ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026

IN FOCUS

R&S FSWX: new horizons in signal and spectrum analysis

 

Demanding mobile radio and wireless applications can push HF components to their physical limits. The FSWX signal and spectrum analyzer was developed to characterize components under challenging conditions. The analyzer is the first model with two input ports, filter banks to pre-filter and cross-correlate for noise suppression. The features were previously found only in high-quality phase noise testers.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

May # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

USA on edelleen tärkein terveysteknologian vientimaa

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 19.12.2025
  • Business

Vaikka Trumpin hallinnon kauppapoliittinen linja ja paikallista tuotantoa suosivat signaalit herättävät epävarmuutta, suomalaiset terveysteknologiayritykset näkevät Yhdysvallat edelleen ylivoimaisesti tärkeimpänä vientimarkkinanaan. Business Finlandin Health 360 Finland -ohjelman johtaja Tarja Enalan mukaan markkinoiden peruslogiikka ei ole muuttunut eikä pitkäjänteinen yhteistyö horju hallituskausien mukana.

Yhdysvaltojen kauppapolitiikka on Donald Trumpin hallinnon aikana korostanut entistä voimakkaammin kotimaista tuotantoa, strategisia toimitusketjuja ja vastavuoroisia tullijärjestelyjä. Vaikka terveysteknologia on toistaiseksi välttynyt laajoilta suorilta tullikorotuksilta, poliittinen epävarmuus on kasvanut erityisesti lääkinnällisten laitteiden ja korkean teknologian ratkaisujen osalta.

Suomelle Yhdysvallat on kriittinen markkina. Viime vuonna suomalaisen terveysteknologian vienti USA:han nousi 856 miljoonaan euroon. Samaan aikaan Business Finland on lisännyt panostuksiaan terveysalan innovaatioihin, ja Health 360 Finland -ohjelma toimii keskeisenä väylänä erityisesti Yhdysvaltojen huippusairaaloihin ja ekosysteemeihin.

“Yritysten kaupallistamispolut eivät ole muuttuneet”

Tarja Enalan mukaan politiikka ei kuitenkaan ole se tekijä, joka määrittää suomalaisyritysten menestystä Yhdysvalloissa. Enalan mukaan Trumpin hallinnon kauppapoliittinen linja ei ole toistaiseksi näkynyt suomalaisten terveysteknologiayritysten arjessa tai markkinoillemenossa.

- Tällä hetkellä Yhdysvaltojen kauppapoliittinen linja ei ole merkittävästi vaikuttanut suomalaisten terveysteknologiayritysten suunnitelmiin tai kaupallistamispolkuihin. Yritykset toimivat harvoin suorassa vuorovaikutuksessa hallinnon kanssa, eikä sääntely-ympäristössä ole tapahtunut sellaisia muutoksia, jotka hidastaisivat markkinoille menoa.

Keskeisessä roolissa on Business Finlandin ja Mayo Clinicin välinen AMPlify-yhteistyöalusta, jonka tavoitteena on nimenomaan madaltaa kynnystä Yhdysvaltojen markkinoille.

- Poliittisesta tilanteesta huolimatta Mayo Clinicin rooli ja yhteistyö Business Finlandin kanssa ovat säilyneet ennallaan. Myöskään Yhdysvaltojen tutkimus- tai yliopistorahoitukseen kohdistuneilla leikkauksilla ei ole ollut vaikutusta tähän yhteistyöhön.

Enalan mukaan kiinnostus Yhdysvaltoja kohtaan on edelleen vahvaa.

- Suomalaisyritykset näkevät Yhdysvallat yhä maailman suurimpana ja houkuttelevimpana terveysteknologian markkinana, ja niiden strateginen tähtäin on selkeästi siellä myös jatkossa.

