ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Suomalaisyritykset suuntaavat Latviaan

Latvia on tasaisesti noussut suomalaisten yrittäjien kiinnostuksen kohteeksi – ei vain lähimarkkinana, vaan aidosti kasvun ja innovoinnin kumppanina. Osaava työvoima, strateginen sijainti ja yhä suotuisampi investointiympäristö tekevät Latviasta yhden lupaavimmista kohteista suomalaisyritysten laajentumiselle Baltiaan ja sen ulkopuolelle.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

ETNdigi - OPPO december
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Mitä vaaditaan tulevaisuuden testauslaitteilta?

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 24.05.2022
  • Test & measurement

Millaisia mittaus- ja testauslaitteita tulevaisuudessa tarvitaan? Mihin standardeihin mittaukset perustuvat? Kuinka tarkkoja mittaukset ovat? Miten insinöörit käyttävät testauslaitteita? Kaikki nämä vaikuttavat siihen, mitä tulevaisuuden testereiltä vaaditaan.

Artikkelin kirjoittaja Cliff Ortmeyer vastaa Premier Farnellin ratkaisujen kehittämisestä. Ortmeyer tuli Farnellin palvelukseen vuonna 2011. Sitä ennen hän työskenteli STMicroelectronicsilla liiketoiminnan kehityksessä yli 13 vuotta. Ortmeyerillä on elektroniikkainsinöörin tutkinto Iowa State Universitystä.

Elektroniikkajärjestelmien parissa työskentelevät insinöörit ovat tottuneet muutokseen. Perinteisesti muutosta ovat johtaneet Mooren lain mahdollistamat jatkuvat kustannussäästöt. Nykyään liitettävyyttä tukevien teknologioiden nousu esineiden internetistä (IoT) metaversumiin antaa entistä enemmän sysäystä muutokselle. Mittaus ja testaus ovat olennainen osa minkä tahansa suunnitteluorganisaation kykyä kehittää tuotteita. Tämä asettaa testauslaitteiden valmistajat eturintamaan, kun markkinoiden vaatimuksiin yritetään vastata jatkuvalla kehityksellä.

Yksi selkeä liikkeellepaneva voima uusien testauslaitteiden kehittämisessä on se, kuinka valmistajat ovat tekemisissä asiakkaiden kanssa määrittääkseen insinöörien kohtaamat haasteet. Vaikka mittaustarkkuuden ja kaistanleveyden parantamiseen panostetaan jatkuvasti, monet suunnittelun muutokset johtuvat instrumenttien käyttötavoista.

- Kyse on ensisijaisesti asiakkaasta. Suunnittelemme tuotteen sen mukaan, miten he käyttävät sitä. Asiakkaan työskentelyn helpottaminen on ensiarvoisen tärkeää, sanoo Fluken vanhempi insinööri ja teollisen kuvantamisen asiantuntija Justin Sheard.

Tektronixin ja Keithleyn tekninen markkinointipäällikkö Bradley Odhner on samaa mieltä. Hän huomauttaa, että yritys työllistää ihmisiä, joiden ensisijaisena tehtävänä on toteuttaa tällainen asiakassitoutuminen. - Käytämme paljon aikaa keskustellaksemme asiakkaiden kanssa selvittääksemme, mitä he tarvitsevat juuri nyt, mutta ennen kaikkea, mitä he tarvitsevat muutaman vuoden kuluttua.

Asiakkaat ajavat uusia toimintoja

Keskittyminen asiakkaiden sitouttamiseen johtaa oivalluksiin paitsi siitä, kuinka suunnittelijat ovat vuorovaikutuksessa työkalujen kanssa, myös siitä, millaisia ominaisuuksia uusien instrumenttien on tuettava. Esimerkiksi energiatehokkuus on jo nyt suuri huolenaihe monille suunnittelutiimeille. Nyt valmistettaviin tuotteisiin menevien resurssien saatavuus ja ympäristökustannukset ovat yhä tärkeämpiä yhteiskunnalle ja sitä kautta tuotesuunnittelutiimille. Kai Scharrmann, Hioki Europen myyntipäällikkö, huomauttaa, että akkusuunnittelussa tehdään parhaillaan työtä. ”Kehitettävät solut keskittyvät pakkaamaan enemmän energiaa samaan tai jopa pienempään tilaan. Se ei ole ainoa vaatimus. On myös suuri pyrkimys vähentää vaikeasti saatavien ja saastuttavien alkuaineiden, kuten koboltin, määrää. Uusimmat akut ovat paljon vihreämpiä, koska niissä on vain murto-osa kobolttia verrattuna vuosikymmenen takaiseen.

