ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026

IN FOCUS

R&S FSWX: new horizons in signal and spectrum analysis

 

Demanding mobile radio and wireless applications can push HF components to their physical limits. The FSWX signal and spectrum analyzer was developed to characterize components under challenging conditions. The analyzer is the first model with two input ports, filter banks to pre-filter and cross-correlate for noise suppression. The features were previously found only in high-quality phase noise testers.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

Apr # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Palvelinteho tulee käyttäjän luo

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 14.05.2021
  • Devices
  • Embedded
  • Software

Pyrkimys lyhentää vasteaikoja ja pienentää energiankulutusta dataliikenteessä aiheuttaa painetta lisätä laskentatehoa verkossa siellä, missä sitä kulloinkin tarvitaan. Sulautetut järjestelmät ja palvelintekniikat kannattaa viedä paikan päälle eli mahdollisimman lähelle näitä laskentatehoa vaativia kohteita. Siis verkon reunalle.

Artikkelin kirjoittaja Zeljko Loncaric toimii congatecilla markkinointi-insinöörinä. Hänellä on diplomi-insinöörin tutkinto Deggendorfin instituutista sekä liiketalouden tohtorin tutkinto University of the West of Scotlandista. congatecin palveluksessa hän on ollut vuodesta 2010 lähtien.

Edge-palvelintekniikat on suunniteltu paljon kaistanleveyttä vaativiin reaaliaikaisiin sovelluksiin, joita ei ole mahdollista toteuttaa keskitetyillä pilvipalveluilla. Niiden avulla on mahdollista toteuttaa itseajavia ajoneuvoja, joille on tärkeää vastaanottaa infrastruktuuria koskevia tietoja reaaliajassa – kulkevat ne sitten raiteita tai teitä pitkin. Öljy-, kaasu-, vesi- ja sähkölaitosten jakeluverkoista koostuvien infrastruktuurien tehokkuutta voidaan parantaa lisäämällä tarvittavaa paikallista älykkyyttä paikan päälle. Toinen merkittävä sovellusalue paikallisesti asennettaville verkkopalvelimille ovat Teollisuus 4.0 - projektit, joissa sovelletaan Edge-analytiikkaa ja joissa yhteistoiminnassa olevat järjestelmät kopioivat digitaalisia kaksosia varmistaakseen, että ne voivat käyttää kaksosen mallia laskennan jatkamiseksi myös silloin, kun verkko on kaatunut.

Kuva 1: Edge-palvelimet varmistavat toiminnan ankarissa ympäristöoloissa.

On myös helppo ymmärtää, että yhä tehokkaammin toimivat tiedonsiirtoverkot tarvitsevat enemmän paikallista laskentatehoa paikan päällä kaistanleveyksien säästämiseksi ja vasteaikojen parantamiseksi. Tällä on vaikutusta tukiasemien ja verkkosolmujen lisäksi suoraan näiden taustalla olevien järjestelmien toimintakykyyn. Kun tehostetaan viivettä minimoivia rinnakkaisia sovelluksia, joita käytetään konesaleissa, jotka on sijoitettu paikallisesti verkkoon kosketukseen perustuvien verkkosovellusten vuoksi, saadaan ne lopulta yritysten ja käyttäjien kesken jaettaviksi. Itse asiassa nämä kaksi segmenttiä muodostavat suurimman osuuden (54 %) Edge-datakeskusten markkinoista, joiden odotetaan kasvavan muutaman seuraavan vuoden aikana vuosittain keskimäärin 23 prosenttia, kuten Global Market Insights ennustaa.

Kuva 2: Edge-konesalien markkinat kasvavat vuosittain keskimäärin 23 % vuoteen 2026 mennessä, ennustaa Global Market Insight.

