ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Suomalaisyritykset suuntaavat Latviaan

Latvia on tasaisesti noussut suomalaisten yrittäjien kiinnostuksen kohteeksi – ei vain lähimarkkinana, vaan aidosti kasvun ja innovoinnin kumppanina. Osaava työvoima, strateginen sijainti ja yhä suotuisampi investointiympäristö tekevät Latviasta yhden lupaavimmista kohteista suomalaisyritysten laajentumiselle Baltiaan ja sen ulkopuolelle.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

ETNdigi - OPPO december
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Galliumnitridi piillä tuo kirkkaat ledit

Tietoja
Kirjoittanut Matthias Diephaus, Toshiba Electronics Europe
Julkaistu: 19.11.2014
  • Komponentit

Ledien valmistus alkaa olla kypsä siirtymään piialustalle. Pii tuo valmistukseen kustannustehokkuutta ja niiden valovoima kehittyy koko ajan.

Kirjoittaja Matthias Diephaus on Toshiba Electronics Europen optopuolijohteista vastaava johtaja. Hän valmistui elektroniikkainsinööriksi Karlsruhen yliopistosta vuonna 1996. Toshiballa hän on työskennellyt vuodesta 1997 lähtien, ensin ledituotteiden tuotepäällikkönä. Nykyiseen tehtäväänsä Diephaus siirtyi vuonna 1998.

Energiansäästö, pienentyneet ylläpitokustannukset ja parempi suorituskyky - kansainvälisestä ympäristölainsäädännöstä puhumattakaan - ovat tärkeimpiä ledivalaistuksen kasvun moottoreita. Lux Researchin mukaan ledivalojen markkinat kasvavat 80 miljardiin dollariin vuonna 2020.

Yleiset valaistussovellukset kuten perinteisten lamppujen korvaaminen ledilampuilla sekä sisä- ja ulkovalaisimet vaativat yleensä valkoisia ledejä, joiden väri vaihtelee asuintilojen lämpimästä valkoisesta katuvalojen viileään valkoiseen. Valkoisten ledien kysyntä kasvaa myös ajoneuvojen ajovaloissa, sekä näyttöjen taustavaloissa mobiililaitteista suurikokoisiin televisioihin.

Kustannukset ovat tärkeä ledivalojen yleistymistä määrittävä tekijä, erityisesti kodeissa ja kulutuslaitteissa. Kilpailukykyisesti hinnoitellut hehkulamppujen korvaajat voivat houkutella ostajia ja tuoda valmistajilleen nopeita tuottoja sijoituksille. Kustannusten alentamista voidaan hakea monesta suunnasta toimitusketjusta ja pakkaustekniikoista teknisiin tekijöihin kuten ohjauselektroniikkaan ja lediin itseensä. Viime tapauksessa kustannusetuja voidaan saavuttaa edullisempien materiaalien ja prosessien yhdistelmällä samalla kun wattia kohti tuotetujen lumenien määrä kasvaa. Tämä parantaa valaistuksen hyötysuhdetta.

Ledin rakenne

Valkoiset ledit valmistetaan tyypillisesti kasvattamalla galliumnitridikerros safiirialustalle. Alustan ominaisuudet kuten kovuus, korkea sulamispiste ja vahva vastustuskyky murtumiselle ja eroosiolle ovat tärkeitä led-valmistusprosessin kestämisen kannalta. Raaka ledipiiri säteilee lähtökohtaisesti valoa sinisilla aallonpituuksilla, jotka muunnetaan fosforipäällysteellä säteilemään valkoista valoa halutussa värilämpötilassa. Tämä voi olla 4000 - 6500 kelviniä teollisuudessa ja katuvaloissa käytettävissä viileissä valkoisissa ledeissä, tai 2700 - 3500 kelviniä kotien valaistuksessa käytetyissä lämpimissä valkoisissa ledeissä.

