ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2026  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

IoT-piireillä päästöt kuriin

IoT-teknologia on nousemassa keskeiseksi työkaluksi kestävän kehityksen ratkaisuissa. Vaikka laitteiden valmistus ja käyttöönotto vaativat energiaa, pitkän aikavälin säästöt ylittävät kulut moninkertaisesti. Tuoreiden analyysien mukaan IoT voi säästää jopa kahdeksankertaisesti sen energiamäärän, jonka se itse kuluttaa elinkaarensa aikana.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

TMSNet  advertisement
ETNdigi
2026  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

DAQ-järjestelmä varmistaa laadun ja ennakoi viat

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 31.03.2020
  • Test & measurement

Tehokasta tiedonkeruuta tarvitaan yhä useammissa teollisuuden kohteissa. Sovellusten erityisparametrit sanelevat datankeruuseen tarvittavan resoluution ja kanavien määrän sekä DAQ-järjestelmän nopeusvaatimukset. Avuksi tiedonkeruuseen on tarjolla eritasoisia ratkaisuja aina käteen sopivista dataloggereista pitkälle integroituihin monitoimijärjestelmiin asti.

Artikkelin on kirjoittanut Mouser Electronicsin Mark Patrick. Hän tuli Mouserin palvelukseen kesällä 2014 työskenneltyään aiemmin RS Componentsilla markkinointitehtävissä ja sitä ennen Texas Instrumentsissa sovelluskehityksen tuessa. Hänellä on elektroniikkainsinöörin tutkinto Coventryn yliopistosta. 

Tiedonkeruuseen tarkoitetut DAQ-järjestelmät (data acquisition) keräävät hyödyllistä mittausdataa karakterisointia, valvontaa ja ohjaustoimintoja varten. Niitä voidaan käyttää mittaamaan erilaisia fysikaalisia parametreja kuten lämpötilaa, painetta, tärinää, ääntä, jännitettä, virtaa, kiihtyvyyttä, rasitusta, valon intensiteettiä, pyörimisnopeutta ja virtausnopeutta. Ne voivat myös käynnistää tiettyjä toimintoja järjestelmän vastaanottaman datan perusteella: äänihälytys, tuotantolinjan pysäytys tai vain valojen kytkeminen päälle.

Yksi kriittisimmistä tiedonkeruulaitteiden käyttötavoista on teollisuustuotannon laadun ylläpitäminen sekä erilaisten koneiden kunnonvalvonta huoltotarpeiden ennakoimiseksi (näin voidaan välttää mahdolliset seisokit, joilla voi olla vakavia kustannusvaikutuksia). Sovellusten erityisparametrit sanelevat tarvittavan resoluution ja kanavien määrän sekä DAQ-järjestelmän nopeusvaatimukset.

Valmistavassa tuotannossa ja prosessiteollisuudessa halutaan jatkuvasti nostaa tehokkuuden tasoa, vähentää kustannuksia ja pyrkiä tuottamaan yhä korkealaatuisempia tuotteita, joten tarve lukuisten parametrien seuraamiseen erilaisten anturien avulla edistää myös suorituskykyisten datankeruulaitteiden ja tukiohjelmistojen kehittämistä. Samoin esimerkiksi polttoaineiden tai veden siirtämiseen tarkoitettuja pumppausasemia ja voimalaitoksia hallinnoivien yritysten on valvottava laitteidensa toimintaa ja kuntoa sekä lisäksi oman laitoksensa ympäristöä optimaalisten toimintaolosuhteiden varmistamiseksi.

Suunniteltavasta sovelluksesta riippuen markkinoilla on nyt saatavana useita eritasoisia ratkaisuja, joita voidaan harkita. Ne ulottuvat suhteellisen pelkistetyistä ’kytke ja käytä’ -tyyppisistä dataloggereista aina erittäin pitkälle integroituihin, monitoimilaitteista koostuviin DAQ-järjestelmiin. Seuraavassa tarkastellaan näitä eritasoisia ratkaisumalleja.

