ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Suomalaisyritykset suuntaavat Latviaan

Latvia on tasaisesti noussut suomalaisten yrittäjien kiinnostuksen kohteeksi – ei vain lähimarkkinana, vaan aidosti kasvun ja innovoinnin kumppanina. Osaava työvoima, strateginen sijainti ja yhä suotuisampi investointiympäristö tekevät Latviasta yhden lupaavimmista kohteista suomalaisyritysten laajentumiselle Baltiaan ja sen ulkopuolelle.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

ETNdigi - OPPO december
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Palvelinteho tulee käyttäjän luo

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 14.05.2021
  • Devices
  • Embedded
  • Software

Pyrkimys lyhentää vasteaikoja ja pienentää energiankulutusta dataliikenteessä aiheuttaa painetta lisätä laskentatehoa verkossa siellä, missä sitä kulloinkin tarvitaan. Sulautetut järjestelmät ja palvelintekniikat kannattaa viedä paikan päälle eli mahdollisimman lähelle näitä laskentatehoa vaativia kohteita. Siis verkon reunalle.

Artikkelin kirjoittaja Zeljko Loncaric toimii congatecilla markkinointi-insinöörinä. Hänellä on diplomi-insinöörin tutkinto Deggendorfin instituutista sekä liiketalouden tohtorin tutkinto University of the West of Scotlandista. congatecin palveluksessa hän on ollut vuodesta 2010 lähtien.

Edge-palvelintekniikat on suunniteltu paljon kaistanleveyttä vaativiin reaaliaikaisiin sovelluksiin, joita ei ole mahdollista toteuttaa keskitetyillä pilvipalveluilla. Niiden avulla on mahdollista toteuttaa itseajavia ajoneuvoja, joille on tärkeää vastaanottaa infrastruktuuria koskevia tietoja reaaliajassa – kulkevat ne sitten raiteita tai teitä pitkin. Öljy-, kaasu-, vesi- ja sähkölaitosten jakeluverkoista koostuvien infrastruktuurien tehokkuutta voidaan parantaa lisäämällä tarvittavaa paikallista älykkyyttä paikan päälle. Toinen merkittävä sovellusalue paikallisesti asennettaville verkkopalvelimille ovat Teollisuus 4.0 - projektit, joissa sovelletaan Edge-analytiikkaa ja joissa yhteistoiminnassa olevat järjestelmät kopioivat digitaalisia kaksosia varmistaakseen, että ne voivat käyttää kaksosen mallia laskennan jatkamiseksi myös silloin, kun verkko on kaatunut.

Kuva 1: Edge-palvelimet varmistavat toiminnan ankarissa ympäristöoloissa.

On myös helppo ymmärtää, että yhä tehokkaammin toimivat tiedonsiirtoverkot tarvitsevat enemmän paikallista laskentatehoa paikan päällä kaistanleveyksien säästämiseksi ja vasteaikojen parantamiseksi. Tällä on vaikutusta tukiasemien ja verkkosolmujen lisäksi suoraan näiden taustalla olevien järjestelmien toimintakykyyn. Kun tehostetaan viivettä minimoivia rinnakkaisia sovelluksia, joita käytetään konesaleissa, jotka on sijoitettu paikallisesti verkkoon kosketukseen perustuvien verkkosovellusten vuoksi, saadaan ne lopulta yritysten ja käyttäjien kesken jaettaviksi. Itse asiassa nämä kaksi segmenttiä muodostavat suurimman osuuden (54 %) Edge-datakeskusten markkinoista, joiden odotetaan kasvavan muutaman seuraavan vuoden aikana vuosittain keskimäärin 23 prosenttia, kuten Global Market Insights ennustaa.

Kuva 2: Edge-konesalien markkinat kasvavat vuosittain keskimäärin 23 % vuoteen 2026 mennessä, ennustaa Global Market Insight.

