ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ETNdigi-superbanner
2026  # megabox

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Oct Nov # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Tekoäly ei mahdu yhteen rautamuottiin

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 24.07.2026
  • Devices
  • Embedded
  • Artificial Intelligence

ETN - Technical articleTekoäly siirtyy pilvestä koneisiin, kameroihin, antureihin ja robotteihin. Reunalla yksi laitteistoratkaisu ei kuitenkaan sovi kaikkeen, vaan suorituskyky on sovitettava mallin, datan ja käyttökohteen mukaan.

Artikkelin kirjoittaja Martin Kellermann toimii markkinointi- ja liiketoiminnan kehityspäällikkönä Microchipin FPGA-liiketoimintayksikössä Münchenissä Saksassa. Hänellä on yli 25 vuoden kokemus puolijohdeteollisuudesta asiakastyön, sovellussuunnittelun ja FPGA-markkinoinnin tehtävissä. Ennen Microchipille siirtymistään Kellermann työskenteli Xilinxillä vanhempana kenttäsovellusinsinöörinä. 

Tekoälyn sovelluksia ilmestyy kaikkialle. Pilvipohjaisten työkalujen ja vuorovaikutteisten palvelujen laaja käyttöönotto osoittaa, mihin teknologia pystyy virtuaalisessa maailmassa. Fyysisessä maailmassa suuri osa sen mahdollisuuksista on kuitenkin vielä hyödyntämättä.

Mahdollisuuksia on paljon. Työstökoneisiin ja muihin laitteisiin liitettyjen anturihubien eli -keskittimien tekoälymallit voivat havaita, milloin komponenttien kuluminen alkaa heikentää suorituskykyä. Kameroilla varustetut robottiruohonleikkurit voivat hoitaa puutarhaa vahingoittamatta luonnonvaraisia eläimiä tai lemmikkejä. Monimutkaiset anturi- ja kamerajärjestelmät voivat valvoa vilkkaita alueita ja huolehtia niiden turvallisuudesta. Toiset järjestelmät ohjaavat yhä kehittyneempiä robotteja aina itseohjautuvista teollisuusajoneuvoista humanoidirobotteihin, jotka pystyvät vaativiin kokoonpano- ja korjaustöihin.

Jokainen näistä sovelluksista asettaa erilaisia vaatimuksia niiden ydintoimintoja tukeville tekoälymalleille. Vaikka kielimallit näyttävät tällä hetkellä hallitsevan pilviympäristöä, paikallisen tekoälyn kenttä on huomattavasti monimuotoisempi. Järjestelmät tarvitsevat paikallista reunalaskentaa myös välttääkseen viiveet ja tietoliikennekustannukset, joita tekoälyn suorittaminen pilvessä aiheuttaa.

Jotkin sovellukset edellyttävät konvoluutioneuroverkkoja eli CNN-malleja. Esimerkiksi anturidataa tulkitsevat järjestelmät voivat käyttää takaisinkytkettyjä neuroverkkoja eli RNN-malleja. Kameroiden ja muiden kaksiulotteisten anturien tallentamia monimutkaisia näkymiä tulkitsevat järjestelmät voivat puolestaan hyödyntää visio-kielimalleja tai muita perusmallien muunnelmia.

Laitteistoa ei voida suunnitella yhdellä kaikille sopivalla ratkaisulla. Erilaiset malliarkkitehtuurit asettavat hyvin erilaisia laskentavaatimuksia. Hyvä vertauskohta löytyy liikenteestä, jossa vaihtoehdot ulottuvat kevyistä polkupyöristä raskaisiin kuorma-autoihin. Sähköpyörä sopii hyvin lyhyille matkoille ja kevyiden pakettien, kuten ruoka-annosten, kuljettamiseen. Suurten tavaramäärien kuljettamiseen tarvitaan kuitenkin 40-tonnisen kuorma-auton tehoa ja kapasiteettia. Tekoälyssäkin paras ratkaisu määräytyy tehtävän mukaan. Vaihtoehdot ulottuvat mikro-ohjaimista useisiin tekoälykiihdyttimiin perustuviin raskaisiin järjestelmiin.

