ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT

IN FOCUS

IoT-piireillä päästöt kuriin

IoT-teknologia on nousemassa keskeiseksi työkaluksi kestävän kehityksen ratkaisuissa. Vaikka laitteiden valmistus ja käyttöönotto vaativat energiaa, pitkän aikavälin säästöt ylittävät kulut moninkertaisesti. Tuoreiden analyysien mukaan IoT voi säästää jopa kahdeksankertaisesti sen energiamäärän, jonka se itse kuluttaa elinkaarensa aikana.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Suuret datanopeudet vaativat uusia liitäntöjä

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 12.04.2018
  • Komponentit

Jatkuvasti kasvavat datansiirtonopeudet asettavat kovia vaatimuksia liitäntätekniikoille. Uusien liitinversioiden on täytettävä suurten nopeuksien asettamat erityisvaatimukset tarjoamalla riittävää suorituskykyä ja luotettavuutta seuraavan sukupolven tiedonsiirtojärjestelmille.

Artikkelin kirjoittaja Jairo Guerrero johtaa Molex-yhtiössä yrityskäyttöön tarkoitettujen tuotteiden markkinointia.

IP-palvelujen määrän ja siirtonopeuksien jatkuvan kasvun seurauksena netin kaistaleveyden kysyntä on lisääntynyt eksponentiaalisesti, mikä taas lisää reitittimien ja kytkimien nopeiden liitäntöjen tarvetta. Tämä puolestaan on johtanut uusien liitäntäteknologioiden ja standardien kehittämiseen 40 ja 100 gigabitin sekuntinopeuksiin yltäville liitäntäratkaisuille. Nyt myös suunnitelmat 400 gigabitin nopeuksiin siirtymisestä alkavat vähitellen toteutua, joten liittimien suunnittelijat eivät ainakaan jouda lepäämään.

Tarve lähettää yhä suurempia datamääriä yhä suuremmilla nopeuksilla muuttaa järjestelmien suunnittelun periaatteita. Uuden lähestymistavan mukaisesti on myös kehitettävä liittimiä, joiden suorituskyky ja muut ominaisuudet on suunniteltu erityisesti hyvin suurella nopeudella tapahtuvaan toimintaan, jotta signaalien eheys voidaan säilyttää, kun uusia siirtoprotokollia otetaan käyttöön.

 

Impel Plus -taustalevyliitin mahdollistaa yli 50 gigabitin datanopeudet sekä PAM4- että NRZ-järjestelmissä.

On esimerkiksi ilmeistä, että uusi nelitasoinen pulssi-amplitudimodulaatio PAM4 tulee saamaan tässä siirtymässä yhä vahvemman aseman. Alan standardiksi muodostunut perinteinen NRZ-signalointi (Non-Return-to-Zero) tulee vähitellen väistymään, sillä PAM4-modulaatio kykenee käsittelemään datansiirtoa 56 ja 100 gigabitin sekuntinopeuksilla ja jopa vieläkin suuremmilla nopeuksilla.

Vaikka PAM4 tarjoaa merkittäviä nopeusparannuksia NRZ-signalointiin nähden, sillä on myös omat heikkoutensa. Kaikki data on nimittäin koodattava ennen lähettämistä, joten siirretty informaatio täytyy luonnollisesti dekoodata signaalin vastaanotossa. Tämä vaatii ylimääräistä käsittelykapasiteettia, mikä tekee PAM4-signaloinnin toteuttamisen paljon haastavammaksi aiempaan verrattuna. Tästä huolimatta PAM4-modulaation tarjoama entistä suurempi siirtokapasiteetti korvaa tavallista suuremmat signaalinkäsittelyn kustannukset sovelluksissa, joissa hyvin suuret siirtonopeudet ovat kriittinen tekijä.

