
USB lienee tutuin tämän hetken liitäntä kuluttajalaitteissa. Sen 4.0-standardi hyväksyttiin jo kaksi vuotta sitten, mutta tekniikkaa tukevia laitteita on ollut markkinoilla hyvin vähän. VIA Labs on nyt esitellyt ohjainpiirin, joka muuttaa tilanteen.
Taiwanilainen VIA Labs esitteli eilen VL830-ohjainpiirin, joka on tarkoitettu tuomaan USB4-yhteys loppulaitteisiin. Ohjain tukee sekä USB- että DisplayPort-protokollia ja toimii täydellä 40 gigabitin nopeudella, kun vastassa on Thunderbolt 4- tai USB4-standardeja tukeva laite. Ohjain ymmärtää myös vanhaa DisplayPortin Alternate Mode -toimintoa, jolla videosignaali siirtyy C-tyypin USB-väylän läpi.
Ohjaimen avulla esimerkiksi USB-keskittimiin saadaan videonsiirrossa kaksinkertainen kapaisteetti vanhoihin laitteisiin verrattuna. Ohjain tukee samanaikaisesti yhtä 8K60-näyttöä ja useita 3.2-polven USB Gen 2 -laitteita. Tämä tietenkin riippuu lopulta isäntälaitteen kyvystä syöttää eri signaaleja.
USB4 perustuu Intelin kehittämään Thunderbolt 3.0 -protokollaan. Se kaksinkertaistaa nopeaimpien USB 3 -linjojen kaistan 40 gigabittiin sekunnissa. Fyysinen liitäntä on tuttu C-tyypin USB. Sinänsä USB4 on yksinkertainen parannus aiempaan. Dataa siirretään kahta johdinta pitkin ja protokolla on taaksepäin yhteensopiva USB 3.2:n, USB 2.0:n ja Thunderbolt 3:n kanssa.
VIA Labs ryhtyy toimittamaan uutta ohjainpiiriä asiakkaille vuoden viimeisen neljänneksen aikana. 10 x 10 -milliseen FCCSP-koteloon pakatun piirin myötä USB4-laitteita voidaan odottaa volyymeissä markkinoille ensi vuoden alusta lähtien.



















Analogipiirien markkina käy nyt kuumana. Hinnat nousevat ja toimitusajat venyvät. Yhdysvaltalainen Silanna Semiconductor yrittää kääntää asetelman päälaelleen lupaamalla jotain poikkeuksellista. Yhtiö tarjoaa kahden vuoden hintalukon kaikille suorituskykyisille AD-muuntimilleen.


