ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

AI-agentit tuovat älykkään automaation piirien ja piirilevyjen suunnitteluun

Puolijohde- ja piirilevysuunnittelun seuraavaa vaihetta määrittävät kaksi rinnakkaista tavoitetta. Ensinnäkin halutaan kasvattaa suunnittelutyökalujen suorituskykyä. Lisäksi on tärkeää parantaa suunnittelijoiden tuottavuutta.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

top top square
top top square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Bluetooth tulee vihdoin teollisuuteen

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 23.01.2020
  • Devices
  • Networks

Bluetoothin 5.1-määritys tarjoaa mahdollisuuden määrittää laitteen sijainti senttimetrien tarkkuudella. Siksi Bluetooth avaa joukon edistysaskeleita automaatioon ja sisätilojen paikannukseen. Samalla Bluetooth osoittaa vahvuutensa kuluttajalaitteiden lisäksi ensimmäistä kertaa ankarien teollisten sovellusten vakavasti otettavana tekniikkana.

Artikkelin kirjoittaja Felix Graf toimii Rutronikilla langattomien tuotteiden myyntipäällikkönä.

Viimeisimmällä Bluetooth Low Energy -standardilla eli Core Specification 5.1: llä (saatavana täältä) Bluetooth Special Interest Group (Bluetooth SIG) on rakentanut tietä entistä tarkemmille sijaintipalveluille, jotka perustuvat laajalti käytettyyn Bluetooth-standardiin. ABI Research arvioi, että vuonna 2023 myydään jopa 431 miljoonaa tuotetta, jotka tukevat Bluetooth-paikannuspalveluja.

Tunnetun RSSI-pohjaisen etäisyyslaskennan lisäksi uusi standardi sisältää suunnanmääritysominaisuuden, jonka avulla voidaan määrittää suunta, josta signaali tulee. Tämä mahdollistaa erittäin tarkan paikannuksen muutaman senttimetrin tarkkuudella, mikä tarjoaa laajan valikoiman uusia mahdollisuuksia sekä kuluttaja- että teollisuussovelluksissa. Nordic Semiconductorin nRF52811 on yksi markkinoiden ensimmäisistä v5.1-kvalifioiduista järjestelmäpiireistä. Se mahdollistaa uuden suunnanmääritysominaisuuden käytön ja on jo saatavana Rutronikilta.

Läheisyyden arviointi ja sijainnin paikannus

Bluetooth-pohjaiset sijaintipalvelut jakautuvat kahteen luokkaan, joita kutsutaan läheisyysratkaisuiksi ja paikannusjärjestelmiksi. Ensin mainitut ovat usein yksinkertaisia sovelluksia, joita voidaan käyttää arvioimaan etäisyyttä kahden Bluetooth-laitteen - usein älypuhelimien - välillä. Nykyään läheisyysratkaisuihin sisältyy tyypillisesti kiinnostavia paikkoja (PoI) koskevia tietoratkaisuja, esimerkiksi vähittäiskaupoissa tai museoissa: Kun käyttäjät lähestyvät kiinnostavaa paikkaa, he saavat yksityiskohtaista tietoa eri esineistä.

Monet päivittäisten kohteiden hakuominaisuudet perustuvat myös läheisyysratkaisukonseptiin. Näissä sovelluksissa etsittävälle esineelle (näppäinrengas, kuormalava, ...) asetetaan ns. majakkatunniste tai -tagi, joka voidaan sitten löytää älypuhelimen avulla. Joissakin tapauksissa tunnisteen visuaalisia tai akustisia signaaleja voidaan ohjata myös älypuhelimen avulla.

Paikannusjärjestelmät puolestaan määrittävät yksittäisten esineiden fyysisen sijainnin suljetussa järjestelmässä - ts. selvästi määritellyllä alueella, kuten varastossa, museossa, tai lentokentän odotusaulassa. Yleisimmät sovellukset ovat reaaliaikaiset paikannusjärjestelmät (RTLS) ja sisätilan paikannusjärjestelmät (IPS).

