ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026
19  #  square finsk sajt en vecka i maj

IN FOCUS

R&S FSWX: new horizons in signal and spectrum analysis

 

Demanding mobile radio and wireless applications can push HF components to their physical limits. The FSWX signal and spectrum analyzer was developed to characterize components under challenging conditions. The analyzer is the first model with two input ports, filter banks to pre-filter and cross-correlate for noise suppression. The features were previously found only in high-quality phase noise testers.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

May # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

5G-verkon viipalointi vaatii tiukat laitetestit

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 19.04.2023
  • Networks
  • Test & measurement

Verkon viipaloinnin avulla voidaan tuoda uusia ominaisuuksia 5G-verkkoja käyttäville tahoille sekä tarjota eritasoista palvelulaatua eri sovelluksille. Tämä edellyttää uudenlaista lähestymistapaa verkon ja laitteiden palvelutason testaamiseen. Tähän vaaditaan aivan uusia testausmenetelmiä laitteiden ja sovellusten yhteensopivuuden ja suorituskyvyn varmistamiseksi.

Artikkelin kirjoittaja Jonathan Borrill johtaa Anritsun teknologian kansainvälistä markkinointia. 

5G-verkot tarjoavat fokusoidusti uutta kapasiteettia eri toimialojen teollisille vertikaalisektoreille. Näitä ovat esimerkiksi älykkäät tehtaat, terveydenhoito ja autoteollisuus, joiden toimintaan korkealaatuinen langaton yhteys voi tuoda merkittäviä parannuksia. Mutta kaikilla näillä sektoreilla on hyvin erityisiä suorituskykyvaatimuksia, jotka tulee saavuttaa parhaan mahdollisen toiminnan ja laadun varmistamiseksi.

Tämän mahdollistamiseksi 5G-järjestelmissä voidaan ottaa käyttöön verkon viipalointi, jonka ansiosta operaattorit voivat tarjota eri organisaatioille erikoistuneita virtuaaliverkkoja, joissa yhden verkkoviipaleen suorituskyky on eriytetty muiden viipaleiden suorituskyvystä. Tämä tarkoittaa, että erillisellä verkkolohkolla toimivat käyttäjät eivät kärsi palvelulaadun heikkenemisestä verkon muiden osien käyttäjien takia.

 

Verkon viipalointia verrataan joskus palvelun laatutasoon (QoS), kun halutaan analysoida sitä, kuinka tietoliikenneverkossa voitaisiin tarjota palveluja eri laatutasoilla. QoS:n arvioinnissa käytetään 3GPP:n 5QI-määritelmää (TS23.501, Section 5.7). 3GPP:n spesifikaatiot sisältävät palveluesimerkkejä, mutta tarjolla ei ole määritelmiä palvelujen kuvaamiseksi QoS/5QI-arvoilla.

Verkon viipalointi huomioi sekä 5QI:n että todelliset palvelut. Esimerkiksi puhedataa sisältämättömässä videodataliikenteessä 2K-tasoinen videovirta ja 8K-videovirta tarjoavat kaksi eriytettyä palvelukokemusta. Vaikka molemmat videovirrat käyttävät samaa 5QI-arvoa, nämä kaksi ’palvelua’ ovat merkittävästi erilaisia, ja halutun laatutason saavuttamiseen vaadittavat verkon ominaisuudet ja resurssit ovat huomattavan erilaisia. 5QI-arvoon ja verkon viipalointiin perustuva laatutaso antaa mahdollisuuden käyttökokemusten erilaistamiseen, mutta viipalointi keskittyy enemmän palvelutason eriyttämiseen.

 

5G-viipaloinnin avainparametrit

5G-päätelaitteet on suunniteltu tukemaan useita verkkosovelluksia (NetApp), jotka hyödyntävät 5G-verkkoviipaleita. Verkkosovellusten näkökulmasta päätelaitteet vastaavat viipaloinnin määritystietojen hallinnasta, verkko-osien valinnasta sovelluksia varten, 5G-verkkoviipaleiden kommunikaation aloittamisesta sekä PDU-istuntojen ylläpitämisestä liikkumisen ja verkkovierailujen aikana. 5G-verkon näkökulmasta päätelaitteet puolestaan auttavat verkkoa valitsemaan resursseja, jotka tarjoavat päästä päähän -palveluja 5G-verkon kautta.