Ankarien olojen uhmaaminen

Markkinakasvun toteutuminen edellyttää kuitenkin, että käyttöön saadaan uudenlaista palvelintekniikkaa, joka eroaa merkittävästi siitä, mitä perinteisesti on käytetty IT-palvelinkeskuksissa. Tämä johtuu siitä, että laskentatehon hajauttamisen yleistyessä tarvitaan yhä enemmän kooltaan pienempiä Edge-palvelimia, joiden tulee toimia häiriöille alttiissa ympäristössä. Tämä puolestaan edellyttää järjestelmiltä hyvää mekaanista kestävyyttä. Prosessorien tulee olla BGA-asennettavia hyvän iskunkestävyyden ja värinänsietoisuuden takaamiseksi. Toivottavaa on myös aikaansaada hyvä EMI-suojaus sähkömagneettisia häiriöitä vastaan luotettavan toiminnallisuuden takaamiseksi teollisuusympäristöissä. Myös lämmönkestävyyden tulee olla teollisen käytön edellyttämällä tasolla ja sovelluskohteesta riippuen ympäristön lämpötilat voivat vaihdella arktisesta -40 ºC:sta saunan +85 asteeseen, joka suorassa auringonpaisteessa saavutetaan nopeastikin.

Kuva 3: Secure Encrypted Virtualization (SEV) käyttää AES-salausta virtualisointialustan ja jokaisen yksilöllisen virtuaalikoneen salaamiseen ja eristämiseen toisistaan.

Sovelluksesta riippuen järjestelmän tulee sietää myös nopeita lämpötilan vaihteluita ja tilapäiset huoltotoimet on voitava suorittaa hyvin kylmissäkin lämpötiloissa. ASHRAE:n Edge-konesaleja koskevissa ohjeistuksessa annettu suositus suurimmaksi lämpötilojen vaihteluväliksi on 20 ºC yhden tunnin aikana tai 5 ºC varttitunnissa, mutta tuo suositus on aivan riittämätön ja käyttökelvoton etenkin, kun Edge-konesalit ovat kooltaan pienempiä kuin entisaikojen puhelinkioskit. Järjestelmää on kyettävä huoltamaan ongelmitta kaikissa mahdollisissa ympäristön lämpötiloissa. Etenkään kun käytettävissä ei ole mahdollisuutta mennä sisälle palvelintilaan ja sulkea Edge-konesalin ovi huoltotöiden tekemisen ajaksi.

Kun halutaan tukea pidemmän aikavälin tuotekehitystä ja toiminta-aikoja, jolloin teollisuudessa helposti puhutan vähintään kymmenestä vuodesta, on merkitystä myös sillä, että käytettyä prosessoriteknologiaa on saatavissa yhtä pitkään. Sen lisäksi ohjelmistotukea tuottavien toimijoiden tulee ottaa huomioon tarjonnassaan ne erityisvaatimukset, joiden osalta teollisuuskomponentit eroavat valtavirran IT-komponenteista. Edellä olevan perusteella Edge-palvelinratkaisuja kehittävien IT-asiantuntijoiden kannattaa ensisijaisesti valita prosessoreista sulautettuihin palvelinratkaisuihin räätälöityjä variantteja.

Turvallisuus ennen kaikkea

Mainituissa olosuhteissa kannattaa suosia lujatekoisia sulautetuille palvelimille tarkoitettuja alustoja. Sijoitettuna pilven, toimisto-IT:n ja operatiivisen tekniikan (OT) välimaastoon ne ovat alttiina tyypillisille IT-kyberhyökkäyksille ja niiden pitääkin täyttää tiukat vaatimukset: ensinnäkin olla riittävän lujatekoisia kestämään fyysisiä uhkia paikan päällä ja toiseksi olla tiukkojen turvamääräysten mukaisia estääkseen internetistä käsin tapahtuvat hakkeroinnit. Edge- ja FOG-palvelimet ovat konesalien IT-palvelimien tavoin usein suunniteltuja erittäin konvergoituina ja pitkälle virtualisoituina infrastruktuureina. Näin ollen kysymys ei ole pelkästään yksittäisten järjestelmien turvaamisesta vaan kokonaisten alustojen turvaamisesta virtualisointiympäristöineen ja monine virtuaalikoneineen, jotta luodaan optimaaliset olosuhteet paikallisille rinnakkaisille sovelluksille paikan päälle tai yhdistetään laitteistot sovelluksen vaatimaksi kokonaisuudeksi.

Kuva 4: Estääkseen tietovuodot keskusyksikkörekisteristä muihin ohjelmistokomponentteihin kuten virtualisointialustaan, SEV-ES salaa kaiken keskusyksikkörekisterin sisällön, kun virtuaalikone suljetaan.