RTLS:llä voidaan seurata useita objekteja - ihmisiä tai tavaroita - vastaavilla tunnisteilla suljetussa järjestelmässä. Tunniste lähettää säännöllisesti majakkasignaalin, jonka pysyvästi asennetut paikantimet tallentavat. Jos ainakin kolme paikanninta vastaanottaa signaalin, paikannuslaskenta määrittää merkinnän likimääräisen sijainnin näiden perusteella. Mitä nopeammin jäljitettävä kohde liikkuu, sitä useammin paikantimet tarvitsevat majakkasignaalin. Esimerkiksi RTLS sopii laitteiden, kuormalavojen tai ihmisten paikantamiseen ja seuraamiseen varaston sisällä.

Sisätilan paikannusjärjestelmät ovat verrattavissa GPS:ään, mutta toimivat sitä vastoin myös sisäympäristöissä. Tätä varten paikanninmajakat lähettävät säännöllisesti signaaleja esimerkiksi älypuhelimiin. Sitten puhelin laskee suhteellisen sijaintinsa niiden etäisyyksien perusteella, jotka sillä on yksittäisiin majakoihin. Tämän ansiosta matkustajien tai vierailijoiden on helpompi liikkua lentokentän tai ostoskeskuksen ympärillä.

Tähän asti kaikki Bluetooth-paikannusjärjestelmät ovat perustuneet etäisyyden arviointiin käyttämällä vastaanotetun signaalin voimakkuuden mittausta (tunnetaan nimellä RSSI). Tätä tarkoitusta varten lähettimet, esimerkiksi iBeacon (Apple) tai Eddystone (Android), lähettävät referenssitehoarvon signaalinsa sisällön lisäksi. Tämä ilmaisee lähetetyn signaalin signaalinvoimakkuuden määrätyssä pisteessä ja etäisyyden lähettimestä. Käyttämällä näitä tietoja ja mitattua signaalin voimakkuutta vastaanotin määrittää tarkasti etäisyyden majakkaan vain muutaman metrin (1-10 m) tarkkuudella.

Antenniryhmä löytää suunnan

Uusi ominaisuus Bluetooth 5.1:ssä on suunnan määrittäminen. Sen avulla käyttäjät voivat määrittää signaalin suunnan etäisyyden lisäksi. Perinteiset läheisyyden tunnistusratkaisut hyötyvät myös tästä ominaisuudesta, koska vastaanotetun signaalin suunta on välttämätön tieto, joka helpottaa huomattavasti esimerkiksi kohteen etsimistä.

Tämä ominaisuus on mahdollista LE 1M PHY- (fyysinen kerros) ja LE 2M PHY -tilassa, mutta ei low energyn -linkin koodatussa PHY-osassa. Siksi Bluetooth 5.1 ei vielä tarjoa suunnanmääritysominaisuutta 500 ja 125 kbps -käyttötilassa.

Signaalin suunnan määrittämiseksi joko paikannussignaalin vastaanottimella (saapumiskulma, AoA) tai lähettimellä (lähtökulma, AoD) on oltava kiinteä antenniryhmä. Molemmissa arkkitehtuureissa vastaanotin käyttää useiden signaalien vaihe-eroa määrittääkseen suunnan, josta signaali tulee IQ-näytteenoton avulla (vaihe- ja kvadratuurinäytteet). IQ-näyte sisältää vastaanotetun signaalin amplitudin ja vaiheen. Tiedot siirretään radiosta sovellustasolle, joka sitten määrittää suunnan algoritmien avulla.

Suunnanmääritysalgoritmit eivät kuitenkaan ole osa Bluetooth 5.1 -standardia. Ne voidaan muodostaa kolmiomittaamalla yksi tai useampi kulma, joka määritetään AoA:lla tai AoD:lla. Tällöin etäisyys mitataan RSSI:llä. Mittausten avulla käyttäjät voivat määrittää sijainnin peräti senttimetrin tarkkuudella.

AoA seurantaan, AoD navigointiin sisätiloissa

AoA-sovelluksessa lähetin on majakka, jossa on yksi antenni, kuten älypuhelin tai pieni, edullinen tunniste (tagi). Useat pysyvästi asennetut paikantimet - joista jokaisessa on monimutkainen antenniryhmä - määräävät suunnan, josta signaali vastaanotetaan. AoA-sovellukset soveltuvat erityisen hyvin esineiden seurantaan (RTLS), esimerkiksi automatisoidussa valmistuksessa tai varastoissa. Ne mahdollistavat myös entistä suuremman tarkkuuden käytettäessä majakoita PoE-paikoissa. Koska pysyvästi asennetut paikantimet mahdollistavat jatkuvan seurannan, käytetään AoA-sovelluksia todennäköisimmin järjestelmissä, joissa hyödynnetään yhteysorientoitunutta tietoliikennettä.

