ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

Agenttinen tekoäly tarttuu RTL-verifioinnin tuottavuusongelmaan

Agenttinen tekoäly siirtää RTL-verifioinnin painopistettä yksittäisten työkalujen automatisoinnista koko työnkulun älykkyyteen. Siemens EDA:n tavoitteena on vähentää koordinointiin kuluvaa aikaa ilman, että suunnitteluinsinöörit menettävät kontrollin prosessista.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Jun # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

OPINION

Pilvi ei enää ole kilpailuetu

Tietoja
Julkaistu: 28.11.2024
  • Networks
  • Business
  • Artificial Intelligence

Pilvisiirtymien tahti on hidastunut, ja monet yritykset ovat jo saavuttaneet pilvestä saatavan kilpailuedun. Miten tämä vaikuttaa IT-palvelukumppaneiden rooliin ja prioriteetteihin tulevaisuudessa? TCS:n yritysarkkitehti Jukka-Pekka Ahonen kertoo omista näkemyksistään.

Pilviteknologioiden kehitys on saavuttamassa kypsyysvaiheensa. Monille yrityksille pilvi ei enää ole kilpailuetu, vaan digitaalisten ratkaisujen perusta. Toisaalta pilvipalveluiden optimoinnissa riittää edelleen työsarkaa, ja esimerkiksi suuret järjestelmä- tai organisaatiouudistukset ovat usein paikkoja, joissa pilvipalvelujen kokonaisuutta on tärkeää arvioida tarkemmin.

Samalla uudet teknologiat, kuten generatiivinen tekoäly, avaavat IT-palveluntarjoajille täysin uusia mahdollisuuksia vastata asiakkaiden ja loppuasiakkaiden tarpeisiin. GenAI vaatii uudenlaista skaalautuvuutta myös pilvipalveluilta – esimerkiksi TCS:llä otamme huomioon suurten kielimallien skaalautusvaatimukset, ja toisaalta hiekkalaatikoiden loogisen sijoittamisen pilviarkkitehtuurien suunnittelussa.

Sanot, että pilvikumppaneiden tulisi uskaltaa kokeilla ja jopa epäonnistua lisäarvon luomiseksi. Miten IT-palvelukumppanit voivat käytännössä tuoda tällaisia rohkeita ideoita asiakkailleen? Millaisia tällaiset rohkeat kokeilut voisivat olla?

Omat kokemukseni osoittavat, että innovatiivinen kokeilukulttuuri tuottaa tuloksia vain, jos epäonnistumisista opitaan ja suunnitelmia mukautetaan sen mukaisesti. Pitää olla rohkeutta kokeilla uutta ja hyväksyä, että epäonnistumiset ovat osa prosessia. Tämä vaatii molemmilta osapuolilta – asiakkaalta ja kumppanilta – avointa viestintää ja valmiutta jakaa kokemuksia. Esimerkiksi TCS:llä olemme ottaneet käyttöön toimintamalleja, joissa asiakkaat osallistuvat aktiivisesti kokeiluihin ja kehitykseen. Tämä lähestymistapa varmistaa, että sekä teknologiset että liiketoiminnalliset tavoitteet saavutetaan.

Tällainen rohkeus ei rajoitu vain teknologian käyttöönottoon, vaan ulottuu myös kumppaneiden väliseen luottamukseen. Avoimuus haasteista, riskeistä ja epävarmuuksista mahdollistaa sen, että kumppanit voivat yhdessä suunnitella ja kokeilla ratkaisuja, jotka eivät ehkä olisi mahdollisia perinteisessä projektimallissa. Esimerkiksi TCS:llä olemme auttaneet BFSI-sektorin (pankki-, vakuutus- ja finanssialan) asiakkaita suunnittelemaan uudenlaisia tapoja vastata sääntelyn ja riskienhallinnan haasteisiin, samalla kun olemme kokeilleet GenAI:n soveltamista asiakaskokemuksen parantamiseen.

Rohkeisiin kokeiluihin kuuluu myös loppuasiakkaan ottaminen mukaan. Tämä voi tarkoittaa heidän palautteensa hyödyntämistä tuotekehityksessä tai kokeilujen viestimistä avoimesti sidosryhmille. Kokeilukulttuurin avoin omaksuminen ei ainoastaan vahvista kumppanuuksia, vaan rakentaa myös luottamusta ja lisää innovaation hyväksyttävyyttä organisaation sisällä.

Konkreettinen esimerkki kokeilukulttuurista voisi olla esimerkiksi pilvimigraatio, joka etenee business as usual -suunnitelman mukaisesti. Tällaisen projektin sisällä voidaan toteuttaa kokeiluja, vaikkapa voitaisiinko jotakin prosessia nopeuttaa 10-kertaiseksi, jos hyväksytään tietyt puutteet lopputuloksessa. Kun kokeilulle määritetään tarkat mittarit, aikaraja ja ennuste lopputulemasta, nähdään nopeasti, luoko se uutta lisäarvoa asiakkaalle.