Kun komponentit, koneet ja järjestelmät ovat digitoituja, ohjaimet, IoT-yhdyskäytävät ja turvasovellukset kuten palomuurit ja poikkeavuusilmaisimet voidaan sijoittaa Edge-palvelimiin. Tavoitteena on myös saada sijoitetuksi muita komponentteja, laitteita ja järjestelmiä näihin reaaliaikaisesti toimiviin palvelimiin ja itse asiassa näkymänä on kokonaisten tehtaiden vaatiman operatiivisen tekniikan sisällyttäminen näihin palvelimiin. Kun tavoitteena on saada käynnistettyä rahavirtoja uusista liiketoimintamalleista, Edge-palvelimet ovat mainioita välineitä tarvittavan laskutustiedon tuottamiseksi sovelluksen osien lisensoinneista tai kertamaksupalveluista. Tällöin tietenkin tietoturvallisuuden pitää olla hyvin korkealla tasolla. AMD:n sulautettujen palvelimien tekniikoihin on tarjolla laaja valikoima palvelimien turvallisuusominaisuuksia, joiden käyttöönotto on otettu huomioon laitteiston osalta.

Laitteistopohjainen virtualisointi lisää turvaa

Keskeinen komponentti ja turvallisuuden tae on integroitu AMD:n turvaprosessori (Secure Processor). Se huolehtii AMD:n sulautettujen EPYC -prosessorien turvatoiminnoista ja tarjoaa lukuisia 128-bittisiä AES-salausominaisuuksia. Turvallisuus lisääntyy merkittävästi, kun valitaan tarkoitusta varten tehty prosessori, jonka yksinomainen tehtävä on salauksen tuottaminen. Tällä tavoin estetään salausavaimien pääsy fyysisiin x86 CPU -ytimiin eikä myöskään x86-ohjelmisto pääse tarkkailemaan, sieppaamaan tai muokkaamaan salausavaimia.

Kuva 5: Muistiohjaimessa oleva salainydin salaa Secure Memory Encryption (SME) -salauksella kaiken muistisisällön AMD Secure Processorin tuottamilla AES-128-avaimilla.

Salattu virtualistointi eli SEV (Secure Encrypted Virtualization) määrää ennalta, että erilaiset tehtävät suoritetaan turvatusti erillään toisistaan näissä palvelimissa. Se varmistaa tiedon suojaamisen ja eheyden AES-salaamalla jokaisen virtuaalikoneen eristämällä sen virtualisointialustasta. Jokaiselle virtuaalikoneelle on osoitettu oma yksilöintiavain, jonka turvaprosessori on luonut. Nämä avaimet ovat ainoastaan tämän prosessorin tiedossa, jolloin tieto pysyy turvassa myös silloin, jos haitallinen virtuaalikone yrittää tunkeutua toisen virtuaalikoneen muistiin tai jos virtualisointialusta sisältää haittaohjelmia ja päästää läpi vieraan virtuaalikoneen. AMD EPYC Embedded 7001 -sarjan prosessoreissa on tähän tarkoitukseen varattu enimmillään 15 yksilöllistä SEV-vierasavainta. AMD EPYC Embedded 7002 -sarjan prosessoreissa on 509 avainta.

SEV Encryted State (SEV-ES) -tila parantaa EPYC Embedded 7002 -sarjan prosessorien tarjoamia turvaominaisuuksia entisestään. Se mahdollistaa kaiken keskusyksikkörekisterien sisältämän tiedon salauksen virtuaalikoneen sulkemisen jälkeen ja estää tietovuodot keskusyksikkörekistereistä muihin ohjelmistokomponentteihin kuten virtualisointialustaan. SEV-ES pystyy myös havaitsemaan haitalliset keskusyksikkörekistereiden muunnosyritykset. On tärkeää myös huomata, että toisin kuin AMD Secure Memory Encryption (SME) -salauksen yhteydessä, AMD SVE ja SVE-ES -salausominaisuudet pitää aktivoida vieraskäyttöjärjestelmässä ja virtualisointialustassa. Kuitenkaan käynnissä oleviin sovelluksiin ei tarvitse tehdä koodimuunnoksia eikä uudelleen kääntämistä. Kun siis asiakassovellusta ajetaan SEV-salauksella varustetulla järjestelmällä, saa se käyttöönsä kaikki turvaominaisuuksien tuomat edut.