AoD-sovellus käyttää majakkasignaalin lähettimen antenniryhmää signaalin lähettämiseen peräkkäin eri antennien kautta. Tässä tapauksessa vastaanottimella, todennäköisesti tulevaisuuden älypuhelimella, on yksi antenni, johon eri signaalit saapuvat peräkkäin. Jos vastaanotin tietää antennijärjestelmien asettelun, se voi käyttää IQ-näytettä vastaanotetun signaalin suunnan määrittämiseen. Jos majakoiden sijainti tunnetaan myös, paikannin voi myös määrittää sen sijainnin suhteessa lähettimiin. Tämä tekee AoD-sovelluksista erityisen sopivia sisätilojen paikannusjärjestelmiin, jotka mahdollistavat yksinkertaisen navigoinnin sisäympäristöissä esimerkiksi lentokentillä. Aiemman sisätilapaikannuksen sijaan käyttäjät eivät nyt vain vastaanota sijaintiaan, vaan myös osoitetun suunnan kohteeseen. Toisin kuin AoA-sovelluksissa, AoD-arkkitehtuuri sopii paremmin tilanteisiin, jotka perustuvat yhteydettömään (connectionless) viestintään.

Antenniryhmän suunnittelu

Käytetystä arkkitehtuurista riippumatta olennainen tekijä suunnanmääritysominaisuuden onnistumiselle on antennien lukumäärä ja rakenne. Yksinkertaiset, lineaariset rakenteet mahdollistavat vain yhden kulman laskemisen. Monimutkaisemmat kolmiulotteiset antennisuunnittelut mahdollistavat sekä vaaka- että pystysuuntaisen kulman laskemisen (suunta ja korkeus). Bluetooth SIG -järjestö ei ole vielä määritellyt tai suositellut antennisuunnitteluja. Tämä kuitenkin todennäköisesti muuttuu, kun profiilimääritysten uusien sijaintipalvelujen tekniset tiedot julkaistaan tulevaisuudessa.

Signaalin suunnan määrittämiseksi BLE-pakettiin on kytketty ylimääräisten binaarisymbolien ketju [“0” tai “1”], joka tunnetaan nimellä ”vakioäänen laajennus” (CTE, constant tone extension). Tämän avulla vastaanotin voi kerätä riittävästi IQ-tietoja suunnanmäärityksen suorittamiseksi. Jotta suuntahaku olisi mahdollisimman tarkka, on edullista rajoittaa se yhdelle aallonpituudelle. Bluetooth-kanavan modulaatio “0” ja “1” perustuu kuitenkin taajuusmodulointiin. Sen seurauksena CTE lähettää vain symbolisarjan, joista kukin edustaa binaarista symbolia. CTE on kiinnitetty paketin päähän syklisen redundanssitarkistuksen (CRC) jälkeen, joten sillä ei ole vaikutusta CRC:een. Sillä ei ole myöskään vaikutusta salatun viestin eheyden tarkistukseen (MIC, message integrity check).

Signaalin laadun parantamiseksi ja mahdollisten kielteisten vaikutusten estämiseksi paikantimeen identtisten symbolien (esim. ykkösten) pitkät ketjut sekoitetaan usein prosessilla, joka tunnetaan nimellä whitening. CTE ei sitä vastoin ole tämän prosessin alainen, jotta tarkkuus pysyisi mahdollisimman suurena.

Bluetooth 5.1:llä on valtava potentiaali

Esittelemällä viimeisimmän sukupolven Bluetooth Core Specification 5.1 ja siihen johdetut suunnanmääritysominaisuudet, Bluetooth SIG on ottanut suuren askeleen kohti tarkempia sijaintipalveluita, jotka voivat edistää merkittävästi erilaisia sovellusskenaarioita. Jotkut näkökohdat on kuitenkin otettava huomioon tämän potentiaalin hyödyntämiseksi. Ihanteellisen sovellusskenaarion on minimoitava signaalin heijastukset ja monipoluhäiriöt (multipath interference). Ihanteellinen on suljettu järjestelmä, jossa on riittävä määrä pysyvästi asennettuja antureita, joilla on jatkuva näkyvyys merkitsijöihin/tageihin.

