ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026
19  #  square finsk sajt en vecka i maj

IN FOCUS

R&S FSWX: new horizons in signal and spectrum analysis

 

Demanding mobile radio and wireless applications can push HF components to their physical limits. The FSWX signal and spectrum analyzer was developed to characterize components under challenging conditions. The analyzer is the first model with two input ports, filter banks to pre-filter and cross-correlate for noise suppression. The features were previously found only in high-quality phase noise testers.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

May # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Y-sukupolvi mullistaa instrumentoinnin

Tietoja
Kirjoittanut Chris Delvizis, National Instruments
Julkaistu: 25.04.2014
  • Mittaus & testaus

Y-sukupolven pakkomielle tekniikasta tulee vaikuttamaan seuraavan sukupolven pöytämittauslaitteiden kehitykseen.

Kirjoittaja Chris Delvizis on National Instrumentsin tuotemarkkinointipäällikkö National Instrumentsilla. Hän työskentelee läheisesti NI:n tuotekehityksen ja markkinoinnin kanssa määritelläkseen uusien tuotteiden omiaisuuksia sekä datankeruun ja instrumentoinnin tuotteiden markkinointistrategioita. Ennen nykyistä työtään Chris työskenteli sovellusinsinöörinä. Hänellä on langattoman tekniikan suunnittelun tutkinto Auburnin yliopistosta.

Jokainen suunnittelijasukupolvi on nähnyt uuden sukupolven instrumentoinnin. 1940-60-luvulla syntyneet suuret ikäluokat käyttivät katodisädeputki-oskilloskooppeja ja multimittareita neulanäyttöineen, joihin nyt yleisesti viitataan analogisina instrumentteina. 1960-80-luvuilla syntynyt X-sukupolvi pääsi nauttimaan uuden sukupolven digitaalisista instrumenteista, jotka hyödynsivät AD-muuntimia ja graafisia näyttöjä. 1980-2000-luvuilla syntynyt Y-sukupolvi on nyt tulossa työelämään uusin ajatuksin, jotka vaikuttavat siihen, millainen seuraavan polven intrumentoinnista tulee.

Y-sukupolvi ona kasvanut teknologian ympäröimässä maailmassa. Tietokoneista internetiin ja nyt mobiililaitteisiin tämä teknologia on kehittynyt nopeampaa vauhtia kuin koskaan aikaisemmin. Cisco pureutui omassa tutkimuksessaan Y-sukupolveen ja heidän teknologiasuhteeseen. Näin Y-sukupolvi erottuu tutkimuksen mukaan aiemmista:

- älypuhelimia pidetään kaksi kertaa niin tärkeitä kuin pöytätietokoneita

- kolmasosa kyselyyn vastanneista tarkistaa älypuhelimensa vähintään kerran puolessa tunnissa

- 80 prosenttia käyttää säännöllisesti vähintään yhtä älypuhelinsovellusta

- kaksi kolmesta viettää yhtä paljon tai enemmän aikaa verkossa kuin ystäviensä parissa

Y-sukupolvella on teknologiasta pakkomielle. He omaksuvat muutokset ja sopeutuvat nopeasti uusiin teknologioihin, koska ymmärtävät niiden tuomat hyödyt. Kulutuselektroniikan innovaatiot, joita Y-sukupolven suunnittelijat käyttävät jokapäiväisessä elämässään, ovat ohittaneet heidän ammattielämässään käyttämien instrumentien teknisen tason. Itse asiassa pöytämallinen mittauslaite on säilynyt pääosin muuttumattomana. Kaikki komponentit siinä - näyttö, prosessori, muisti, mittausjärjestelmät ja säätimet/napit - on integroidu yhdeksi yhtenäiseksi laitteeksi.



Kun nykyinen mittauslaitteiden sukupolvi tulee tiensä päähän, Y-sukupolven insinöörit tulevat vaatimaan, että instrumentteihin tuodaan moderneja tekniikoita. Y-sukupolven instrumentointi tulee sisältämään kosketusnäyttöjä, mobiililaitteita, pilviliitettävyyttä ja ennustavaa älykkyyttä, jotka tuovat merkittäviä etuja aiempiin sukupolviin nähden.