S-NSSAI-informaatiota (Specific – Network Slice Selection Assistance Information) käytetään tunnistamaan tietty 5G-verkkoviipale, ja se edustaa verkon kyseisessä osassa käytettyjä verkkoresursseja. Useista tiedoista muodostuu ryhmä nimeltä NSSAI. Verkon tilaajatietokanta sisältää myös luettelon S-NSSAI-tiedoista, joita käyttäjä on tilannut, ja tällaisia tietoja kutsutaan tilatuiksi (Subscribed S-NSSAI).

URSP-käytäntö (UE Route Selection Policy) puolestaan on määritelty 3GPP-standardeissa kuvaamaan liikennevirtojen ja vastaavan reitityksen välistä suhdetta. URSP sisältää useita liikennevirtoja ja reititystä koskevia sääntöjä, joista jokainen koostuu liikenteen kuvaajasta (Traffic Descriptor) ja reitinvalinnan kuvaajasta (Route Selection Descriptor). Niitä käytetään kuvaamaan S-NSSAI-tietoja ja niihin liittyviä reittiominaisuuksia, jotka vastaavat liikennevirran kuvausta.

Alla on lueteltu tärkeimmät liikenteen kuvaajat, joita käytetään tunnistamaan, mikä liikennevirta liitetään mihinkin viipaleeseen, radioyhteystyyppiin ja niihin liittyviin reititysparametreihin.

  • DNN
  • IP-kolmikko (IP-osoite tai IP-etuliite, portin numero, protokollatunnus)
  • Kohteen FQDN
  • OSId ja OSAppID

Päätelaitteet vastaavat verkkoviipaleiden tarvitsemien tietojen hallinnasta ja ylläpidosta, ja niillä voi olla yleinen oletusmääritetty NSSAI tai erikseen määritetty NSSAI kullekin mobiiliverkolle (PLMN). Verkko voi myös tarjota konfiguroidun NSSAI:n kullekin PLMN-verkolle, ja päätelaitteet voivat päivittää URSP:n ja NSSAI:n hyödyntämällä UE Configuration Update -menettelyä. Sovelluksen/palvelun yhdistämiseksi verkkoviipaleeseen päätelaitteet voivat käyttää joko UE/USIM-konfiguroitua tai verkkokonfiguroitua URSP:tä.

Kun sovellus käynnistyy, päätelaite aloittaa dataistunnon (PDU). Päätelaite voi ilmoittaa halutun S-NSSAI:n PDU-istunnon asetusproseduurin aikana (URSP:n perusteella), tai verkko voi osoittaa verkkoviipaleen käytettäväksi PDU-istunnossa. Jos verkkosovelluksen palveluvuon on käytettävä tiettyä verkkoviipaletta, tulisi operaattorin yleensä määrittää URSP:ssä tämä viipale kyseiselle palvelulle.

 

Testausvaatimukset 5G-viipaloinnille päätelaitteissa

Laitetestauksen keskeinen periaate on varmistaa laitteiden ja verkkojen yhteentoimivuus. Tällä varmistetaan, että käyttäjälle tarjotaan odotettu toiminnallisuus ja käyttökokemus eri verkkojen välillä liikuttaessa tarvitsematta huolehtia siitä, mitä verkkoa käytetään ja miten verkko on määritetty. Tällä varmistetaan myös se, ettei verkon suorituskyky heikkene, kun laitteet toimivat verkossa ja että verkko toimii vakaasti riippumatta siitä, mitkä laitteet on kytketty verkkoon.