Bluetooth 5.1 on integroitava kaikkiin tavanomaisiin älypuhelimiin, jotta sisätiloissa tapahtuva navigointi älypuhelimilla olisi käytännössä mahdollista. Älypuhelimia käytettäessä on lisäksi otettava huomioon polarisaatio, koska niiden suuntaa on vaikea hallita. Älypuhelimien rajoitetun tilan vuoksi on todennäköistä, että tulevaisuudessa käytössä on vain yksi antenni. Älypuhelimia voidaan siis käyttää vain lähettiminä AoA-sovelluksissa tai paikantimina AoD-sovelluksissa.

Lähteet:

Bluetooth Core Specification 5.1
https://www.bluetooth.com/specifications/bluetooth-core-specification/?utm_campaign=location-services&utm_source=press-release&utm_medium=link&utm_content=direction-finding-press-release

Bluetooth-paikannuspalvelujen parantaminen
https://3pl46c46ctx02p7rzdsvsg21-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2019/03/1901_Enhancing-Bluetooth-Location-Service_FINAL.pdf

Suunnanmäärittämisen tekniikkaa
https://3pl46c46ctx02p7rzdsvsg21-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/Files/developer/1903_RDF_Technical_Overview_FINAL.pdf

Bluetooth-markkinakatsaus 2019, ABI Research
https://www.bluetooth.com/bluetooth-resources/2019-bluetooth-market-update/

MORE NEWS

Tekoäly ei mahdu yhteen rautamuottiin

ETN - Technical articleTekoäly siirtyy pilvestä koneisiin, kameroihin, antureihin ja robotteihin. Reunalla yksi laitteistoratkaisu ei kuitenkaan sovi kaikkeen, vaan suorituskyky on sovitettava mallin, datan ja käyttökohteen mukaan.

Oskilloskooppi ryhtyy tehoanalysaattoriksi

Rohde & Schwarz tuo kolmivaihetehon analyysin suoraan MXO-sarjan oskilloskooppeihin. Uusi ohjelmisto näyttää tehon lisäksi myös sen, mitä jännite- ja virtakäyrissä todella tapahtuu – eikä vian syytä tarvitse enää metsästää kahdella eri mittalaitteella.

Tekoäly nosti Nokian kasvuun

Nokian liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä yhdeksän prosenttia ilman valuuttakurssien vaikutusta. Kasvun moottoriksi nousivat tekoäly- ja pilvipalveluasiakkaat, joille suuntautunut myynti yli kaksinkertaistui vuodessa. Samalla Nokia sai näiltä asiakkailta uusia tilauksia 2,8 miljardilla eurolla.

Samsungin Fold8 yrittää korvata kolme laitetta

Samsungin uusi Galaxy Z Fold8 on suunniteltu toimimaan puhelimena, tablettina ja lukulaitteena samassa paketissa. Yhtiö on muuttanut näytön mittasuhteita sen mukaan, miten laitetta käytetään eri tilanteissa. Suomessa ajatus voi saada vastakaikua, sillä joka viides kuluttaja haluaisi älypuhelimensa korvaavan mahdollisimman monta muuta laitetta.

OnePlus sulaa Euroopassa OPPOksi myös ohjelmistotasolla

OnePlus lopettaa uusien tuotte-Amerikassa. Nykyinen käyttäjäkunta pyritään kuitenkin pitämään konsernin sisällä. OPPO ottaa vastuulleen tuen, houkuttelee suomalaisia Find-sarjan puhelimiin 200 euron alennuksella ja kansainvälisten tietojen mukaan siirtää OnePlus-laitteet vähitellen ColorOS-käyttöjärjestelmään.