Samalla on kuitenkin syytä muistaa, että NRZ on edelleen käyttökelpoinen tietyissä suurta nopeutta vaativissa sovelluksissa. Itse asiassa uuden sukupolven taustalevyliittimet voivat tarjota yli 50 gigabitin sekuntinopeuksia sekä PAM4- että NRZ-järjestelmiin. Uuden polven taustalevyt optimoivat signaalin eheyden ja vähentävät väliinkytkentävaimennusta sekä tarjoavat liitännälle yli 30 GHz resonanssitaajuuksia. Ne tarjoavat myös entistä eheämmän signaloinnin optimoimalla rakenteiden geometriat ja differentiaalisuojaukset, jotka minimoivat impedanssien epäjatkuvuudet ja vähentävät ylikuulumista.

Uusia haasteita

Nopeuksien kasvaessa perinteisten liittimien haasteet moninkertaistuvat. Entistä suuremmat datanopeudet tuottavat esimerkiksi aiempaa voimakkaampia sähkömagneettisia häiriöitä, ylikuulumista ja impedanssin epäjatkuvuuskohtia, joten suojautuminen näitä vastaan täytyy sisällyttää jo järjestelmän suunnitteluvaiheeseen. Lisäksi suuriin nopeuksiin yltävien liittimien tulee kyetä toimimaan yhdessä nykyisten liitinvastakkeiden kanssa (säilyttäen yhteensopivuuden taaksepäin) ja näin mahdollistaa integrointi nykyisiin järjestelmiin. Jos esimerkiksi vain tytärkortista kehitetään paranneltu versio, voidaan edelleen käyttää samoja liitinvastakkeita.

Toinen kasvaneisiin nopeuksiin liittyvä tärkeä tekijä on signaalien eheyden säilyttäminen asianmukaisesti. Yksi tapa tämän saavuttamiseksi on poistaa nopeat signaalit piirilevyiltä hyödyntämällä nopeaan siirtoon soveltuvia kuparikaapeleita. Tätä vaihtoehtoa voidaan käyttää 50 gigabitin sekuntinopeuksilla sekä NRZ- että PAM4-signalointia hyödyntävässä datansiirrossa koodaamalla sarjaliikenne soveltaen QSFP-kaapelisarjoja ja -liitinosia (Quad Small Form-factor Pluggable).

Molexin zQSFP+ -liitäntäjärjestelmä tukee seuraavan sukupolven 100 gigabitin Ethenet- ja 100 gigabitin InfiniBand Enhanced Data Rate -sovelluksia.

Uusilla työkaluilla vauhtia suunnitteluun

Nopeita liitäntöjä sisältävien järjestelmien suunnittelussa tervetulleita ovat kaikki työkalut, joilla järjestelmän simulointiaikaa voidaan lyhentää. Perinteisessä manuaalisessa simuloinnissa kukin komponentti simuloidaan erikseen. Tämä tarkoittaa, että yksittäisen järjestelmän simulointiin saattaa vierähtää kokonainen viikko tai jopa enemmän. Koska simulaatio vaatii useita iteraatiokierroksia, tämä voi hidastaa suunnitteluprosessin etenemisen mateluvauhtiin.

Toisenlaisessa lähestymistavassa uudet ohjelmistopohjaiset suunnittelutyökalut hyödyntävät ennalta simuloituja malleja, jotka perustuvat tyypillisten järjestelmien suunnitelmiin, materiaaleihin, signaalivetoihin ja läpivienteihin. Suunnittelija voi valita haluamansa mallit, painaa sen jälkeen vain tietokoneensa enter-näppäintä ja saada tulokset lähes välittömästi. Ohjelmisto tarjoaa ensimmäisen kertaluokan approksimaation, jonka avulla suunnittelijat saavat uutta tietoa kehitettävän järjestelmän kriittisistä parametreista.

Suunnittelijoiden tehtävänä on saada järjestelmänsä entistä nopeammin markkinoille ja hyödyntää aiempaa enemmän supernopeita liitäntöjä. Tästä syystä automaattiset suunnittelutyökalut ovat korvaamattoman arvokkaita.