Nämä markkinahuolet puolestaan ohjaavat kykyjä, joita valmistajat laittavat testauslaitteisiinsa. Vaihtoehtoja koboltille on ollut vaikea löytää, koska ne ovat usein osoittaneet hajoamisongelmia ajan myötä. Toistuvat automaattiset mittaukset rasitustestauksen aikana ovat tärkeitä ehdokkaiden kemikaalien ja latauksen ohjausalgoritmien tunnistamisessa ja edustavat siten tärkeitä ominaisuuksia testauslaitteille.

Uusien ratkaisujen kysyntä voi synnyttää uusia instrumentointimuotoja, Justin Sheard sanoo. - Missiomme on pitää maailma käynnissä. Luomme työkaluja ihmisten käsiin, jotka pitävät toiminnan käynnissä, ja se koskee niin monia erilaisia tuotteita.

Esimerkkinä Sheard mainitsee teollisuusmoottoreiden ja työstökoneiden huollon. - Moottorit, laakerit ja muut mekaaniset komponentit ovat osajärjestelmiä, jotka edustavat tehtaan sydäntä ja sielua, mutta niiden ylläpito on kallista.

Yksi suuri ongelma on, että monet tavanomaiset analyysitekniikat voivat tutkia vain näiden liikkuvien osien pintaa. Akustiset aallot voivat kuitenkin tunkeutua materiaaliin, joten ne voivat kertoa huoltoteknikoille ja insinööreille paljon enemmän osoittamalla vikoja laakereissa ja moottoreissa. Tuodakseen akustisen kuvantamisen tehtaan lattialle Fluke on sisällyttänyt akustisen kuvantamisen kädessä pidettäviin ii900- ja ii910-testereihinsä. - Jos ajattelee lämpökuvausta ja sitä, kuinka se häiritsi tuotantoa ja ennaltaehkäisevää huoltoa 10, 15 tai 20 vuotta sitten, akustinen kuvantaminen tekee saman nyt, Sheard selittää.

Parannuksia käytettävyyteen

Keskittyminen asiakkaiden tarpeisiin on johtanut siihen, että Tektronixin kaltaiset valmistajat haluavat löytää tapoja kehittää uusiksi laitteidensa käyttöliittymiä, jotta asiakkaat voivat tehdä tarvitsemansa mittaukset nopeammin. - Näimme trendin, jossa insinöörit haluavat pystyä tekemään asioita nopeammin ja helpommin, Bradley Odhner selittää.

Ensimmäinen askel oli keksiä uusi alusta alkaen suunniteltu käyttöliittymä, joka sai positiivista palautetta asiakaskunnalta. - Tästä upouudesta käyttöliittymästä tuli nykyinen käyttöliittymä 3-, 4-, 5- ja 6-sarjan oskilloskoopeissamme.

Instrumentaation kasvavan ohjelmistosisällön ansiosta käytettävyysparannusten ei välttämättä tarvitse odottaa uusia laitteistoja. - Asiakkaamme voivat yksinkertaisesti ladata ohjelmiston uusimman version ja he saavat takautuvasti käyttöönsä kaikki ominaisuudet, jotka on lisätty ohjelmiston uusimpaan versioon, sanoo Mike Purday, Pico Technologyn EMEA-alueen johtaja.

- Tällä hetkellä työskentelemme erittäin suuren uuden julkaisun parissa; kaikki, joilla on PicoScope, hyötyvät tästä päivityksestä ilmaiseksi, Purday jatkaa.

Kehittynyt teknologia valuu edullisempiin järjestelmiin

Mitä tulee ominaisuuksiin, jotka ovat tulossa lähivuosina valtavirran instrumentteihin, osa niistä on saatavilla huippuluokan tuotteissa jo nyt. Kun elektroniikan kustannukset laskevat tuotteen oppimiskäyrän ansiosta, kehitys etenee edistyneistä laitteista edullisempiin järjestelmiin.