Ankarien olojen uhmaaminen

Markkinakasvun toteutuminen edellyttää kuitenkin, että käyttöön saadaan uudenlaista palvelintekniikkaa, joka eroaa merkittävästi siitä, mitä perinteisesti on käytetty IT-palvelinkeskuksissa. Tämä johtuu siitä, että laskentatehon hajauttamisen yleistyessä tarvitaan yhä enemmän kooltaan pienempiä Edge-palvelimia, joiden tulee toimia häiriöille alttiissa ympäristössä. Tämä puolestaan edellyttää järjestelmiltä hyvää mekaanista kestävyyttä. Prosessorien tulee olla BGA-asennettavia hyvän iskunkestävyyden ja värinänsietoisuuden takaamiseksi. Toivottavaa on myös aikaansaada hyvä EMI-suojaus sähkömagneettisia häiriöitä vastaan luotettavan toiminnallisuuden takaamiseksi teollisuusympäristöissä. Myös lämmönkestävyyden tulee olla teollisen käytön edellyttämällä tasolla ja sovelluskohteesta riippuen ympäristön lämpötilat voivat vaihdella arktisesta -40 ºC:sta saunan +85 asteeseen, joka suorassa auringonpaisteessa saavutetaan nopeastikin.

Kuva 3: Secure Encrypted Virtualization (SEV) käyttää AES-salausta virtualisointialustan ja jokaisen yksilöllisen virtuaalikoneen salaamiseen ja eristämiseen toisistaan.

Sovelluksesta riippuen järjestelmän tulee sietää myös nopeita lämpötilan vaihteluita ja tilapäiset huoltotoimet on voitava suorittaa hyvin kylmissäkin lämpötiloissa. ASHRAE:n Edge-konesaleja koskevissa ohjeistuksessa annettu suositus suurimmaksi lämpötilojen vaihteluväliksi on 20 ºC yhden tunnin aikana tai 5 ºC varttitunnissa, mutta tuo suositus on aivan riittämätön ja käyttökelvoton etenkin, kun Edge-konesalit ovat kooltaan pienempiä kuin entisaikojen puhelinkioskit. Järjestelmää on kyettävä huoltamaan ongelmitta kaikissa mahdollisissa ympäristön lämpötiloissa. Etenkään kun käytettävissä ei ole mahdollisuutta mennä sisälle palvelintilaan ja sulkea Edge-konesalin ovi huoltotöiden tekemisen ajaksi.

Kun halutaan tukea pidemmän aikavälin tuotekehitystä ja toiminta-aikoja, jolloin teollisuudessa helposti puhutan vähintään kymmenestä vuodesta, on merkitystä myös sillä, että käytettyä prosessoriteknologiaa on saatavissa yhtä pitkään. Sen lisäksi ohjelmistotukea tuottavien toimijoiden tulee ottaa huomioon tarjonnassaan ne erityisvaatimukset, joiden osalta teollisuuskomponentit eroavat valtavirran IT-komponenteista. Edellä olevan perusteella Edge-palvelinratkaisuja kehittävien IT-asiantuntijoiden kannattaa ensisijaisesti valita prosessoreista sulautettuihin palvelinratkaisuihin räätälöityjä variantteja.

Turvallisuus ennen kaikkea

Mainituissa olosuhteissa kannattaa suosia lujatekoisia sulautetuille palvelimille tarkoitettuja alustoja. Sijoitettuna pilven, toimisto-IT:n ja operatiivisen tekniikan (OT) välimaastoon ne ovat alttiina tyypillisille IT-kyberhyökkäyksille ja niiden pitääkin täyttää tiukat vaatimukset: ensinnäkin olla riittävän lujatekoisia kestämään fyysisiä uhkia paikan päällä ja toiseksi olla tiukkojen turvamääräysten mukaisia estääkseen internetistä käsin tapahtuvat hakkeroinnit. Edge- ja FOG-palvelimet ovat konesalien IT-palvelimien tavoin usein suunniteltuja erittäin konvergoituina ja pitkälle virtualisoituina infrastruktuureina. Näin ollen kysymys ei ole pelkästään yksittäisten järjestelmien turvaamisesta vaan kokonaisten alustojen turvaamisesta virtualisointiympäristöineen ja monine virtuaalikoneineen, jotta luodaan optimaaliset olosuhteet paikallisille rinnakkaisille sovelluksille paikan päälle tai yhdistetään laitteistot sovelluksen vaatimaksi kokonaisuudeksi.