Sähköpyörien, henkilöautojen, pakettiautojen ja kuorma-autojen tavoin jokaisessa laiteluokassa on useita vaihtoehtoja moottorin suorituskyvyn ja kuljetuskapasiteetin suhteen. Tekoälylaitteisto tarvitsee vastaavia säätömahdollisuuksia. Suorituskyky ei riipu pelkästään laskentatehosta, vaan myös siitä, kuinka tehokkaasti dataa siirretään ja järjestellään. Tässä mikroprosessoripohjaiset kiihdytysratkaisut ja ohjelmoitavat FPGA-piirit pääsevät oikeuksiinsa.

Mallin laatua voidaan usein parantaa esikäsittelemällä sisään tulevaa dataa, esimerkiksi jakamalla täysvärikuvan pikselit erillisiksi punaisen, vihreän ja sinisen värikanavan tasoiksi. Mallit voivat hyötyä myös muista datan alemman tason muokkauksista, kuten normalisoinnista tai muunnoksista eri esitysmuotoihin. Muuntajiin perustuvat mallit puolestaan hyötyvät laitteistosta, joka pystyy hakemaan dataa eri puolilta muistiavaruutta ja syöttämään elementit liukuhihnana laskentayksiköille.

Laskentavaatimuksiltaan kevyempiä malleja, kuten CNN-verkkoja, voidaan usein optimoida karsinnan ja datan kvantisoinnin kaltaisilla tekniikoilla. Useimmat kehitystiimit kouluttavat mallit pilvipalvelimilla liukulukulaskentaa käyttäen. Tämä tarjoaa mahdollisimman paljon joustavuutta ja yksinkertaistaa koulutusprosessia.

Inferenssivaiheessa dataa ei useinkaan tarvitse käsitellä liukulukujen tarjoamalla suurella tarkkuudella. Painokertoimien ja syöttödatan muuntaminen 8-bittisiksi kokonaisluvuiksi tai jopa sitä pienemmälle tarkkuudelle heikentää tarkkuutta tavallisesti vain hieman.

Karsinnassa poistetaan neuronien välisiä yhteyksiä, joilla on vain vähän vaikutusta verkon tuottamaan tulokseen. Koska useimmat tekoälykiihdyttimet on suunniteltu tiheille neuroverkoille, suuri suorituskyky edellyttää datan järjestämistä uudelleen muistissa. FPGA-pohjaiset osoitegeneraattorit pystyvät hoitamaan nämä tehtävät helposti. Ne voivat syöttää eri puolille muistikarttaa sijoitettua dataa tiheille verkoille suunniteltuun suoritusliukuhihnaan. Myös muut tekniikat, kuten muuntajamallien Flash Attention, hyödyntävät älykästä muistinkartoitusta ja muistihakua painokertoimien ja datan toimittamiseksi mahdollisimman tehokkaassa järjestyksessä.

Seuraavat esimerkit havainnollistavat nykyisten laitteistoalustojen laajuutta ja hyötyjä. Yksi tekoälyn tärkeimmistä käyttökohteista on kuvien ja videon käsittely. Sitä voidaan pitää reuna-alueen tekoälyn kolmen tonnin pakettiautona: monipuolisena ajoneuvona, joka soveltuu lukuisiin tehtäviin. Teolliset ja kaupalliset organisaatiot voivat käyttää konenäkömalleja turvallisuuden, suojauksen ja tehokkuuden valvontaan. Itsenäisesti toimiva robottiruohonleikkuri voi yhdistää kasvien ja esineiden tunnistamiseen koulutetun mallin paikalliseen reitinsuunnitteluun ja laskea tehokkaimman ajoreitin. Teollisuusympäristössä konenäköön perustuva ohjaus voi tunnistaa uuniin asetettujen materiaalien tyypin, olivatpa ne elintarvikkeita tai rakenteellisia komposiitteja, ja tuottaa niille parhaiten sopivan kuumennusprofiilin. Käsikäyttöisissä järjestelmissä malli voi havaita, jos käyttäjä on valinnut väärän ohjelman, ja antaa tarvittaessa hälytyksen.