- Meillä on sama tilanne kuin Formula 1:ssä, jossa valtavirran autoja valmistavat yritykset investoivat huippuluokan kilpa-autoihin. He laittavat huippuluokan varusteet ja tekniikat kilpa-autoon, mutta hetken kuluttua ne nähdään valumassa alas tavallisiin massatuotantoautoihin. Käytämme samaa lähestymistapaa tuotekehityksessämme, Scharrmann sanoo.

- Tänään valmistamme huippuluokan virta-antureita, joiden avulla voit mitata 800 A 4 MHz:llä. Tämä tekniikka, ja sitä koskeva tieto ja kokemus valuu esimerkiksi tavalliseen mittariin. Tämä on yksi syistä, miksi puristinmittarimme ovat erittäin tarkkoja.

Keysightin tuotepäällikkö Mike Hoffman näkee saman ilmiön oskilloskoopeissa. - Takavuosina 1 GHz:n oskilloskooppi oli oskilloskooppien ”ferrari”. Ajan myötä tekniikan kehittyessä 1 GHz:n skoopin valmistaminen tuli edullisemmaksi. Jos näin ei kävisi, keksimme uusia tapoja rakentaa se ja tehdä siitä edullisempi.

Jos katsotaan vielä pidemmälle, testausratkausujen toimittajat seuraavan vieläkin edistyneempää tutkimusta. Tämä auttaa heitä tunnistamaan ne teknologiat, joita voidaan sisällyttää huippuluokan instrumentteihin. - Käytän joka kuukausi suuren osan ajastani lukemalla tieteellisiä artikkeleita yrittääkseni nähdä, mikä on tämän hetken kuuma tekniikka, mutta myös nähdäkseni, mitä testejä nämä tutkijat tekevät arvioidakseen teknologiaansa, sanoo Odhner. Hän lisää, että tämäntyyppiset mittauspiirit ovat tärkeitä nykyisten testerien laajentamisen ja uudentyyppisten tuotteiden luomisen kannalta.

- Ne alkavat varhaisessa tutkimuksessa, siirtyvät massatuotantoon, ja lopulta yleiseen käyttöön.

Uusia standardeja innovoinnille

Lopuksi standardointi on alue, jota testausyritykset seuraavat ja johon ne aktiivisesti osallistuvat.  IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) ja vastaavat tahot edistävät aktiivisesti PCIe-, Ethernet-, WiFi- ja muiden viestintästandardien kapasiteettia ja suorituskykyä. Testauslaitteiden toimittajilla on aktiivinen rooli monissa näistä järjestöistä.

- PCIe:n kaltaisissa asioissa istumme näissä lautakunnissa yrittäessämme määritellä standardia ja saadaksemme tietoa siitä, mitä standardi tulee olemaan tulevaisuudessa, jotta voimme alkaa kehittää laitteita, jotka testaavat sitä, Odhner sanoo.

Toinen näkökohta standardointielimiin osallistumisessa sekä vuorovaikutuksessa tiedemaailman kanssa on tarve varmistaa, että kehitetyt protokollat voidaan testata tehokkaasti ja että voidaan määrittää, tarvitaanko vaihtoehtoisia menetelmiä. - Kun puhutaan alhaisen tason mittauksista, yksi ensimmäisistä kysymyksistä on, kuinka alhaalla voin mitata? Perusrajat ovat olemassa, Odhner selittää.

- Universumi ei salli meidän mitata tiettyjä jännitteitä tietyistä resistanssimateriaaleista, koska silloin törmätään epävarmuusperiaatteeseen. Maailmankaikkeudellamme on fyysiset rajat sille, kuinka pitkälle voit mitata.

Teknologia muuttuu edelleen, mutta testauslaitteiden toimittajat ymmärtävät tämän ja ovat valmistautuneet vastaamaan ajoissa niin, että insinööreillä on testausratkaisut, joita he tarvitsevat edistääkseen innovaatioita ja saattaakseen projektinsa päätökseen.

MORE NEWS

Koaksiaalinen tehomittaus venyy 150 gigahertsiin

Rohde & Schwarz on tuonut markkinoille RF-tehosensorin, joka rikkoo pitkään voimassa olleen mittausteknisen rajan. Uusi NRP150T-lämpötehosensori mahdollistaa koaksiaalisen tehomittauksen yhdellä ja samalla liitännällä DC-tasolta aina 150 gigahertsiin saakka. Kyse ei ole yksittäisestä speksiparannuksesta, vaan muutoksesta tavassa, jolla erittäin korkeita taajuuksia on tähän asti ollut pakko mitata.