Kuva 4: Estääkseen tietovuodot keskusyksikkörekisteristä muihin ohjelmistokomponentteihin kuten virtualisointialustaan, SEV-ES salaa kaiken keskusyksikkörekisterin sisällön, kun virtuaalikone suljetaan.

Kun komponentit, koneet ja järjestelmät ovat digitoituja, ohjaimet, IoT-yhdyskäytävät ja turvasovellukset kuten palomuurit ja poikkeavuusilmaisimet voidaan sijoittaa Edge-palvelimiin. Tavoitteena on myös saada sijoitetuksi muita komponentteja, laitteita ja järjestelmiä näihin reaaliaikaisesti toimiviin palvelimiin ja itse asiassa näkymänä on kokonaisten tehtaiden vaatiman operatiivisen tekniikan sisällyttäminen näihin palvelimiin. Kun tavoitteena on saada käynnistettyä rahavirtoja uusista liiketoimintamalleista, Edge-palvelimet ovat mainioita välineitä tarvittavan laskutustiedon tuottamiseksi sovelluksen osien lisensoinneista tai kertamaksupalveluista. Tällöin tietenkin tietoturvallisuuden pitää olla hyvin korkealla tasolla. AMD:n sulautettujen palvelimien tekniikoihin on tarjolla laaja valikoima palvelimien turvallisuusominaisuuksia, joiden käyttöönotto on otettu huomioon laitteiston osalta.

Laitteistopohjainen virtualisointi lisää turvaa

Keskeinen komponentti ja turvallisuuden tae on integroitu AMD:n turvaprosessori (Secure Processor). Se huolehtii AMD:n sulautettujen EPYC -prosessorien turvatoiminnoista ja tarjoaa lukuisia 128-bittisiä AES-salausominaisuuksia. Turvallisuus lisääntyy merkittävästi, kun valitaan tarkoitusta varten tehty prosessori, jonka yksinomainen tehtävä on salauksen tuottaminen. Tällä tavoin estetään salausavaimien pääsy fyysisiin x86 CPU -ytimiin eikä myöskään x86-ohjelmisto pääse tarkkailemaan, sieppaamaan tai muokkaamaan salausavaimia.

Kuva 5: Muistiohjaimessa oleva salainydin salaa Secure Memory Encryption (SME) -salauksella kaiken muistisisällön AMD Secure Processorin tuottamilla AES-128-avaimilla.

Salattu virtualistointi eli SEV (Secure Encrypted Virtualization) määrää ennalta, että erilaiset tehtävät suoritetaan turvatusti erillään toisistaan näissä palvelimissa. Se varmistaa tiedon suojaamisen ja eheyden AES-salaamalla jokaisen virtuaalikoneen eristämällä sen virtualisointialustasta. Jokaiselle virtuaalikoneelle on osoitettu oma yksilöintiavain, jonka turvaprosessori on luonut. Nämä avaimet ovat ainoastaan tämän prosessorin tiedossa, jolloin tieto pysyy turvassa myös silloin, jos haitallinen virtuaalikone yrittää tunkeutua toisen virtuaalikoneen muistiin tai jos virtualisointialusta sisältää haittaohjelmia ja päästää läpi vieraan virtuaalikoneen. AMD EPYC Embedded 7001 -sarjan prosessoreissa on tähän tarkoitukseen varattu enimmillään 15 yksilöllistä SEV-vierasavainta. AMD EPYC Embedded 7002 -sarjan prosessoreissa on 509 avainta.