Tärkeimmät testausvaatimukset on jaettu kahteen luokkaan: ’Standardien noudattaminen’ verkon ja laitteen välisten viestien (eli NSSAI- ja URSP-määritystietojen) vaihdossa sekä ’UE-toteutus’ laitteen käyttäytymiselle, kun se käyttää URSP:tä tiettyjen viipaleiden konfiguraatioiden valitsemiseen ja pyytämiseen. ’Standardien noudattaminen’ sisältyy yleensä 3GPP RAN5 -testausvaatimuksiin ja -menetelmiin, ja sitä tukevat esimerkiksi GCF-sertifioidut testausjärjestelmät (Global Certification Forum).

’UE-toteutus’ puolestaan perustuu yleensä operaattori- tai laitetoimittajakohtaiseen testaussuunnitelmaan. Sen tulee testata, kuinka sovellus/laite käyttää konfiguraatiotietoja ja triggereitä, jotka saavat laitteen pyytämään/vaihtamaan käytössä olevaa verkkoviipaletta ja reititystä. Nämä näkökohdat on valittu ’UE-toteutukselle’ spesifisesti, eikä niille ole standardoitu tiettyä käyttäytymistä tai testausproseduuria.

Testauksen mahdollistaminen ’päästä päähän’ edellyttää sovelluskerroksen toimintojen sisällyttämistä laitteen puolella, koska viipaleiden valinta- ja liikenteen reititysmenettelyt käyttävät sovelluksiin liittyviä valintakriteerejä ja kartoituksia, jotka on määritetty laitteessa. Tämä sovelluskerros- ja laitetoteutuskohtainen toiminnallisuus vaatii lisää testausrajapintoja ja testaus-/vahvistusmenettelyjä älypuhelinten verkkoviipaloinnin toteutuksen ja yhteentoimivuuden sekä johdonmukaisuuden testaamiseksi.

 

 

Verkon viipaloinnin testausalueet

NSSAI-tietojen vaihto verkon ja UE:n välillä (käytettävissä olevien viipaleiden luenta, valtuutus ja päivitys) hoidetaan 3GPP:n määrittämien TS38.523-yhteensopivuustestien avulla. Tämä varmistaa vaaditun tiedonsiirron ilmarajapinnan signaloinnin kautta.

Prioriteettisäännöt verkkoon annetuille ja UE-määritetyille (kaikki oletusarvoiset mukaan luettuina) viipaleasetuksille ja vaihtoehdoille on annettu 3GPP:n TS23.501-määritysten osiossa 5.15.4. Ne on vahvistettava sen varmistamiseksi, että kaikkia kolmannen osapuolen toimittamia määrityksiä käsitellään oikein verrattuna verkon toimittamiin määrityksiin.

Tämä on UE-toteutuskohtainen alue nykyisen 3GPP-yhteensopivuustestin kattavuuden ulkopuolella. 3GPP TS23.501 -määritysten osion 5.15.5 teksti sisältää yksityiskohtaiset tiedot NSSAI:n käsittelystä. Tämä sisältää NSSAI-sääntöjen täytäntöönpanon, menettelyt NSSAI-luetteloiden rekisteröimiseksi ja muokkaamiseksi UE:ssa sekä prosessin PDU-istunnon muodostamiseksi näitä listoja käyttämällä.

URSP-testausalueet

3GPP:n TS31.124-määritys kattaa USIM-pohjaisen Routing Indicator -datan päivittämisen NAS-viestien (Non Access Stratum) avulla sekä uuden radiosiirtotien avaamisen URSP-käytännön päivitysdatan vastaanottamisen jälkeen. Tämä varmistaa vaadittujen tietojen siirtämisen ilmarajapinnan signaloinnin kautta USIM-moduuliin kaikkien siihen tallennettujen/konfiguroitujen URSP-sääntöjen osalta.