Häiritsivätkö Muskin satelliitit tietoliikennettä tahallaan?

Yhdysvaltain tiedusteluviranomaisen NRO:n operoimat SpaceX:n Starshield-satelliitit ovat herättäneet kysymyksiä mahdollisesta tietoliikennehäirinnästä. Satelliittitutkija Scott Tilley on havainnut, että jopa noin 170 Starshield-satelliittia on lähettänyt signaaleja taajuusalueella, jota käytetään normaalisti maanpäältä satelliitteihin suuntautuvaan uplink-liikenteeseen. Nyt signaalit näyttävät kulkevan päinvastaiseen suuntaan.

Turkulaisyrityksen neuromorfinen piiri matkii silmää

Turkulainen Kovilta on kehittänyt neuromorfisen kuvakennopiirin, jossa osa konenäöstä tapahtuu jo itse sensorissa. Toisin kuin perinteinen kamera, piiri ei perustu peräkkäisten videoruutujen tallentamiseen, vaan reagoi muutoksiin näkökentässä – liikkeeseen, kontrasteihin ja ajallisiin eroihin – samaan tapaan kuin ihmisen silmän verkkokalvo.

RISC-V on selvästi Qualcommin takaportti

Qualcomm vahvistaa selvästi vaihtoehtoista polkua Arm-riitojen varalle ostamalla RISC-V-prosessoreihin keskittyneen Ventana Micro Systemsin. Yhtiö ilmoitti yrityskaupasta eilen ja korosti, että Ventanan tiimi täydentää Qualcommin omaa RISC-V-kehitystä sekä sen customoitua Oryon-prosessoriarkkitehtuuria.

Ruotsalaiset kehittivät maailman ensimmäisen ultraohuen natriumpariston

Ruotsalaiset Ligna Energy ja Altris kehittävät maailman ensimmäistä ultraohutta natriumparistoa, joka on suunnattu erityisesti langattomiin elektroniikkalaitteisiin. Hanke on edennyt teolliseen pilotointiin, ja nyt se sai Vinnovalta rahoituksen tuotannon skaalaamiseen ja kaupallistamiseen.

PC-skoopin ohjelmisto tunnistaa häiriöt nyt paremmin

Pico Technology on julkaissut PicoScope 7 -ohjelmiston version 7.2, joka tuo PC-pohjaisiin oskilloskooppeihin joukon uudistuksia erityisesti signaalihäiriöiden havaitsemiseen. Merkittävin parannus on uusi Waveform Overlays -toiminto, joka näyttää useita kaappauksia päällekkäin ja muodostaa visuaalisen ”signaalivaipan” normaalille käyttäytymiselle. Poikkeamat, satunnaiset poikkeavuudet ja värinä paljastuvat nyt yhdellä silmäyksellä selvästi aiempaa tarkemmin.

ICEYE arvioidaan jo 2,4 miljardin euron arvoiseksi

ICEYE on noussut Euroopan avaruusteknologian kärkijoukkoon. Yhtiön tuore 150 miljoonan euron rahoituskierros, jota täydentää 50 miljoonan euron secondary-järjestely, nostaa sen arvostuksen jo 2,4 miljardiin euroon.

Tekoälyn takia yrityksiin kohdistuu jo yli 2 000 hyökkäystä viikossa

Check Point Researchin marraskuun 2025 globaali uhkaraportti osoittaa kyberhyökkäysten jatkavan kasvuaan. Organisaatioihin kohdistui kuukauden aikana keskimäärin 2 003 hyökkäystä viikossa, kolme prosenttia enemmän kuin lokakuussa ja neljä prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Taustalla vaikuttavat erityisesti kiristyshaittaohjelmien voimistuminen sekä generatiivisen tekoälyn lisäämät tietovuotoriskit.

Nordic laajentaa IoT-yhteydet maanpinnalta satelliitteihin

Nordic Semiconductor on laajentanut solukkoverkkoihin perustuvaa IoT-valikoimaansa satelliittiyhteyksiin uudella nRF9151 SMA -kehitysalustalla ja siihen julkaistulla modeemiohjelmistolla. Kyseessä on yhtiön ensimmäinen askel kohti suoraa IoT-yhteyttä satelliitteihin, mikä avaa tuen NB-IoT NTN -tekniikalle, joka on määritelty 3GPP:n Rel.17-standardissa.

