Nürnbergissä tällä viikolla järjestetty PCIM Expo & Conference 2025 ylitti odotukset niin laajuudeltaan kuin sisällöltään. Tapahtuma kasvoi tänä vuonna kuuteen näyttelyhalliin ja kattoi yhteensä 41 500 neliömetriä – enemmän kuin koskaan aiemmin. Näyttely houkutteli paikalle 685 näytteilleasettajaa ja noin 16 500 kävijää eri puolilta maailmaa.
PCIM:n kansainvälinen luonne korostui entisestään, kun peräti 62 prosenttia näytteilleasettajista tuli Saksan ulkopuolelta. Myös konferenssipuoli oli vahva: 433 asiantuntijapuheenvuoroa houkutteli paikalle 818 osallistujaa 26 maasta. Esityksissä käsiteltiin tehoelektroniikan keskeisiä kehityssuuntia, kuten energiatehokkuutta, järjestelmäintegraatiota, sähköistä liikkumista sekä uusien puolijohdemateriaalien käyttöä.
Tapahtuma osoitti jälleen olevansa keskeinen kohtauspaikka tutkimuksen ja teollisuuden välillä. Monille yrityksille PCIM toimii paitsi esittely- myös verkostoitumisareenana, jossa syntyy uusia yhteistyökuvioita ja jaetaan ratkaisuja alan ajankohtaisiin haasteisiin.
PCIM:n historia ulottuu vuoteen 1979, jolloin tapahtuma järjestettiin ensimmäisen kerran. Siitä lähtien se on kasvanut maailman johtavaksi tehoelektroniikan, älykkään liikkeenhallinnan sekä uusiutuvan energian ja energianhallinnan tapahtumaksi. Nykyään PCIM toimii myös ympärivuotisena asiantuntijayhteisönä digitaalisten tapahtumien ja julkaisujen kautta.