Pakkausteknologiasta riippuen fosforipäällystetty siru voidaan liittää lämpöä tehokkaasti johtavaan alustaan ja johdinkehykseen, jotka tuovat koteloon anodi- ja katodiliitännät, sekä reflektoriin ja läpinäkyvään polykarbinaattilinssiin, kuten näkyy kuvassa 1. Vaihtoehtoisesti siru voidaan liittää reflektoriin PLCC-tyyppisessä kotelossa, ja kapseloida se epoksilla tai silikonimateriaalilla.

Kuva 1. Fosforipäällyste määrittelee säteilevän valkoisen valon ominaisuudet. Pakkausvaiheessa päälle tulee linssi tai epoksikapselointi.

Tähän asti safiirikiekko on ollut ledipiirien valmistuksen suosituin alusta. Galliumnitridi safiirilla -ledien valmistus on tyypillisesti tapahtunut 2- tai 4-tuumaisilla kiekoilla. Viime aikoina on ylitetty joitakin teknologisia esteitä niin, että myös 6-tuumaisilla safiirikiekoilla on kyetty valmistamaan laadukkaita ledejä riittävällä saannolla. Suuremmilla kiekoilla saadaan valmistettua enemmän siruja kiekkoa kohti ja niillä hävikki kiekon reunoilla on pienempi sekä käyttämätön tila sirujen välillä jää vähäisemmäksi. Toisaalta muut tekijät, kuten uusien tuotantolaitteiden - esimerkiksi 6-tuumaisten kiekkojen etsaus- ja testauslaitteet - voivat estää valmistajia saamasta nopeita kustannushyötyjä 6-tuumaisista kiekoista.

Kustannussäästöjä muilla alustoilla

On myös kehitetty joukko vaihtoehtoisia alustamateriaaleja, joilla on erilaisia kehittyneempiä ominaisuuksia. Galliumnitridi galliumnitridillä (GaN-on-GaN) ja galliumnitridi piillä (GaN-on-Si) käytännössä poistavat epäyhteensopivuudet alustan ja aktiivin ledimateriaalin väliltä, mikä parantaa tehokkuutta. Puhtaiden piikiekkojen käyttö voi toisaalta tuoda merkittäviä säästöjä jo senkin takia, että sen hinta on vain kahdeksasosa safiirikiekon hinnasta (Lux Researchin mukaan). Lisäksi valmistajat voivat käyttää standardeja puolijohteiden valmistuslaitteita ja kiekkokokoja aina 8 tuumaan (200 mm) asti. 8-tuumaisia piikiekkoja on helposti tarjolla, samoin kustannustehokkaita kotelointitekniikoita. Kuva 2 kokoaa yhteen tämänhetkisen GaN-ledien valmistuksen erikokoisilla safiiri- ja piikiekoilla.

Kuva 2. Suuremmat kiekkokoot alentavat yksittäisen sirun hintaa, mutta niitä on vaikeampi valmistaa safiirista.

Tutkimuslaitokset ovat julkistaneet erilaisia ennusteita siitä, mitkä tulevat olemaan galliumnitridi piillä -leditekniikan (GaN-on-Si) todennäköisimmät vaikutukset. IMS Research ennusti jo joulukuussa 2013, että Gan-on-Si -kiekkojen valmistusmäärät kasvaisivat 69 prosentin vuosivauhtia niin, että niiden osuus ledituotannosta olisi yli 40 prosenttia vuoteen 2020 mennessä. IMS Research vertasi suurteen safiirikiekkojen valmistuksen haasteita edullisten 200-millisten ja sitä suurempien piikiekkojen saatavuuteen, ja otti huomioon myös piikiekkojen tuotantolaitteiden ja -prosessien helpon saatavuuden tekijöinä mitkä tulevat kasvattamaan GaN-on-Si -ledien markkinaosuutta.