Kompaktit pikkumoduulit

Advantechin USB-4700-sarjaan kuuluvat DAQ-moduulit voidaan kytkeä tutkittavaan järjestelmään laitteita avaamatta. Käyttäjä vain liittää moduulit järjestelmään ja kerää tarvittavan datan. Nämä laitteet ovat luotettavia ja riittävän kestäviä teolliseen käyttöön, mutta soveltuvat kohtuuhintaisina myös kotijärjestelmiin. Moduulien avulla voidaan helposti lisätä ohjaus- ja mittauslaitteita USB-yhteensopiviin tietokoneisiin.

Malli USB-4716 tarjoaa 16 yksipuolista/8 differentiaalista analogiatuloa 16 bitin resoluutiolla 200 kS/s näytetaajuuteen saakka, 16 digitaalista I/O-linjaa, yhden käyttölaskurin sekä kaksi 16 bitin tarkkuudella toimivaa analogista lähtöä. Laite ei myöskään tarvitse ulkoista teholähdettä, sillä se saa käyttötehonsa USB-portin kautta.

MonoDAQ-yhtiön kehittämät DAQ-instrumentit puolestaan voidaan liittää mihin tahansa antureihin rasitus- ja rakennekuormien tai kiihtyvyyden mekaanisia mittauksia varten. Ne siirtävät dataa EthrnetCAT-väylän kautta tietokoneelle, joka on varustettu tehokkaalla ja helppokäyttöisellä DEWESoft DAQ -ohjelmistolla.

Yhtiön MonoDAQ-E-STG on eristetty venymäliuskavahvistin, joka voi kerätä dataa venymäantureista ja kuormituskennoista. Mittausmuodoksi voidaan valita jännite-, potentiometri- ja virtamittauksen lisäksi neljännes- tai puolisiltamittaus. Vahvistin toimii ohjelmoitavin herättein ja erittäin vähäisellä kohinalla. Laitteen mittausalue on 100 mV – 50 V ja siinä on mukana 20 mA virtatulo (sisäinen shuntti).

Vahvistinta täydentää kaiken tarvittavan samassa paketissa sisältävä anturi-DAQ-laite MonoDAQ-E-gMeter. Se sisältää erittäin vähäkohinaisen 3-akselisen MEMS-kiihtyvyysanturin esimerkiksi siltojen tai antennirakenteiden valvontaan ja seismisiin mittauksiin. Saman kaapelin kautta kulkevan signaalin ja tehonsyötön ansiosta toiminta voidaan ulottaa kaikkiin rakenteisiin, jotka vaativat kiihtyvyyden valvontaa.

Kiihtyvyysanturivahvistin MonoDAQ-E-ACC puolestaan on tarkoitettu hyvin tarkkoihin värähtelymittauksiin ja tarjoaa korkealuokkaisen signaalinkäsittelyn IEPE-antureille (Integrated Electronic Piezo-Electric). Tyypillisiä sovelluksia ovat koneiden tärinänvalvonta, laakerivikojen havainnointi ja modaalinen rakenneanalyysi.

Kuva 1. MonoDAQ-yhtiön kehittämä E-gMeter sisältää kaiken tarvittavan kiihtyvyysmittauksiin.

Extech Instrumentsin kehittämä datankeruulaite RHT35 USB puolestaan on suoraviivaisesti toimiva laite, joka voi siirtää tietokoneelle jopa 48000 päivättyä ja aikaleimattua lukemaa mittauskohteen kosteuteen, lämpötilaan ja ilmanpaineeseen liittyen. Tiedot voidaan siirtää joko pdf- tai taulukkomuodossa. Laite tarjoaa myös kahdeksanpaikkaisen bookmark-muistin, kuusi kielivaihtoehtoa, ohjelmoitavan näytevälin, säädettävän hälytystoiminnon sekä salasanalla suojatun kirjautumisen.