Kosketusnäyttö

Frost & Sullivanin mukaan "suunnittelijat liittävät enenevässä määrin käyttöliittymän konseptin siihen, mitä ovat kulutuselektroniikan laitteissa tottuneet käyttämään". Tämän päivän mobiililaitteista löytyvä kosketusnäyttöön perustuva käyttöliittymä tuo dramaattisesti erilaisen kokemuksen, kuin nykytesterien nupit ja painonapit. Nupeilla ja napeilla ohjaaminen on Y-sukupolven mielestä hyvin epätyydyttävää.

Kun instrumentteihin on lisätty uusia toimintoja, niihin on myös lisätty uusia nuppeja ja painonappeja näitä toimintoja tukemaan. Tämä lähestymistapa ei kuitenkaan ole skaalautuva. Jossakin vaiheeessa nuppien ja nappien määrä kasvaa liiaksi, mikä muuttuu tehottomaksi. Joissakin instrumenteissa on päädytty monitasoisiin menuvalikoihin ja "softa-nappeihin", jotka vastaavat vaihtuviin toimintoihin, mutta näiden järjestelmien monimutkaisuus on luonut uudenlaisia käytettävyyden ongelmia. Useimmat Y-sukupolven suunnittelijat kuvaisivat tämän päivän instrumentteja kömpelöiksi.

Instrumentti, jossa fyysiset nupit ja napit on kokonaan hylätty ja jota käytetään sen sijaan kosketusnäytön kautta, voisi ratkaista nämä ongelmat. Sen sijaan, että kaikki ohjaimet esitetään välittömästi, kosketusnäytöllä käyttöliittymää voitaisiin yksinkertaistaa niin, että kulloinkin vain relevantit kontrollit tuodaan dynaamisesti käyttöön. Käyttäjät voisivat myös suoraan olla yhteydessä dataan näytöllä sen sijaan, että käyttävät siihen erillään olevaa nuppia tai nappia. He voisivat käyttää elepohjaista ohjaamista esimerkiksi aikajakson tai jännitteen muuttamiseen oskilloskoopin graafissa. Kosketusnäyttöön pohjaava käyttöliittymä olisi fyysisten nuppien ja nappien tehokkaampi ja intuitiivisempi korvaaja.

Mobiilitekniikkaa käyttöön

Hyödyntämällä mobiililaitteita varten kehitettyä tekniikkaa mittausinstrumenteissa voidaan höydyntää parempia komponentteja ja uudempaa teknologiaa. Tällä lähestymistavalla nykypäivän instrumentit näyttäisivät kovin erilaisilta. Prosessointi ja käyttöliittymä tapahtuisi mobiililaitteessa pyörivässä sovelluksessa. Koska mitään fyysisiä nuppeja, nappeja tai näyttöä ei tarvittaisi, instrumenttilaitteisto kutistuisi pelkkään mittaus- ja ajoitusjärjestelmään, mikä puolestaan johtaisi laitteiden pienempään kokoon ja halvempaan hintaan. Käyttäjiä eivät enää rajoittaisi laitteen minikokoinen näyttö, pieni tallennustila ja hidas toiminta. Sen sijaan kehittäjä hyötyisi suurista, kirkkaista näytöistä, gigatavujen tallennustilasta ja moniydinprosessoreista. Laitteisiin sisäänrakennetut kamerat, mikrofonit ja kiihtyvyysanturit voisivat tuoda uudenlaisia mahdollisuuksia, kuten kuvakaappauksen ottamisen testausjärjestelystä tai datan mukaan tallennettavien äänikommenttien nauhoittamisen. Käyttäjät voisivat jopa luoda räätälöityjä sovelluksia erityisiin mittaustarpeisiin.

