ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Suomalaisyritykset suuntaavat Latviaan

Latvia on tasaisesti noussut suomalaisten yrittäjien kiinnostuksen kohteeksi – ei vain lähimarkkinana, vaan aidosti kasvun ja innovoinnin kumppanina. Osaava työvoima, strateginen sijainti ja yhä suotuisampi investointiympäristö tekevät Latviasta yhden lupaavimmista kohteista suomalaisyritysten laajentumiselle Baltiaan ja sen ulkopuolelle.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

ETNdigi - OPPO december
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

NFV mullistaa televerkot

Tietoja
Kirjoittanut Glenn Seiler, Wind River
Julkaistu: 10.07.2015
  • Verkot

Kaikki puhuvat verkon toimintojen virtualisoinnista. NFV ei kuitenkaan ole mikään helppo hanke. Suorituskyvyn, luotettavuuden ja käytettävyyden verkossa pitäisi säilyä samalla, kun siirrytään lennossa ohjelmistopohjaisuuteen.

Artikkelin kirjoittaja Glenn Seiler vastaa Wind Riverillä verkkoratkaisuista. Vuodesta 2012 hän on vastannut yhtiössä pilvi- ja ohjelmistomääritellyistä verkoista. Glenn tuli Wind Riverille vuonna 2005 MontaVista Softawarelta, jossa hän työskenteli tuotemarkkinoinnista vastaavana johtajana. Ennen sitä hän työskenteli samassa tehtävässä BSDi:llä. Ura alkoi jo vuonna 1984 Texas Instrumentsillä tuotesuunnittelijana. Seilerillä on tietokotekniikan tutkinnot Steohen F. Austinin valtionyliopistosta vuodelta 1980 sekä Teksasin valtionyliopistosta vuodelta 1984.

Dataliikenteen räjähdysmäinen kasvu videon, mobiililaitteiden käytön ja pilvipohjaisten palvelujen käytön lisääntyessä näännyttää tämän päivän verkkojen kapasiteetin. Palveluntarjoajien täytyy vastata tähän valtavaan kysynnän kasvuun samalla, kun verkon hankinta- ja käyttökustannuksia alennetaan ja uusia palveluja otetaan käyttöön tuomaan lisää tuloja, jotta voisi kilpailla Googlen ja Amazonin kaltaisten palvelujen kanssa. Verkko-operaattorit ja tietoliikenneoperaattorit pohtivat yhä enemmän uusia teknologioita kuten verkkotoimintojen virtualisointi (NFV, network functions virtualization) modernisoidakseen ja uudistaakseen verkkonsa vastaamaan näihin haasteisiin.

Verkon murros

Tämä murros edellyttää uusia arkkitehtuureja, jotka ovat riittävän ketteriä vastaamaan nopeasti liikenteen muutokseen, uusiin sovelluksiin ja nopeasti kehittyviin käyttäjävaatimuksiin. NFV-tekniikoiden avulla verkko-operaattorit ja tietoliikenneoperaattorit voivat esitellä uusia palveluja nopeammin samalla, kun verkkokapasiteetin lisäämisen kustannukset pienenevät ja päivittäisen toiminnan kustannukset pysyvät paremmin kontrollissa.

NFV:n perusidea on muuntaa olemassaolevat lukuisat verkon toiminnot tai palvelut ohjelmistosovelluksiksi, sen jälkeen koota ne ja ajaa virtuaalikoneilla kaupallisesti tarjolla olevalla (COTS, commercial-off-the-shelf) laitteistolla. Historiallisesti tietoliikenneverkkojen laitteisto on perustuvat asiakaskohtaisiin ohjelmoistoihin, joita on ajettu vain tätä yhtä tarkoitusta varten rakennetulla raudalla. Nyt verkko-operaattorit hakevat kustannussäästöjä ja standardisointia, joita IT-ala tarjoaa: keinoja ovat virtualisointi, standardipalvelimet ja -käyttöjärjestelmät, sekä Linuxin ja OpenStack-pilvialustan kaltaiset yksityiset ja julkiset pilvialustat, joita ollaan tuomassa operaattorien verkkoihin. NFV-toteutus kuitenkin edellyttää operaattorikohtaisia virtualisointiohjelmistoja, jotka kykenevät reaaliaikaiseen liikenteeseen ja skaalautuvat miljardeihin uusiin verkkoon liitettyihin laitteisiin ja näiden kaikkien generoiman datan käsittelyyn. Ja tämän kaiken pitää tapahtua korkealla luotettavuudella ja viiden (99,999%) tai jopa kuuden ysin käytettävyydellä (99,9999%).