USB-avain korvaa salasanan ja allekirjoittaa sähköisesti

Infineonin uusi turva-avain ei tyydy vain kirjautumaan käyttäjän puolesta. SECORA ID Key S USB yhdistää samaan USB- ja NFC-laitteeseen salasanattoman FIDO2-tunnistautumisen, PKI-varmenteet ja hyväksytyn sähköisen allekirjoituksen. Avoimen Java Card -ympäristön ansiosta valmistajat voivat lisäksi ohjelmoida avaimeen omia sovelluksiaan.

UWB-piiri korvaa erillisen läsnäoloanturin

Infineon yhdistää tarkkaan paikannukseen käytettävän UWB-radion ja läsnäolotunnistuksen samalle piirille. Uusi AIROC TSL100 voi esimerkiksi avata auton, päätellä käyttäjän olevan auton sisä- tai ulkopuolella sekä tunnistaa matkustajan, jalan liikkeen tai tunkeutujan ilman erillistä anturijärjestelmää.

Anturiton ohjaus valtaa autojen tehoelektroniikkaa

ETN - Technical articleBLDC-moottorien yleistyessä autoteollisuus etsii skaalautuvia ratkaisuja niiden hiljaiseen ja tehokkaaseen ohjaukseen. Toshiban SmartMCD-ohjainperhe kattaa nyt tehoalueet muutamista wateista kilowattiin.

Donut Labin kennon jännite on säädettävissä

Donut Lab on jatkanut I Donut Believe -videosarjaansa, jossa he avaavat CES-messuilla esitellyn kiinteän elektrolyytin akkutekniikkansa saloja. Tällä viikolla esiteltiin kennon bipolaarisuutta, jonka ansiosta kennon jännite on säädettävissä sovelluksen tarpeen mukaan.

Tekoäly muuttaa elektroniikkajakelun pelisääntöjä

ETN - Technical articleTekoäly on jo selkeästi ohittanut kokeiluvaiheen. Avnet Insights 2026 -selvityksen mukaan tekoäly on monilla elektroniikan aloilla jo mukana käytössä olevissa tuotteissa, ja sen soveltaminen yleistyy nopeasti kaikkialla EMEA-alueella.

Nokian AI-radio lupaa kaksinkertaistaa taajuuksien kapasiteetin

Nokia tuo tekoälykiihdyttimet osaksi radioverkon perustaajuuslaskentaa. Yhtiön mukaan uusi AI-RAN-alusta voi parantaa taajuuksien käytön tehokkuutta yli 100 prosenttia vuoteen 2028 mennessä. Käytännössä operaattori voisi siirtää samalla taajuuskaistalla jopa kaksinkertaisen määrän dataa ilman koko radioverkon uusimista.

Samsungin perus-SSD yltää lähes PCIe 4 -huippuihin

Samsung tuo lippulaivaluokan siirtonopeudet kuluttajille tarkoitettuun SSD-perusmalliinsa. Uusi Samsung 990 lukee dataa parhaimmillaan 7 250 megatavua sekunnissa eli yltää lähelle PCIe 4.0 x4 -liitännän käytännön suorituskykyrajaa.

Tekoälyagentti voidaan kaapata projektitiedostolla

Tekoälyagenttien kyky lukea projektin ohjeita ja liittää uusia työkaluja automaattisesti on samalla uusi ohjelmistojen toimitusketjuriski. Check Point Researchin mukaan tavallinen Markdown- tai JSON-tiedosto voi ohittaa agentin turvarajat, käynnistää komentoja ja liittää siihen haitallisen MCP-palvelimen ennen kuin kehittäjä ehtii nähdä varoitusta.

Joko tämä piiri tekee Teslasta täysautomaattisen?

Tesla on saanut valmiiksi seuraavan sukupolven AI5-tekoälyprosessorinsa suunnittelun. Piirin on määrä antaa yhtiön tuleville autoille moninkertaisesti nykyistä enemmän laskentatehoa, mutta yksin se ei tee Teslasta autonomista. AI5 voi kuitenkin poistaa robottiauton tieltä yhden keskeisen esteen, eli auton oman tietokoneen rajallisen suorituskyvyn.

Ensimmäiset HDMI 2.2 -laitteet tulevat markkinoille tänä vuonna

HDMI 2.2 -standardi julkistettiin jo viime vuonna, mutta ensimmäiset sitä tukevat kuluttajalaitteet ovat vasta tulossa markkinoille. Uusi liitäntä kaksinkertaistaa HDMI 2.1:n maksimikaistan 96 gigabittiin sekunnissa, mutta samalla televisioiden ja näyttöjen ominaisuuksien vertailusta tulee aiempaa hankalampaa.

