Saksalainen Razorcat Development ja kehitystyökaluistaan tunnettu SEGGER ovat juuri ennen messuja kertoneet laajentavansa yhteistyötään sulautetun ohjelmiston testauksen automatisoinnissa. Yhteistyö keskittyy Razorcatin TESSY-testausympäristön ja SEGGERin kehitystyökalujen tiiviimpään integraatioon.
TESSY on laajasti käytetty työkalu sulautetun ohjelmiston yksikkö- ja integraatiotestaukseen, erityisesti turvallisuuskriittisissä projekteissa. Työkalu automatisoi testien luomista ja ajamista sekä helpottaa testien hallintaa. Se tukee useita mikro-ohjainperheitä, kääntäjiä ja debuggausympäristöjä.
Yhteistyön keskiössä on SEGGERin kehitystyökaluketju, johon kuuluvat Embedded Studio -kehitysympäristö, SEGGERin oma käännöstyökaluketju sekä J-Link-debuggauspäät. Näiden avulla kehittäjät voivat ajaa testejä joko oikealla laitteistolla tai simulaattorissa ilman fyysistä kohdelaitetta.
Integraation ansiosta testejä voidaan generoida suoraan olemassa olevista projekteista ja ajaa automaattisesti TESSY-ympäristössä. Jos testi epäonnistuu, kehittäjä voi käynnistää debuggausistunnon suoraan Embedded Studiossa ja analysoida virheen.
Automatisoitu testaus on nousemassa keskeiseksi työkaluksi sulautetussa ohjelmistokehityksessä. Koodimäärät kasvavat nopeasti esimerkiksi autoissa, teollisuuslaitteissa ja IoT-järjestelmissä, joissa ohjelmiston luotettavuus on kriittistä. Samalla turvallisuusstandardit, kuten autoteollisuuden ISO 26262, vaativat yhä kattavampaa testauksen dokumentointia ja jäljitettävyyttä.






