SEV Encryted State (SEV-ES) -tila parantaa EPYC Embedded 7002 -sarjan prosessorien tarjoamia turvaominaisuuksia entisestään. Se mahdollistaa kaiken keskusyksikkörekisterien sisältämän tiedon salauksen virtuaalikoneen sulkemisen jälkeen ja estää tietovuodot keskusyksikkörekistereistä muihin ohjelmistokomponentteihin kuten virtualisointialustaan. SEV-ES pystyy myös havaitsemaan haitalliset keskusyksikkörekistereiden muunnosyritykset. On tärkeää myös huomata, että toisin kuin AMD Secure Memory Encryption (SME) -salauksen yhteydessä, AMD SVE ja SVE-ES -salausominaisuudet pitää aktivoida vieraskäyttöjärjestelmässä ja virtualisointialustassa. Kuitenkaan käynnissä oleviin sovelluksiin ei tarvitse tehdä koodimuunnoksia eikä uudelleen kääntämistä. Kun siis asiakassovellusta ajetaan SEV-salauksella varustetulla järjestelmällä, saa se käyttöönsä kaikki turvaominaisuuksien tuomat edut.

Toinen turvaominaisuuksilla varustetun erityisprosessorin tarjoama turvaelementti on edellä mainittu Secure Memory Encryption (SME) -salaus. Sen tehtävänä on suojata päämuistin eheyttä varmistamalla, että kylmäkäynnistysyritykset tai muut vastaavat häirintäyritykset eivät pääse vahingoittamaan päämuistia. Hyökkääjät eivät pysty lukemaan järjestelmämuistin sisältämää ilmitekstiä edes lisäämällä fyysisiä pääsy-yrityksiä järjestelmiin, mikä on helpommin tehtävissä hajautetuissa infrastruktuureissa kuin turvatuissa konesaleissa. SME-salain on integroitu suoraan muistiohjaimeen, mikä varmistaa hyvin nopean muistihaun. Näin ollen Secure Processor on muistiohjaimen osajärjestelmä. Toinen SME:n etu on, ettei se vaadi ohjelmistojen sovittamista – ei virtualisointialustaa varten eikä vieraskäyttöjärjestelmää tai sovellusohjelmistoa varten.

AMD EPYC -prosessoriin perustuvalla tietokonemoduulilla toteutettava sulautettu Edge-palvelintekniikka voidaan toteuttaa täysin modulaarisena. Suorituskykyä saadaan päivitettyä lisäämällä moduuliyksiköitä.

Lisätietoja

https://www.gminsights.com/assets/img/europe-edge-data-center-market-by-application.png
https://www.amd.com/en/processors/incredible-shrinking-data-center: hci-whitepaper.pdf
https://www.amd.com/en/processors/epyc-idc-security-white-paper: idc-security-whitepaper.pdf
https://www.amd.com/en/processors/amd-secure-encrypted-virtualization: SEV-SNP-strengthening-vm-isolation-with-integrity-protection-and-more
https://www.amd.com/system/files/documents/LE-70005-SB-EPYC-Security.pdf: LE-70005-SB-EPYC-Security.pdf
https://www.amd.com/system/files/documents/2020-amd-epyc-confidentialcompute-bp-vmware-vsan.pdf: 2020-amd-epyc-confidentialcompute-bp-vmware-vsan
https://www.amd.com/en/processors/server-tech-docs/search

MORE NEWS

Iso askel myyjille: ChatGPT:stä tulee Salesforcen järjestelmän käyttöliittymä

Salesforce tuo CRM-järjestelmänsä suoraan ChatGPT:n keskusteluun. Yhtiö on julkaissut Agentforce Sales -sovelluksen ChatGPT-alustalle, mikä muuttaa perustavanlaatuisesti tapaa, jolla myyjät käyttävät CRM:ää. Kyse ei ole enää tekoälyavusteisesta raportoinnista, vaan natiivista integraatiosta, jossa ChatGPT toimii Salesforcen käyttöliittymänä.

