ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT

IN FOCUS

IoT-piireillä päästöt kuriin

IoT-teknologia on nousemassa keskeiseksi työkaluksi kestävän kehityksen ratkaisuissa. Vaikka laitteiden valmistus ja käyttöönotto vaativat energiaa, pitkän aikavälin säästöt ylittävät kulut moninkertaisesti. Tuoreiden analyysien mukaan IoT voi säästää jopa kahdeksankertaisesti sen energiamäärän, jonka se itse kuluttaa elinkaarensa aikana.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Mercedes haastaa Teslan robottiajon

Tietoja
Julkaistu: 14.01.2026
  • Automation
  • Devices
  • Embedded
  • Software

Mercedes on ottanut merkittävän askeleen kohti Teslan pitkään hallitsemaa aluetta: ovelta ovelle -itseajamista. Kuljettaja vastaa edelleen siitä, että kaikki toimii, mutta auto hoitaa ajamisen koko matkan. Mercedes on tarjonnut toiminnon vuodenvaihteesta lähtien Kiinassa ja aikoo tuoda sen pian Yhdysvaltoihin, missä Tesla on pitkään ollut käytännössä ainoa vastaavaa tarjoava valmistaja.

Euroopassa vastaavaa ominaisuutta joudutaan todennäköisesti odottamaan ainakin vuoteen 2027 asti. Toiminnon nimi on Drive Assist Pro (MB.DRIVE ASSIST PRO). Nvidian toimittama itseajotietokone on keskeinen osa Mercedesin ratkaisua, ja Nvidia on myös tärkeä ohjelmistokehityskumppani.

Mercedes astuu näin Yhdysvaltojen markkinoille Teslan haastajana. Ovelta ovelle -itseajaminen henkilöautoissa on pitkään ollut Teslan yksinoikeus. Jo pelkkä itseajaminen kaupunkiympäristössä on Yhdysvalloissa harvinaista, ja tähän asti Tesla on ollut siinä käytännössä ainoa toimija.

Valvottu itseajaminen luokitellaan yleisesti SAE-tasolle 2. Valvomaton itseajaminen kuuluu tasolle SAE 4. Mercedesin aiempien suunnitelmien mukaan yhtiö aikoo tarjota SAE 4 -tason itseajamista vuosien 2028–2030 välillä. Tällöin kuljettaja voisi käyttää matka-ajan muuhun kuin ajamiseen.

Myös Tesla pyrkii poistamaan kuljettajan ajamisen valvontatehtävästä. Yhtiö on jopa kehittänyt ratittoman automallin, josta on tarkoitus tulla robottitaksi. Tesla on luvannut jo vuosien ajan, että sen SAE 4 -tason ratkaisu on pian valmis käyttöön.

Tällä hetkellä sekä Tesla että Mercedes voivat vierittää vastuun kuljettajalle, kun SAE 2 -tason itseajojärjestelmä epäonnistuu. Sinä päivänä, kun valvontavaatimus poistuu, valmistajat ottavat harteilleen raskaan juridisen vastuun. Tällöin ei enää riitä, että kokeillaan puutteellisesti toimivia järjestelmiä ja siirretään vastuu kuljettajalle järjestelmän aukkojen paikkaamiseksi.

Mercedes on hyvin tietoinen tästä erosta. Yhtiö on tarjonnut vuodesta 2021 lähtien SAE 2:n ja SAE 4:n väliin sijoittuvaa SAE 3 -ratkaisua. Siinä Mercedes vastaa itseajamisesta täysin, mutta vain tietyillä, tarkasti kartoitetuilla moottoritieosuuksilla.

Tietojen mukaan Mercedes aikoo kuitenkin luopua tästä lisävarusteesta lähitulevaisuudessa. Syy on taloudellinen: turvallisuuden ylläpito näillä tieosuuksilla on kallista, eikä riittävä määrä asiakkaita ole ollut valmis maksamaan ominaisuudesta. Kiinnostusta on heikentänyt myös se, että Saksassa SAE 3 -ajaminen on sallittu vain 95 km/h nopeuteen asti ja Yhdysvalloissa 65 km/h. Saksalainen käyttäjä odottaisi vähintään 120 km/h nopeutta.

Mercedes säilyttää SAE 2 -autoissaan täyden sensorikattauksen: kamerat, lidar-, tutka- ja ultraäänianturit. Tesla puolestaan pärjää varsin pitkälle pelkillä kameroilla. Vuosien ajan on käyty kiivasta keskustelua siitä, tarjoaako Mercedes-tyyppinen laaja sensorijärjestelmä enemmän turvallisuutta kuin Teslan kameraan perustuva lähestymistapa.