Paikallinen tuotanto ei ole mahdoton yhtälö

Jos Yhdysvallat alkaa tulevaisuudessa suosia entistä selkeämmin paikallista valmistusta myös lääkinnällisissä laitteissa, suomalaisyrityksillä on Enalan mukaan keinot vastata tilanteeseen. Täysin ongelmatonta se ei ole ja vaatii yrityksiltä realismia.

- Se edellyttää pitkäjänteistä panostusta, kumppanuuksia ja usein hybridimallia, jossa osa arvoketjusta säilyy Suomessa ja osa lokalisoidaan Yhdysvaltoihin.

Business Finlandin rooli korostuu erityisesti pienempien ja keskisuurten yritysten tukena.

- Business Finlandin rooli on keskeinen pk- ja midcap-yrityksille riskien jakajana, kasvun mahdollistajana ja strategisena sparraajana. Samalla toimintaympäristöä on seurattava jatkuvasti, sillä tilanne voi muuttua nopeasti.

Enala muistuttaa, että Yhdysvaltojen terveydenhuolto on ennen kaikkea yksityinen markkina.

- Epävakaasta ilmapiiristä huolimatta innovaatiot ovat edelleen välttämättömiä menestymisen edellytyksiä. Yritysten on oltava poikkeuksellisen hyvin valmistautuneita – sääntelyn, kumppanuuksien ja kaupallistamisen näkökulmasta.

Pitkät kumppanuudet kantavat yli hallituskausien

Mayo Clinicin kaltaisten huippuekosysteemien merkitys ei Enalan mukaan ole vähenemässä, vaikka kauppapoliittinen keskustelu ajoittain kiristyy. - Pitkät ja vakiintuneet yhteistyösuhteet merkitsevät usein enemmän kuin yksittäiset hallituskaudet tai lyhyen aikavälin poliittiset linjaukset.

Yhteistyö ei rajoitu pelkkään tutkimukseen tai pilotointiin. Enalan mukaan hyvin rakennettu yhteistyö voi edelleen johtaa suoraan kaupallisiin sopimuksiin, jos ratkaisu vastaa todelliseen kliiniseen tarpeeseen ja yrityksellä on vahva ymmärrys Yhdysvaltojen markkinasta.

- Menestys Yhdysvalloissa riippuu enemmän markkinaymmärryksestä, asiakaslähtöisyydestä ja kyvystä osoittaa vaikuttavuutta kuin siitä, kuka kulloinkin istuu Valkoisessa talossa.

Tekoäly vahvistaa kilpailukykyä ja vientiä

Terveysteknologiassa – erityisesti diagnostiikassa – tekoälyn merkitys kasvaa nopeasti. Enalan mukaan Suomi on tässä vahvassa asemassa laajan ja laadukkaan terveysdatan ansiosta.

- Suomalaiset terveysteknologiayritykset käyttävät tekoälyä tällä hetkellä pääosin prosessien tehostamiseen, päätöksenteon ja diagnostiikan tukemiseen sekä virheiden vähentämiseen.

Tekoälyratkaisut keskittyvät toistaiseksi yksittäisten tehtävien optimointiin, eivät täysin autonomisiin järjestelmiin. - Täysin automaattisia ratkaisuja ei vielä laajasti käytetä, eikä niiden odoteta korvaavan ihmistä kokonaan, osittain sensitiivisen datan käsittelyyn liittyvien vaatimusten vuoksi.

Sovellusalueet ovat silti laajat diagnostiikasta ja hoitomalleista aina lääkekehitykseen ja personoituun lääkehoitoon.

- Kaiken kaikkiaan tekoälyn ja muiden edistyneiden teknologioiden hyödyntäminen vahvistaa suomalaisten yritysten kilpailukykyä ja luo merkittäviä mahdollisuuksia terveysteknologian vientiin maailmanlaajuisilla markkinoilla, Enala päättää.