5G-satelliittilaitteiden sertifiointi voi nyt alkaa

5G-satelliittiyhteydet ovat siirtymässä tutkimus- ja pilottivaiheesta kohti kaupallista todellisuutta. Anritsun 5G RF -testausjärjestelmä on saanut maailman ensimmäisen PTCRB-hyväksynnän 5G NR NTN -testitapauksille, mikä avaa virallisen sertifiointipolun satelliitteihin kytkeytyville 5G-päätelaitteille.

Kun Ethernet kiihtyy, muuntajista tulee kriittisiä

ETN - Technical articleSuuren nopeuden Ethernet-muuntajien tulee täyttää nykyaikaisille, tehokkaille verkkolaitteille asetetut vaatimukset. Niiden tehtävänä on turvata luotettava ja varma datansiirto, optimoida signaalin laatu ja tehostaa verkon yleistä suorituskykyä ja kapasiteetin hyödyntämistä.

OnePlus 15 vs 15R: kuinka suuri ero kameroissa todella on?

OnePlussan uusi 15-sukupolvi jakautuu selvästi kahteen eri suuntaan. OnePlus 15R tuo huippuluokan suorituskyvyn ja suuren akun edullisempaan hintaluokkaan, kun taas OnePlus 15 on yhtiön varsinainen lippulaivamalli. Paperilla molemmat lupaavat paljon myös kameran osalta, jopa saman pääkennon. Käytännön kuvaustestit kertovat kuitenkin toisenlaisen tarinan.

Polttomoottorikiellosta luovutaan, mutta eurooppalaiset ostavat ladattavia

Euroopan unionin tavoite kieltää uusien polttomoottoriautojen myynti vuodesta 2035 alkaen on murenemassa poliittisen paineen alla. Samalla tuore markkinadata osoittaa, että kuluttajat ovat jo siirtymässä ladattaviin ajoneuvoihin, mutta omilla ehdoillaan ja selvästi maltillisemmin kuin EU:n alkuperäinen linjaus oletti.

Suomalaiset lataavat sähköautojaan kotona

Sähköautoilijoiden maksama julkisen latauksen summa nousi viime vuonna merkittäväksi, mutta valtaosa lataamisesta tapahtuu edelleen kotona. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin tuore markkinakatsaus osoittaa, että kotilataus on ylivoimaisesti tärkein tapa pitää sähköautot liikkeessä Suomessa.

OnePlussan uusin houkuttaa jättiakulla ja 165 hertsin näytöllä

OnePlus on julkistanut uuden OnePlus 15R -älypuhelimen, joka sijoittuu yhtiön mallistossa lippulaivojen alapuolelle mutta tuo silti mukanaan hyvän suorituskyvyn, erittäin suuren akun ja nopean AMOLED-näytön. OnePlussan mukaan 15R on suunnattu käyttäjille, jotka hakevat huippuluokan suorituskykyä ja pitkää käyttöaikaa kilpailukykyisempään hintaluokkaan.

Muistit kallistuvat – ensi vuodesta tulee vaikea kiinalaisille valmistajille

Älypuhelinmarkkina kääntyy uudelleen laskuun vuonna 2026, ja kehityksen suurin yksittäinen ajuri on muistipiirien voimakas hinnannousu. Counterpoint Researchin tuoreen ennusteen mukaan globaalit älypuhelintoimitukset supistuvat ensi vuonna 2,1 prosenttia, kun DRAM- ja NAND-muistien kallistuminen nostaa laitteiden valmistuskustannuksia – ja osuu erityisen kovaa kiinalaisiin valmistajiin.

Vielä ehdit mukaan joulukuun OPPO-kisaan

Uusi ETNdigi 2/2025 pureutuu tämän hetken puhutuimpiin teknologia-aiheisiin: tekoälyyn, turvallisuuteen, sulautettuihin järjestelmiin ja suomalaisen elektroniikka-alan tulevaisuuteen. Vankka paketti on tuttuun tapaan luettavissa ilmaiseksi. Lue lehti ja osallistu joulukuun kisaan.