Mezzanine-moduulit avuksi

Järjestelmän datanopeutta voidaan kasvattaa myös nopeiden mezzanine-tyyppisten lisämoduulien avulla. Viritettävien differentiaaliparien avulla voidaan hoitaa impedanssinsovitukset, epäsymmetrisesti päätetyt linjat ja tehonsyötöt. Saatavissa on laaja valikoima eri korkuisia liitinpinoja ja joustonastaisia (compliant pin) liitäntöjä, jotka tarjoavat datansiirtoa aina 56 gigabitin sekuntinopeuksiin asti. Nämä soveltuvat huippunopeaan datansiirtoon muun muassa tietotekniikan ja teleliikenteen sovelluksissa.

Mezzanine-liittimien tyypillisiä kiinnitystapoja ovat puristusliitos ja SMT eli pintaliitos, joista kummallakin on omat etunsa ja haittansa. Puristusliitettävä mezzanine-liitin esimerkiksi tarjoaa erittäin helpon kiinnitysmenetelmän, kun taas pintaliitettävä SMT-liitin tyypillisesti yltää parempaan suorituskykyyn sallimalla käyttävän levyalan optimoinnin ja eliminoimalla liittimen joustonastojen aiheuttaman epäsovituksen (stub effect). Pintaliitoksen haittapuolia taas tulee arvioida lähinnä liittimien uudelleenkäsittelyn näkökulmasta, sillä se on niissä merkittävästi haastavampaa kuin puristusliitoksella.

Molexin NeoPress High Speed Mezzanine System kykenee jopa 56 gigabitin datanopeuksiin.

Viime aikoina on voitu uusien tekniikoiden avulla vähentää eroja pintaliitoksen ja puristusliitoksen välillä niin, että todellisessa kanavassa eroa ei enää ole. Näin signaalin eheyden sovituksessa on entistä parempi vaihtoehto lähteä suunnittelussa kiinnitysmenetelmän valinnasta, johon eniten vaikuttavat piirilevyn komponenttien sijoittelu, johdinvetojen reititykset ja levymateriaalin paksuus (muiden muuttujien ohella). Lisäksi joustonastojen käyttö mahdollistaa piirikorttien uudelleenkäsittelyn maksimoimalla järjestelmän käytettävyyden mutta säilyttäen samalla signaalien eheyden.

Lisäksi käyttämällä kolmikkojakoista liitinrakennetta (triad wafer), huippunopea mezzanine-liitin tarjoaa seuraavat vaihtoehdot: nopeat 85-100 ohmin impedansseihin viritettävät differentiaaliparit, epäsymmetriset liitinkolmikot alhaisille nopeuksille ja omat kolmikot tehonsyöttöön. Tämän ansiosta suunnittelussa tarvitaan vain yksi liitin eri signaalinopeuksille, mikä vapauttaa tilaa piirilevyltä ja sallii halutun nastajärjestyksen toteuttamisen suunnittelijan toiveiden mukaisesti.

Lämmönhallinta korostuu

Nopeuksien kasvaessa ja yhä uusien moduulien vyöryessä markkinoille entistä tehokkaammat lämmönhallintaratkaisut nousevat avaintekijöiksi seuraavan sukupolven järjestelmille.

Esimerkiksi pinotut liittimet tarjoavat entistä suurempia nopeuksia, mutta ne kuluttavat 4,5 – 5 wattia enemmän tehoa – ja tuottavat enemmän lämpöä – 100 Gb/s QSFP-moduuleissa kuin tavalliset liitännät.

Suurimmassa osassa yrityskäyttöön tarkoitetuista järjestelmistä lämpötila on kyettävä pitämään alle 70°C tason itse moduulissa ja alle 45 asteen moduulin ympärillä kotelon sisäpuolella. Muussa tapauksessa järjestelmän luotettavuus ja suorituskyky ovat uhattuina.