MORE NEWS

Donut Labin kenno ei juuri hengitä – mahdollistaa yksinkertaisemman akkupaketin

Paljon otsikoissa ollut kiinteän elektrlyytin akkutekniikkaa kehittävä Dontu Lab julkaisi tänään uusimman videon I Donut Believe -sarjassaan. Kiinteän elektrolyytin akkujen yksi suurimmista ongelmista on ollut kennon voimakas turpoaminen ja kutistuminen latauksen aikana. Donut Labin mukaan sen solid-state -kenno käyttäytyy täysin toisin.

Jopa 30 ampeeria 99 prosentin hyötysuhteella

TDK on esitellyt uuden i9C-sarjan DC-DC-muuntimet, joiden hyötysuhde nousee parhaimmillaan jopa 99 prosenttiin. Kyse on erittäin korkeasta lukemasta 1500 watin teholuokassa.

Tekoäly kutistaa puolijohdekirjastojen karakterisoinnin viikoista päiviin

Siemensin EDA-osasto tuo Solido Characterizer -työkaluunsa tekoälykiihdytetyn karakterisoinnin, jolla standardisolukirjastojen generointi voidaan yhtiön mukaan nopeuttaa viikoista päiviin. Ratkaisu kohdistuu piirisuunnittelun työvaiheeseen, jonka kuormitus on nopeasti kasvamassa.

Teollisuuden IT-projektit epäonnistuvat jo ennen ensimmäistä koodiriviä

Useimmat teollisuuden IT-investoinnit eivät epäonnistu käyttöönotossa. Ne epäonnistuvat jo kuukausia aiemmin. Tyypillinen hetki on scoping-palaveri, jossa toimittaja esittelee 14 viikon käyttöönottoprojektin, eikä kukaan tuotannon, automaation tai integraatioiden asiantuntija pysäytä keskustelua kysymällä, mihin oletukset oikeasti perustuvat, kirjoittaa JBF Consultingin perustaja Brad Forester.

Nokia haki radioverkkojen johtajan Siemensiltä

Nokia on nimittänyt Emma Falckin Mobile Infrastructure -liiketoimintaryhmän johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi syyskuun alusta lähtien. Falck siirtyy Nokiaan Siemensiltä, jossa hän on viimeksi vastannut Smart Infrastructure Buildings -liiketoiminnan tuotteista.

Suomen kvanttiguru ennustaa läpimurtoa ensi vuonna

– Vuodesta 2027 alkaen odotamme kvanttilaskennan alkavan ratkaista todellisia teollisia ongelmia, ennustaa Aalto-yliopiston kvanttitekniikan professori ja sekä IQM Quantum Computers:n että QMill:in perustajiin kuuluva Mikko Möttönen. Nyt hänen kehittämänsä uudenlainen kryogeeninen anturi mahdollistaa kvanttitietokoneiden häiriöiden diagnosoinnin.

Tekoäly tekee drooneista autonomisia tappajia

Sodassa käytettävistä drooneista tulee lopulta täysin autonomisia robotteja. - Looginen ratkaisu on poistaa se linkki. Ei ole ohjaajaa, ei radiolinkkiä, ei ihmistä hyväksymässä päätöstä, sanoi nykyään droonien torjuntaan ratkaisuja kehittävän SensoFusionin tutkimusjohtajana työskentelevä Mikko Hyppönen Pikkuparlamentissa järjestetyssä droonikeskustelussa maanantaina.

8-bittisten seuraaja tuli varastoon – eikä paluuta enää ole

Microchipin alkuvuonna esittelemä PIC32CM PL10 -mikro-ohjain on nyt tullut laajaan jakeluun Farnellin kautta. Kyse ei ole vain uudesta Cortex-M0+-piiristä, vaan paljon suuremmasta muutoksesta sulautettujen järjestelmien maailmassa.

