedeksen täytyy saada näkymä koko toimitusketjuun, aina kaivostoimintaa myöten.

Akkuteknologia ei millään muotoa ole kehityksensä päässä. Mikäli akuston kokoa voitaisiin kutistaa vaikkapa 30 prosenttia, koko sähköauton suunnittelu voitaisiin ajatella uusiksi. Nyt ongelmana on, että kantaman kasvattaminen lisää auton painoa. Litiumakkujen kemiaa ei voi mullistaa millään elektroniikalla, vaikka sitäkin tarvitaan.

Latausjärjestelmien kirjo on yksi ongelmista. Euroopassa on tällä hetkellä käytössä 28 erilaista latausjärjestelmää. Tämä on Geely Europen johtajan Frank Klaasin mukaan hankala tilanne. - Annamme kuluttajille laitteen, vaikka infra ei ole vielä kunnossa.

Latausjärjestelmä koostuu paitsi latureista ja niiden löytämiseen kartalla, myös palveluista, jotka kertovat, missä on vapaa laturi. Myös laskutus pitää olla täysin automatisoitua. Ericssonin autopuolen johtaja Magnus Gunnarssonin mukaan ongelma on ekosysteemissä, ei teknologiassa. - Auto, latausasemat ja pankit ovat kaikki yhteydessä verkkoon, mutta eivät toisiinsa, Gunnarsson muistuttaa.

Hänen mukaansa kyse ei ole niinkään latausahdistuksesta kuin epätietoisuudesta, mitä tapahtuu, kun latausasemalle ajaa. Kun auto on vaikkapa 20 minuuttia julkisessa latauspisteessä, sen ohjelmisto voitaisiin samalla automaattisesti päivittää 5G-vekron yli, Gunnarsson visioi.

Lähde: Reutersin Automotive Europe 2022 -raportti.

MORE NEWS

Esko Valtaoja: Tekoäly vapauttaa meidät aivojemme rajoituksista

Tähtitieteen emeritusprofessori Esko Valtaoja ei itse käytä tekoälyä ja pitää sen ympärillä käytävää keskustelua pitkälti hypetyksenä. Silti hän näkee tekoälyssä mahdollisuuden yhtä suureen muutokseen kuin teollisessa vallankumouksessa. Osin jopa suurempaan.

Sopiiko agenttipohjainen kehitys sulautettuihin?

Tekoälyagentit ovat tulleet nopeasti ohjelmistokehitykseen, mutta sulautetuissa järjestelmissä niiden käyttö ei ole yhtä suoraviivaista kuin pilvi-, web- tai työpöytäsovelluksissa. Qt:n mukaan agenttipohjainen kehitys sopii myös sulautettuihin laitteisiin, mutta vain jos agentti tuntee kohdelaitteiston rajoitteet ja ihmisen tekemä tarkastus säilyy osana kehitysprosessia.

Nvidia ostaa miljardeikaupassa avoimen tekoälyn jakelukanavan

Nvidia on amerikkalaistietojen mukaan ostamassa Hugging Facen 12,9 miljardilla dollarilla. Jos kauppa toteutuu, Nvidia saa haltuunsa yhden avoimen tekoälyn tärkeimmistä jakelu- ja kehitysalustoista.

Tekoäly romahdutti kyberhyökkäyksen hinnan

Tekoäly ei ole vielä tuonut kyberrikollisille täysin uusia hyökkäystapoja. Sen sijaan se on tehnyt vanhoista keinoista niin nopeita, halpoja ja helposti skaalattavia, että hyökkäysten talous on muuttunut perusteellisesti, arvioi Check Point Softwaren johtava kyberturvallisuuden asiantuntija Jarno Ahlström.

Tekoäly ei voi valvoa tekoälyä

Tekoälyn käyttöönotto etenee monissa yrityksissä nopeammin kuin tietoturvakäytännöt ehtivät mukaan. Check Point Software Technologiesin Suomen ja Baltian maajohtaja Viivi Tynjälä muistuttaa, ettei tekoälyä voi jättää valvomaan itse itseään.