Vaikka perinteisiin instrumentteihin voidaan aivan hyvin tuoda parempia komponentteja, se ei koskaan tapahdu yhtä nopeasti kuin mobiililaitteissa. Kulutuselektroniikassa innovointi tapahtuu nopeammin jo markkinoiden koon takia, ja näitä teknologioita hyödyntävissä instrumenteissa teknologia on aina parempaa ja edullisempaa.

Pilviyhteys

Suunnittelijat siirtävät yleisesti dataa instrumenttien ja työasemiensa välillä USB-muisteilla tai erillisohjelmistoilla ethernet- tai USB-kaapelia pitkin. Vaikka tämä prosessi on suhteellisen yksinkertainen, Y-sukupolvi on tottunut siihen, että data on välittömästi käytettävissä pilvipalvelujen kautta. Dropboxin ja iCloudin kaltaiset palvelut tallentavat dokumentteja pilveen ja synkronisoivat ne automaattisesti eri laitteiden kesken. Kun käyttäjät ovat vielä jatkuvasti verkossa wifi- ja kännykkäverkkojen kautta, he pääsevät käsiksi dokumentteihinsa kaikkialta milloin tahansa. Sen lisäksi, että tiedostoja vain tallennetaan pilveen, joissakin palveluissa on koko joukko pilvessa toimivia sovelluksia. Esimerkiksi Google Docsin avulla käyttäjät voivat etänä editoida dokumentteja samanaikaisesti kaikkialta.

Instumentointi, joka hyödyntäisi verkkoa ja pilviyhteyttä, voisi tuoda nämä samat edut suunnittelijoiden käyttöön. Useat suunnittelijat voisivat päästä kiinni sekä dataan että käyttöliittymään mistä tahansa maailmasta. Jos esimerkiksi tekee debuggausta yhdessä toisaalla työskentelevän olevan kollegansa kanssa, voisi staattisen kuvakaappauksen sijaan käyttää intrumenttia reaaliajassa, jolloin ongelman ymmärtäisi paremmin. Pilviteknologiat voisivat suuresti parantaa suunnittelutiimin tehokkuutta ja tuottavuutta.

Lisää älykkyyttä

Kontekstitietoinen laskenta on lähdössä nousuun ja se voi muuttaa tapaamme käyttää laitteita perustavalla tavalla. Tämä teknologia hyödyntää tilanne- ja ympäristötietoa ennakoiden käyttäjän tarpeita ja tuoden tilannetietoisia sisältöjä, toimintoja ja kokemuksia. Suosittu esimerkki tästä on Siri, tuoreiden Apple iOS-laitteiden ominaisuus. Käyttäjät antavat Sirille äänikomentoja tai kysyvät kysymyksiä, ja se vastaa toiminnoilla tai antamalla suosituksia. Google Now tuo Sirin kaltaisen toiminnallisuuden, mutta sen lisäksi se tarjoaa passiivisesti käyttäjälle informaatiota, jota hän mahdollisesti haluaa sijainnin ja hakutulosten perusteella. Tällaisia tietoja ovat säätiedot, reittisuositukset aamun työmatkalla, muistutukset neuvotteluista ja arvioista perillepääsyn ajasta, sekä lentotietoja ja automaattisesti laitteisin tulevia boarding pass -kortteja.

Samanlainen älykkyys yhdistettynä instrumentointiin voisi olla mullistavaa. Yleinen kehittäjien haaste on yritys muuttaa intrumentin konfigurointia samalla, kun kädet ovat täynnä mittapäitä. Laitteen ääniohjaus vapauttaisi kädet, mutta tekisi myös toimintojen ohjaamisesta helpompaa. Lisäksi ennakoivaa älyä voitaisiin käyttää korostamaan relevanttia tai kiinnostavaa mittausdataa. Oskilloskooppi voisi automaattisesti tarkentaa ja konfiguroitua signaalin mielenkiintoiseen osaan, tai se voisi lisätä relevantteja mittauksia signaalin muodon perusteella. Mobiililaitteita hyödyntävä mittausinstrumentti voisi hyödyntää uutta kontekstitietoista laskentaa sitä mukaa, kun teknologia kehittyy.