Verkkojen murros on jo käynnissä. NFV-testejä ja kenttäkokeita aloitellaan laajalti yhdessä SDN-tekniikan eli ohjelmistollisesti määriteltyjen verkkojen kanssa ja pilvipalvelujen yleistyessä. Suuret teleoperaattorit ja palvelujentarjoajat ovat jo mukana ETSI:n NFV ISG -määrittelyryhmässä (NFV Industry Specification Group) kehittämässä tarvittavia määrityksiä ja arkkitehtuureja, joita uusien palvelujen nopea käyttöönotto edellyttää. Samalla niiden avulla voidaan alentaa käyttökustannuksia laiteresurssien käytön tehostuessa ja energiankulutuksen pienentyessä.

Haasteet

Siirtyminen NFV-pohjaisiin verkkoarkkitehtuureihin pitää sisällään merkittäviä haasteita, joita ei voida ratkoa perinteisillä it-pohjaisilla ratkaisuilla. Ensinnäkin hankinta- ja konfigurointipalveluille tarvitaan uusia hallintamalleja: operaattorien pitää hallita ja integroida uusia järjestelmiä nykyisillä tukityökaluillaan (OSS tools, operations support system tools) ja verkonhallintatyökaluillaan, joilla verkon laitteita hallitaan. Toiseksi niiden täytyy säilyttää korkea käytettävyyden taso (viiden tai kuuden ysin), jotta he pystyvät vastaamaan nykyisten palvelutasosopimustensa vaatimuksiin.

Kolmas haaste on suorituskyky, sillä luultavasti se heikkenee merkittävästi, kun palveluja virtualisoidaan standardoidulle kaupalliselle laitteistolle. Tämän päivän ratkaisut ovat pitkälle vertikaalisia, ja niissä pitkälle optimoidut laitteet huolehtivat esimerkiksi yhdyskäytäväliikenteestä runkoverkon toiminnoista tai datapakettien tarkistuksesta, ja tyypillisesti näillä kaikille elementeillä on oma hallintatyökalunsa. NFV:n tavoitteena on yhdistää nämä kaikki yhdelle yhtenäiselle laitteistolle. Tämä voi tarkoittaa optimoinnin laskua ja datasuorituskyvyn alenemista, kun aiemmin optimoidulla raudalle tehty toiminta siirtyy virtualisoituun ympäristöön.

Vaatimukset

Suurimmat vaatimukset operaattoritason tietoliikenteessä sisältävät tietysti korkean luotettavuuden ja edellä mainitun viiden tai kuuden ysin käytettävyyden, mutta niiden täytyy myös koskea kaikkia järjestelmän osia kuten hallintaa, suorituskykyä, skaalautuvuutta ja turvallisuutta.

Perinteisiä it-ratkaisuja ei ole suunniteltu vastaamaan operaattoritason vaatimuksiin. Esimerkiksi OpenStackiin pitää tehdä parannuksia, jotta virtuaalikoneen voi siirtää lennossa yhdestä isäntäkoneesta toiseen siinä lyhyessä ajassa, jota tietoliikennepalveluilta edellytetään. Siirron pitää onnistua sekunneissa minuuttien sijaan. Toinen vaatimus on sellaisten yksittäisten tai useiden ohjelmisto- tai laitevikojen nopea havaitseminen, jotka voivat johtaa virtuaalikoneen kaatumiseen. Vian havaitseminen ja automaattisen uudelleen käynnistymisen pitää tapahtua millisekunneissa, jotta menetetään mahdollisimman vähän dataa ja palveluaikaa. Standardissa OpenStackissa veisi tällä hetkellä minuutteja tehdä manuaalinen uudelleenkäynnistys.

Mitä tulee suorituskykyvaatimuksiin, on olemassa monia erilaisia laitteita, joista monet kuten kantataajuusradiot vaativat suurta suorituskykyä ja hyvin lyhyttä latenssia. Suorituskykyinen, hyvin luotettava ja turvallinen hypervisor-virtualisointiosa on NFV:n ensimmäinen askel, mutta suorituskyvyn, luotettavuuden ja tietoturvan täytyy koskea kaikkia NFV-isännän tai palvelimen osia. Yksi kriittinen osa suorituskykyä on tietoliikenne sovellusten ja solmussa sijaitsevien palvelimien välillä. Suorituskykyien virtuaalinen kytkin (vSwitch) on keskeisessä asemassa, kun hallitaan tietoliikennettä virtuaalisen verkon palvelimella ajettuihin toimintoihin ja niiden välillä.