GaN-on-Si -kehityspolut

Toshiba on tehnyt yhteistyötä valaistusasiantuntija Bridgeluxin kanssa toteuttaakseen 200-millisille kiekoille galliumnitridiledien tuotantoprosessin, jossa yhdistyvät Toshiban edistyneet piiprosessit ja Bridgeluxin kiteenkasvatukseen ja lediteknologiaan liittyvä tuotanto-osaaminen. Onnistuneiden ja suorituskykyisten GaN-on-Si -ledikiekkojen demoamisen jälkeen Toshiba ryhtyi valmistamaan Leteras-perheen valkoisia ledejä volyymeissä vuonna 2012.

Ensimmäisen polven TL1F1-perhe, joka esiteltiin joulukuussa 2012 koteloituna 6,4 x 5,0 -milliseen 6450-pakkaukseen, ylsi tyypillisessä tehokkuudessa 110 lumeniin wattia kohti. Sen valovuo vaihteli 112-85 lumeniin värilämpötila-alueella 3000-5000 kelviniä. Tämän suorituskyvyn ansiosta TL1F1-ledejä on suunniteltu menestyksellä lamppuihin, kattovalaisimiin, katuvaloihin ja erilaisiin valonheittimiin.

Seuraava sukupolvi

Toisen polven TL1F2-perhe (kuva 4) pääsi volyymituotantoon marraskuussa 2013. Sen tehokkuus parani jopa 135 lumeniin wattia kohti. Parannukset tulivat koteloinnin optimoinnin ja ledipiirin kasvaneen lähtötehon myötä. 1-wattisen TL1F2-ledin valovuo yltää tyypillisesti 104 lumenista 135 lumeniin värilämpötilasta ja CRI-värintoistoindeksistä riippuen. Ledien värilämpötila kattaa alueen 2700-6500 kelviniä, ääripäissä CRI-arvot ovat 80 ja 70.

Kuva 3. Seuraavan sukupolven valkoiset GaN-on-Si -ledit.

TL1F2-ledejä voidaan ajaa 350 milliampeerin virralla. Niiden eteenpäin jännite (VF) on vain 2,85 volttia, mikä auttaa suunnittelijoita vähentämään järjestelmän tehonkulutusta. Ne toimitetaan standardeissa 6450-koteloissa, joiden mitat ovat 6,4 x 5,0 x 1.35 milliä. Toimintalämpötila kattaa alueen -40 asteesta sataan asteeseen, joten ledejä voidaan käyttää niin sisä- kuin ulkotiloissa. Kuvan 4 taulukko listaa ne piirit, jotka ovat tai ovat tulossa tarjolle toisen polven ledeissä.

Kuva 4. Toshiban toisen polven valkoiset GaN-on-Si -ledit. Kaikki testiarvot ovat 25 asteen lämpötilassa.

Piiledien tulevaisuus

Galliumnitridiledien kaupallistuminen piialustalla avaa ovia tulevaisuuden kehitystyölle. Prosessit ja laitteet tuotantoon yli 200-millisillä kiekoilla ovat jo valmiina, mikä antaa mahdollisuuden alentaa kustannuksia entisestään. Lisäksi prosessi mahdollistaa lisälaitteiden kuiten lediohjainten ja ohjainpiirien integroimiseen samaan koteloon ledin kanssa, mikä parantaa järjestelmän suorituskykyä ja luotettavuutta.

MORE NEWS

OnePlussan uusin houkuttaa jättiakulla ja 165 hertsin näytöllä

OnePlus on julkistanut uuden OnePlus 15R -älypuhelimen, joka sijoittuu yhtiön mallistossa lippulaivojen alapuolelle mutta tuo silti mukanaan hyvän suorituskyvyn, erittäin suuren akun ja nopean AMOLED-näytön. OnePlussan mukaan 15R on suunnattu käyttäjille, jotka hakevat huippuluokan suorituskykyä ja pitkää käyttöaikaa kilpailukykyisempään hintaluokkaan.