Näissä sovelluksissa VectorBlox-alusta tarjoaa tehokkaan yhdistelmän moniydinprosessointia, kiinteästi toteutettua RISC-V-pohjaista prosessorijärjestelmää ja FPGA-logiikkaa. VectorBlox koostuu FPGA-kankaaseen toteutetusta vektoriprosessointiyksiköstä ja ajoittimesta. Ohjelmoitavan logiikan ansiosta tämä monipuolinen yksikkö toimii yhdessä piirille integroidun prosessorin kanssa.

VectorBlox voi ottaa vastaan TensorFlow Lite -muotoisia neuroverkkoja ja muuntaa ne kohdelaitteistolle vähäisellä manuaalisella työllä. Tämä mahdollistaa sovellusten nopean prototypoinnin sekä myöhemmän mukauttamisen, jolla laitteisto voidaan virittää tekoälymallien tarpeisiin.

Ennakoivan kunnossapidon älyantureissa, ympäristön valvonnassa ja terveydenhuollon sovelluksissa on järkevää käyttää pienempää alustaa. Kohdealustaa voidaan ajatella tekoälyekosysteemin sähköpyöränä. Sen yleiskustannukset ovat pienet, ja se kuljettaa ruoka-annokset ja muut paketit nopeasti ja vaivattomasti. Pienellä lisälaitteistolla voidaan rakentaa myös kulkuneuvoja, jotka pääsevät reiteille, joille suuremmilla ajoneuvoilla ei ole asiaa.

Tekoälymaailman mikro-ohjainpohjainen sähköpyörä syöttää mallille dataa toisiaan täydentävistä antureista, jotka voivat mitata esimerkiksi lämpötilaa, värähtelyä ja kiihtyvyyttä. Anturivirtojen suhteellisen pieni datanopeus ja yksiulotteisuus mahdollistavat tekoälymallin suorittamisen 32-bittisellä mikro-ohjaimella. Ylimääräinen FPGA-piiri voi auttaa datan hallinnassa sekä tukea muita toimintoja, kuten moottorinohjausta.

Stream Analyzen ja INFXL:n kaltaiset kehykset mahdollistavat kvantisoinnin ja karsinnan avulla mikro-ohjainpohjaisille kohteille optimoitujen tekoälymallien mukauttamisen ja päivitysten hallinnan. INFXL-pohjaisessa ratkaisussa mikro-ohjaimelle tarkoitettu C-koodi voidaan lisäksi toteuttaa suoraan FPGA-kankaassa Microchipin korkean tason SmartHLS™-synteesiohjelmistolla. Näin tekoälytoiminnot voidaan helposti lisätä olemassa oleviin FPGA-järjestelmiin, jotka jo ohjaavat laitteistoa.

Toiseen suuntaan skaalattaessa päädytään tekoälymalleihin, jotka eivät ainoastaan käsittele useiden kameroiden ja muiden anturien tuottamaa dataa, vaan myös ohjaavat monimutkaisen humanoidirobotin moottoreita ja toimilaitteita. Tällaisessa ympäristössä datan reaaliaikainen muuntaminen ja uudelleenkartoitus on välttämätöntä. Kameradatan jakaminen eri väritasoihin voi parantaa CNN-mallien suorituskykyä. Data voidaan myös järjestää tavalla, joka sopii kohteena olevan tekoälykiihdyttimen muistihakuihin ja välimuistirakenteeseen.

Yhden tai useamman FPGA-piirin käyttäminen muunnossiltana tarjoaa mahdollisimman suuren joustavuuden. Mallit voidaan liittää mihin tahansa anturiin ilman sisäisiä muutoksia. Sillat siirtävät datan usein jonkin Ethernet-version kautta aina suorituskyvyltään kevyempien järjestelmien 100 megabitin Fast Ethernetistä 10 gigabitin Ethernetiin ja sitä nopeampiin yhteyksiin. Microchipin PolarFire Ethernet Sensor Bridge on esimerkki tällaisesta ratkaisusta. Sen avulla kehittäjät voivat kokeilla helposti erilaisia laitteisto- ja ohjelmistoarkkitehtuureja.