3GPP:n TS23.503-määrityksen osa 6.6.2.3 puolestaan tarjoaa UE-proseduurin sovellusten liittämiseksi PDU-istuntoihin URSP-tietojen perusteella. UE:n käyttäytyminen näiden proseduurien toteuttamisessa on testausalue, joka on ’UE-toteutukselle’ spesifinen. Sovellusten kartoitus URSP-sääntöihin ja eri URSP-sääntöjen valintaprosessi on UE-toteutuskohtainen ja nykyisen 3GPP-yhteensopivuustestin kattavuuden ulkopuolella. Jos operaattorit tarjoavat erityisiä URSP-sääntöjä vaadituilla parametreilla/asetuksilla, UE:n kartoitus tulisi tarkistaa sääntöjen valinnan ja priorisoinnin johdonmukaisuuden sekä PDU-istuntotyyppien yhdistämisen suhteen.

UE:lla voi myös olla ’paikallisia konfiguraatioita’, joita käytetään tiettyjen PDU-istuntotyyppien valitsemiseen tietyille sovelluksille (tallennettuina UE:ssa tai USIM:ssa). Vastaavasti jos samat säännöt tarjotaan eri UE-laitteille, jokaisen UE:n tulkinta ja vastaus näihin sääntöihin tulisi testata johdonmukaisuuden ja odotetun oikean toiminnan suhteen. Verkkovierailun tapauksessa PLMN-kotiverkon ja vierailtavan mobiiliverkon tarjoamissa säännöissä voi olla eroja, ja näiden sääntöjen oikea prioriteettikäsittely tulee varmistaa.

3GPP:n määritys TS24.562 puolestaan kuvaa UE-käytännöt URSP:lle. Osa 4.2 kattaa URSP:n käsittelyprosessin ja jakso 5 kattaa URSP-sääntöjen koodauksen yksityiskohdat. URSP-säännöt voidaan esikonfiguroida USIM:ssä ja/tai UE:ssä, ja verkko-operaattori voi tarjota ne myös PCF:stä (Policy Control Function) käyttämällä NAS-sanomanvälitystä ’UE Policy Delivery Service’. Sääntöjen oikea käyttöönotto ja yhteentoimivuus (vastaavuus) on ehkä tarkistettava, jotta voidaan varmistaa UE-laitteiden johdonmukainen ja ennustettavissa oleva valintakäyttäytyminen, kun ne toimivat eri verkoissa (esim. verkkovierailutilanteissa).

Tarjolla ei ole standardoitua tapaa käynnistää (trigger, liipaista) URSP-säännön valinta, vaan tämä tapahtuu sovelluskerroksen ohjaamana ja UE-toteutuskohtaisesti. Testauksen mahdollistamiseksi päätelaitteelle on annettava sopiva testausmenetelmä (esim. etäkomentona) tai sopiva testisovellus, joka voi käynnistää vaaditut valintamenettelyt.

Prosessi UE-sovelluksen (PDU-istunnon) sovittamiseksi URSP-käytäntöön ja sopivien verkkoviipaleiden pyytämiseen on kuvattu aiemmin eri vaihtoehtoihin viitaten. Jokainen menetelmistä edellyttää NSSAI- ja URSP-provisioiden yhdistelmää, jota seuraa sovelluskohtainen valinta säännöistä/profiileista, jotka ovat käyttöjärjestelmäkohtaisia toteutuksia.

Oikean toiminnan varmistaminen edellyttää NSSAI-testien, URSP-testien ja käyttöjärjestelmän valintamenettelyjen yhdistämistä. Tiettyjen profiilien valintojen liipaisu edellyttää joko ‘testisovellusta’ tai erityisiä testausrajapintoja käyttöjärjestelmään, jotta määrätty valinta voidaan ottaa käyttöön UE:ssa.

Verkon viipaloinnin testausalusta

Kattava testausympäristö verkon viipalointia ja URSP-käytäntöä varten voidaan rakentaa käyttäen Anritsun radioliikennetesteriä MT8000A. Tämä alusta mahdollistaa verkon signaloinnin tarkasti ohjatun konfiguroinnin (mukaan lukien S-NSSAI ja URSP), jotta tietyt testaustapaukset ja kokoonpanot voidaan vahvistaa.