Fortinet: tekoäly murtautuu verkon aukkoihin jopa sekunneissa

Kyberrikollisten toimintamallit muuttuvat nopeasti teollisiksi prosesseiksi, joissa tekoäly ja automaatio lyhentävät hyökkäyksen läpiviennin aikajänteen päivistä minuutteihin – pahimmillaan sekunteihin. Fortinetin tuore 2026-uhkaennuste kuvaa tilanteen, jossa hyökkäysten nopeus muodostuu ensi vuoden tärkeimmäksi riskitekijäksi organisaatioille.

FAT ei enää riitä sulautetuissa

Sulautettujen laitteiden valmistuksessa käytettävät tiedostokuvat kasvavat nopeasti, kun tuotteisiin pakataan yhä suurempia ohjelmistopaketteja, AI-malleja ja kartta- tai konfiguraatiodatoja. Yksittäiset tiedostot voivat nykyään ylittää FAT32-järjestelmän neljän gigatavun rajan, ja samalla tallennusmuistit ovat siirtyneet kymmenistä gigatavuista satoihin. Tämä kasvattaa tarvetta joustavammille tiedostojärjestelmille sekä tehokkaille tuotantotyökaluille, jotka pystyvät käsittelemään entistä suurempia ja monimutkaisempia kokonaisuuksia.

Nvidia haluaa 1000-kertaistaa piirien suunnittelun tehokkuuden

Nvidia jatkaa aggressiivista investointitahtiaan piiri- ja tekoälyalan ytimeen. Yhtiö osti viime viikolla kahden miljardin dollarin arvosta uusia osakkeita EDA-jätti Synopsysista. Samalla käynnistyy strateginen yhteistyö, jonka tavoitteena on kiihdyttää Synopsysin ja sen kesällä ostaman Ansysin suunnittelu- ja simulointityökalujen suorituskykyä jopa 16-1000-kertaiseksi. Luit oikein, siis tuhatkertaiseksi.

AMD ahtoi sulautetun tehon pienempään tilaan

AMD on esitellyt uuden EPYC Embedded 2005 -prosessoreiden sarjan, joka tuo Zen 5 -arkkitehtuurin suorituskyvyn entistä pienempään ja energiatehokkaampaan sulautettuun pakettiin. Uutuus on suunniteltu tiukasti rajattuihin verkko-, tallennus- ja teollisuuslaitteisiin, joissa laskentateho, lämmöntuotto ja korttitila on optimoitava tarkasti.

Kuusi eurooppalaista mukana VTT:n NATO-kiihdyttämössä

VTT käynnistää tammikuussa 2026 Suomen ensimmäisen NATO DIANA -yrityskiihdyttämön, jonka teemana ovat tulevaisuuden viestintäteknologiat. Otaniemessä toteutettava ohjelma on osa liittokunnan laajaa DIANA-kokonaisuutta, jonka tavoitteena on vauhdittaa kaksoiskäyttöteknologioiden kehitystä ja tuoda puolustuskäyttöön uutta tekniikkaa nykyistä nopeammin.

Hintaopas: RAM-muistien hinnat hurjassa kasvussa

RAM-muistien hinnat ovat ampaisseet Suomessa ennätykselliseen nousuun, kertoo hintavertailupalvelu Hintaoppaan tuore data. Viimeisen kolmen kuukauden aikana peräti 96 prosenttia kaikista RAM-tuotteista on kallistunut yli kymmenellä prosentilla ja keskimääräinen nousu on poikkeukselliset +168 prosenttia.

Bluetoothin kanavaluotaus edellyttää huolellista, räätälöityä antennisuunnittelua

Bluetooth 6.0 -standardin tuoma kanavaluotaus (Channel Sounding) muuttaa BLE-laitteiden etäisyysmittauksen perusteita. Uusi tekniikka mahdollistaa senttimetriluokan tarkkuuden ilman erillisiä UWB- tai millimetriaaltopiirejä, mutta samalla se nostaa antennille täysin uudenlaisia vaatimuksia.