Tekoäly optimoi sähköauton pikalatauksen ja pidensi akun käyttöikää 23 prosenttia

Chalmersin teknillisen korkeakoulun tutkijat ovat kehittäneet AI-pohjaisen pikalatausmenetelmän, joka mukautuu akun ikään ja kuntoon reaaliajassa. Simulaatioissa menetelmä pidensi litiumioniakun käyttöikää lähes neljänneksellä ilman käytännössä lainkaan pidempää latausaikaa.

SATA-väylä ei kuollutkaan – Kingston myynyt 100 miljoonaa A400-levyä

Vaikka tallennusmarkkinoiden huomio on viime vuodet keskittynyt PCIe- ja NVMe-SSD-levyihin, vanha SATA-väylä elää edelleen vahvasti massamarkkinoilla. Kingston Technology kertoo toimittaneensa jo yli 100 miljoonaa A400 SATA SSD -levyä maailmanlaajuisesti.

Tekoäly pakottaa PCIe-väylän uuteen nopeusluokkaan

PCIe 7.0 nostaa datakeskusten siirtonopeudet tasolle, jossa kellosignaalin vakaus mitataan jo femtosekunneissa. Diodes Incorporatedin uusi PCIe 7.0 -kellogeneraattori yltää alle 30 femtosekunnin jitteriin, vaikka uuden standardin maksimi on 67 femtosekuntia. AI-palvelimissa näin pienetkin heilahtelut voivat ratkaista, pysyykö 128 GT/s -linkki vakaana vai ei.

AMD pakkaa jopa 4,6 petaflopsia tavalliseen PCIe-korttiin

AMD tuo markkinoille Instinct MI350P -PCIe-kortin, joka on tarkoitettu tekoälyn inferenssiin olemassa olevissa palvelinympäristöissä. Ajatus on yrityksille houkutteleva, sillä kortin avulla AI-kiihdytyksen voi saada käyttöön ilman uusia nestejäähdytystä, uusia virtasyöttöjä tai kokonaan uusia GPU-palvelinalustoja.

GaN-sota kiihtyy – USA löi kiinalaisvalmistajalle myyntikiellon

Infineon Technologies on saanut merkittävän voiton pitkään jatkuneessa galliumnitridiin eli GaN-teknologiaan liittyvässä patenttikiistassa kiinalaista Innoscience vastaan.

Rohde tuo 6G-keskustelun Pohjoismaihin kesäkuussa

Rohde & Schwarz järjestää kesäkuussa Pohjoismaissa seminaarikiertueen, jonka teemana on ”5G Advanced and beyond, path to 6G”. Tapahtumat pidetään Oulussa, Espoossa, Tukholmassa ja Lundissa 9.–12. kesäkuuta.

Pelkkä piiri ei enää riitä – Renesas osti konenäön AI-ohjelmistotalon

Renesas vahvistaa edge AI -strategiaansa ostamalla kreikkalaisen Irida Labsin, joka kehittää sulautettuja Vision AI -ohjelmistoja. Kauppa kertoo siitä, että kilpailu älykkäissä kamera- ja konenäköjärjestelmissä siirtyy yhä enemmän kokonaisiin ohjelmisto- ja työkaluratkaisuihin pelkkien piirien sijaan.

Generatiivinen tekoäly tulee nyt antureihin

TDK yrittää ratkaista yhden edge-tekoälyn suurimmista ongelmista: datan puutteen. Yhtiön uusi SensorGPT-teknologia hyödyntää generatiivista tekoälyä, signaalinkäsittelyä ja fysiikkapohjaisia simulaatioita synteettisen sensoridatan luomiseen. Kuukausia kestänyt edge-AI-mallien kehitys voidaan lyhentää viikkoihin.

Rakettitiede kehittää tapaa varmistaa AI-koodin laatu koneellisesti

- Olemme tehneet itsekin kehitystyötä synnyttääksemme menetelmän, jolla AI:n tuottaman koodin laatu voitaisiin varmistaa koneellisesti ja vapauttaa ihminen koodikatselmoinnista luomaan uutta, sanoo Rakettitieteen toimitusjohtaja Juha Huttunen.