Yhtiön kehittämä VB300 taas on G-voimien rekisteröintiyksikkö, joka tallentaa ja ajastaa kolmiakselisesti iskujen ja värähtelyjen kiihtyvyyslukemat mittausalueella +/- 18 g. Laite tallentaa G-voimat huippuarvoineen kolmiakselisesti antaen näin kattavan kuvan kohteen isku- ja tärinäolosuhteista lähimenneisyydessä esimerkiksi rahtikonttien valvonnassa kuljetuksen aikana. Siinä on myös USB-liitäntä, joka helpotta asennusta ja datan lataamista. Mukana on myös magneettinen/ruuvikiinnitteinen asennusalusta ja 3,6 voltin litiumakku sekä Windows-yhteensopiva analyysiohjelmisto.

Midén valmistamat Slam Stick -tuotteet taas ovat ladattavia ultrakannettavia dataloggereita, jotka pystyvät mittaamaan paineen ja lämpötilan lisäksi kiihtyvyyttä kaikilla kolmella akselilla. Laitteet käyttävät USB- tai microUSB-porttia datan konfigurointiin, lataamiseen ja tallentamiseen ’lennossa’. Konfigurointivaihtoehdot sisältävät säädettävän viiveajan ennen kutakin mittausta, eripituiset mittausjaksot sekä liipaisun ennalta määrätyn kiihtyvyystason perusteella.

Midén pikkulaitteet ovat riittävän keveitä, jotta ne voidaan asentaa pysyvästi tai kiinnittää väliaikaisesti kaksipuolisella teipillä. Niitä voidaan käyttää esimerkiksi energiakeruujärjestelmissä tärinän karakterisointiin, modaalisiin tutkimuksiin ja erilaisten laitteiden valvontaan.

Integroidut monitoimijärjestelmät

Adlink-yhtiön USB DAQ -moduulit tarjoavat helppoa liitettävyyttä ’kytke ja käytä’ -tyyppisten laitteiden ja ohjelmistojenmuodossa. Tarjolla on kustannustehokkuutta ja helppokäyttöisyyttä tinkimättä kuitenkaan tarkkuudesta.

Moduulisarjaan kuuluvat muun muassa DSA-moduuli (Dynamic Signal Acquisition) USB-2405, eristetyt USB I/O -moduulit USB-7230/7250, nelikanavainen DAQ-moduuli USB-1210, yleiskäyttöisellä tuloasteella varustettu DAQ-moduuli USB-2401 sekä 8/16-kanavaiset 250 kS/s näytenopeuteen yltävät DAQ-moduulit USB-1901/1902/1903.

Yhtiö tarjoaa teolliseen käyttöön myös laajan valikoiman tietokone- ja PXI-alustoja, joiden avulla asiakkaat voivat valita sopivimmat tuotteet omiin audio- ja värähtelymittauksia hyödyntäviin sovelluksiinsa.

Eri väylästandardeihin perustuvat DSA-moduulit on suunniteltu erityisesti ääni-, melu- ja tärinämittauksiin koneiden valvontasovelluksissa. Ne yltävät jopa 432 kS/s näytenopeuksiin ja 24 bitin resoluutioon. IEPE-anturien signaalinmuokkausta hyödyntävä moduulisarja tarjoaa erittäin tarkan datankeruun ja häiriöttömät yhteydet mittaavaan mikrofoniin tai kiihtyvyysanturiin.

Jokainen yksikkö on varustettu neljällä analogisella tulokanavalla, jotka tarjoavat samanaikaisen näytteenoton jopa 128 kS/s nopeudella kanavaa kohti. Mukana ovat myös tulopuolen konfigurointia varten ohjelmallisesti valittavat vaihtovirta- ja tasavirtakytkennät sekä sisäänrakennettu erittäin tarkasti viritetty 2 mA virtasignaali. Lisäksi moduulin lämpöryömintä on hyvin vähäistä.