Lämpösäteilyä voidaan ohjelmoida

Osaka Metropolitan Universityn johtama tutkijaryhmä on simuloinut rakennetta, jolla lämpösäteilyn suuntaa ja voimakkuutta voidaan ohjata ja valittu toimintatila säilyttää ilman jatkuvaa virransyöttöä. Kyse ei vielä ole valmistetusta komponentista, vaan laskennallisesti mallinnetusta GST–InAs-metamateriaalirakenteesta.

Yksi piiri vie jarrut kohti ohjelmistopohjaista ohjausta

Autojen jarrujärjestelmät ovat siirtymässä mekaanisista ja hydraulisista ratkaisuista kohti ohjelmiston ohjaamia brake-by-wire-arkkitehtuureja. Muutos näkyy nyt myös pyörän yhteyteen sijoitettavassa elektroniikassa, jossa tehonhallinta, anturidata ja turvatoiminnot integroidaan yhä tiiviimmin samalle piirille.

Natriumakku saavutti Teslan kennot valmistuksessa

Kiinalainen Hina Battery on ottanut natriumioniakuissa merkittävän kehitysaskeleen. Saksalaisen RWTH Aachenin tutkijoiden tekemä riippumaton analyysi osoittaa, että yhtiön kaupallinen natriumkenno on valmistuslaadultaan samalla tasolla kuin nykyiset litiumioniakut. Energiatiheydessä natriumakku jää kuitenkin vielä selvästi jälkeen Teslan ja muiden huippuluokan litiumakkujen kennoista.

Millimetriaallot tuovat 3D-tarkastuksen pakkauslinjalle

Rohde & Schwarz tuo laadunvalvontaan millimetriaaltoskannerin, joka näkee kartongin, muovin ja laminoitujen pakkausmateriaalien läpi ilman ionisoivaa säteilyä. R&S Imager muodostaa suljetusta pakkauksesta 3D-kuvan, jota voidaan käyttää tekoälypohjaisessa virheentunnistuksessa suoraan tuotantolinjalla.

Jolla iskee tekoälyn avaamaan rakoon kännykkämarkkinassa

Jolla ei yritä haastaa Applea ja Googlea vanhassa älypuhelinpelissä. Yhtiön mukaan tekoäly muuttaa koko kännykkämarkkinan, kun sovellukset siirtyvät taustalle ja käyttöjärjestelmästä tulee käyttäjän datan ja AI-agenttien portinvartija. Tässä muutoksessa Jolla näkee uuden mahdollisuutensa.

box mobil 1
box mobil 1
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Tekoäly ei mahdu yhteen rautamuottiin

ETN - Technical articleTekoäly siirtyy pilvestä koneisiin, kameroihin, antureihin ja robotteihin. Reunalla yksi laitteistoratkaisu ei kuitenkaan sovi kaikkeen, vaan suorituskyky on sovitettava mallin, datan ja käyttökohteen mukaan.

Lue lisää...

OPINION

Halpa koodi oli vain välivaihe

Tekoäly lupasi tehdä ohjelmistokehityksestä halvempaa. Nyt koodia syntyy enemmän kuin koskaan, mutta Gartner varoittaa toisesta suunnasta. Kun koodin generoimisen arvo lähestyy nollaa, todellinen kustannus siirtyy tokeneihin, katselmointiin ja vastuun kantamiseen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Tekoäly ei mahdu yhteen rautamuottiin
  • Oskilloskooppi ryhtyy tehoanalysaattoriksi
  • Tekoäly nosti Nokian kasvuun
  • Samsungin Fold8 yrittää korvata kolme laitetta
  • OnePlus sulaa Euroopassa OPPOksi myös ohjelmistotasolla

NEW PRODUCTS

  • Bluetooth haastaa UWB:n etäisyysmittauksessa
  • 6 watin DC/DC-muunnin mahtuu tuuman koteloon
  • Lisäkortilla 10 megabitin 4G-yhteys IoT-laitteisiin
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon
 
 

Section Tapet