Sensor Bridge siirtää esikäsitellyn datan kohteena oleville grafiikkaprosessoreille 10 gigabitin Ethernet-yhteydellä. Siinä on tulot yleistä MIPI CSI-2 -liitäntää käyttäville kameroille, ja se voi vastaanottaa myös HDMI 1.4 -dataa. Piirilevyn FMC-liitin tarjoaa lisäkorttien avulla yhteyden muihin nopeisiin I/O-liitäntöihin, kuten JESD-204B-standardia käyttäviin analogia-digitaalimuuntimiin.

Ajoneuvojen suunnittelu on mukautunut kattamaan kaikki kuljetustarpeet kevyimmästä sähköpyörästä raskaimpaan kuorma-autoon. Sama pätee fyysisessä maailmassa ja reunalla toimivaan tekoälyyn. Microchipin kaltaiset toimittajat voivat tukea koko suorituskykyasteikkoa mikro-ohjaimista useilla antureilla ja grafiikkaprosessoreilla varustettuihin järjestelmiin. PolarFire-tuoteperheen kaltaisen FPGA-laitteiston avulla jokaisen toteutuksen suorituskyky voidaan lisäksi virittää tarkasti käyttökohteen mukaan.

MORE NEWS

60 gigahertsin tutkat voidaan testata ilman mittauskammiota

Millimetriaaltotutkien tuotantotestaus voi jatkossa onnistua ilman suuria ja kalliita kaiuttomia mittauskammioita. Japanilaiset Anritsu ja Candox Systems ovat osoittaneet, että 60 gigahertsin tutkien mittaukset voidaan tehdä lähikenttäanturilla siten, että tulokset vastaavat riittävän hyvin virallisissa hyväksyntätesteissä käytettäviä kaukokenttämittauksia.

Yksi verkkopyyntö voi riittää palvelimen kaappaamiseen

Kahdesta kriittisestä PHP-haavoittuvuudesta voi muodostua vakava uhka valtavalle määrälle verkkosivustoja ja verkkokauppoja. PHP2Shell-nimellä tunnetut haavoittuvuudet saattavat mahdollistaa palvelimen kaappaamisen yhdellä verkkopyynnöllä ilman käyttäjätunnuksia tai salasanaa. Korjauspäivitykset on jo julkaistu, mutta suuri määrä palvelimia käyttää edelleen vanhoja PHP-versioita.

Nokian Hotard: Tekoälyverkkojen kysyntä ylittää jo tarjonnan

Toimitusjohtaja Justin Hotard ei usko tekoälyinfrastruktuurin kysynnän jäävän lyhytaikaiseksi kasvupiikiksi. Nokian myynti tekoäly- ja pilviasiakkaille kasvoi kolmannella neljänneksellä 123 prosenttia. Yhtiö ennustaa optisten verkkojen ja IP-verkkojen yhteenlasketun liiketoiminnan kasvavan ensi vuonna jopa 30 prosenttia.

Lovable vie vibekoodauksen yritysten omiin pilviin

Ruotsalainen AI-yhtiö Lovable haluaa tehdä vibekoodauksesta yritysten tuotantokelpoisen ohjelmistokehityksen työkalun. Uuden Deploy on AWS -ratkaisun avulla tekoälyllä luodut sovellukset voidaan ajaa yrityksen omassa pilviympäristössä. Ensimmäisten suurasiakkaiden joukossa on Deutsche Telekom.

Donut Labin kylmätestissä kovat tulokset

Donut Labin kiinteän elektrolyytin akku säilytti lähes 97 prosenttia kapasiteetistaan 30 asteen pakkasessa. VTT tekemässä testissä tulos saavutettiin ilman akun eristystä, lämmitystä tai aktiivista lämmönhallintaa. Tulos jää hieman CES-messuilla luvatusta 99 prosentista, mutta on poikkeuksellisen hyvä verrattuna perinteisiin litiumioniakkuihin.

Nokia lyhentää piirisuunnittelun kuukausista päiviin tekoälyllä

Nokia ottaa käyttöön Cadencen tekoälyagentteihin perustuvan suunnitteluympäristön, jonka avulla monimutkaisia piirisuunnittelun ja analyysin työvaiheita voidaan nopeuttaa jopa viisinkertaisesti. Cadencen mukaan aiemmin kuukausia vaatineita suunnittelukierroksia voidaan lyhentää päiviin.