Välttämättömiin lisävaatimuksiin kuuluvat pitkälle skaalautuvat ratkaisut, joilla hallitaan satoja tuhansia tilaajia ja suuresti vaihtelevia datatarpeita. Lisäksi tarvitaan korkean tason turvallisuutta, mukaan lukien salattuja AAA-tietokantoja (authentication, authorization and accounting), verkkotason autentikointia ja salauspalveluja.

Joustavia ratkaisuja

Yksi NFV:n etuja on se, että palveluntarjoajat ja tietoliikenneyritykset voivat nyt harkita sitä mahdollisuutta, että ne rakentavat ratkaisunsa itse standardeista yritystason it-tuotteista ja muista saatavilla olevista avoimen koodin tekniikoista. Kokonaisen NFV-alustan kehitys voi maksaa kymmeniä miljoonia dollareita ja viedä 12-18 kuukautta aikaa, jotta saadaan aikaan riittävään luotettavuuteen yltävä kypsä ratkaisu ja operaattorirason käytettävyys.

Wind River tarjoaa laajan valikoiman tuotteita, jotka on kohdistettu juuri tähän verkon murrokseen. Niihin kuuluu useita avoimen koodin tuotteita, jotka sopivat ratkaisunsa itse valmistaville yrityksille. Näihin sisältyy Linux-pohjainen virtualisointi ja OpenStack.

Wind Riverin tarjoamiin komponenttien kuuluu Wind River Linux, joka kehitettiin Yocto-kehitysprojektin pohjalta. Se on kaupallisen tason Linux-alusta, joka pitää sisällään laajan valikoiman palveluja täysin integroidulla kehitysjärjestelmällä ja -työkaluilla. Wind River Linuxin optiona on avoin virtualisointi (Open Virtualization), joka optimoi avoimeen koodiin pohjautuvan kernel-pohjaisen virtuaalikonetekniikan niin, että verkkopalveluja voidaan ottaa käyttöön virtuaalikoneissa ilman, että suorituskyvystä joudutaan tinkimään kuten usein käy käytettäessä perinteisiä it-virtualisointituotteita. Open Virtualization vastaa operaattoriluokan vaatimuksiin ja sen suorituskyky on lähellä natiivin laitteiston suorituskykyä. Tosin kernel-pohjaisissa virtuaalikoneissa maksimilatenssi on tyypillisesti useita satoja prosentteja suurempi kuin natiiviratkaisuissa.

Pitää kuitenkin muistaa, että laajan NFV-pohjaisten sovellusten yhdistäminen verkkopinon läpi voi olla kallis ja aikaavievä vaihe operaattoreille ja palveluntarjoajille. Wind Riverin Titanium Server (jona lohkokaavio näkyy kuvassa 1) on täysin integroitu ratkaisu, joka perustuu avoimeen virtualisointiin ja Wind River Linuxiin, optimoituun reaaliaikaiseen kernel-pohajiseen virtuaalikoneeseen (KVM++), operaattoriluokan OpenStack-parannuksiin, sekä paranneltuihin virtuaalikytkintekniikoihin. Työkalu tarjoaa avaimet käteen -alustan operaattoritason virtualisointiin ja se vähentää merkittävästi tuotteen markkinoille saantiin kuluvaa aikaa sekä asiakkaiden käyttökustannuksia, mikä osaltaan kiihdyttää siirtymistä virtuaalisiin verkkotoimintoihin. Toisin kuin nykyiset yritystason ratkaisut, Wind River Titanium Server on NFV-ohjelmistoalusta joka tuo yrityksille tietoliikennealan vaatiman kuuden ysin luotettavuuden.

Kuva 1. Wind River Titanium Serverin lohkokaavio.

Palvelun ketteryys

Verkko-operaattoreilla on edessään suuria haasteita niiden yrittäessä kehittää uusia liikevaihtoa kasvattavia palveluita samalla, kun verkkojen kapasiteettia laajennetaan suoriutumaan lähes eksponentiaalisesta kaistanleveyden isäyksen tarpeesta. Näiden yritysten täytyy hyödyntää perinteisiä it- ja avoimen läheskoodin tekniikoita rakentaessaan suorituskykyisiä NFV-ratkaisuja, joilla päästään kestäviin alhaisen latenssin virtualisointeihin samalla, kun ne tukevat operaattoriluokan luotettavuus- ja käytettävyysvaatimuksia, sekä reaaliaikaista palveluketteryyttä ja sovellusten skaalautumista.