Ratkaisua ei ole vielä nähty. Toisaalta Mercedes saa teoriassa toisen ja kolmannen mielipiteen ympäristöstään eri sensorityypeiltä, mikä tuntuu intuitiivisesti turvallisemmalta. Toisaalta itseajon algoritmien on käsiteltävä huomattavasti enemmän dataa, joka täytyy synkronoida ja yhdistää yhdeksi tilannekuvaksi. Kysymys kuuluu, tuovatko lisäsensorit niin paljon lisäturvaa, että ne oikeuttavat lisääntyneet kustannukset ja laskennallisen monimutkaisuuden.

Se, että Mercedes pitää kiinni täydestä sensorikattauksesta, on kiinnostavaa. On mahdollista, että Mercedes käyttää samaa alustaa SAE 2-, SAE 3- ja SAE 4 -ratkaisuissa. Tällöin yhtiö voisi Teslan tavoin kehittää SAE 4 -tason itseajoa hyödyntämällä SAE 2 -asiakkaiden ajodataa koulutusmateriaalina.

Teslan Full Self Drive -toiminto, joka on yhtiön SAE 2 -ratkaisu ja jonka on tarkoitus aikanaan kehittyä SAE 4 -tasolle, poistuu lisävarustemyynnistä. Helmikuun 14. päivästä lähtien sitä voi ostaa vain kuukausitilauksena, jonka hinta on 199 dollaria kuukaudessa. Aiemmin FSD:n kertahinta on vaihdellut 5 000 ja 15 000 dollarin välillä, ja viimeksi se oli 8 000 dollaria.

Hintojen lasku alkoi jo vuonna 2023 ja herätti pettymystä niissä asiakkaissa, jotka olivat maksaneet FSD:stä 15 000 dollaria. Teslan toimitusjohtaja oli aiemmin kuvannut hankintaa sijoituksena, jonka arvon luvattiin nousevan ajan myötä.

Lähde: Elektroniktidningen

MORE NEWS

Tiheimpien piirien valmistus nopeutuu – ja syy on yllättävä

Tiheimpien puolijohdepiirien valmistus voi nopeutua yksinkertaisella keinolla: lisäämällä happea litografiaprosessiin. Belgialainen tutkimuslaitos imec on osoittanut, että EUV-litografiassa käytettävien metal-oxide-resistien valotusannosta voidaan pienentää jopa 20 prosenttia nostamalla happipitoisuutta valotuksen jälkeisessä lämpökäsittelyssä (post-exposure bake).

Edullisempaa suorituskykyä autojen ECU-yksiköihin

Renesas on laajentanut autoteollisuudenRH850-mikro-ohjainperhettään uudella RH850/U2C-piirillä. Uutuus tuo 28 nanometrin valmistusprosessiin perustuvan suorituskyvyn aiempaa edullisempaan hintaluokkaan ja on suunnattu esimerkiksi alusta- ja turvajärjestelmiin, akustonhallintaan sekä auton korielektroniikkaan.

OMRON yhdistää robotiikan, konenäön ja ohjauksen samaan järjestelmään

Teollisuusautomaatiossa kehitys kulkee kohti järjestelmiä, joissa ohjaus, robotiikka, konenäkö ja turvallisuustoiminnot integroidaan samaan arkkitehtuuriin. Japanilainen automaatiovalmistaja OMRON esitteli tätä lähestymistapaa helmikuussa Vantaalla järjestetyssä Automation Excellence Tour -tapahtumassa.

Ilman enkelisijoittajia ei olisi Ouraa eikä Woltia

Finnish Business Angels Networkin (FiBAN) mukaan monet suomalaiset startup-menestystarinat olisivat jääneet syntymättä ilman varhaisen vaiheen sijoittajia. Järjestön tuoreen vuositilaston mukaan suomalaiset startupit saivat vuonna 2025 enkelisijoittajilta yhteensä 57 miljoonaa euroa.

Bluetooth LE:n datanopeus lähes 4-kertaistuu

Rohde & Schwarz ja Realtek ovat validoineet ensimmäisen testiratkaisun Bluetooth LE High Data Throughput -ominaisuudelle eli HDT:lle. Uusi PHY-laajennus nostaa BLE-yhteyksien maksimidatanopeuden 2 megabitistä sekunnissa 7,5 megabittiin sekunnissa.