Patentit kertovat: Suomi on suurmaa kvanttiteknologiassa

Suomi kuuluu Euroopan viiden kärkimaan joukkoon kvanttiteknologiaan liittyvissä patenttihakemuksissa. Tämä käy ilmi Euroopan patenttiviraston (EPO) ja Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön (OECD) tuoreesta Mapping the global quantum ecosystem -tutkimuksesta. Patenttidata osoittaa, että suomalainen kvanttiosaaminen ei ole vain tutkimuksellisesti vahvaa, vaan myös yhä aktiivisemmin suojattua ja kaupallistamiseen tähtäävää.

Renesas yhdistää autojen järjestelmät yhdelle prosessorille

Renesas tuo autoelektroniikkaan merkittävän uudistuksen, kun yhtiön uusi R-Car Gen 5 X5H -järjestelmäpiiri on suunniteltu ajamaan auton keskeisiä järjestelmiä rinnakkain yhdellä prosessorilla. Aiemmin erillisillä ohjaimilla toteutetut ADAS-toiminnot, viihde/infotainment, tekoälypohjainen käyttöliittymä ja ajoneuvon gateway-tehtävät voidaan nyt yhdistää samaan laskenta-alustaan.

Tekoälybuumi jatkuu – Keysight lisää apurit RF-suunnitteluun

Keysight Technologies tuo tekoälyavusteiset Chat- ja Copilot-toiminnot Advanced Design System (ADS) -suunnitteluohjelmistoonsa. Uudet virtuaaliapurit on tarkoitettu nopeuttamaan RF- ja suurtaajuussuunnittelua, madaltamaan työkalujen oppimiskynnystä ja automatisoimaan toistuvia työvaiheita – ilman että suunnitteludata poistuu yrityksen omasta IT-ympäristöstä.

Bittium jatkaa armeijan analogisten radioiden uusimista

Bittiumin tytäryhtiö Bittium Wireless Oy jatkaa Puolustusvoimien käytössä olevien analogisten kenttäradioiden korvaamista uuden sukupolven ohjelmistoradioilla. Yhtiö on saanut Puolustusvoimilta tilaukset Bittium Tough SDR -sotilas- ja ajoneuvoradioista, niihin liittyvistä varusteista sekä ohjelmistojen jatkokehityksestä. Tilausten kokonaisarvo on noin 15,9 miljoonaa euroa, josta itse radioiden osuus on noin 12,4 miljoonaa euroa. Toimitukset ja kehitystyö ajoittuvat vuosille 2025–2026.

Älylaseille uudenlainen yhden sirun mikronäyttö

OMNIVISION on esitellyt uuden OP03021-mikronäytön, joka on suunnattu seuraavan sukupolven älylaseihin ja kevyisiin AR-ratkaisuihin. Yhtiön mukaan kyseessä on alan ainoa täysvärinen, field-sequential-tyyppinen LCOS-näyttö, jossa itse pikselimatriisi, ohjainpiirit ja ruutumuisti on integroitu samalle sirulle. Ratkaisu tähtää ennen kaikkea erittäin alhaiseen tehonkulutukseen ja pieneen kokoon, joita molempia tarvitaan älylaseissa.

Tämän takia HDMI-kaapeli ei katoa minnekään

HDMI on yksi kulutuselektroniikan menestyksekkäimmistä rajapinnoista. Se on levinnyt televisioihin, näyttöihin, digibokseihin, pelikonsoleihin ja ammattikäyttöön poikkeuksellisen laajasti. Syy ei ole tekninen hienous tai aggressiivinen markkinointi, vaan yksinkertainen lupaus: HDMI vain toimii.

Rustia ja C++:aa voidaan ajaa samalla auton ohjaimella

Autoteollisuuden pitkään C- ja C++-kieliin nojaava ohjelmistokehitys saa nyt konkreettisen vaihtoehdon. HighTec ja Intellias ovat osoittaneet, että Rust-koodia voidaan integroida suoraan AUTOSAR Classic -ympäristöön ja ajaa rinnakkain C/C++-sovellusten kanssa samalla auton MCU-ohjaimella.