NFV-tekniikoiden käyttöönotto helposti toteutettavilla ratkaisuilla auttaa näitä yrityksiä muuntamaan verkkonsa sellaisiksi, että ne pystyvät samaan aikaan tuomaan tarjolla uusia palveluja nopeammin ja alentamaan verkon kapasiteetin kasvattamisen kustannuksia. Tämä tekee verkon operoinnista helpompaa ja edullisempaa.

MORE NEWS

OnePlussan uusin houkuttaa jättiakulla ja 165 hertsin näytöllä

OnePlus on julkistanut uuden OnePlus 15R -älypuhelimen, joka sijoittuu yhtiön mallistossa lippulaivojen alapuolelle mutta tuo silti mukanaan hyvän suorituskyvyn, erittäin suuren akun ja nopean AMOLED-näytön. OnePlussan mukaan 15R on suunnattu käyttäjille, jotka hakevat huippuluokan suorituskykyä ja pitkää käyttöaikaa kilpailukykyisempään hintaluokkaan.

Muistit kallistuvat – ensi vuodesta tulee vaikea kiinalaisille valmistajille

Älypuhelinmarkkina kääntyy uudelleen laskuun vuonna 2026, ja kehityksen suurin yksittäinen ajuri on muistipiirien voimakas hinnannousu. Counterpoint Researchin tuoreen ennusteen mukaan globaalit älypuhelintoimitukset supistuvat ensi vuonna 2,1 prosenttia, kun DRAM- ja NAND-muistien kallistuminen nostaa laitteiden valmistuskustannuksia – ja osuu erityisen kovaa kiinalaisiin valmistajiin.

Vielä ehdit mukaan joulukuun OPPO-kisaan

Uusi ETNdigi 2/2025 pureutuu tämän hetken puhutuimpiin teknologia-aiheisiin: tekoälyyn, turvallisuuteen, sulautettuihin järjestelmiin ja suomalaisen elektroniikka-alan tulevaisuuteen. Vankka paketti on tuttuun tapaan luettavissa ilmaiseksi. Lue lehti ja osallistu joulukuun kisaan.

Patentit kertovat: Suomi on suurmaa kvanttiteknologiassa

Suomi kuuluu Euroopan viiden kärkimaan joukkoon kvanttiteknologiaan liittyvissä patenttihakemuksissa. Tämä käy ilmi Euroopan patenttiviraston (EPO) ja Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön (OECD) tuoreesta Mapping the global quantum ecosystem -tutkimuksesta. Patenttidata osoittaa, että suomalainen kvanttiosaaminen ei ole vain tutkimuksellisesti vahvaa, vaan myös yhä aktiivisemmin suojattua ja kaupallistamiseen tähtäävää.

Renesas yhdistää autojen järjestelmät yhdelle prosessorille

Renesas tuo autoelektroniikkaan merkittävän uudistuksen, kun yhtiön uusi R-Car Gen 5 X5H -järjestelmäpiiri on suunniteltu ajamaan auton keskeisiä järjestelmiä rinnakkain yhdellä prosessorilla. Aiemmin erillisillä ohjaimilla toteutetut ADAS-toiminnot, viihde/infotainment, tekoälypohjainen käyttöliittymä ja ajoneuvon gateway-tehtävät voidaan nyt yhdistää samaan laskenta-alustaan.

Tekoälybuumi jatkuu – Keysight lisää apurit RF-suunnitteluun

Keysight Technologies tuo tekoälyavusteiset Chat- ja Copilot-toiminnot Advanced Design System (ADS) -suunnitteluohjelmistoonsa. Uudet virtuaaliapurit on tarkoitettu nopeuttamaan RF- ja suurtaajuussuunnittelua, madaltamaan työkalujen oppimiskynnystä ja automatisoimaan toistuvia työvaiheita – ilman että suunnitteludata poistuu yrityksen omasta IT-ympäristöstä.