Kuva 2. Adlinkin kehittämä yleiskäyttöisellä tuloliitännällä varustettu nelikanavainen DAQ-moduuli USB-2401.

Moduuliin kuuluvat 24-bittiset sigma-delta-AD-muuntimet mahdollistavat valetoiston estosuodatuksen, jonka ansiosta modulaattorin ja kaistan ulkopuolisen alueen tuottama signaalikohina saadaan vaimennettua, ja käyttökelpoinen kaista voidaan hyödyntää Nyquist-nopeudella.

Tämän ansiosta moduulit soveltuvat mainiosti korkeaa dynamiikkaa vaativiin tärinämittauksiin ja akustiikan sovelluksiin. Ne tukevat digitaalisia ja analogisia liipaisulähteitä sekä joustavia liipaisumuotoja (jälkiliipaisu, viiveliipaisu, keskiliipaisu, porttiohjattu liipaisu, esiliipaisu) tehokkaan datankeruun aikaansaamiseksi ilman tarvetta jälkiprosessointiin.

USB-2401 on 24-bittinen neljältä kanavalta samanaikaisesti näytteitä ottava DAQ-moduuli, jonka tuloliitännät ovat yleiskäyttöisiä. Moduuliin on integroitu signaalinmuokkauspiiri, joka tarjoaa suorat mittaukset mm. seuraavilla yleisesti käytetyillä antureilla: virtamuuntimet, termoparit, RTD-lämpöanturit, kuormituskennot, venymäanturit. Erilliset kanavat voidaan ohjelmoida mittaamaan erilaisia signaalityyppejä.

Monitoiminen laite on helposti kytkettävissä irrotettavin kierreliittimin ja se voidaan sijoittaa pöydälle, asennuskiskoon tai seinälle. Tämä DAQ-moduuli sopii perusmittauksiin, jotka vaativat suurta erottelukykyä ja mittaustarkkuutta. Sitä voidaan käyttää sekä laboratoriotutkimuksissa että materiaalien testaamisessa ja teollisten sovellusten lämpötilamittauksissa. Mukana tulee ilmainen käyttövalmis ohjelmistopaketti U-test, joka antaa mahdollisuuden testata kaikkia avaintoimintoja ilman minkäänlaisia ohjelmointia.

Keysightin DAQ970A puolestaan on seuraavan sukupolven DAQ-järjestelmä, joka tarjoaa entistä parempaa suorituskykyä ja joustavuutta säilyttäen samalla yhteensopivuuden yhtiön suosittujen 34970A- ja 34972A-mallien kanssa. Järjestelmä voi mitata ja muuntaa kahtatoista erilaista tulosignaalia: termoparit, RTD-lämpöanturit, termistorit, tasa- ja vaihtojännitteet, kaksi- ja nelijohtimiset resistanssit, taajuudet, aikajaksot, kapasitanssit ja rasitusvoimat.

Kolme korttipaikkaa sisältävässä laitteessa on 6,5-numeroinen DMM-näyttö ja sen signaalinmuokkausominaisuudet nopeuttavat testien suunnittelua. Edeltäjäänsä verrattuna se yltää kaksinkertaiseen skannausnopeuteen, ja kanavia voidaan mitata sekunnissa jopa 450, mikä on kymmenkertainen nopeus.

Laitteen avulla voidaan mitata hyvin pieniä virtalukemia (1μAAC - 100μAAC) ja suuria resistanssilukemia (jopa 1000 megaohmia). Laite toimii 90 % entistä paremmalla tarkkuudella jännitteen, virran ja resistanssin mittauksissa. Mukana onmyös automaattinen kalibrointi, joka kompensoi sisäisen DMM-mittarin virheet.

Kuva 3. Keysightin kehittämä DAQ970A on erittäin tarkka ja monipuolinen DAQ-järjestelmä.