Millisekunnit ratkaisevat endoskopiassa

Kun tekoälyä aletaan hyödyntää endoskopiassa kliinisesti merkittävällä tavalla, laskenta-alustan vaatimukset muuttuvat perustavanlaatuisesti. Tekoälyn on reagoitava yhden videoruudun aikana – käytännössä millisekunneissa – jotta havainnosta on kliinistä hyötyä. Advantechin asiakascase osoittaa, että vaatimuksiin voidaan vastata kompaktilla laskenta-alustalla eli yhden kortin tietokoneella.

Satelliiteista tulee olennainen osa 6G-verkkoja

Satelliittiverkot eivät ole enää 6G:n lisäosa, vaan niistä on tulossa kiinteä ja natiivisti integroitu osa tulevia mobiiliverkkoja. EU-rahoitteisen 6G-NTN-hankkeen työn tulokset osoittavat, että seuraavan sukupolven 6G-verkot rakennetaan alusta lähtien yhdistämään maa- ja satelliittiverkot yhdeksi kokonaisuudeksi.

TME ja Zuken liittävät komponenttidatan piirilevysuunnitteluun

Zuken ja puolalainen komponenttijakelija Transfer Multisort Elektronik (TME) ovat solmineet strategisen yhteistyön, joka tuo reaaliaikaisen komponenttidatan suoraan piirilevysuunnitteluun. Integraatio koskee Zukenin eCADSTAR- ja CADSTAR-työkaluja ja yhdistää suunnittelun aiempaa tiiviimmin komponenttien hankintaan.

Mistä Jollan yllättävä suosio kertoo?

Kotimaisen Jollan uusi älypuhelin on noussut yllättäväksi menestykseksi jo ennakkotilausvaiheessa. Yrityksen mukaan puhelinta on myyty yli 5 000 kappaletta viikossa lähes täysin orgaanisesti, vain 2 500 euron digimarkkinointibudjetilla. Kyse ei vaikuta olevan vain yksittäisestä laitelanseerauksesta, vaan laajemmasta ilmiöstä. Eurooppalaiselle, omissa käsissä olevalle älypuhelimelle näyttää olevan todellista kysyntää.

ETNdigi 1/2025 is out
2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Kun Ethernet kiihtyy, muuntajista tulee kriittisiä

ETN - Technical articleSuuren nopeuden Ethernet-muuntajien tulee täyttää nykyaikaisille, tehokkaille verkkolaitteille asetetut vaatimukset. Niiden tehtävänä on turvata luotettava ja varma datansiirto, optimoida signaalin laatu ja tehostaa verkon yleistä suorituskykyä ja kapasiteetin hyödyntämistä.

Lue lisää...

OPINION

Commodore 64 Ultimate on täydellistä nostalgiaa – ja täysin tarpeeton

Commodore 64 Ultimate on ehkä täydellisin nostalgialevyke, jonka 2020-luvun retrobuumi on meille toistaiseksi tarjonnut. Se näyttää Commodorelta, kuulostaa Commodorelta ja toimii Commodorena – koska se pitkälti on Commodore. Uusi laite perustuu AMD Xilinx Artix-7 -FPGA:han, joka jäljentää alkuperäisen emolevyn logiikan piiritasolla. Mutta mitä enemmän speksejä selaa, sitä selvemmin nousee esiin yksi kysymys: miksi kukaan tarvitsee tätä?

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Iso askel myyjille: ChatGPT:stä tulee Salesforcen järjestelmän käyttöliittymä
  • 5G-satelliittilaitteiden sertifiointi voi nyt alkaa
  • Kun Ethernet kiihtyy, muuntajista tulee kriittisiä
  • OnePlus 15 vs 15R: kuinka suuri ero kameroissa todella on?
  • Polttomoottorikiellosta luovutaan, mutta eurooppalaiset ostavat ladattavia

NEW PRODUCTS

  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
  • PCIe5-tallennusta datakeskuksiin pienellä virralla
 
 

Section Tapet