ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ETNdigi-superbanner
2026  # megabox

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Sep # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Mikrosekunnit pitävät teollisuuden tekoälyn koneessa

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 29.09.2026
  • Automation
  • Artificial Intelligence

Tekoäly valtaa teollisuusautomaatiota, mutta kaikkea laskentaa ei voida siirtää pilveen. Omron Suomen maajohtajan Janne Kulmalan mukaan koneiden reaaliaikainen ohjaus vaatii paikallista laskentaa, sillä liikkeenohjauksessa vasteajat mitataan mikrosekunteina. Suomessa 40 vuotta toimineessa Omronissa tekoälyn vaikutukset näkyvät tällä hetkellä selvimmin konenäössä.

Pilvipalvelut ovat keskeinen osa nykyistä tekoälybuumia, mutta tehdasautomaatiossa niiden käytölle tulee nopeasti vastaan fyysinen raja. Koneen ohjauksen on toimittava reaaliajassa riippumatta siitä, mitä verkkoyhteydelle tapahtuu.

– Paikallinen tekoäly on koneohjaintasolla välttämättömyys. Liikkeenohjauksessa servoa ei voida ohjata pilven yli. Puhutaan kuitenkin mikrosekunnista, sanoo Omron Suomen maajohtaja Janne Kulmala.

Pilvestä saadaan lähes rajattomasti laskentatehoa, mutta latenssin lisäksi ongelmana on toimintavarmuus. Jos verkkoyhteys katkeaa, koneen toiminta ei saa pysähtyä sen mukana. Kulmala ei siksi usko kehitykseen, jossa logiikkaohjaimen varsinainen toiminta siirtyisi kokonaan pilvipalveluksi. PLC:stä ei tule pelkkää koodia.

Samaan aikaan paikallisten ohjainten suorituskyky on kasvanut nopeasti. Omronin tehokkaimmat ohjaimet perustuvat Intelin prosessoreihin, ja Kulmalan mukaan laskentateho alkaa olla tasolla, jossa suorituskykyä saattaa olla yli tarpeen. Jatkossa tätä kapasiteettia voidaan sen sijaan käyttää esimerkiksi datan paikalliseen analysointiin ja tekoälytoimintoihin.

Tällä hetkellä tekoäly näkyy Omronin asiakkailla konkreettisimmin konenäössä. AI:ta käytetään myös esimerkiksi koodinluvussa ja sitä on tuotu koneohjaimiin, mutta Kulmala muistuttaa, ettei tekoälyn käyttö tehdasautomaatiossa ole vielä räjähtänyt.

Seuraavien viiden vuoden aikana hän odottaa tilanteen muuttuvan. Tekoäly kasvattaa rooliaan sekä koneissa että niiden kehittämisessä. Myös automaatiojärjestelmien ohjelmointi muuttuu, kun tekoälytyökaluja voidaan käyttää yhä laajemmin kehitystyössä.

Tekoälyn eteneminen liittyy samalla teollisuuden vanhaan datakeskusteluun. Noin kymmenen vuotta sitten lähes kaikki puhuivat big datasta, mutta datan hyödyntämiseen ei Kulmalan mukaan ollut nykyisen kaltaisia työkaluja. Nyt tekoälyn kypsyminen voi käynnistää teollisen datan uuden tulemisen. Se tarkoittaa myös lisää anturointia.

Omron valitsi Ethernetiin ja IP-tekniikkaan perustuvan tiedonsiirron automaatiojärjestelmiensä keskeiseksi väyläksi jo varhain. Kulmalan mukaan valinta on osoittautunut kestäväksi, kun koneiden tuottaman datan määrä on kasvanut ja tuotantoa on alettu liittää yhä tiiviimmin ylempiin tietojärjestelmiin. Anturitasolla kuvaa täydentää IO-Link, jonka avulla koneen antureilta voidaan kerätä paikallisesti perinteistä kytkentätietoa huomattavasti enemmän mittaus-, tila- ja diagnostiikkadataa. Tämä data voidaan välittää IO-Link-masterin kautta edelleen esimerkiksi EtherCAT- tai EtherNet/IP-verkkoon.