Muratan lämpötila-anturi on lähes näkymätön

Murata on kehittänyt maailman pienimmäksi kutsumansa NTC-termistorin. Uuden NCU01-sarjan komponentin mitat ovat vain 0,25 × 0,125 millimetriä. Niin pientä anturia on jo vaikea erottaa paljaalla silmällä.

Komponenttikauppa käy kuumana – Digikey kasvaa ja investoi

Elektroniikkakomponenttien jakelija Digikey kertoo kasvavansa tänä vuonna yli 50 prosenttia. Voimakkaan kasvun jatkuessa yhtiö investoi seuraavien 18 kuukauden aikana 100 miljoonaa dollaria jakelukeskuksensa kapasiteettiin ja automaatioon.

TI mittaa tekoälypalvelimen sähköhäiriöt nanosekunnin tarkkuudella

Tekoälypalvelimien GPU- ja prosessorikorttien tehonsyötössä voi esiintyä nanosekuntien mittaisia jännitehäiriöitä, jotka aiheuttavat toimintahäiriöitä ja pahimmillaan laitevikoja. Texas Instrumentsin uusi AD-muunnin tekee nämä häiriöt näkyviksi ja mahdollistaa niiden jatkuvan etävalvonnan.

600 megabittiä satelliitin sisällä

Satelliittien sisäinen tiedonsiirto vaatii nopeuden lisäksi poikkeuksellista luotettavuutta ja säteilynkestoa. STMicroelectronics on esitellyt uuden RHFLVDS42-vastaanotinpiirin, joka siirtää dataa jopa 600 megabitin sekuntinopeudella ja kestää avaruuden ankarat olosuhteet.

ISM-taajuuksille entistä pienempi tehovahvistin

Brittiläinen CML Micro on julkistanut ISM-taajuusalueiden langattomiin laitteisiin tarkoitetun CMX90A002-tehovahvistimen. Uusi GaAs-pohjainen piiri tuottaa jopa 1,8 watin lähtötehon, ja sen kotelo vie 44 prosenttia vähemmän pinta-alaa kuin aiemmissa malleissa.

Tekoäly vauhdittaa piirisuunnittelun työkalumarkkinoita

Piirisuunnittelun työkalumarkkinat jatkavat vahvaa kasvuaan. SEMIn tuoreiden lukujen mukaan elektronisen suunnittelun markkinat kasvoivat toisella vuosineljänneksellä 12,2 prosenttia 5,71 miljardiin dollariin. Kasvun taustalla vaikuttaa myös tekoäly, joka lisää sekä uusien piirien suunnittelutarvetta että suunnittelutyökalujen suorituskykyä.

Kalliit muistit ajavat halvat älypuhelimet ahdinkoon

Älypuhelinmarkkinat ovat ajautuneet jyrkkään laskuun muistipiirien ja tallennusmuistien kallistumisen vuoksi. Tutkimusyhtiö Omdian mukaan maailmanlaajuiset älypuhelintoimitukset supistuivat heinä–syyskuussa peräti 20 prosenttia vuodentakaisesta. Erityisen kovaa hintapaine iskee edullisiin puhelimiin, joiden valmistuksessa katteet ovat jo ennestään pieniä.

Vastamelutekniikka haastaa kännyköiden RF-suodattimet

Brittiläinen Forefront RF tuo matkapuhelimiin vastamelukuulokkeista tutun periaatteen. Sen uusi RF-piiri muodostaa lähettimestä vastaanottimeen vuotavasta signaalista vastakkaisvaiheisen kopion, joka kumoaa häiriön. Näin useita kiinteitä RF-dupleksereita voidaan korvata yhdellä säädettävällä moduulilla.

Elektrobit vähentää käsityötä autojen ECU-koodissa

Elektrobit ja amerikkalainen Microchip Technology ryhtyvät yhteistyöhön autojen ECU-ohjainyksiköiden ohjelmistokehityksen nopeuttamiseksi. Tavoitteena on vähentää AUTOSAR-ohjelmistojen integrointiin liittyvää käsityötä ja tarjota autonvalmistajille entistä valmiimpia ohjelmistoalustoja.