Yritykset miettivät usein onsite vs cloud -valintaa ja trendit näyttävä vaihtelevan vähän väliä. Mikä on tällä hetkellä se malli, jota kohti yritykset menevät? Riippuuko valinta yrityksen koosta vai toimialasta?

Pilven valinnassa ei ole one size fits all -vaihtoehtoa. Teknologia kehittyy, regulaatio kehittyy, yritysten toimintaympäristö muuttuu – kaikki tämä asettaa vaatimuksia pilvipalveluille. Yrityksen koolla ja toimialalla on toki merkitystä – mitä suurempi yritys, sitä todennäköisemmin se toimii monipilviympäristössä, jossa vaikkapa toiminnanohjausjärjestelmä, työntekijöiden sähköposti- ja muut sovellukset ja verkkokauppa toimivat eri pilvipalveluissa, ja tietyt kriittiset järjestelmät yksityisessä pilvessä omissa konesaleissa. 

Erilaiset toimialakohtaiset pilviratkaisut ovat myös yleistymässä, koska ne tarjoavat nopean tavan tuoda organisaatioon uusia liiketoimintakyvykkyyksiä.

Mitkä ovat tärkeimmät GenAI:n vaikutukset pilviteknologiaan ja toisaalta palveluntarjoajan rooliin? Mitä uusia vaatimuksia tekoälyratkaisut asettavat infrastruktuurille?

Onnistunut pilvimigraatio ja yritysten tarpeisiin optimoidun pilviympäristön tärkeys korostuu GenAI:n aikakaudella vielä enemmän kuin aiemmin. Tämä siksi, koska laadukkaat pilviratkaisut ovat yrityksille elintärkeä alusta mahdollistamaan GenAI:n käytön ja uudet innovaatiot.

Mitä mielestäsi tarkoittaa aidosti strateginen kumppanuus pilvessä? Mitkä ovat tyypillisimmät esteet sille, että asiakkaat ja kumppanit eivät saa tällaisesta yhteistyöstä täyttä hyötyä?

Tyypillinen este hedelmälliselle yhteistyölle on sinänsä luonnollinen halu ratkoa omia ongelmia, ja antaa kumppanin hoidettavaksi vain vakiintuneita kokonaisuuksia. Kynnys kertoa suurimmista murheista on korkea, vaikka juuri näiden parissa hyöty kumppanuudesta voi olla suurimmillaan.

Urani aikana olen nähnyt, että parhaat tulokset syntyvät, kun teknologiaa lähestytään asiakastarpeista käsin. Aidosti strategiset kumppanit eivät lähde liikkeelle teknologisista mahdollisuuksista, vaan asiakkaan todellisista ongelmista ja tavoitteista. Uudet teknologiat, kuten GenAI, tarjoavat mahdollisuuden vastata tarpeisiin, joita ei ehkä aiemmin ole edes tunnistettu. Tämä vaatii kumppaneilta kykyä asettua ennakkoluulottomasti asiakkaan saappaisiin, ymmärtää heidän haasteensa ja etsiä ratkaisuja, jotka ovat aidosti merkityksellisiä.

Uskon, että yritykset, jotka panostavat strategisiin kumppanuuksiin ja rohkeisiin kokeiluihin, onnistuvat parhaiten hyödyntämään sekä pilviteknologian että GenAI:n mahdollisuudet. Tämä vaatii kypsää yhteistyötä, jossa liiketoiminnan tavoitteet ohjaavat kaikkea toimintaa, ja jossa epäonnistumisia ei pelätä, vaan niitä hyödynnetään oppimiseen. Tämä lähestymistapa varmistaa, että teknologia ei ole vain kustannustehokkuuden väline, vaan aito kilpailuedun luoja.

MORE NEWS

Windows 10 sai vuoden jatkoajan

Windows 10 virallinen tuki päättyi 14. lokakuuta 2025, mutta miljoonille vanhoille pc-koneille annettiin vielä lisäaikaa. Microsoftin kuluttajille suunnattu Extended Security Updates eli ESU-ohjelma tarjoaa Windows 10 -laitteille kriittiset ja tärkeät tietoturvapäivitykset 12. lokakuuta 2027 asti.

Jo lähes puolet uusista puhelimista tukee generatiivista tekoälyä

Generatiivinen tekoäly on nousemassa nopeasti älypuhelimien perusominaisuudeksi. Counterpoint Researchin tuoreen ennusteen mukaan GenAI-kykyisten älypuhelimien osuus maailman toimituksista kasvaa tänä vuonna 45 prosenttiin. Vuonna 2025 osuus oli 36 prosenttia, ja vuonna 2027 sen arvioidaan nousevan jo 52 prosenttiin.