MT8000A voidaan myös liittää suoraan ulkoisiin MEC-palvelimiin (Multi-access Edge Computing), jotta käyttäjätietoja voidaan tarjota eri reitityksillä. Samaa MT8000A-alustaa käytetään myös protokollan testausjärjestelmässä ME7834NR, jotta protokollapinon 3GPP-mukainen käyttäytyminen voidaan vahvistaa.

Uusi lähestymistapa

Verkon viipalointi tuo uusia ominaisuuksia 5G-laitteisiin, joilla voidaan tarjota eritasoista palvelulaatua eri sovelluksille. Tämä edellyttää uudenlaista lähestymistapaa 5G-laitteiden sovellus- ja palvelutason testaamiseen. Erityisesti 3GPP:n protokolla/modeemikerrosten ja käyttöjärjestelmä/sovelluskerrosten välillä on uudenlainen vuorovaikutus.

Tähän vaaditaan uusia testausmenetelmiä ja -proseduureja laitteiden ja sovellusten suorituskyvyn ja yhteentoimivuuden sekä verkkovierailu/liikkumistilanteiden varmistamiseksi. Koska verkon viipalointi on suunniteltu tarjoamaan kullekin käyttäjälle eriytetty palvelu, käyttäjäkokemuksen varmistamisesta tulee kriittinen osa verkon viipaloinnin käyttöönottoa.

MORE NEWS

Studiotasoinen audio tulee autoon

Analog Devices tuo tuotantoon toisen sukupolven A²B 2.0 -audioväylän, joka nostaa auton äänijärjestelmän arkkitehtuurin uudelle tasolle. Kyse ei ole vain paremmasta äänentoistosta, vaan tavasta rakentaa koko matkustamon audiokokemus uudelleen.

Uusi piiri tuo tilannetajun lähes kaikkiin laitteisiin

Sveitsiläinen startup Mosaic SoC haluaa siirtää konenäön pois raskaiden sovellusprosessoreiden ja GPU-kiihdytyksen varasta omaksi, erilliseksi piirikseen. Tavoitteena on tuoda reaaliaikainen tilannetaju – niin sanottu spatial intelligence – pieniin, akkukäyttöisiin laitteisiin ilman nykyisiä teho- ja lämpökompromisseja.

Verkon mittaus siirtyy pilveen – testilaitteet jäävät ulkopuolelle

Verkkojen suorituskykyä ei enää mitata vain fyysisillä testilaitteilla. Japanilainen Anritsu tuo nyt mittauksen suoraan pilvi- ja virtuaaliympäristöihin uudella Virtual Network Master -ratkaisullaan. Käytännössä verkon suorituskykyä ei enää tarkastella ulkopuolelta mittalaitteilla, vaan sisältä käsin siellä missä sovellukset oikeasti toimivat.

NFC-lataus kutistui älysormukseen

ROHM on tuonut markkinoille uuden langattoman latauksen piirisarjan, joka on suunniteltu nimenomaan äärimmäisen pieniin puettaviin laitteisiin. Uusi ML7670/ML7671-ratkaisu vie NFC-pohjaisen latauksen kokoluokkaan, jossa se mahtuu jopa älysormuksiin.

Tekoäly pakottaa energia-alan autonomiseksi

Tekoälyn nopea yleistyminen ei ainoastaan kasvata sähkön kysyntää, vaan muuttaa koko energia-alan toimintamallia. Schneider Electric:n tuoreen Global Autonomous Maturity -tutkimuksen mukaan ala on siirtymässä kohti autonomisia, jopa täysin miehittämättömiä laitoksia. Kehitystä vauhdittaa nimenomaan tekoäly.

CATL aloittaa natriumioniakkujen massatuotannon

Natriumioniakut ovat pitkään olleet lupaava mutta keskeneräinen vaihtoehto litiumkemioille. Nyt CATL väittää ratkaisseensa massatuotannon ongelmat ja saa heti perään 60 gigawattitunnin tilauksen energiavarastoihin. Tämä siirtää teknologian ensimmäistä kertaa selvästi pilotista teolliseen mittakaavaan.