Toinen turvaominaisuuksilla varustetun erityisprosessorin tarjoama turvaelementti on edellä mainittu Secure Memory Encryption (SME) -salaus. Sen tehtävänä on suojata päämuistin eheyttä varmistamalla, että kylmäkäynnistysyritykset tai muut vastaavat häirintäyritykset eivät pääse vahingoittamaan päämuistia. Hyökkääjät eivät pysty lukemaan järjestelmämuistin sisältämää ilmitekstiä edes lisäämällä fyysisiä pääsy-yrityksiä järjestelmiin, mikä on helpommin tehtävissä hajautetuissa infrastruktuureissa kuin turvatuissa konesaleissa. SME-salain on integroitu suoraan muistiohjaimeen, mikä varmistaa hyvin nopean muistihaun. Näin ollen Secure Processor on muistiohjaimen osajärjestelmä. Toinen SME:n etu on, ettei se vaadi ohjelmistojen sovittamista – ei virtualisointialustaa varten eikä vieraskäyttöjärjestelmää tai sovellusohjelmistoa varten.

AMD EPYC -prosessoriin perustuvalla tietokonemoduulilla toteutettava sulautettu Edge-palvelintekniikka voidaan toteuttaa täysin modulaarisena. Suorituskykyä saadaan päivitettyä lisäämällä moduuliyksiköitä.

Lisätietoja

https://www.gminsights.com/assets/img/europe-edge-data-center-market-by-application.png
https://www.amd.com/en/processors/incredible-shrinking-data-center: hci-whitepaper.pdf
https://www.amd.com/en/processors/epyc-idc-security-white-paper: idc-security-whitepaper.pdf
https://www.amd.com/en/processors/amd-secure-encrypted-virtualization: SEV-SNP-strengthening-vm-isolation-with-integrity-protection-and-more
https://www.amd.com/system/files/documents/LE-70005-SB-EPYC-Security.pdf: LE-70005-SB-EPYC-Security.pdf
https://www.amd.com/system/files/documents/2020-amd-epyc-confidentialcompute-bp-vmware-vsan.pdf: 2020-amd-epyc-confidentialcompute-bp-vmware-vsan
https://www.amd.com/en/processors/server-tech-docs/search

MORE NEWS

CRA muuttaa sulautetun suunnittelun pelisäännöt – lisätyöstä tulee uusi normaali

EU:n uusi Cyber Resilience Act (CRA) pakottaa sulautettujen järjestelmien kehittäjät miettimään tuotteitaan uudella tavalla. Kyse ei ole enää pelkästä toiminnallisuudesta tai turvallisuudesta perinteisessä mielessä, vaan koko elinkaaren kattavasta kyberturvasta.

Tekoäly avaa hakkerille uusia ovia – myös Suomessa tilivuodot kasvussa

Tietovuodot kiihtyvät globaalisti, eikä Suomi ole kehityksen ulkopuolella. Samaan aikaan kun yritykset ottavat tekoälyä käyttöön ennätystahtia, myös vuotaneiden käyttäjätilien määrä kasvaa. Yhteys vuotojen ja tekoälyn välillä alkaa näkyä yhä selvemmin.

Suomalaispiiri käynnistää Linuxin 2,6 sekunnissa

Juju ei ole pelkässä optimoinnissa, vaan arkkitehtuurissa. Suomalaisen VLSI Solution Oy:n VSRVES01-piirissä Linux ja reaaliaikakäyttöjärjestelmä on erotettu omille ytimilleen. RISC-V-ydin hoitaa Linuxin ja verkon, kun taas erillinen DSP pyörittää reaaliaikatehtäviä RTOSilla ja toimii samalla koko järjestelmän käynnistäjänä.

Katodimullistus tuo 6 minuutin latausajan sähköautoon

Kiinalainen akkujätti CATL eli Contemporary Amperex Technology Co. Limited on esitellyt uuden Shenxing 3.0 -akun, joka lupaa sähköautoille käytännössä polttomoottorin tankkausnopeuden. Akku latautuu 10 prosentista lähes täyteen alle seitsemässä minuutissa.

Heitä metsään ja unohda – tämä IoT-kortti käy mikrowateilla

Ruotsalaisen iLabs Electronicsin uusi Challenger+ RP2350 NB-IoT -kehityskortti lupaa jotain, mitä IoT-kehittäjät ovat pitkään halunneet: sensorisolmun, jonka voi käytännössä jättää kentälle kuukausiksi ilman huoltoa.