AI tuottaa koodia nopeammin kuin sitä ehditään testata

AI kiihdyttää ohjelmistokehitystä nopeammin kuin sitä ehditään enää testata. Ongelma ei kuitenkaan ole siinä, että kehittäjät liikkuisivat liian nopeasti. Ongelma on paljon perustavampi. Yksi osa ohjelmistokehityksestä on kiihtynyt dramaattisesti, mutta kaikki sitä valvovat rakenteet ovat jääneet lähes paikoilleen, kirjoittaa amerikkalaisen BotGauge AI:n perustaja ja toimitusjohtaja Pramin Pradeep.

QMill lupaa kvanttiedun paljon odotettua aiemmin

Kvanttilaskennan algoritmeja kehittävä suomalaisyhtiö QMill väittää voivansa nopeuttaa kvanttiedun saavuttamista jopa vuosilla. – Ala on pitkään ajatellut, että tarvitaan satoja tai tuhansia kubitteja ennen kuin kvanttikoneista saadaan käytännön hyötyä. Nyt näyttää siltä, että tietyissä ongelmissa kvanttietu voidaan saavuttaa paljon pienemmillä koneilla, sanoo QMillin tuotevastaava Janne Heikkinen ETN:lle.

Tekoäly vetää, älypuhelimet ja PC:t laahaavat

Tekoälydatakeskusten rakentaminen näkyy nyt suoraan puolijohdeteollisuuden perustassa eli piikiekoissa. Alan järjestö SEMI kertoo, että maailmanlaajuiset piikiekkotoimitukset kasvoivat vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 13,1 prosenttia vuoden takaisesta.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
May  # puffbox mobox till square
v19 v20 18/5 # puffbox mobox till tme native
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Panther Lake tuo PC-tehon verkon reunalle

Intel Core Ultra Series 3 tuo markkinoille Panther Lake -alustan, joka perustuu yhtiön uuteen 18A-prosessiin. CPU-, GPU- ja NPU-kiihdytyksen yhdistävä arkkitehtuuri tähtää korkean suorituskyvyn AI-PC:ihin ja teollisiin edge-järjestelmiin. Teksti perustuu Rutronikin artikkeliin uusimmassa ETNdigi-lehdessä.

Lue lisää...

OPINION

Teollisuuden IT-projektit epäonnistuvat jo ennen ensimmäistä koodiriviä

Useimmat teollisuuden IT-investoinnit eivät epäonnistu käyttöönotossa. Ne epäonnistuvat jo kuukausia aiemmin. Tyypillinen hetki on scoping-palaveri, jossa toimittaja esittelee 14 viikon käyttöönottoprojektin, eikä kukaan tuotannon, automaation tai integraatioiden asiantuntija pysäytä keskustelua kysymällä, mihin oletukset oikeasti perustuvat, kirjoittaa JBF Consultingin perustaja Brad Forester.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Donut Labin kenno ei juuri hengitä – mahdollistaa yksinkertaisemman akkupaketin
  • Jopa 30 ampeeria 99 prosentin hyötysuhteella
  • Tekoäly kutistaa puolijohdekirjastojen karakterisoinnin viikoista päiviin
  • Teollisuuden IT-projektit epäonnistuvat jo ennen ensimmäistä koodiriviä
  • Nokia haki radioverkkojen johtajan Siemensiltä

NEW PRODUCTS

  • Jopa 30 ampeeria 99 prosentin hyötysuhteella
  • Bluetooth-moduuli tekee mikro-ohjaimesta turhan
  • Sama virtalähde kelpaa nyt sairaalaan ja kotiin
  • Vesitiivis USB-C piirikortille ilman lisäkokoonpanoa
  • Kolmivaiheinen tuuletinohjaus ilman koodia
 
 

Section Tapet