Halpa koodi oli vain välivaihe

Tekoäly lupasi tehdä ohjelmistokehityksestä halvempaa. Nyt koodia syntyy enemmän kuin koskaan, mutta Gartner varoittaa toisesta suunnasta. Kun koodin generoimisen arvo lähestyy nollaa, todellinen kustannus siirtyy tokeneihin, katselmointiin ja vastuun kantamiseen.

Analoginen signaali on sähköauton invertterin heikko lenkki

Sähköauton virranmittauksessa Hall-anturi ei ole katoamassa mihinkään. Sen sijaan ongelmaksi on nousemassa se, miten anturin mittaustieto viedään mikro-ohjaimelle sähköisesti vaikeassa ympäristössä. Melexiksen uusi MLX91229 tuo tähän ratkaisuksi digitaalisen sigma-delta-lähdön.

Nyt se tapahtui – nanometrin raja murtui mikropiirissä

IBM sanoo kehittäneensä maailman ensimmäisen alle yhden nanometrin piiriteknologian. Kyse ei ole pelkästä viivaleveyden pienentämisestä, vaan uudesta nanostack-arkkitehtuurista, jossa nanosheet-transistoreita pinotaan kolmiulotteisesti päällekkäin.

Muistien hinta näkyy nyt myös Samsungin kansansuosikissa

Samsungin uusi Galaxy A27 5G kertoo hyvin, mihin älypuhelinmarkkina on liikkumassa. Keskiluokan puhelimessa uudistukset ovat maltillisia, mutta hinta nousee nopeasti, jos käyttäjä haluaa enemmän tallennustilaa. Suomessa Galaxy A27 5G 128 gigatavun version suositushinta on 349 euroa, mutta 256 gigatavun mallista pyydetään jo 449 euroa.

RedCap eli kevyt 5G joutuu raskaaseen testiin

5G RedCapin on määrä tuoda viidennen sukupolven yhteydet aiempaa kevyempiin, edullisempiin ja vähemmän virtaa kuluttaviin laitteisiin. Käytännön laitekehityksessä tämä ei kuitenkaan tee testauksesta yksinkertaista. Anritsu on päivittänyt SmartStudio NR- ja SmartStudio NR IP Performance -ohjelmistonsa tukemaan RedCap-laitteiden sovellustason suorituskykytestausta.

Qt vie näyttävät käyttöliittymät mikro-ohjaimiin

Suomalainen Qt Group laajentaa asemaansa sulautettujen käyttöliittymien markkinassa. Yhtiö aloittaa yhteistyön puolijohdevalmistaja GigaDevicen kanssa, jotta Qt for MCUs -kehitysympäristö saadaan optimoitua GigaDevicen GD32H7-mikro-ohjainalustalle.

NXP vie ADAS-laskennan tutkapiirille

Autojen kuljettajaa avustavat järjestelmät eivät voi enää jäädä vain kalliimpien mallien varusteiksi. NXP:n uusi SAF8444-tutkajärjestelmäpiiri pyrkii tuomaan L2- ja L2+-tason ADAS-toimintoja myös edullisempiin automalleihin siirtämällä osan laskennasta suoraan tutka-anturiin.

AI-palvelimissa kellotus nousee uuteen rooliin

Tekoälypalvelimissa, GPU-alustoissa ja SmartNIC-verkkokorteissa suorituskyky ei synny enää yhdestä prosessorista. Järjestelmät rakentuvat useista eri piireistä, kuten CPU, GPU, FPGA-piireistä, ASICeista ja ohjainpiireistä. Tämä tekee myös kellotuksesta aiempaa kriittisempää.

OpenAI suunnitteli oman LLM-kiihdyttimen Broadcomin kanssa

OpenAI on ottanut uuden askeleen kohti täyttä tekoälypinoa. Broadcomin kanssa kehitetty Jalapeno ei ole yleiskäyttöinen prosessori, vaan suurten kielimallien inferenssiin optimoitu ASIC-kiihdytin, jolla OpenAI hakee parempaa energiatehokkuutta, pienempää viivettä ja vähemmän riippuvuutta ulkopuolisista tekoälykiihdyttimistä.

Suomen dataverkon pullonkaula on nyt kuitu

Suomen runkoverkot on pitkälti rakennettu aikakaudella, jolloin tekoälyn, datakeskusten ja digitaalisen teollisuuden kapasiteettitarpeita ei vielä tunnettu. Lounean uuden FBBV-hankkeen mukaan ongelma ei ole enää niinkään 400G- tai 800G-siirtotekniikassa, vaan fyysisessä kuidussa ja reittien vähyydessä.