Bittium jatkaa armeijan analogisten radioiden uusimista

Bittiumin tytäryhtiö Bittium Wireless Oy jatkaa Puolustusvoimien käytössä olevien analogisten kenttäradioiden korvaamista uuden sukupolven ohjelmistoradioilla. Yhtiö on saanut Puolustusvoimilta tilaukset Bittium Tough SDR -sotilas- ja ajoneuvoradioista, niihin liittyvistä varusteista sekä ohjelmistojen jatkokehityksestä. Tilausten kokonaisarvo on noin 15,9 miljoonaa euroa, josta itse radioiden osuus on noin 12,4 miljoonaa euroa. Toimitukset ja kehitystyö ajoittuvat vuosille 2025–2026.

Älylaseille uudenlainen yhden sirun mikronäyttö

OMNIVISION on esitellyt uuden OP03021-mikronäytön, joka on suunnattu seuraavan sukupolven älylaseihin ja kevyisiin AR-ratkaisuihin. Yhtiön mukaan kyseessä on alan ainoa täysvärinen, field-sequential-tyyppinen LCOS-näyttö, jossa itse pikselimatriisi, ohjainpiirit ja ruutumuisti on integroitu samalle sirulle. Ratkaisu tähtää ennen kaikkea erittäin alhaiseen tehonkulutukseen ja pieneen kokoon, joita molempia tarvitaan älylaseissa.

Tämän takia HDMI-kaapeli ei katoa minnekään

HDMI on yksi kulutuselektroniikan menestyksekkäimmistä rajapinnoista. Se on levinnyt televisioihin, näyttöihin, digibokseihin, pelikonsoleihin ja ammattikäyttöön poikkeuksellisen laajasti. Syy ei ole tekninen hienous tai aggressiivinen markkinointi, vaan yksinkertainen lupaus: HDMI vain toimii.

Rustia ja C++:aa voidaan ajaa samalla auton ohjaimella

Autoteollisuuden pitkään C- ja C++-kieliin nojaava ohjelmistokehitys saa nyt konkreettisen vaihtoehdon. HighTec ja Intellias ovat osoittaneet, että Rust-koodia voidaan integroida suoraan AUTOSAR Classic -ympäristöön ja ajaa rinnakkain C/C++-sovellusten kanssa samalla auton MCU-ohjaimella.

Millisekunnit ratkaisevat endoskopiassa

Kun tekoälyä aletaan hyödyntää endoskopiassa kliinisesti merkittävällä tavalla, laskenta-alustan vaatimukset muuttuvat perustavanlaatuisesti. Tekoälyn on reagoitava yhden videoruudun aikana – käytännössä millisekunneissa – jotta havainnosta on kliinistä hyötyä. Advantechin asiakascase osoittaa, että vaatimuksiin voidaan vastata kompaktilla laskenta-alustalla eli yhden kortin tietokoneella.

Satelliiteista tulee olennainen osa 6G-verkkoja

Satelliittiverkot eivät ole enää 6G:n lisäosa, vaan niistä on tulossa kiinteä ja natiivisti integroitu osa tulevia mobiiliverkkoja. EU-rahoitteisen 6G-NTN-hankkeen työn tulokset osoittavat, että seuraavan sukupolven 6G-verkot rakennetaan alusta lähtien yhdistämään maa- ja satelliittiverkot yhdeksi kokonaisuudeksi.

TME ja Zuken liittävät komponenttidatan piirilevysuunnitteluun

Zuken ja puolalainen komponenttijakelija Transfer Multisort Elektronik (TME) ovat solmineet strategisen yhteistyön, joka tuo reaaliaikaisen komponenttidatan suoraan piirilevysuunnitteluun. Integraatio koskee Zukenin eCADSTAR- ja CADSTAR-työkaluja ja yhdistää suunnittelun aiempaa tiiviimmin komponenttien hankintaan.

Mistä Jollan yllättävä suosio kertoo?

Kotimaisen Jollan uusi älypuhelin on noussut yllättäväksi menestykseksi jo ennakkotilausvaiheessa. Yrityksen mukaan puhelinta on myyty yli 5 000 kappaletta viikossa lähes täysin orgaanisesti, vain 2 500 euron digimarkkinointibudjetilla. Kyse ei vaikuta olevan vain yksittäisestä laitelanseerauksesta, vaan laajemmasta ilmiöstä. Eurooppalaiselle, omissa käsissä olevalle älypuhelimelle näyttää olevan todellista kysyntää.

Visual Studio Code muuttuu agenttialustaksi

Microsoft on vienyt Visual Studio Coden uudelle tasolle. Joulukuussa julkaistu VS Code 1.107 muuttaa suositun koodieditorin yksittäisestä AI-avustajasta moniagenttiseksi kehitysalustaksi, jossa useat tekoälyagentit voivat työskennellä rinnakkain saman projektin parissa.