Donut Lab demosi tällä kertaa vaihtoakkua

Donut Labin solid state -akkujen videosarja jatkui tänään kahden viikon tauon jälkeen. Tällä kertaa yhtiö demosi sitä, että sen akulla korvattaisiin olemassaolevan kulkuneuvon, kuten vaikkapa sähköskootterin akku. Näin saataisiin samaan tilaan enemmän kapasiteettia ja helpompi lämmönhallinta

Always-on-konenäkö laskeutuu mikro-ohjaimelle

STMicroelectronics tuo konenäön sinne, missä sitä ei ole aiemmin juuri nähty: mikro-ohjainluokkaan. Yhtiön uudet ultramatalatehoiset kuva-anturipiirit mahdollistavat jatkuvasti päällä olevan havainnoinnin ilman raskasta prosessointia tai suurta virrankulutusta.

WithSecure lupaa torjua haavoittuvuudet ennen kuin niitä edes tunnetaan

Tietoturvayhtiö WithSecure väittää siirtävänsä puolustuksen askeleen pidemmälle: uusi Elements-alustan Proactive Security -kyvykkyys lupaa tunnistaa ja estää hyökkäyspolkuja jo ennen kuin varsinaiset haavoittuvuudet ovat edes tiedossa.

AT-komentoja ei kannata enää kirjoittaa käsin

NB-IoT-kehityksessä yksi asia on ollut pitkään selvä. AT-komentojen käsin kirjoittaminen modeemille on hidasta, virhealtista ja suoraan sanottuna turha työvaihe. Nyt siihen on tulossa muutos.

Elokuussa tulee iso muutos: tekoälyn käytöstä on kerrottava käyttäjälle

- Käyttäjälle on kerrottava, kun kyse on tekoälystä. Näin tiivistää Traficomin yksikönpäällikkö Jenni Koskinen EU:n tekoälyasetuksen keskeisen muutoksen, joka alkaa näkyä yrityksille konkreettisesti elokuussa 2026.

Puolustusmenojen kasvu näkyy Bittiumin luvuissa

Bittium paransi alkuvuonna sekä liikevaihtoaan että kannattavuuttaan, mutta kasvu tuli lähes yksinomaan puolustusliiketoiminnasta. Samalla yhtiön tilauskanta nousi ennätystasolle, mikä antaa näkyvyyttä loppuvuoteen. Kehitys paljastaa kuitenkin liiketoiminnan selkeän painopisteen siirtymän.

Näin paljon puhelimesi jakaa dataa yöllä – kaikki ei ole tarpeellista

Älypuhelin ei käytännössä koskaan ole lepotilassa. Vaikka laite makaa yöpöydällä käyttämättömänä, se vaihtaa jatkuvasti pieniä datapaketteja palvelimien kanssa ja pitää järjestelmän ajan tasalla. Kaikki tämä liikenne ei kuitenkaan liity laitteen perustoimintoihin.

Ei enää pelkkää rautaa – Digi toi valmiin edge-pilvialustan

Sulautettujen järjestelmien peruslogiikka on muuttumassa nopeasti. Digi tuo nyt markkinoille ConnectCore 95 SMARC -moduulin, joka ei ole enää pelkkä laskentayksikkö vaan valmis edge-pilvialusta – mukana tulevat suoraan tietoturva, etähallinta ja pilvipalvelut. Suomessa ratkaisua tuo maahan Mespek.

Kolme vuotta se kesti: promptaaminen väistyy agenttien tieltä

Tekoälyn käyttö ei voi olla promptien kirjoittamista koneelle, vaan sen pitää olla mukana niissä työkaluissa, joita käytämme koko ajan, sanoi Microsoftin kaupallisen liiketoiminnan johtaja Judson Althoff yhtiön AI Tour -tapahtumassa Helsingissä.