Yksi menestyksekäs uusi lähestymistapa lämmönhallintaan on hyödyntää liitäntämoduuleissa sisäisesti kulkevia jäähdytyslevyjä ja nopeavirtaisia häkkirakenteita, jotka optimoivat läpi kulkevan ilman liikkeet. Näitä tekniikoita hyödyntämällä päästiin emuloidussa 5 watin optisessa QSFP-moduulissa 9°C lämpötilan laskuun. Tämän kaltaiset lämmönhallinnan strategiat ovat elintärkeitä seuraavan sukupolven moduuleille, joiden tulee sietää vähintään 7 W tehohäviöitä (ja jopa enemmän).

Edetessämme kohti erittäin nopean datan tulevaisuutta uusien liitäntätekniikoiden on mahdollistettava sekä edistynyt teknologia että verkon kaistaleveyden jatkuva kasvaminen. Onnistuneiden tuotteiden on kyettävä tukemaan monentasoisia datansiirtonopeuksia erimuotoisilla ja -kokoisilla liittimillä. Uusien liitinversioiden on täytettävä suurten toimintanopeuksien asettamat erityisvaatimukset ja näin tarjottava riittävää suorituskykyä ja luotettavuutta seuraavan sukupolven tiedonsiirtojärjestelmille.

MORE NEWS

Kiinalaisryhmä hyökkää Windows-palveluilla ja Google Drivella

Tietoturvayritys Check Point Research on paljastanut Silver Dragon -nimisen kybervakoiluryhmän, joka kohdistaa hyökkäyksiä hallituksiin Kaakkois-Aasiassa ja Euroopassa. Tutkijoiden mukaan ryhmä on suurella varmuudella Kiinaan kytkeytyvä ja todennäköisesti osa APT41 -kokonaisuutta.

Botit generoivat jo kolmasosan verkkoliikenteestä – myös tekoälybotteja aletaan estää

Lähes kolmasosa globaalista verkkoliikenteestä on jo bottien tuottamaa. Tämä käy ilmi Fastlyn Threat Insights -raportista, jossa analysoitiin heinä–syyskuun 2025 aikana triljoonia sovellus- ja API-pyyntöjä yhtiön verkossa.

Nokia ja Ericsson tiivistävät yhteistyötä autonomisissa verkoissa

Nokia ja Ericsson syventävät yhteistyötään älykkäässä verkkoautomaatiossa. Yhtiöt avaavat rApp-sovellusekosysteeminsä toisilleen ja sitoutuvat vahvistamaan avoimia standardeja, erityisesti R1-rajapintaa, jonka kautta rAppit keskustelevat SMO-järjestelmän kanssa.

Kännykän massamuisti on pian yhtä nopea kuin työmuisti

Kioxia on aloittanut UFS 5.0 -yhteensopivien sulautettujen flash-muistien arviointinäytteiden toimitukset. Taustalla on yksi selkeä ajuri: päätelaitteissa ajettavat suuret kielimallit ja muu generatiivinen tekoäly nostavat tallennuksen suorituskykyvaatimukset täysin uudelle tasolle.

Tutkimusdata haastaa sähköauton lataamisen ohjeet

Sähköautojen akkujen kestävyydestä on keskusteltu pitkään, ja erityisesti arkilataamisen ohje “pidä varaustaso 20–80 prosentissa” on vakiintunut lähes itsestäänselvyydeksi. Tuore laajaan reaalimaailman dataan perustuva analyysi kuitenkin osoittaa, että kuva on aiempaa monisyisempi.

Qualcomm tuo tekoälyn älykelloihin

Qualcomm Technologies on julkistanut uuden Snapdragon Wear Elite -alustan, jonka tavoitteena on tuoda varsinainen reunatekoäly älykelloihin ja muihin puettaviin laitteisiin. Yhtiö puhuu Personal AI -laitteista, jotka eivät enää ole pelkkiä älypuhelimen jatkeita vaan itsenäisiä, kontekstia ymmärtäviä laitteita.