Sähkön hinnannousu tappoi piin jalostamisen Saksasta

Korkeat sähkön hinnat yhdistettynä murskaavaan kilpailuun Kiinasta ovat johtaneet siihen, että Saksan viimeinen piinjalostamo lopettaa toimintansa vuodenvaihteessa, kirjoittaa Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita

MIKROE on nostanut mikroBUS-ekosysteemin teholuokan uudelle tasolle tuomalla markkinoille BLDC FOC 2 Click -kortin, jolla voidaan ohjata jopa 15 ampeerin virtoja vaativia kolmen vaiheen BLDC-moottoreita. Kyse ei ole enää pelkästä signaalitason evaluaatiokortista, vaan ratkaisusta, joka soveltuu myös aitoihin teollisiin ja ajoneuvoluokan sovelluksiin.

Näin peliohjaimen virrankulutus kutistuu

Peliohjainten akunkestoa voidaan parantaa merkittävästi uuden anturitekniikan avulla. Belgialainen Melexis on esitellyt MLX90296-lineaarisen Hall-anturin, joka on suunniteltu erityisesti mikroteholuokan, paristokäyttöisiin sovelluksiin – ja osuu suoraan peliohjainten liipaisimien, joystickien ja painikkeiden tarpeisiin.

ChatGPT:n virrankulutuksella ladattaisiin kaikki Suomen sähköautot lähes 2000 kertaa

Tekoälypalvelu ChatGPT:n energiankulutus nousee mittakaavaan, jota on vaikea hahmottaa ilman konkreettisia vertailuja. Tuoreiden Bestbrokersin keräämien arvioiden mukaan ChatGPT käyttää käyttäjäkyselyihin vastaamiseen noin 17,2 terawattituntia sähköä vuodessa. Suomen mittakaavassa tämä on huomattava määrä energiaa.

Pienet keraamiset antennit sujuvasti eri radioille

Taoglas on laajentanut sulautettujen antennien valikoimaansa tuomalla markkinoille uusia LTCC-pohjaisia (Low Temperature Co-fired Ceramic) siruantennimalleja, jotka on optimoitu eri radiotekniikoille mutta nimenomaan moniradiolaitteisiin. Uudet ILA.257-, ILA.68- ja ILA.89-antennit on suunniteltu Wi-Fi 6/7-, UWB- ja ISM/LPWAN-yhteyksiin tilanteissa, joissa tilaa on vähän ja useat radiot toimivat samassa laitteessa.

ETNdigi 1/2025 is out
2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Integroitu rakenne sopii parhaiten lämpöpumpulle

ETN - Technical articleErittäin hyvällä hyötysuhteella lämpöenergiaa tuottava tai poistava ilmalämpöpumppu yleistyy edelleen kaikkialla maailmassa. Toshiba on kehittänyt suunnittelijoiden avuksi pitkälle integroidun referenssimallin, jonka pohjalta on helppo rakentaa hyvin energiatehokas lämpöpumppu optimoiduin kustannuksin.

Lue lisää...

OPINION

Commodore 64 Ultimate on täydellistä nostalgiaa – ja täysin tarpeeton

Commodore 64 Ultimate on ehkä täydellisin nostalgialevyke, jonka 2020-luvun retrobuumi on meille toistaiseksi tarjonnut. Se näyttää Commodorelta, kuulostaa Commodorelta ja toimii Commodorena – koska se pitkälti on Commodore. Uusi laite perustuu AMD Xilinx Artix-7 -FPGA:han, joka jäljentää alkuperäisen emolevyn logiikan piiritasolla. Mutta mitä enemmän speksejä selaa, sitä selvemmin nousee esiin yksi kysymys: miksi kukaan tarvitsee tätä?

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • OnePlussan uusin houkuttaa jättiakulla ja 165 hertsin näytöllä
  • Muistit kallistuvat – ensi vuodesta tulee vaikea kiinalaisille valmistajille
  • Vielä ehdit mukaan joulukuun OPPO-kisaan
  • Patentit kertovat: Suomi on suurmaa kvanttiteknologiassa
  • Renesas yhdistää autojen järjestelmät yhdelle prosessorille

NEW PRODUCTS

  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
  • PCIe5-tallennusta datakeskuksiin pienellä virralla
 
 

Section Tapet