Canatu haluaa kasvaa 300 miljoonan euron tuotebisnekseksi

Hiilinanoputkiteknologiaa kehittävä Canatu muuttaa strategiaansa. Yhtiö katsoo teknologiansa olevan nyt siinä vaiheessa, että painopiste voidaan siirtää tutkimus- ja asiakasprojekteista CNT-teknologiaan perustuvien tuotteiden ja tuotantoratkaisujen skaalaamiseen. Puolijohdeteollisuudesta tulee yhtiön tärkein kasvumoottori.

Panssariajoneuvoa ohjattiin Japanista käsin suomalaisella tekniikalla

Patria on demonstroinut raskaan AMV-panssariajoneuvon etäohjausta Japanista Suomeen yli 7 800 kilometrin päästä. Demon kiinnostavaksi tekee myös suomalaisen teknologian vahva rooli, sillä mukana olivat Patrian lisäksi Nokia, Iceye, Basemark ja Savox sekä tietoliikenneyhteyden toimittanut Telia.

Pääprosessoria ei enää tarvitse herättää anturin takia

Paristokäyttöisen anturilaitteen pääprosessori joudutaan usein herättämään vain tarkistamaan, onko ympäristössä tapahtunut mitään kiinnostavaa. Norjalainen Nanopower Semiconductor haluaa poistaa nämä turhat herätykset uudella nPZ2100-piirillään.

Ethernet ulottuu nyt anturille asti

NXP vie Ethernetin entistä syvemmälle teollisuusverkkoon. Uuden MCX A5 -mikro-ohjainperheen avulla anturit, toimilaitteet ja muut pienet kenttälaitteet voidaan liittää suoraan IP-pohjaiseen verkkoon 10BASE-T1S-Ethernetillä. Samalla aivan verkon reunalle saadaan postkvanttisalaukseen perustuva suojaus.

OpenAI optimoi ensimmäisen oman piirinsä tekoälyagenteille

OpenAI on julkistanut ensimmäisiä mittaustuloksia omasta Jalapeno-tekoälypiiristään. Piiri on suunniteltu erityisesti kielimallien inferenssiin ja interaktiivisiin tekoälyagentteihin, joissa sekä suuri läpimeno että pieni viive ovat tärkeitä.

Arm tulee IBM:n raskaisiin palvelimiin

IBM tuo Arm-arkkitehtuurin tuleviin Z- ja LinuxONE-palvelimiinsa. Ratkaisu on poikkeuksellinen, sillä Arm-koodia varten ei tarvita erillisiä ytimiä. Samalla prosessoriytimellä ajetaan sekä IBM Z- että Armin käskykantaa.

Entä jos OT-dataan ei pääsisi kiinni IT-verkon puolelta?

Teollisuuden OT-järjestelmät on yhä useammin liitettävä IT-verkkoihin ja pilvipalveluihin, mutta samalla syntyy mahdollinen reitti tuotantolaitteisiin. Saksalainen sulautettuja järjestelmiä kehittävä Congatec on patentoinut arkkitehtuurin, jossa OT- ja IT-puolet toimivat samalla tietokonemoduulilla, mutta IT-verkon kautta ei pääse suoraan käsiksi OT-laitteeseen.

Tekoäly muuntaa Ubuntun koodin Rustiksi

Linux-jakeluversio Ubuntusta ehkä parhaiten tunnettu Canonical käynnistää Bristolin yliopiston kanssa tutkimushankkeen, jossa tekoälyn avulla yritetään muuntaa suuria C-koodikokonaisuuksia turvallisemmaksi Rustiksi. Ensimmäisinä käytännön testikohteina ovat Ubuntun tietoturvalle tärkeät AppArmor ja snap-confine.

UWB-lisäkortti paikantaa alle 10 sentin tarkkuudella

Mikroe on tuonut kehittäjille RTLS UWB Click -kortin, jolla voidaan rakentaa reaaliaikaisia paikannus- ja telemetriajärjestelmiä ultra-wideband- eli UWB-radiolla. Yhtiön mukaan ratkaisu sopii sovelluksiin, joissa tarvitaan alle kymmenen senttimetrin paikannustarkkuutta.