Donut Labin kenno kesti 100 asteen kuumuuden

VTT on julkaissut toisen riippumattoman testiraportin Donut Labin Solid-State Battery V1 -kennolle. Tällä kertaa tarkasteltiin purkukäyttäytymistä korkeissa lämpötiloissa, +80 ja +100 asteessa. Tulokset ovat kaksijakoiset. Sähköisesti kenno selvisi testeistä hyvin. Rakenteellisesti 100 asteen koe jätti jälkensä.

Nokian Hotard: mobiililiikenne ei ole enää lineaarista

Mobiiliverkkojen liikenne ei Nokian toimitusjohtajan Justin Hotardin mukaan enää kasva lineaarisesti, kun tekoälystä tulee verkon uusi pääasiallinen kuormittaja. Pelkkä “putken kasvattaminen” ei hänen mukaansa enää riitä.

Rohde ja Qualcomm venyttävät radiolinkin 6G-taajuuksille

Rohde & Schwarz ja Qualcomm Technologies ovat demonstroineet MWC Barcelonassa carrier aggregation -yhteyden, jossa yhdistetään perinteinen FR1-taajuusalue ja niin sanottu FR3-alue. FR3 ei kuulu nykyisiin kaupallisiin 5G-verkkoihin, vaan sitä valmistellaan osaksi tulevaa 6G-taajuusarkkitehtuuria.

Uusi eRedCap vie älymittarit 5G-aikaan

Nordic Semiconductor esittelee Barcelonan MWC-messuilla joukon uusia ratkaisuja, joista strategisesti merkittävin liittyy 5G eRedCapiin. Yhtiö tekee yhteistyötä avainasiakkaiden kanssa seuraavan sukupolven eRedCap-teknologioiden kehittämiseksi. Tavoitteena on laajentaa 5G:n käyttö ultra-matalatehoisiin IoT-laitteisiin.

Xiaomi nousi fitness-rannekkeiden ykköseksi

Omdian mukaan globaalit puettavien laitteiden toimitukset ylittivät 200 miljoonaa kappaletta vuonna 2025. Kasvua kertyi kuusi prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Fitness-rannekkeissa markkinajohtoon nousi Xiaomi 18 prosentin osuudella. Apple oli toisena 17 prosentilla ja Huawei kolmantena 16 prosentilla. Samsung Electronics ja Garmin täydensivät kärkiviisikon.

Ericsson ja Intel haluavat tekoälyn 6G-radioverkkoon

Ericsson ja Intel kertovat laajentavansa yhteistyötään, jonka tavoitteena on vauhdittaa siirtymää kohti kaupallista, tekoälyyn natiivisti perustuvaa 6G-verkkoa. Yhtiöiden mukaan 6G ei ole pelkkä seuraava mobiiliversio, vaan infrastruktuuri, jossa tekoäly on sisäänrakennettuna radioverkkoon, ytimeen ja reunalaskentaan.

IoT-laitteiden siirto toiselle operaattorille helpottuu

IoT-laitteiden elinkaaren aikainen operaattorin vaihto helpottuu, kun Telenor IoT tuo markkinoille uuden SGP.32-standardin mukaiset eSIM-kortit. Yhtiö ilmoittaa aloittavansa kaupalliset toimitukset 17. huhtikuuta 2026.

Aliro 1.0 julkaistiin: Älypuhelimesta tulee universaali avain

Connectivity Standards Alliance (CSA) on julkistanut Aliro 1.0 -spesifikaation, joka määrittelee ensimmäistä kertaa yhteisen protokollan älypuhelimessa olevalle digitaaliselle avaimelle. Standardin tavoitteena on mahdollistaa, että sama mobiilissa oleva kulkuoikeus toimii eri valmistajien lukijoissa NFC:n, Bluetooth LE:n ja UWB:n kautta. Aliroa tukevat muun muassa Apple, Google ja Samsung.

Voisiko kalsium korvata litiumin?

Hong Kong University of Science and Technologyn tutkijat kertovat kehittäneensä uudenlaisen kalsiumioniakun, joka voisi tarjota vaihtoehdon litiumioniakuille. Tutkimus on julkaistu Advanced Science -lehdessä, ja se perustuu puolikiinteään elektrolyyttiin sekä redoks-aktiivisiin orgaanisiin runkorakenteisiin.