Google kehittää kevyempää virheenkorjausta kvanttilaskentaan

Kvanttitietokoneiden kehityksen suurimpia ongelmia on virheenkorjauksen vaatima valtava laskentakapasiteetti. Google on nyt osoittanut Willow-kvanttiprosessorillaan menetelmän, joka vähentää tiettyjen kvanttilaskennassa tarvittavien tilojen virheitä 40-kertaisesti. Tulos voi auttaa rakentamaan käytännössä hyödyllisiä kvanttitietokoneita nykyistä huomattavasti pienemmällä kubittimäärällä.

PCIe 7.0 yltää 128 gigasiirtoon sekunnissa – nyt yhteyksiä päästään testaamaan

Tekoälypalvelimien kasvava tiedonsiirtotarve vauhdittaa PCI Express -väylän kehitystä. Uusin PCIe 7.0 kaksinkertaistaa siirtonopeuden 128 gigasiirtoon sekunnissa kaistaa kohti. Keysight on nyt esitellyt testausratkaisun, jolla uuden sukupolven yhteyksiä voidaan analysoida ja niiden toimivuus varmistaa jo piirien kehitysvaiheessa.

Muistien hintaräjähdys romahdutti PC-kaupan

Tietokoneiden myyntikanaviin toimitetut määrät romahtivat kolmannella vuosineljänneksellä 22,4 prosenttia. Gartnerin mukaan syynä on ennen kaikkea muistien ja tallennuskomponenttien kallistuminen, joka on nostanut PC-koneiden hintoja. Apple selvisi markkinamyllerryksestä selvästi kilpailijoitaan paremmin.

Lisää PCIe-vauhtia tekoälypalvelimiin

Microchip tuo PCIe 6.0 -yhteydet entistä pienempiin ja vähemmän tehoa kuluttaviin järjestelmiin. Uusi Switchtec-kytkinpiiri tarjoaa jopa 64 PCIe-kaistaa ja 32 porttia tekoälypalvelimien ja reunalaskennan nopeaan tiedonsiirtoon.

Nyt pitää varoa jo 404-virheilmoituksiakin

Verkkosivuston 404-virheilmoitus on yleensä merkki siitä, ettei haettua sivua löydy. Nyt tietoturvayhtiö Check Pointin tutkijat ovat paljastaneet laajan tietojenkalasteluverkoston, jossa virheilmoituksia käytetään tarkoituksella huijaussivustojen piilottamiseen. Tutkimuksessa löytyi yli 10 000 verkostoon liittyvää verkkotunnusta.

2026  # mobox för megabox
Oct Nov   # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Reaaliaikainen moottorinsäätö irrotetaan prosessorin tehtävistä

ETN - Technical articleHumanoidirobottien servokäyttöjen on ohjattava nivelten liikkeitä tarkasti ja nopeasti. Samalla niiden mikro-ohjaimilta vaaditaan yhä enemmän tiedonsiirtoa, diagnostiikkaa ja muita järjestelmätason toimintoja. Ratkaisuna on erottaa aikakriittinen moottorinsäätö muista prosessorin tehtävistä ja siirtää se erillisen laitteiston hoidettavaksi.

Lue lisää...

OPINION

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • 60 gigahertsin tutkat voidaan testata ilman mittauskammiota
  • Yksi verkkopyyntö voi riittää palvelimen kaappaamiseen
  • Nokian Hotard: Tekoälyverkkojen kysyntä ylittää jo tarjonnan
  • Lovable vie vibekoodauksen yritysten omiin pilviin
  • Donut Labin kylmätestissä kovat tulokset

NEW PRODUCTS

  • Muratan lämpötila-anturi on lähes näkymätön
  • 600 megabittiä satelliitin sisällä
  • ISM-taajuuksille entistä pienempi tehovahvistin
  • Uusi anturi mittaa satojen ampeerien virtoja ilman mittausvastusta
  • Sama anturi mittaa korkeuden vuoristossa ja syvyyden veden alla
 
 

Section Tapet