Konenäön kasvua vauhdittaa tekoälyn lisäksi toinen muutos. GS1 Sunrise 2027 -standardi vie tuotteiden tunnistamista nykyisistä yksiulotteisista viivakoodeista kohti enemmän tietoa sisältäviä 2D-koodeja. Kulmalan mukaan muutos tuo väistämättä uusia investointeja koodinlukuun ja konenäköön.

Kasvua Omronilla on ollut muutenkin, vaikka Suomen teollisuuden yleinen investointiympäristö on ollut viime vuosina vaisu. Kulmalan mukaan Omron Suomen liiketoiminta kasvoi viime vuonna 12 prosenttia, ja tänä vuonna vauhti on pysynyt suunnilleen samalla tasolla. Suurin osa kasvusta tulee suomalaisista asiakkaista, jotka valmistavat koneita vientiin.

Robotiikka on näkyvä osa tehdasautomaation muutosta, mutta Omronin Suomen liiketoiminnassa perinteinen tehdasautomaatio on edelleen selvästi suurempi alue. Kulmalan mukaan sen liiketoiminta on moninkertainen robotiikkaan verrattuna. Teollisuusrobotteja myydään tasaisesti, ja yhtiö on panostanut myös yhteistyörobotteihin ja mobiilirobotteihin.

Omronin Suomen toiminta täyttää tänä vuonna 40 vuotta. Ennen oman suomalaisen yhtiön perustamista Omronia edusti Suomessa Delco. Kulmala tuli yhtiöön vuonna 2013 myyntitehtäviin ja nousi maajohtajaksi Kari Blomqvistin jäätyä eläkkeelle vuonna 2025.

Neljään vuosikymmeneen mahtuu valtava muutos releistä ja ensimmäisistä ohjelmoitavista logiikoista nykyisiin tehokkaisiin koneohjaimiin. – Mekaaniset releetkin puolustavat edelleen paikkaansa. Ne ovat hinnaltaan kilpailukykyisiä, Kulmala muistuttaa.

MORE NEWS

AI-agentti vie suunnittelun RTL-tasolta valmiiksi piiriksi

Synopsys laajentaa tekoälyn käyttöä piirisuunnittelussa yksittäisistä avustavista tehtävistä kokonaisia suunnitteluketjuja hoitaviin agentteihin. Uusi AgentEngineer pystyy viemään suunnittelua RTL-kuvauksesta fyysiseen toteutukseen asti ja käyttämään työn aikana itsenäisesti Synopsysin suunnittelutyökaluja.

Mikrosekunnit pitävät teollisuuden tekoälyn koneessa

Tekoäly valtaa teollisuusautomaatiota, mutta kaikkea laskentaa ei voida siirtää pilveen. Omron Suomen maajohtajan Janne Kulmalan mukaan koneiden reaaliaikainen ohjaus vaatii paikallista laskentaa, sillä liikkeenohjauksessa vasteajat mitataan mikrosekunteina. Suomessa 40 vuotta toimineessa Omronissa tekoälyn vaikutukset näkyvät tällä hetkellä selvimmin konenäössä.

BYD tuo kiinteän elektrolyytin akun autoon jo ensi vuonna

Kiinalainen BYD aikoo asentaa kiinteän elektrolyytin akun ensimmäiseen automalliinsa jo vuonna 2027. Kyse ei kuitenkaan vielä ole varsinaisesta massatuotannosta, vaan uuden akkutekniikan ensimmäisestä demonstraatiovaiheesta. Laajamittaiseen tuotantoon BYD tähtää vuosikymmenen vaihteessa.

5G-kokemuksessa ei ole eroa suomalaisten operaattorien välillä

Suomen kolmen suuren mobiilioperaattorin 5G-verkot ovat käyttäjäkokemukseltaan käytännössä tasoissa. Ooklan tuoreen vertailun mukaan DNA:n, Telian ja Elisan välillä ei ollut tilastollisesti merkitsevää eroa, jonka perusteella jokin niistä voitaisiin nimetä Suomen parhaaksi 5G-verkoksi.