Muistit kallistuvat – ensi vuodesta tulee vaikea kiinalaisille valmistajille

Älypuhelinmarkkina kääntyy uudelleen laskuun vuonna 2026, ja kehityksen suurin yksittäinen ajuri on muistipiirien voimakas hinnannousu. Counterpoint Researchin tuoreen ennusteen mukaan globaalit älypuhelintoimitukset supistuvat ensi vuonna 2,1 prosenttia, kun DRAM- ja NAND-muistien kallistuminen nostaa laitteiden valmistuskustannuksia – ja osuu erityisen kovaa kiinalaisiin valmistajiin.

Vielä ehdit mukaan joulukuun OPPO-kisaan

Uusi ETNdigi 2/2025 pureutuu tämän hetken puhutuimpiin teknologia-aiheisiin: tekoälyyn, turvallisuuteen, sulautettuihin järjestelmiin ja suomalaisen elektroniikka-alan tulevaisuuteen. Vankka paketti on tuttuun tapaan luettavissa ilmaiseksi. Lue lehti ja osallistu joulukuun kisaan.

Patentit kertovat: Suomi on suurmaa kvanttiteknologiassa

Suomi kuuluu Euroopan viiden kärkimaan joukkoon kvanttiteknologiaan liittyvissä patenttihakemuksissa. Tämä käy ilmi Euroopan patenttiviraston (EPO) ja Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön (OECD) tuoreesta Mapping the global quantum ecosystem -tutkimuksesta. Patenttidata osoittaa, että suomalainen kvanttiosaaminen ei ole vain tutkimuksellisesti vahvaa, vaan myös yhä aktiivisemmin suojattua ja kaupallistamiseen tähtäävää.

Renesas yhdistää autojen järjestelmät yhdelle prosessorille

Renesas tuo autoelektroniikkaan merkittävän uudistuksen, kun yhtiön uusi R-Car Gen 5 X5H -järjestelmäpiiri on suunniteltu ajamaan auton keskeisiä järjestelmiä rinnakkain yhdellä prosessorilla. Aiemmin erillisillä ohjaimilla toteutetut ADAS-toiminnot, viihde/infotainment, tekoälypohjainen käyttöliittymä ja ajoneuvon gateway-tehtävät voidaan nyt yhdistää samaan laskenta-alustaan.

Tekoälybuumi jatkuu – Keysight lisää apurit RF-suunnitteluun

Keysight Technologies tuo tekoälyavusteiset Chat- ja Copilot-toiminnot Advanced Design System (ADS) -suunnitteluohjelmistoonsa. Uudet virtuaaliapurit on tarkoitettu nopeuttamaan RF- ja suurtaajuussuunnittelua, madaltamaan työkalujen oppimiskynnystä ja automatisoimaan toistuvia työvaiheita – ilman että suunnitteludata poistuu yrityksen omasta IT-ympäristöstä.

Bittium jatkaa armeijan analogisten radioiden uusimista

Bittiumin tytäryhtiö Bittium Wireless Oy jatkaa Puolustusvoimien käytössä olevien analogisten kenttäradioiden korvaamista uuden sukupolven ohjelmistoradioilla. Yhtiö on saanut Puolustusvoimilta tilaukset Bittium Tough SDR -sotilas- ja ajoneuvoradioista, niihin liittyvistä varusteista sekä ohjelmistojen jatkokehityksestä. Tilausten kokonaisarvo on noin 15,9 miljoonaa euroa, josta itse radioiden osuus on noin 12,4 miljoonaa euroa. Toimitukset ja kehitystyö ajoittuvat vuosille 2025–2026.

Älylaseille uudenlainen yhden sirun mikronäyttö

OMNIVISION on esitellyt uuden OP03021-mikronäytön, joka on suunnattu seuraavan sukupolven älylaseihin ja kevyisiin AR-ratkaisuihin. Yhtiön mukaan kyseessä on alan ainoa täysvärinen, field-sequential-tyyppinen LCOS-näyttö, jossa itse pikselimatriisi, ohjainpiirit ja ruutumuisti on integroitu samalle sirulle. Ratkaisu tähtää ennen kaikkea erittäin alhaiseen tehonkulutukseen ja pieneen kokoon, joita molempia tarvitaan älylaseissa.