Y-sukupolven voima

Kulutuselektroniikan laitteiden tekniikka kehittyy nopeasti ja se vaikuttaa Y-sukupolven odotuksiin. Kun yhä useampi Y-sukupolven edustaja siirtyy työelämään, on vain ajan kysymys milloin heidän odotuksensa siirtyvät niihin laitteisiin, joita he työssään käyttävät. Nämä kehittyvät tekniikat tuovat merkittäviä parannuksia instrumentointiin, ja teknologisesti etevät Y-sukupolven insinöörit hyödyntävät niitä ratkaistakseen suunnittelun haasteita nopeammin kuin aiemmat sukupolvet edes ymmärsivät olevan mahdollista.

MORE NEWS

Apple kasvaa kovaa, mutta sekin törmää nyt sirupulaan

Apple teki kaikkien aikojen parhaan maaliskuun neljänneksen, mutta pinnan alla näkyy jo rajoitteita. Yhtiön liikevaihto nousi noin 111 miljardiin dollariin ja kasvoi 17 prosenttia, vaikka iPhone-toimituksia jarrutti komponenttipula.

Ethernet irtoaa kaapelista – 5G tuo reaaliajan langattomaan tehtaaseen

Teollisuusverkko on ollut tähän asti yksinkertainen sääntö: kriittinen liikenne kulkee kaapelissa. Nyt siihen haetaan muutosta. Belden esitteli Hannover Messessä konseptin maailman ensimmäisestä 5G-teollisuuskytkimestä, joka lupaa tuoda deterministisen, reaaliaikaisen Ethernet-liikenteen suoraan langattoman verkon päälle.

Bluetooth-moduuli tekee mikro-ohjaimesta turhan

Digi International on julkaissut XBee3 BLU -moduulin, joka vie Bluetooth Low Energy -ratkaisut selvästi pidemmälle kuin pelkkä radiolinkki. BLE 5.4 -yhteys yhdistyy suoraan moduulissa ajettavaan MicroPython-koodiin, jolloin erillistä mikrokontrolleria ei monissa sovelluksissa enää tarvita.

Panther Lake tuo PC-tehon verkon reunalle

Intel Core Ultra Series 3 tuo markkinoille Panther Lake -alustan, joka perustuu yhtiön uuteen 18A-prosessiin. CPU-, GPU- ja NPU-kiihdytyksen yhdistävä arkkitehtuuri tähtää korkean suorituskyvyn AI-PC:ihin ja teollisiin edge-järjestelmiin. Teksti perustuu Rutronikin artikkeliin uusimmassa ETNdigi-lehdessä.

Tekoäly murtautuu 30 sekunnissa, mutta korjaus kestää kaksi kuukautta

Kyberturvan aikaskaala on repeämässä käsiin. Nopeimmat murtautumiset tapahtuvat jo 30 sekunnissa, ja tekoäly pystyy varastamaan dataa jopa 25 minuutissa. Samaan aikaan haavoittuvuuksien korjaaminen vie keskimäärin 55–72 päivää.

Robotti-imurien valmistaja vie lidarinsa sähköautoon

Robotti-imureistaan tunnettu Dreame Technology hakee nyt paikkaa autoteollisuudessa. Yhtiö esitteli Nebula NEXT 01 JET Edition -konseptin, jossa huomio kiinnittyy näyttävään rakettikiihdytykseen – mutta teknisesti kiinnostavampi osa löytyy auton sensoripuolelta.

OpenAI tuo rautatason tunnistautumisen ChatGPT:hen

OpenAI ottaa käyttöön uuden tason tilisuojauksen tuomalla fyysisiin turva-avaimiin perustuvan kirjautumisen osaksi ChatGPT:tä. Yhteistyössä Yubicon kanssa toteutettu ratkaisu perustuu laitteistopohjaisiin passkey-avaimiin, joita pidetään tällä hetkellä vahvimpana keinona estää tilikaappauksia.