Donut Lab kehuu akkuaan täysin räätälöitäväksi

Donut Lab jatkoi tänään I Donut Believe -videosarjaansa. Odotetut yksityiskohdat esimerkiksi kennon energiatiheydestä jäivät edelleen hämärän peittoon. Tällä kertaa yhtiö esitteli solid state -akkutekniikansa räätälöitävyyttä. Donut Labin mukaan samaa akkukemiaa voidaan sovittaa hyvin erilaisiin sovelluksiin ja muotoihin.

GaN-sotaa kolmella rintamalla

Infineonin ja kiinalaisen Innosciencen välinen GaN-kiista on saanut uuden käänteen. Vielä keväällä asetelma näytti Infineonin kannalta selvältä, kun USA kauppakomissio määräsi Innosciencen tuotteille tuonti- ja myyntikiellon. Nyt Innoscience kertoo saaneensa omia voittojaan sekä Kiinassa että Saksassa.

ST tuo kvanttitason suojauksen älypuhelimiin

STMicroelectronics on esitellyt uuden ST54M-turvasirun, joka on tarkoitettu älypuhelimiin, puettaviin laitteisiin ja muihin henkilökohtaisiin elektroniikkalaitteisiin. Sirun tehtävä on suojata maksamista, digitaalista henkilöllisyyttä, eSIM-yhteyksiä ja muita arjen mobiilipalveluja myös tulevien kvanttitietokoneiden uhkia vastaan.

LUMI on yhä Pohjolan ylivoimaisesti nopein supertietokone

Suomen LUMI on pudonnut maailman nopeimpien supertietokoneiden listalla sijalle 11. Samalla Kajaanissa toimiva kone on Euroopan viidenneksi tehokkain supertietokone ja edelleen ylivoimaisesti Pohjoismaiden nopein järjestelmä.

Kiinalainen LineShine on maailman nopein supertietokone

Kiina on noussut takaisin supertietokoneiden maailmanlistan kärkeen. Shenzhenissä toimiva LineShine ohitti Yhdysvaltain El Capitanin ja nousi kesäkuun TOP500-listauksen ykköseksi.

Kiinalaisessa USB-pikalaturissa sähköiskun vaara

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes on määrännyt markkinoilta poistettavaksi Sunrsonin 35 watin USB-C-pikalaturin. Kyse on ELED 35 W USB-C Pikalaturi 35W / Mini PD Power charger 35W -nimellä myydystä tuotteesta, jonka mallimerkintä on KKY35P941.

5 voltin ohjauksia ei haluta suunnitella uusiksi

Toshiban uudet M4H-mikro-ohjaimet vastaavat varsin arkiseen mutta tärkeään tarpeeseen. Vanhoja 5 voltin ohjausjärjestelmiä halutaan päivittää tehokkaammiksi ilman, että koko laitearkkitehtuuri rakennetaan uudelleen.

Check Point tuo OpenAI:n kybermallit tietoturvatuotteisiinsa

Check Point alkaa tuoda OpenAI:n edistyneitä kybermalleja osaksi omia tietoturvaratkaisujaan. Yhtiön mukaan kyse on rajatusta ja valvotusta tekoälykäytöstä, jolla pyritään vahvistamaan uhkien ehkäisyä, nopeuttamaan korjaavia toimia ja tukemaan tietoturvatiimien päivittäistä työtä.

Jun  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Tekoäly tuo jakeluun lisää älykkyyttä

ETN - Technical articleTekoäly on jo selkeästi ohittanut kokeiluvaiheen. Avnet Insights 2026 -selvityksen mukaan tekoäly on monilla elektroniikan aloilla jo mukana käytössä olevissa tuotteissa, ja sen soveltaminen yleistyy nopeasti kaikkialla EMEA-alueella.

Lue lisää...

OPINION

Halpa koodi oli vain välivaihe

Tekoäly lupasi tehdä ohjelmistokehityksestä halvempaa. Nyt koodia syntyy enemmän kuin koskaan, mutta Gartner varoittaa toisesta suunnasta. Kun koodin generoimisen arvo lähestyy nollaa, todellinen kustannus siirtyy tokeneihin, katselmointiin ja vastuun kantamiseen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Windows 10 sai vuoden jatkoajan
  • Jo lähes puolet uusista puhelimista tukee generatiivista tekoälyä
  • Halpa koodi oli vain välivaihe
  • Analoginen signaali on sähköauton invertterin heikko lenkki
  • Nyt se tapahtui – nanometrin raja murtui mikropiirissä

NEW PRODUCTS

  • Bluetooth haastaa UWB:n etäisyysmittauksessa
  • 6 watin DC/DC-muunnin mahtuu tuuman koteloon
  • Lisäkortilla 10 megabitin 4G-yhteys IoT-laitteisiin
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon
 
 

Section Tapet