Visual Components tuo Nvidian Omniversen tehdassimulointiin

Espoolainen Visual Components tuo Nvidian Omniverse-teknologian osaksi tehdassimulointiohjelmistoaan. Uusi FactoryLens-näkymä mahdollistaa olemassa olevien tuotantotilojen visualisoinnin realistisina digitaalisina kaksosina suoraan Visual Componentsin simulointiympäristössä.

Rust nousi kymmenen suosituimman kielen joukkoon

Rust on noussut ensimmäistä kertaa TIOBE-indeksin kymmenen suosituimman ohjelmointikielen joukkoon. Syyskuun listalla Rust on sijalla 10, kun vielä vuotta aikaisemmin se oli sijalla 18. Samaan aikaan perinteinen C on noussut takaisin listan toiseksi C++ ohi.

Microsoft antaa AI-agentille oman tietokoneen ja muistin

Microsoft vie Copilotia kohti itsenäisesti työskenteleviä tekoälyagentteja. Uusi Autopilot saa organisaation Microsoft-ympäristössä oman identiteetin, muistin, tietokoneen ja työtilan ja voi jatkaa tehtävien suorittamista myös silloin, kun käyttäjä ei ole paikalla.

Uusi liikeanturi mittaa jopa 320 g iskuja

STMicroelectronics on julkistanut kaksi uutta kuusiakselista liikeanturia, jotka pystyvät mittaamaan samanaikaisesti sekä pieniä liikkeitä että jopa ±320 g iskuja. Ratkaisu perustuu kahteen kiihtyvyysanturiin, joten mittausaluetta ei tarvitse vaihtaa kesken tapahtuman.

RF-vahvistin yltää nyt 53 gigahertsiin

Rohde & Schwarz laajentaa järjestelmävahvistimiensa taajuusalueen 53 gigahertsiin. Uusi SAM200 on tarkoitettu erityisesti RF-komponenttien testaukseen satelliitti-, ilmailu- ja 5G-sovelluksissa.

Kunnonvalvoja voi nyt kysyä koneelta, mikä sitä vaivaa

Helsinkiläinen Rotomate on tuonut teollisuuden kunnonvalvontaan tarkoitetun tekoälyratkaisunsa päälle keskustelukäyttöliittymän. Kunnonvalvoja voi nyt kysyä koneen kunnosta omin sanoin ja saada tekoälyltä analyysin, huoltosuosituksen ja perustelut vastaukselle.

Nigel puristaa 20 tunnin testaustyön 20 minuuttiin

National Instrumentsin nykyään omistavan Emersonin mukaan yhtiön testaukseen erikoistunut Nigel-tekoäly pystyy puristamaan noin 20 tunnin kehitystyön 20 minuuttiin. NI Connect 2026 -tapahtumassa esitelty demo kertoo samalla siitä, mihin testaus- ja mittausalan tekoälytyökalut ovat kehittymässä: yleisistä koodiavustajista kohti itse testausympäristön tuntevia työkaluja.

4G- ja 5G-laitteiden säteilymittaus automatisoituu

Matkapuhelinten ja muiden 4G- ja 5G-laitteiden SAR-säteilymittaukset voidaan nyt automatisoida aiempaa pidemmälle. Microwave Factory on integroinut Rohde & Schwarzin CMX500-radiotesterin Mateos-mittausohjelmistoonsa.

Qualcommin uusin ajaa 30 miljardin parametrin AI-mallia kännykässä

Qualcomm tuo lippulaivapuhelimiin kaksi uutta Snapdragon-järjestelmäpiiriä. Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6:n kiinnostavin uudistus löytyy tekoälystä, sillä piiri pystyy ajamaan paikallisesti yli 30 miljardin parametrin Mixture of Experts -malleja. Qualcomm rakentaa samalla alustaa puhelimessa toimiville henkilökohtaisille AI-agenteille.

Postimerkin kokoinen moduuli paikkaa GPS-signaalin

ETN - Technical articleSatelliittipaikannuksen häirintä voi katkaista paljon muutakin kuin paikkatiedon. VIAVIn uusi µPNT GDO-1000 pitää kriittisten järjestelmien kellot synkronissa jopa 24 tuntia GNSS-signaalin katoamisen jälkeen. Postimerkin kokoisen moduulin ytimessä on SiTimen MEMS-oskillaattori.