Tulevaisuuden näkymät

DAQ-markkinoiden kasvua edistävät muun muassa teollisuusautomaation kasvavat vaatimukset sekä lisääntyvät investoinnit infrastruktuuriin ja uusiutuvia energialähteitä hyödyntäviin voimalaitoksiin. Maailmanmarkkinoita tutkivan Global Industry Analysts -yhtiön analyytikot ennustavat, että DAQ-markkinoiden arvo kasvaa koko maailmassa 1,7 miljardiin dollariin vuoteen 2022 mennessä.

Tämä on enimmäkseen seurausta siitä, että kaikkialla painotetaan nyt voimakkaasti IIoT- ja Industry 4.0 -konseptien käyttöön ottamista. Lisäksi valmistavassa teollisuudessa halutaan saada tuotteet markkinoille yhä nopeammin (etenkin autoteollisuudessa).

Markkinoita analysoiva tutkimusyhtiö Market Insights puolestaan on arvioinut samansuuntaisesti, että DAQ-markkinat kasvavat vuosittain keskimäärin 6,4 % (CAGR) nykyisestä tasosta vuoteen 2026 mennessä, jolloin markkinat yltävät jo 3,61 miljardiin dollariin jakson lopussa.

Kaikilla sovellusaloilla halutaan selvästi saada yhä suurempia tietomääriä kerättyä yhä laajemmasta joukosta erilaisia lähteitä, joten sopivien tekniikoiden kehittäminen tällaiseen toimintaan on ensiarvoisen tärkeää. Tämä kehitys kannustaa esittelemään uusia tuotteita DAQ-alueelle ja johtaa jatkuvaan tekniseen innovointiin. Suorituskyvyssä halutaan päästä äärirajoille asti ja samalla kuitenkin varmistaa, että laitteiden hinnat säilyvät houkuttelevina.

MORE NEWS

Rohde & Schwarz toi 44 gigahertsin analyysin keskiluokkaan

Saksalainen Rohde & Schwarz laajentaa keskiluokan mittalaitetarjontaansa uudella FPL1044 -spektrianalysaattorilla. Laite ulottuu 44 gigahertsiin asti, ja on samalla ensimmäinen tämän hintaluokan analysaattori, joka yltää Ka-alueelle.

Suomalainen Senop toimittaa älytähtäimiä Ranskan puolustusvoimille

Suomalainen Senop on saanut merkittävän tilauksen Ranskan puolustusvoimilta. Ranskan puolustusmateriaalihankinnoista vastaava virasto DGA on valinnut yhtiön AFCD TI -älytähtäinjärjestelmän maavoimien käyttöön.

Kontron tuo integroidun tekoälykiihdytyksen iMTX-emolevylle

Kontron tuo teolliseen iMTX-kokoluokkaan uudenlaisen lähestymistavan tekoälylaskentaan. Yhtiön esittelemä K4131-Px-emolevy perustuu AMDn Ryzen AI Embedded P100 -prosessorisarjaan ja tuo AI-kiihdytyksen suoraan emolevylle ilman erillisiä lisäkortteja.

Vain 5 prosenttia tekoälypiloteista etenee tuotantoon

Yritykset kokeilevat tekoälyä aktiivisesti, mutta vain harva kokeilu päätyy todelliseen tuotantokäyttöön. Arvioiden mukaan ainoastaan noin viisi prosenttia tekoälypiloteista etenee testausvaihetta pidemmälle. Useimmiten syy ei ole itse tekoälyteknologiassa, vaan ratkaisujen ylläpitoon, valvontaan ja kustannusten hallintaan liittyvissä operatiivisissa haasteissa.

VTT:n hankkeessa kehitetään seuraavan sukupolven tehokomponentteja

VTT:n koordinoimassa WIBASE-hankkeessa kehitetään uuden sukupolven tehoelektroniikan komponentteja, joiden ytimessä ovat niin sanotut UWBG-materiaalit eli ultralaajan kaistaeron puolijohteet. Ne edustavat seuraavaa askelta piin sekä nykyisten SiC- ja GaN-komponenttien jälkeen.