Tria antaa Qseven-moduuleille pitkän eliniän

Tria Technologies on tuonut markkinoille kaksi uutta Qseven-moduulia, jotka pidentävät tämän suositun, mutta jo osin vanhentuneen COM-standardin elinkaarta jopa vuoteen 2034 – ja optiolla aina vuoteen 2039 saakka. Uudet TRIA-Q7-ASL- ja TRIA-Q7-ALN-moduulit perustuvat Intelin tuoreisiin Amston Lake- ja Alder Lake N -alustoihin, mikä tuo Q7-suunnitteluihin selvästi aiempaa enemmän suorituskykyä ilman tarvetta vaihtaa olemassa olevaa emolevyä.

Kevyempi 5G on sopiva useimpiin autoihin

Italialainen Marelli tuo autoihin kevyemmän 5G-tekniikan, joka lupaa ratkaista monta autoteollisuuden telematiikan kipukohtaa. Uusi 5G RedCap -ratkaisu tarjoaa 50 prosenttia suuremman datanopeuden ja noin puolet pienemmän viiveen kuin nykyinen 4G, mutta lähes samalla kustannustasolla. Tarkoitus on tarjota edullinen 5G-vaihtoehto juuri niille ajoneuvoille, jotka eivät tarvitse täyden 5G:n gigabittiluokan nopeuksia tai monimutkaista laitteistoa.

Renesas toi nopean Wi-Fin suosituille mikro-ohjaimilleen

Renesas laajentaa RA-mikro-ohjainperhettään merkittävällä tavalla tuomalla siihen yhtiön ensimmäiset Wi-Fi 6 -ratkaisut. Uudet RA6W1- ja RA6W2-piirit tuovat nopean kaksikaistaisen Wi-Fi-yhteyden suoraan MCU-arkkitehtuuriin, ja RA6W2 lisää samaan pakettiin myös Bluetooth LE -radion. Julkaisu on merkittävä etenkin IoT- ja kotiautomaatiosovelluksille, joissa Wi-Fi on perinteisesti ollut haasteellinen tekniikka suuren virrankulutuksensa vuoksi.

Qi2-lataus ottaa ison askeleen Samsungin tuella

Qi2-standardi on saanut Android-markkinoilla toistaiseksi viileän vastaanoton, mutta tilanne muuttuu nopeasti. Tuore vuoto vahvistaa, että Samsung ottaa täyden Qi2-tuen käyttöön tulevassa Galaxy S26 -sarjassaan, joten ensimmäistä kertaa magneettirengas integroidaan suoraan puhelimen runkoon. Samalla Samsung siirtyy uuden Qi 2.2 -teholuokan käyttöön, mikä nostaa langattoman latauksen nopeuden jopa 25 wattiin.

ETNdigi 1/2025 is out
2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Onko muisti GenAI:n pullonkaula?

ETN - Technical articleKun suurteholaskennan (HPC) työkuormat monimutkaistuvat, generatiivinen tekoäly sulautuu yhä tiiviimmin moderneihin järjestelmiin ja lisää kehittyneiden muistiratkaisujen tarvetta. Vastatakseen näihin muuttuviin vaatimuksiin ala kehittää uuden sukupolven muistiarkkitehtuureja, jotka maksimoivat kaistanleveyden, minimoivat latenssin ja parantavat energiatehokkuutta.

Lue lisää...

OPINION

Commodore 64 Ultimate on täydellistä nostalgiaa – ja täysin tarpeeton

Commodore 64 Ultimate on ehkä täydellisin nostalgialevyke, jonka 2020-luvun retrobuumi on meille toistaiseksi tarjonnut. Se näyttää Commodorelta, kuulostaa Commodorelta ja toimii Commodorena – koska se pitkälti on Commodore. Uusi laite perustuu AMD Xilinx Artix-7 -FPGA:han, joka jäljentää alkuperäisen emolevyn logiikan piiritasolla. Mutta mitä enemmän speksejä selaa, sitä selvemmin nousee esiin yksi kysymys: miksi kukaan tarvitsee tätä?

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Koaksiaalinen tehomittaus venyy 150 gigahertsiin
  • Häiritsivätkö Muskin satelliitit tietoliikennettä tahallaan?
  • Turkulaisyrityksen neuromorfinen piiri matkii silmää
  • RISC-V on selvästi Qualcommin takaportti
  • Ruotsalaiset kehittivät maailman ensimmäisen ultraohuen natriumpariston

NEW PRODUCTS

  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
  • PCIe5-tallennusta datakeskuksiin pienellä virralla
  • Kilowatti tehoa irti USB-tikun kokoisesta muuntimesta
 
 

Section Tapet