Studiotasoinen audio tulee autoon

Analog Devices tuo tuotantoon toisen sukupolven A²B 2.0 -audioväylän, joka nostaa auton äänijärjestelmän arkkitehtuurin uudelle tasolle. Kyse ei ole vain paremmasta äänentoistosta, vaan tavasta rakentaa koko matkustamon audiokokemus uudelleen.

Uusi piiri tuo tilannetajun lähes kaikkiin laitteisiin

Sveitsiläinen startup Mosaic SoC haluaa siirtää konenäön pois raskaiden sovellusprosessoreiden ja GPU-kiihdytyksen varasta omaksi, erilliseksi piirikseen. Tavoitteena on tuoda reaaliaikainen tilannetaju – niin sanottu spatial intelligence – pieniin, akkukäyttöisiin laitteisiin ilman nykyisiä teho- ja lämpökompromisseja.

Verkon mittaus siirtyy pilveen – testilaitteet jäävät ulkopuolelle

Verkkojen suorituskykyä ei enää mitata vain fyysisillä testilaitteilla. Japanilainen Anritsu tuo nyt mittauksen suoraan pilvi- ja virtuaaliympäristöihin uudella Virtual Network Master -ratkaisullaan. Käytännössä verkon suorituskykyä ei enää tarkastella ulkopuolelta mittalaitteilla, vaan sisältä käsin siellä missä sovellukset oikeasti toimivat.

NFC-lataus kutistui älysormukseen

ROHM on tuonut markkinoille uuden langattoman latauksen piirisarjan, joka on suunniteltu nimenomaan äärimmäisen pieniin puettaviin laitteisiin. Uusi ML7670/ML7671-ratkaisu vie NFC-pohjaisen latauksen kokoluokkaan, jossa se mahtuu jopa älysormuksiin.

Tekoäly pakottaa energia-alan autonomiseksi

Tekoälyn nopea yleistyminen ei ainoastaan kasvata sähkön kysyntää, vaan muuttaa koko energia-alan toimintamallia. Schneider Electric:n tuoreen Global Autonomous Maturity -tutkimuksen mukaan ala on siirtymässä kohti autonomisia, jopa täysin miehittämättömiä laitoksia. Kehitystä vauhdittaa nimenomaan tekoäly.

CATL aloittaa natriumioniakkujen massatuotannon

Natriumioniakut ovat pitkään olleet lupaava mutta keskeneräinen vaihtoehto litiumkemioille. Nyt CATL väittää ratkaisseensa massatuotannon ongelmat ja saa heti perään 60 gigawattitunnin tilauksen energiavarastoihin. Tämä siirtää teknologian ensimmäistä kertaa selvästi pilotista teolliseen mittakaavaan.

Donut Lab demosi tällä kertaa vaihtoakkua

Donut Labin solid state -akkujen videosarja jatkui tänään kahden viikon tauon jälkeen. Tällä kertaa yhtiö demosi sitä, että sen akulla korvattaisiin olemassaolevan kulkuneuvon, kuten vaikkapa sähköskootterin akku. Näin saataisiin samaan tilaan enemmän kapasiteettia ja helpompi lämmönhallinta

Always-on-konenäkö laskeutuu mikro-ohjaimelle

STMicroelectronics tuo konenäön sinne, missä sitä ei ole aiemmin juuri nähty: mikro-ohjainluokkaan. Yhtiön uudet ultramatalatehoiset kuva-anturipiirit mahdollistavat jatkuvasti päällä olevan havainnoinnin ilman raskasta prosessointia tai suurta virrankulutusta.

WithSecure lupaa torjua haavoittuvuudet ennen kuin niitä edes tunnetaan

Tietoturvayhtiö WithSecure väittää siirtävänsä puolustuksen askeleen pidemmälle: uusi Elements-alustan Proactive Security -kyvykkyys lupaa tunnistaa ja estää hyökkäyspolkuja jo ennen kuin varsinaiset haavoittuvuudet ovat edes tiedossa.