DRAM on nyt tärkeä osa autojen hermostoa

Autojen elektroniikka on siirtynyt uuteen vaiheeseen. ADAS-järjestelmät, autonominen ajo ja software-defined vehicle -arkkitehtuuri tekevät DRAM-muistista osan auton hermostoa. Muisti ei enää vain välitä dataa. Se vaikuttaa suoraan siihen, miten ajoneuvo havaitsee ympäristönsä ja tekee päätöksiä.

Euroopan komponenttikauppa on kääntynyt kasvuun

Euroopan elektroniikkakomponenttien jakelumarkkina palasi kasvu-uralle vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä. Markkina kasvoi lähes 10 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Käänne on selvä, mutta ei ongelmaton. DMASS:n mukaan kasvu nojaa osin poikkeuksellisen heikkoon vertailukauteen, ja näkymää varjostavat yhä geopoliittiset riskit ja toimitusketjujen hauraus.

Uusi autosofta syntyy yhä useammin Rustilla

Auton ohjelmisto ei vaihdu yhdessä yössä. Mutta kun uusia toimintoja tehdään, yhä useammin kieli ei ole C tai C++. Se on Rust. Tätä kehitystä vauhdittaa nyt konkreettinen työkalu. HighTec EDV-Systeme julkaisi uuden Rust- ja C/C++-pohjaisen Arm-kehitysalustan, joka on sertifioitu autoteollisuuden tiukimpien turvallisuus- ja kyberturvastandardien mukaan.

Mullistava optinen vahvistin pakkaa valon tiukempaan

Yhdysvalloissa Stanford Universityn fyysikot ovat kehittäneet sirukokoisen optisen vahvistimen, joka pystyy kasvattamaan valosignaalin voimakkuuden satakertaiseksi hyvin pienellä tehonkulutuksella. Tutkimus on julkaistu Nature-lehdessä.

Wi-Fi 7 yleistyy hyvin nopeasti

Wi-Fi 7 on leviämässä yritysverkoissa poikkeuksellisen kovaa vauhtia. Markkinatutkimusyhtiö Dell’Oro Group arvioi, että Wi-Fi 7:n käyttöönotto huipentuu vuonna 2029. Tahti on nopein sitten Wi-Fi 4 -standardin läpimurron vuonna 2013.

Eikö 8 bittiä enää riitä? Tässä vastaus

Vielä hetki sitten 8-bittinen mikrokontrolleri riitti useimpiin ohjaussovelluksiin. Nyt vaatimukset ovat toiset. Lisää liitäntöjä, enemmän reaaliaikaisuutta, parempaa häiriönsietoa ja kasvavaa turvallisuusvaatimusten painetta. Tässä kohtaa moni kysyy, onko 8 bittiä enää tarpeeksi.

VTT:n johtamassa hankkeessa kehitetään 200 kubitin moduuli

VTT johtaa uutta EU-rahoitteista SUPREME-hanketta, jossa kehitetään 200 kubitin 3D-integroitu suprajohtava kvanttimoduuli. Kyseessä on merkittävä askel kohti kvanttiteknologian teollista valmistusta Euroopassa.

IoT-modeemien asetukset vaikuttavat ratkaisevasti virrankulutukseen

IoT-laitteen virrankulutus ei määräydy vain käytetyn piirisarjan perusteella. Ratkaisevaa on se, miten modeemi ja koko laite on konfiguroitu firmware-tasolla. Sama LTE-M- tai NB-IoT-modeemi voi kuluttaa milliampeereja tai vain kymmeniä mikroampeereja pelkästään asetuksia muuttamalla.

Tältä muistitikulta ei voi varastaa dataa

Kingston on vienyt USB-muistin tietoturvan tasolle, jota käytetään viranomais- ja puolustussektorilla. Yhtiön IronKey Keypad 200 -sarja on saanut FIPS 140-3 Level 3 -sertifioinnin. Käytännössä tämä tarkoittaa, että dataa ei voi lukea, vaikka laitteen varastaisi.