Muuttaako AMD-sopimus Metan AI-yhtiöksi?

Meta ilmoitti tällä viikolla jopa 6 gigawatin GPU-kapasiteettiin tähtäävästä, monivuotisesta sopimuksesta AMD:n kanssa. Kyse ei ole yksittäisestä laite-erästä, vaan usean sukupolven mittaisesta infrastruktuurikumppanuudesta, jossa sovitetaan yhteen GPU-, CPU- ja järjestelmätason roadmapit.

AMD haluaa kantataajuuslaskennan x86-prosessorille

AMD on esitellyt 5. sukupolven EPYC 8005 -palvelinprosessorit, ja sen viesti teleoperaattoreille selvä: kantataajuuslaskenta kuuluu yleiskäyttöiselle x86-prosessorille, ei erillisille baseband-ASICeille tai FPGA-kiihdyttimille.

Perus-PC katoaa markkinoilta ensi vuonna

Gartner arvioi, että muistien raju hinnannousu romahduttaa laitemyyntiä vuonna 2026 ja tekee alle 500 dollarin peruskannettavista taloudellisesti kannattamattomia. Tutkimusyhtiön mukaan tämä ns. entry level -PC-segmentti katoaa markkinoilta vuoteen 2028 mennessä.

Pieniä 5G-tukiasemia nopeammin läpi tuotantolinjasta

Rohde & Schwarz ja LITEON esittelevät Barcelonassa Mobile World COngressissa tuotantotestausratkaisun, jolla 5G-femtosoluja voidaan testata aiempaa selvästi nopeammin. Yhdellä testerillä voidaan karakterisoida neljä laitetta rinnakkain, mikä kasvattaa valmistuksen läpimenoa 50 prosenttia.

Lisää bassoa heti – tai ainakin parannus äänenlaatuun

Samsung hioo täyslangattomia kuulokkeitaan maltillisesti mutta teknisesti kiinnostavasti. Uusi Buds4-sarja ei mullista markkinaa, mutta erityisesti Pro-mallissa äänenlaatuun on tehty konkreettisia laitepuolen muutoksia.

TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Lääkintälaitteet siirtyvät verkkoon, hoito potilaan kotiin

ETN - Technical articleLääkintälaitteiden internet (IoMT) yhdistää diagnostiikan, puettavat anturit ja sairaalalaitteet pilvipohjaisiin järjestelmiin. Etävalvonta, reaaliaikainen data ja koneoppiminen lupaavat parempaa hoidon laatua ja kustannussäästöjä, mutta samalla ratkaistavaksi jäävät yhteentoimivuus, sääntely ja tietoturva.

Lue lisää...

OPINION

Teslalla ei vieläkään ole itseajavaa autoa

Tesla ei muutu itseajavaksi sillä, että siitä poistetaan ratti. Yhtiö on aloittanut ratittoman Cybercabin sarjatuotannon, mutta ratkaiseva komponentti puuttuu edelleen: toimiva itseajaminen, jota ei tarvitse valvoa, kirjoittaa Elektroniktidningenin Jan Tångring.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Kiinalaisryhmä hyökkää Windows-palveluilla ja Google Drivella
  • Botit generoivat jo kolmasosan verkkoliikenteestä – myös tekoälybotteja aletaan estää
  • Nokia ja Ericsson tiivistävät yhteistyötä autonomisissa verkoissa
  • Kännykän massamuisti on pian yhtä nopea kuin työmuisti
  • Tutkimusdata haastaa sähköauton lataamisen ohjeet

NEW PRODUCTS

  • Suosittu vähävirtainen IoT-yhteys helposti lisäkortilla
  • Tämä ajuri auttaa pitämään auton hengissä pakkasaamuna
  • 40 TOPSia verkon reunalle
  • Erittäin tarkka anturi virranmittaukseen
  • Eikö 8 bittiä enää riitä? Tässä vastaus
 
 

Section Tapet