Tämän takia HDMI-kaapeli ei katoa minnekään

HDMI on yksi kulutuselektroniikan menestyksekkäimmistä rajapinnoista. Se on levinnyt televisioihin, näyttöihin, digibokseihin, pelikonsoleihin ja ammattikäyttöön poikkeuksellisen laajasti. Syy ei ole tekninen hienous tai aggressiivinen markkinointi, vaan yksinkertainen lupaus: HDMI vain toimii.

Rustia ja C++:aa voidaan ajaa samalla auton ohjaimella

Autoteollisuuden pitkään C- ja C++-kieliin nojaava ohjelmistokehitys saa nyt konkreettisen vaihtoehdon. HighTec ja Intellias ovat osoittaneet, että Rust-koodia voidaan integroida suoraan AUTOSAR Classic -ympäristöön ja ajaa rinnakkain C/C++-sovellusten kanssa samalla auton MCU-ohjaimella.

Millisekunnit ratkaisevat endoskopiassa

Kun tekoälyä aletaan hyödyntää endoskopiassa kliinisesti merkittävällä tavalla, laskenta-alustan vaatimukset muuttuvat perustavanlaatuisesti. Tekoälyn on reagoitava yhden videoruudun aikana – käytännössä millisekunneissa – jotta havainnosta on kliinistä hyötyä. Advantechin asiakascase osoittaa, että vaatimuksiin voidaan vastata kompaktilla laskenta-alustalla eli yhden kortin tietokoneella.

Satelliiteista tulee olennainen osa 6G-verkkoja

Satelliittiverkot eivät ole enää 6G:n lisäosa, vaan niistä on tulossa kiinteä ja natiivisti integroitu osa tulevia mobiiliverkkoja. EU-rahoitteisen 6G-NTN-hankkeen työn tulokset osoittavat, että seuraavan sukupolven 6G-verkot rakennetaan alusta lähtien yhdistämään maa- ja satelliittiverkot yhdeksi kokonaisuudeksi.

TME ja Zuken liittävät komponenttidatan piirilevysuunnitteluun

Zuken ja puolalainen komponenttijakelija Transfer Multisort Elektronik (TME) ovat solmineet strategisen yhteistyön, joka tuo reaaliaikaisen komponenttidatan suoraan piirilevysuunnitteluun. Integraatio koskee Zukenin eCADSTAR- ja CADSTAR-työkaluja ja yhdistää suunnittelun aiempaa tiiviimmin komponenttien hankintaan.

Mistä Jollan yllättävä suosio kertoo?

Kotimaisen Jollan uusi älypuhelin on noussut yllättäväksi menestykseksi jo ennakkotilausvaiheessa. Yrityksen mukaan puhelinta on myyty yli 5 000 kappaletta viikossa lähes täysin orgaanisesti, vain 2 500 euron digimarkkinointibudjetilla. Kyse ei vaikuta olevan vain yksittäisestä laitelanseerauksesta, vaan laajemmasta ilmiöstä. Eurooppalaiselle, omissa käsissä olevalle älypuhelimelle näyttää olevan todellista kysyntää.

Visual Studio Code muuttuu agenttialustaksi

Microsoft on vienyt Visual Studio Coden uudelle tasolle. Joulukuussa julkaistu VS Code 1.107 muuttaa suositun koodieditorin yksittäisestä AI-avustajasta moniagenttiseksi kehitysalustaksi, jossa useat tekoälyagentit voivat työskennellä rinnakkain saman projektin parissa.