Kiinteäelektrolyyttinen akku löytää tiensä teollisuusrobotteihin – ensin varmistuksessa

Donut Labin kiinteäelektrolyyttinen akku on ehkä tämän hetken puhutuin akkutekniikka. Se liitetään suuriin lupauksiin: pitkään toimintamatkaan, nopeaan lataukseen ja parempaan turvallisuuteen. Hiljalleen teknologiaa haluavat hyödyntää myös muut. Nyt mukaan tulee teollisuus.

Trian uusin moduuli tuo AI-tehoa suoraan kortille juotettuna

Tria Technologies on julkaissut uuden OSM-LF-IMX95-moduulin, joka tuo tekoälylaskennan suoraan piirilevylle juotettavaan muotoon. Moduuli perustuu NXP i.MX 95 -sovellusprosessoriin ja noudattaa Open Standard Module eli OSM 1.2 -määrittelyä.

IQM siirtyi yhden toimitusjohtajan malliin

IQM Quantum Computers on siirtynyt yhden toimitusjohtajan malliin. Yhtiön perustajiin kuuluva Jan Goetz on nimitetty ainoaksi toimitusjohtajaksi vuoden 2026 alusta. Aiempi kahden toimitusjohtajan malli päättyy. Operatiivisesta toiminnasta vastaa jatkossa COO ja varatoimitusjohtaja Søren Hein.

Älyä virtaamien mittaukseen

Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.

Täällä testataan kvanttiturvallista datan lähetystä

Kvanttitietokoneet uhkaavat murtaa internetin nykyisen luottamusmallin. Kanadassa tähän varaudutaan jo käytännössä. Québec Cityssä on avattu uusi solmu Kirq-testialustaan, jossa kvanttiturvallista datansiirtoa testataan aidossa verkkoympäristössä.

Suunto täyttää 90 vuotta

Suunto juhlii tänä vuonna 90-vuotista taivaltaan. Vuonna 1936 perustettu suomalaisyritys on noussut maailmanlaajuisesti tunnetuksi urheilu-, ulkoilu- ja sukellusteknologian edelläkävijäksi. Juhlavuoden aikana Suunto järjestää näyttelyitä ja yhteisötapahtumia eri puolilla maailmaa ja tuo markkinoille rajoitetun erän Suunto Vertical 2 Titanium -erikoismallin maaliskuussa.

v4 # recom webb mobox
2026  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Älyä virtaamien mittaukseen

Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.

Lue lisää...

OPINION

Reunatekoäly pakottaa muutoksiin kentällä

Vuosi 2026 muodostuu liikkuville kenttätiimeille käännekohdaksi. Kentällä käytettävä teknologia ei ole enää tukiroolissa, vaan keskeinen osa päätöksentekoa, tehokkuutta ja turvallisuutta. Reunatekoäly, luotettavat yhteydet ja laitetason tietoturva ovat siirtyneet nopeasti vapaaehtoisista valinnoista välttämättömyyksiksi, kirjoittaa Panasonic TOUGHBOOKin Euroopan johtaja Steven Vindevogel.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Rohde & Schwarz toi 44 gigahertsin analyysin keskiluokkaan
  • Suomalainen Senop toimittaa älytähtäimiä Ranskan puolustusvoimille
  • Kontron tuo integroidun tekoälykiihdytyksen iMTX-emolevylle
  • Vain 5 prosenttia tekoälypiloteista etenee tuotantoon
  • VTT:n hankkeessa kehitetään seuraavan sukupolven tehokomponentteja

NEW PRODUCTS

  • Eikö 8 bittiä enää riitä? Tässä vastaus
  • Maailman pienin 120 watin teholähde DIN-kiskoon
  • Terävä vaste pienessä kotelossa
  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
 
 

Section Tapet