Testaa Arduinon uutta tehokorttia ilmaiseksi

Arduinon uusi VENTUNO Q yhdistää Linuxin, tekoälykiihdytyksen ja erillisen mikro-ohjaimen reaaliaikaiseen ohjaukseen samalla kortilla. Nyt element14 etsii kehittäjiä testaamaan uutuutta. Valitut testaajat saavat sekä kortin että tarvittavat lisävarusteet ilmaiseksi.

Neliömillin piiri korvaa joukon komponentteja

Renesas on tuonut markkinoille vain hieman yli neliömillimetrin kokoisen konfiguroitavan sekasignaalipiirin. Uusi GreenPAK SLG46801 voi korvata useita erillisiä analogia-, ajoitus- ja logiikkakomponentteja esimerkiksi älysormuksissa, kelloissa ja muissa pienissä puettavissa laitteissa.

Audit ajavat itse junaan suomalaisella tekniikalla

Suomalainen Unikie on vienyt autonomisen ajamisen aivan uuteen ympäristöön. Yhtiön tekniikalla autot ajoivat ilman kuljettajaa junavaunuihin Audin Ingolstadtin tehtaalla Saksassa. Unikien mukaan kyseessä oli maailman ensimmäinen henkilöautojen automaattisen junalastauksen demonstraatio.

Donut Labin akku ei perustu litiumiin eikä natriumiin

Donut Labin kohuakun kemiaa on arvuuteltu siitä lähtien, kun yritys esitteli ihmeakkunsa tammikuussa Las Vegasin CES-messuilla. Yhtiö ei vieläkään paljasta, mihin sen akun kemia perustuu, mutta nyt se on vastannut ainakin kahteen yleiseen arvaukseen. Kyse ei näyttäisi olevan litium- eikä natriumakusta.

Hukkalämpö voi pian jäähdyttää prosessorin

Prosessorin tuottama hukkalämpö voisi tulevaisuudessa auttaa jäähdyttämään itse prosessoria. Karlsruhen teknillisen instituutin KIT:n ja japanilaisen Tsukuban yliopiston tutkijat ovat kehittäneet jäähdytysmenetelmän, jossa lämpö korvaa tavallisesti tarvittavan sähköisen toimilaitteen.

Auto kestää pidempään kuin sen 4G-yhteys

Tänään ostettu auto voi olla liikenteessä vielä pitkään sen jälkeen, kun sen käyttämä 4G-verkko on suljettu. Omdian mukaan LTE-verkkojen alasajo voi muodostua autoteollisuudelle paljon suuremmaksi ongelmaksi kuin aikaisemmat 2G- ja 3G-verkkojen sulkemiset.

Sep # puffbox mobox till tme native
2026  # mobox för megabox
Sep  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Postimerkin kokoinen moduuli paikkaa GPS-signaalin

ETN - Technical articleSatelliittipaikannuksen häirintä voi katkaista paljon muutakin kuin paikkatiedon. VIAVIn uusi µPNT GDO-1000 pitää kriittisten järjestelmien kellot synkronissa jopa 24 tuntia GNSS-signaalin katoamisen jälkeen. Postimerkin kokoisen moduulin ytimessä on SiTimen MEMS-oskillaattori.

Lue lisää...

OPINION

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • AI-agentti vie suunnittelun RTL-tasolta valmiiksi piiriksi
  • Mikrosekunnit pitävät teollisuuden tekoälyn koneessa
  • BYD tuo kiinteän elektrolyytin akun autoon jo ensi vuonna
  • 5G-kokemuksessa ei ole eroa suomalaisten operaattorien välillä
  • Visual Components tuo Nvidian Omniversen tehdassimulointiin

NEW PRODUCTS

  • Neliömillin piiri korvaa joukon komponentteja
  • Virtalähde muuttaa sähkökaapista koneen kylkeen
  • 140 watin USB-C-laturi yltää 96 prosentin hyötysuhteeseen
  • ST vähentää komponentteja kilowattiluokan teholähteistä
  • 80 wattia irti tulitikkuaskin kokoisesta teholähteestä
 
 

Section Tapet