PXI halpenee – modulaarinen testaus avautuu pk-tiimeille

Emerson laajentaa National Instruments-brändin PXI-testialustaa uusilla, aiempaa edullisemmilla laitteilla. Tavoitteena on tuoda modulaarinen, skaalautuva automaatiotestaus myös pienempien tuotekehitystiimien ja uusien toimialojen ulottuville ilman kompromisseja mittaustarkkuudessa tai synkronoinnissa.

Kiinalaisryhmä hyökkää Windows-palveluilla ja Google Drivella

Tietoturvayritys Check Point Research on paljastanut Silver Dragon -nimisen kybervakoiluryhmän, joka kohdistaa hyökkäyksiä hallituksiin Kaakkois-Aasiassa ja Euroopassa. Tutkijoiden mukaan ryhmä on suurella varmuudella Kiinaan kytkeytyvä ja todennäköisesti osa APT41 -kokonaisuutta.

Botit generoivat jo kolmasosan verkkoliikenteestä – myös tekoälybotteja aletaan estää

Lähes kolmasosa globaalista verkkoliikenteestä on jo bottien tuottamaa. Tämä käy ilmi Fastlyn Threat Insights -raportista, jossa analysoitiin heinä–syyskuun 2025 aikana triljoonia sovellus- ja API-pyyntöjä yhtiön verkossa.

Nokia ja Ericsson tiivistävät yhteistyötä autonomisissa verkoissa

Nokia ja Ericsson syventävät yhteistyötään älykkäässä verkkoautomaatiossa. Yhtiöt avaavat rApp-sovellusekosysteeminsä toisilleen ja sitoutuvat vahvistamaan avoimia standardeja, erityisesti R1-rajapintaa, jonka kautta rAppit keskustelevat SMO-järjestelmän kanssa.

Kännykän massamuisti on pian yhtä nopea kuin työmuisti

Kioxia on aloittanut UFS 5.0 -yhteensopivien sulautettujen flash-muistien arviointinäytteiden toimitukset. Taustalla on yksi selkeä ajuri: päätelaitteissa ajettavat suuret kielimallit ja muu generatiivinen tekoäly nostavat tallennuksen suorituskykyvaatimukset täysin uudelle tasolle.

Tutkimusdata haastaa sähköauton lataamisen ohjeet

Sähköautojen akkujen kestävyydestä on keskusteltu pitkään, ja erityisesti arkilataamisen ohje “pidä varaustaso 20–80 prosentissa” on vakiintunut lähes itsestäänselvyydeksi. Tuore laajaan reaalimaailman dataan perustuva analyysi kuitenkin osoittaa, että kuva on aiempaa monisyisempi.

Qualcomm tuo tekoälyn älykelloihin

Qualcomm Technologies on julkistanut uuden Snapdragon Wear Elite -alustan, jonka tavoitteena on tuoda varsinainen reunatekoäly älykelloihin ja muihin puettaviin laitteisiin. Yhtiö puhuu Personal AI -laitteista, jotka eivät enää ole pelkkiä älypuhelimen jatkeita vaan itsenäisiä, kontekstia ymmärtäviä laitteita.

Donut Labin kenno kesti 100 asteen kuumuuden

VTT on julkaissut toisen riippumattoman testiraportin Donut Labin Solid-State Battery V1 -kennolle. Tällä kertaa tarkasteltiin purkukäyttäytymistä korkeissa lämpötiloissa, +80 ja +100 asteessa. Tulokset ovat kaksijakoiset. Sähköisesti kenno selvisi testeistä hyvin. Rakenteellisesti 100 asteen koe jätti jälkensä.

Nokian Hotard: mobiililiikenne ei ole enää lineaarista

Mobiiliverkkojen liikenne ei Nokian toimitusjohtajan Justin Hotardin mukaan enää kasva lineaarisesti, kun tekoälystä tulee verkon uusi pääasiallinen kuormittaja. Pelkkä “putken kasvattaminen” ei hänen mukaansa enää riitä.

Rohde ja Qualcomm venyttävät radiolinkin 6G-taajuuksille

Rohde & Schwarz ja Qualcomm Technologies ovat demonstroineet MWC Barcelonassa carrier aggregation -yhteyden, jossa yhdistetään perinteinen FR1-taajuusalue ja niin sanottu FR3-alue. FR3 ei kuulu nykyisiin kaupallisiin 5G-verkkoihin, vaan sitä valmistellaan osaksi tulevaa 6G-taajuusarkkitehtuuria.