Sähkön hinnannousu tappoi piin jalostamisen Saksasta

Korkeat sähkön hinnat yhdistettynä murskaavaan kilpailuun Kiinasta ovat johtaneet siihen, että Saksan viimeinen piinjalostamo lopettaa toimintansa vuodenvaihteessa, kirjoittaa Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita

MIKROE on nostanut mikroBUS-ekosysteemin teholuokan uudelle tasolle tuomalla markkinoille BLDC FOC 2 Click -kortin, jolla voidaan ohjata jopa 15 ampeerin virtoja vaativia kolmen vaiheen BLDC-moottoreita. Kyse ei ole enää pelkästä signaalitason evaluaatiokortista, vaan ratkaisusta, joka soveltuu myös aitoihin teollisiin ja ajoneuvoluokan sovelluksiin.

Näin peliohjaimen virrankulutus kutistuu

Peliohjainten akunkestoa voidaan parantaa merkittävästi uuden anturitekniikan avulla. Belgialainen Melexis on esitellyt MLX90296-lineaarisen Hall-anturin, joka on suunniteltu erityisesti mikroteholuokan, paristokäyttöisiin sovelluksiin – ja osuu suoraan peliohjainten liipaisimien, joystickien ja painikkeiden tarpeisiin.

ChatGPT:n virrankulutuksella ladattaisiin kaikki Suomen sähköautot lähes 2000 kertaa

Tekoälypalvelu ChatGPT:n energiankulutus nousee mittakaavaan, jota on vaikea hahmottaa ilman konkreettisia vertailuja. Tuoreiden Bestbrokersin keräämien arvioiden mukaan ChatGPT käyttää käyttäjäkyselyihin vastaamiseen noin 17,2 terawattituntia sähköä vuodessa. Suomen mittakaavassa tämä on huomattava määrä energiaa.

Pienet keraamiset antennit sujuvasti eri radioille

Taoglas on laajentanut sulautettujen antennien valikoimaansa tuomalla markkinoille uusia LTCC-pohjaisia (Low Temperature Co-fired Ceramic) siruantennimalleja, jotka on optimoitu eri radiotekniikoille mutta nimenomaan moniradiolaitteisiin. Uudet ILA.257-, ILA.68- ja ILA.89-antennit on suunniteltu Wi-Fi 6/7-, UWB- ja ISM/LPWAN-yhteyksiin tilanteissa, joissa tilaa on vähän ja useat radiot toimivat samassa laitteessa.

ETNdigi 1/2025 is out
2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Integroitu rakenne sopii parhaiten lämpöpumpulle

ETN - Technical articleErittäin hyvällä hyötysuhteella lämpöenergiaa tuottava tai poistava ilmalämpöpumppu yleistyy edelleen kaikkialla maailmassa. Toshiba on kehittänyt suunnittelijoiden avuksi pitkälle integroidun referenssimallin, jonka pohjalta on helppo rakentaa hyvin energiatehokas lämpöpumppu optimoiduin kustannuksin.

Lue lisää...

OPINION

Commodore 64 Ultimate on täydellistä nostalgiaa – ja täysin tarpeeton

Commodore 64 Ultimate on ehkä täydellisin nostalgialevyke, jonka 2020-luvun retrobuumi on meille toistaiseksi tarjonnut. Se näyttää Commodorelta, kuulostaa Commodorelta ja toimii Commodorena – koska se pitkälti on Commodore. Uusi laite perustuu AMD Xilinx Artix-7 -FPGA:han, joka jäljentää alkuperäisen emolevyn logiikan piiritasolla. Mutta mitä enemmän speksejä selaa, sitä selvemmin nousee esiin yksi kysymys: miksi kukaan tarvitsee tätä?

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • OnePlussan uusin houkuttaa jättiakulla ja 165 hertsin näytöllä
  • Muistit kallistuvat – ensi vuodesta tulee vaikea kiinalaisille valmistajille
  • Vielä ehdit mukaan joulukuun OPPO-kisaan
  • Patentit kertovat: Suomi on suurmaa kvanttiteknologiassa
  • Renesas yhdistää autojen järjestelmät yhdelle prosessorille

NEW PRODUCTS

  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
  • PCIe5-tallennusta datakeskuksiin pienellä virralla
 
 

Section Tapet