Sähköautojen akustojen kiinteä elektrolyytti ei pysähdy raaka-aineisiin

Lundin yliopistossa tehty ja Cell Reports Physical Science -lehdessä julkaistu tutkimus osoittaa, että sähköautojen akkumarkkina ei hyydy materiaalipulaan – vaan vaihtaa kemiaa lennossa. Tämä antaa myös kiinteän elektrolyytin akuille realistisen väylän kaupallistumiseen.

Donut Lab saa kovan haastajan: CATL tavoittelee 500 Wh/kg akkuja

Maailman suurin akkutoimittaja CATL kiristää tahtia solid-state-akkujen kehityksessä ja tähtää jopa 500 wattitunnin energiatiheyteen kilogrammaa kohti. Samalla se asettuu suoraan kilpailemaan suomalaisen startupin Donut Labin kanssa, joka on noussut otsikoihin vastaavilla lupauksilla.

Muistipula pahenee ja alkaa levitä muihin komponentteihin

Komponenttien toimitusajat eivät ole helpottamassa, vaikka pahin ylitarjonta on purkautunut. Erityisesti muisti on ajautunut uuteen pullonkaulaan, ja sama paine alkaa näkyä myös passiiveissa ja tehopuolella. Taustalla on ennen kaikkea AI-kysynnän nopea kasvu.

Suomalaisen henkilöllisyyden voi ostaa 90 dollarilla

Kyberturvayhtiö NordVPN varoittaa, että suomalaisten henkilötiedot liikkuvat pimeässä verkossa yllättävän alhaiseen hintaan. Yhtiön yhdessä NordStellar kanssa tekemän analyysin mukaan täydellinen suomalainen identiteettipaketti maksaa keskimäärin vain noin 90 dollaria.

Valo voi ohjata robotteja - viive putoaa nanosekunteihin

Saksalaisen Fraunhofer-instituutin fotonisten järjestelmien IPMS-tutkimusyksikkö tuo Li-Fi-teknologian teollisuuskäyttöön ratkaisulla, joka siirtää dataa valon avulla gigabitin nopeudella. Keskeinen lupaus on alle 100 nanosekunnin deterministinen viive, joka tähtää aidosti reaaliaikaiseen langattomaan ohjaukseen.

Cadence siirtää suunnittelun AI-agenttiaikaan

Piirisuunnittelun automaatio ottaa nyt harppauksen, joka voi muuttaa koko toimialan työnkulut. Cadence Design Systems esitteli CadenceLIVE Silicon Valley 2026 -tapahtumassa uuden sukupolven AI Super Agent -ratkaisut, jotka kattavat ensimmäistä kertaa koko sirun suunnitteluketjun spesifikaatiosta signoffiin.

Kohuttu HDMI:n tappaja jää ideaksi

Vuosi sitten kiinalaisvalmistajien kehittämä GPMI esiteltiin kunnianhimoisena ratkaisuna, joka yhdistäisi videon, datan ja virransyötön yhteen kaapeliin ja haastaisi suoraan HDMI-liitännän. Nyt tilanne näyttää selvältä. Lähtö jäi lähtökuoppiin.

Uusi SSD-ohjain hakee minimikulutusta datakeskuksessa

Silicon Motionin SM8008 siirtää SSD-ohjainten painopistettä pois pelkästä suorituskyvystä kohti energiatehokkuutta. Uutuus on suunnattu erityisesti palvelinten käynnistyslevyihin, joissa pienikin tehonsäästö kertautuu datakeskuksen mittakaavassa.

Tria tuo tekoälykiihdytyksen x86-pohjaiseen edge-moduuliin

Saksalainen Tria Technologies tuo tekoälykiihdytyksen suoraan x86-pohjaisiin edge-moduuleihin. Yhtiön uusi COM-HPC Client -moduuli perustuu Intelin Core Ultra Series 3 -prosessoreihin ja integroi samaan pakettiin CPU:n, grafiikan ja dedikoidun NPU-tekoälykiihdyttimen.

GaN on ratkaisu 800 voltin väylään datakeskuksissa

Generatiivisen tekoälyn nopea yleistyminen ja erityisesti paljon tehoa kuluttavat GPU:t ovat nostaneet palvelinkaappien tehontarpeen muutamassa vuodessa kymmenistä kilowateista reilusti yli 100 kilowattiin. Lähitulevaisuudessa puhutaan jo megawatin tehotasoista per räkki.