Uusi eRedCap vie älymittarit 5G-aikaan

Nordic Semiconductor esittelee Barcelonan MWC-messuilla joukon uusia ratkaisuja, joista strategisesti merkittävin liittyy 5G eRedCapiin. Yhtiö tekee yhteistyötä avainasiakkaiden kanssa seuraavan sukupolven eRedCap-teknologioiden kehittämiseksi. Tavoitteena on laajentaa 5G:n käyttö ultra-matalatehoisiin IoT-laitteisiin.

Xiaomi nousi fitness-rannekkeiden ykköseksi

Omdian mukaan globaalit puettavien laitteiden toimitukset ylittivät 200 miljoonaa kappaletta vuonna 2025. Kasvua kertyi kuusi prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Fitness-rannekkeissa markkinajohtoon nousi Xiaomi 18 prosentin osuudella. Apple oli toisena 17 prosentilla ja Huawei kolmantena 16 prosentilla. Samsung Electronics ja Garmin täydensivät kärkiviisikon.

Ericsson ja Intel haluavat tekoälyn 6G-radioverkkoon

Ericsson ja Intel kertovat laajentavansa yhteistyötään, jonka tavoitteena on vauhdittaa siirtymää kohti kaupallista, tekoälyyn natiivisti perustuvaa 6G-verkkoa. Yhtiöiden mukaan 6G ei ole pelkkä seuraava mobiiliversio, vaan infrastruktuuri, jossa tekoäly on sisäänrakennettuna radioverkkoon, ytimeen ja reunalaskentaan.

IoT-laitteiden siirto toiselle operaattorille helpottuu

IoT-laitteiden elinkaaren aikainen operaattorin vaihto helpottuu, kun Telenor IoT tuo markkinoille uuden SGP.32-standardin mukaiset eSIM-kortit. Yhtiö ilmoittaa aloittavansa kaupalliset toimitukset 17. huhtikuuta 2026.

Aliro 1.0 julkaistiin: Älypuhelimesta tulee universaali avain

Connectivity Standards Alliance (CSA) on julkistanut Aliro 1.0 -spesifikaation, joka määrittelee ensimmäistä kertaa yhteisen protokollan älypuhelimessa olevalle digitaaliselle avaimelle. Standardin tavoitteena on mahdollistaa, että sama mobiilissa oleva kulkuoikeus toimii eri valmistajien lukijoissa NFC:n, Bluetooth LE:n ja UWB:n kautta. Aliroa tukevat muun muassa Apple, Google ja Samsung.

TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Lääkintälaitteet siirtyvät verkkoon, hoito potilaan kotiin

ETN - Technical articleLääkintälaitteiden internet (IoMT) yhdistää diagnostiikan, puettavat anturit ja sairaalalaitteet pilvipohjaisiin järjestelmiin. Etävalvonta, reaaliaikainen data ja koneoppiminen lupaavat parempaa hoidon laatua ja kustannussäästöjä, mutta samalla ratkaistavaksi jäävät yhteentoimivuus, sääntely ja tietoturva.

Lue lisää...

OPINION

Teslalla ei vieläkään ole itseajavaa autoa

Tesla ei muutu itseajavaksi sillä, että siitä poistetaan ratti. Yhtiö on aloittanut ratittoman Cybercabin sarjatuotannon, mutta ratkaiseva komponentti puuttuu edelleen: toimiva itseajaminen, jota ei tarvitse valvoa, kirjoittaa Elektroniktidningenin Jan Tångring.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Tiheimpien piirien valmistus nopeutuu – ja syy on yllättävä
  • Edullisempaa suorituskykyä autojen ECU-yksiköihin
  • OMRON yhdistää robotiikan, konenäön ja ohjauksen samaan järjestelmään
  • Ilman enkelisijoittajia ei olisi Ouraa eikä Woltia
  • Bluetooth LE:n datanopeus lähes 4-kertaistuu

NEW PRODUCTS

  • Suosittu vähävirtainen IoT-yhteys helposti lisäkortilla
  • Tämä ajuri auttaa pitämään auton hengissä pakkasaamuna
  • 40 TOPSia verkon reunalle
  • Erittäin tarkka anturi virranmittaukseen
  • Eikö 8 bittiä enää riitä? Tässä vastaus
 
 

Section Tapet