Microsoft tuplaa datakeskuskapasiteetin pääkaupunkiseudulla

Pilvipalveluiden ja tekoälyn kysyntä pakottaa skaalaamaan nopeasti: Microsoft on päättänyt datakeskusalueensa toisesta rakennusvaiheesta, mikä käytännössä kaksinkertaistaa nyt rakenteilla olevan kapasiteetin Espoossa, Kirkkonummella ja Vihdissä.

Uusi tiukempi kyberturva tulee nyt korteille

Teollisuuden kyberturva ei ole enää pelkkä ohjelmistokysymys. EU:n Cyber Resilience Act alkaa näkyä konkreettisesti myös laitetasolla, kun valmistajat tuovat markkinoille valmiiksi sertifioituja edge-alustoja.

Autot alkavat heijastaa varoituksia suoraan tiehen

Auton ja ympäristön välinen viestintä siirtyy uudelle tasolle. Uusissa ratkaisuissa auto ei enää vain vilkuta valojaan vaan projisoi varoituksia ja ohjeita suoraan tien pintaan – esimerkiksi jarrutuksesta kertovan symbolin, jalankulkijalle näkyvän suojatiemerkinnän tai kaistanvaihtoa osoittavan nuolen.

Pelkkä jammerin hallussapito muuttuu rikokseksi heinäkuussa

Heinäkuun alussa voimaan tuleva lakimuutos kiristää merkittävästi radiohäirintään tarkoitettujen laitteiden sääntelyä. Jatkossa niin sanottujen jammereiden oikeudeton hallussapito on rikos, vaikka laitetta ei olisi käytetty lainkaan.

Uusi työkalu näyttää, missä signaali kulkee piirikortilla

Elektroniikkasuunnittelussa yksi arjen hankalimmista kysymyksistä on yllättävän yksinkertainen: missä tämä signaali oikeasti kulkee piirilevyllä? XJTAG pyrkii ratkaisemaan ongelman uudella ilmaisella työkalulla, joka tuo PCB-layoutin suoraan debuggaajan nähtäväksi ilman raskaita CAD-ohjelmistoja.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
May  # puffbox mobox till square
19  #  mobox för square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Neocortec tuo aidon mesh-verkon LoRaan

LoRa on noussut yhdeksi maailman laajimmin käytetyistä IoT-yhteystekniikoista, mutta useimmat verkot perustuvat yhä tähtitopologiaan ja verkkovirtaan kytkettyihin yhdyskäytäviin. Neocortecin kehittämän NeoMesh-reitityksen yhdistäminen LoRan fyysiseen kerrokseen tähtää pitkän kantaman, itsekorjautuvien mesh-verkkojen toteuttamiseen ilman tiheää gateway-infrastruktuuria.

Lue lisää...

OPINION

Agenttikoodaus muuttaa myös sulautetun kehityksen

CodeBoxxin perustajan Nicolas Genestin mukaan ohjelmistokehitys on kääntynyt päälaelleen: koodia ei enää kirjoiteta, vaan tekoälyä orkestroidaan kohti tavoitetta. Muutos näkyy erityisen voimakkaasti sulautetuissa järjestelmissä, joissa tiukka laitteisto–ohjelmisto-integraatio, pitkät validointisyklit ja virheiden korkea hinta tekevät agenttipohjaisesta kehityksestä poikkeuksellisen merkittävän murroksen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Studiotasoinen audio tulee autoon
  • Uusi piiri tuo tilannetajun lähes kaikkiin laitteisiin
  • Verkon mittaus siirtyy pilveen – testilaitteet jäävät ulkopuolelle
  • NFC-lataus kutistui älysormukseen
  • Tekoäly pakottaa energia-alan autonomiseksi

NEW PRODUCTS

  • Sama virtalähde kelpaa nyt sairaalaan ja kotiin
  • Vesitiivis USB-C piirikortille ilman lisäkokoonpanoa
  • Kolmivaiheinen tuuletinohjaus ilman koodia
  • AES ei vielä tee muistitikusta turvallista
  • Toughbook 56 tuo tekoälyn kentälle ilman pilveä
 
 

Section Tapet