MIKROEn lähes 2000 suosittua Click-korttia DigiKeyn valikoimaan

MIKROE on saanut koko Click board -tuoteperheensä jakeluun DigiKeyn kautta. Käytännössä tämä tarkoittaa, että lähes 2000 erilaista lisäkorttia on nyt suoraan saatavilla yhdestä maailman käytetyimmistä komponenttijakelukanavista.

Joko nyt? Samsungin piihiiliakusta uusia huhuja

Samsungin pitkään odotettu siirtymä piihiiliakkuihin näyttää jälleen askeleen lähempänä toteutumista. Tuoreiden vuototietojen mukaan yhtiö valmistelisi parhaillaan ensimmäistä älypuhelintaan, jossa uusi akkuteknologia otetaan käyttöön – todennäköisimmin Galaxy S27 -sarjassa.

MEMS kutistaa studiomikrofnin 4x5 millimetrin kokoon

Australialainen Røde väittää ottaneensa merkittävän askeleen kohti studiotason ääntä mikroskooppisessa koossa. Yhtiö esitteli uuden Sonaura-teknologian, joka nostaa MEMS-mikrofonien suorituskyvyn tasolle, jota on tähän asti pidetty mahdollisena vain perinteisillä kondensaattorimikrofoneilla.

Moottori käynnistyy nyt ilman antureita

Autoteollisuuden sähköistyminen kasvattaa paineita tehdä moottoriohjauksesta yksinkertaisempaa, hiljaisempaa ja edullisempaa. Toshiba Electronics Europe GmbH väittää ratkaisseensa yhden keskeisimmistä ongelmista tuomalla markkinoille uuden SmartMCD-piirin, joka mahdollistaa BLDC-moottorin käynnistyksen ilman erillisiä antureita.

Trump haluaa 6G-verkon Los Angelesin olympialaisiin

Donald Trump hallinto tavoittelee 6G-teknologian esittelyä jo vuoden 2028 kesäolympialaisissa Los Angeles Summer Olympics 2028. Tavoite on kunnianhimoinen, sillä 6G-standardointi ei ole vielä valmis.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
16 17  # puffbox mobox till tme native
16 17  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

GaN on ratkaisu 800 voltin väylään datakeskuksissa

Generatiivisen tekoälyn nopea yleistyminen ja erityisesti paljon tehoa kuluttavat GPU:t ovat nostaneet palvelinkaappien tehontarpeen muutamassa vuodessa kymmenistä kilowateista reilusti yli 100 kilowattiin. Lähitulevaisuudessa puhutaan jo megawatin tehotasoista per räkki.

Lue lisää...

OPINION

Agenttikoodaus muuttaa myös sulautetun kehityksen

CodeBoxxin perustajan Nicolas Genestin mukaan ohjelmistokehitys on kääntynyt päälaelleen: koodia ei enää kirjoiteta, vaan tekoälyä orkestroidaan kohti tavoitetta. Muutos näkyy erityisen voimakkaasti sulautetuissa järjestelmissä, joissa tiukka laitteisto–ohjelmisto-integraatio, pitkät validointisyklit ja virheiden korkea hinta tekevät agenttipohjaisesta kehityksestä poikkeuksellisen merkittävän murroksen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • CRA muuttaa sulautetun suunnittelun pelisäännöt – lisätyöstä tulee uusi normaali
  • Tekoäly avaa hakkerille uusia ovia – myös Suomessa tilivuodot kasvussa
  • Suomalaispiiri käynnistää Linuxin 2,6 sekunnissa
  • Katodimullistus tuo 6 minuutin latausajan sähköautoon
  • Heitä metsään ja unohda – tämä IoT-kortti käy mikrowateilla

NEW PRODUCTS

  • Sama virtalähde kelpaa nyt sairaalaan ja kotiin
  • Vesitiivis USB-C piirikortille ilman lisäkokoonpanoa
  • Kolmivaiheinen tuuletinohjaus ilman koodia
  • AES ei vielä tee muistitikusta turvallista
  • Toughbook 56 tuo tekoälyn kentälle ilman pilveä
 
 

Section Tapet