AT-komentoja ei kannata enää kirjoittaa käsin

NB-IoT-kehityksessä yksi asia on ollut pitkään selvä. AT-komentojen käsin kirjoittaminen modeemille on hidasta, virhealtista ja suoraan sanottuna turha työvaihe. Nyt siihen on tulossa muutos.

Elokuussa tulee iso muutos: tekoälyn käytöstä on kerrottava käyttäjälle

- Käyttäjälle on kerrottava, kun kyse on tekoälystä. Näin tiivistää Traficomin yksikönpäällikkö Jenni Koskinen EU:n tekoälyasetuksen keskeisen muutoksen, joka alkaa näkyä yrityksille konkreettisesti elokuussa 2026.

Puolustusmenojen kasvu näkyy Bittiumin luvuissa

Bittium paransi alkuvuonna sekä liikevaihtoaan että kannattavuuttaan, mutta kasvu tuli lähes yksinomaan puolustusliiketoiminnasta. Samalla yhtiön tilauskanta nousi ennätystasolle, mikä antaa näkyvyyttä loppuvuoteen. Kehitys paljastaa kuitenkin liiketoiminnan selkeän painopisteen siirtymän.

Näin paljon puhelimesi jakaa dataa yöllä – kaikki ei ole tarpeellista

Älypuhelin ei käytännössä koskaan ole lepotilassa. Vaikka laite makaa yöpöydällä käyttämättömänä, se vaihtaa jatkuvasti pieniä datapaketteja palvelimien kanssa ja pitää järjestelmän ajan tasalla. Kaikki tämä liikenne ei kuitenkaan liity laitteen perustoimintoihin.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
May  # puffbox mobox till square
19  #  mobox för square
v19 v20 18/5 # puffbox mobox till tme native
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Panther Lake tuo PC-tehon verkon reunalle

Intel Core Ultra Series 3 tuo markkinoille Panther Lake -alustan, joka perustuu yhtiön uuteen 18A-prosessiin. CPU-, GPU- ja NPU-kiihdytyksen yhdistävä arkkitehtuuri tähtää korkean suorituskyvyn AI-PC:ihin ja teollisiin edge-järjestelmiin. Teksti perustuu Rutronikin artikkeliin uusimmassa ETNdigi-lehdessä.

Lue lisää...

OPINION

Agenttikoodaus muuttaa myös sulautetun kehityksen

CodeBoxxin perustajan Nicolas Genestin mukaan ohjelmistokehitys on kääntynyt päälaelleen: koodia ei enää kirjoiteta, vaan tekoälyä orkestroidaan kohti tavoitetta. Muutos näkyy erityisen voimakkaasti sulautetuissa järjestelmissä, joissa tiukka laitteisto–ohjelmisto-integraatio, pitkät validointisyklit ja virheiden korkea hinta tekevät agenttipohjaisesta kehityksestä poikkeuksellisen merkittävän murroksen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • PIENEN KOON VALOSÄHKÖISET ANTURIT PANASONIC-MERKILLÄ
  • Apple kasvaa kovaa, mutta sekin törmää nyt sirupulaan
  • Ethernet irtoaa kaapelista – 5G tuo reaaliajan langattomaan tehtaaseen
  • Bluetooth-moduuli tekee mikro-ohjaimesta turhan
  • Panther Lake tuo PC-tehon verkon reunalle

NEW PRODUCTS

  • Bluetooth-moduuli tekee mikro-ohjaimesta turhan
  • Sama virtalähde kelpaa nyt sairaalaan ja kotiin
  • Vesitiivis USB-C piirikortille ilman lisäkokoonpanoa
  • Kolmivaiheinen tuuletinohjaus ilman koodia
  • AES ei vielä tee muistitikusta turvallista
 
 

Section Tapet