Suojattu flash suojaa kaikki nettiin liitetyt laitteet

ETN - Technical articleSuojattu flash-muisti tarjoaa verkkoon liitetyille laitteille ja järjestelmille laitteistopohjaisen suojauskerroksen ja täyttää NIST SP800-193 -ohjeistuksen mukaiset häiriönsietovaatimukset. Muistipiireihin erikoistuneen Winbondin kehittämä suojattu flash-piiri on myös suoraan korvaava ja täysin yhteensopiva tavanomaisten NOR-flash-piirien kanssa.

Pickering kytkee testijärjestelmissä jo 80 ampeerin virtoja

Pickering Interfaces on tuonut LXI-pohjaisiin testijärjestelmiin uuden 60-191-kytkinperheen, jolla voidaan ohjelmallisesti kytkeä jopa 80 ampeerin virtoja ja 300 voltin jännitteitä. Kyseessä ovat yhtiön tähän asti suurivirtaisimmat kytkinratkaisut.

Insta alkaa valmistaa pieniä sotilasdrooneja sarjatuotantona

Teknologiayhtiö Insta ryhtyy valmistamaan Suomessa pieniä sotilasdrooneja Puolustusvoimille. Monivuotisen sopimuksen arvo on optioineen 14 miljoonaa euroa, ja ensimmäiset laitteet on jo toimitettu.

Verkkoon kytketty UPS tarvitsee jo oman kybersuojansa

UPS ei ole enää pelkästään sähkökatkoilta suojaava laite, vaan verkkoon kytketty ja etähallittava osa kriittistä infrastruktuuria. Schneider Electricin uudessa Easy UPS 3S Prossa kyberturvallisuus ulottuu siksi myös laitteen verkonhallintaan.

Xiaomi tuo LPDDR6-muistit puhelimiin omalla piirillä

Xiaomi on esitellyt uuden XRING O3 -järjestelmäpiirinsä, jonka kerrotaan olevan maailman ensimmäinen LPDDR6-muistia tukeva mobiiliprosessori. 3 nanometrin piiri tulee ensimmäisenä käyttöön syyskuussa julkistettavassa Xiaomi 18 Fold -taittopuhelimessa.

Muisti vie jo yli puolet koko sirumarkkinasta

Puolijohdemarkkinat kasvavat tänä vuonna peräti 92 prosenttia 1,6 biljoonaan dollariin. Gartnerin mukaan kasvun takana on ennen kaikkea muistipiirien ennennäkemätön hintaralli:. Muistien myynti muodostaa jo yli puolet koko maailman puolijohdemyynnistä.

TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Suojattu flash suojaa kaikki nettiin liitetyt laitteet

ETN - Technical articleSuojattu flash-muisti tarjoaa verkkoon liitetyille laitteille ja järjestelmille laitteistopohjaisen suojauskerroksen ja täyttää NIST SP800-193 -ohjeistuksen mukaiset häiriönsietovaatimukset. Muistipiireihin erikoistuneen Winbondin kehittämä suojattu flash-piiri on myös suoraan korvaava ja täysin yhteensopiva tavanomaisten NOR-flash-piirien kanssa.

Lue lisää...

OPINION

Agentit muuttavat PC:n jatkuvasti ajattelevaksi työkaluksi

Qualcomm Technologiesin tuotehallinnan päällikkö Mallika Gattala arvioi, että generatiivisen tekoälyn seuraava suuri harppaus on agenttipohjainen tekoäly. Hänen mukaansa PC on nousemassa keskeiseksi alustaksi, jossa tekoäly ei enää pelkästään vastaa kysymyksiin, vaan työskentelee jatkuvasti käyttäjän rinnalla.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Esko Valtaoja: Tekoäly vapauttaa meidät aivojemme rajoituksista
  • Sopiiko agenttipohjainen kehitys sulautettuihin?
  • Nvidia ostaa miljardeikaupassa avoimen tekoälyn jakelukanavan
  • Tekoäly romahdutti kyberhyökkäyksen hinnan
  • Tekoäly ei voi valvoa tekoälyä

NEW PRODUCTS

  • Mediatekin uusin tuo kielimallit kodinkoneisiin
  • Bluetooth haastaa UWB:n etäisyysmittauksessa
  • 6 watin DC/DC-muunnin mahtuu tuuman koteloon
  • Lisäkortilla 10 megabitin 4G-yhteys IoT-laitteisiin
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
 
 

Section Tapet