ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Ajastus menee uusiksi pienissä laitteissa

SiTimen Titan-alustan MEMS-resonaattorit mullistavat 4 miljardin dollarin resonointikomponenttien markkinan. Ne ovat jopa seitsemän kertaa kvartsia pienempiä, mutta samalla kestävämpiä, energiatehokkaampia ja helpompia integroida. Älykelloista lääkinnällisiin implantteihin, IoT-laitteisiin ja Edge AI -sovelluksiin Titan avaa laitevalmistajille uusia mahdollisuuksia suunnitella aiempaa pienempiä, älykkäämpiä ja luotettavampia tuotteita.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

ETNdigi - OPPO december
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

PoE ratkaisee monia älyrakennuksen ongelmia

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 27.05.2022
  • Devices
  • Power

Power over Ethernet eli PoE tarkoittaa nimityksensä mukaisesti virran syöttämistä laitteelle samalla ethernet-kaapelilla, jota käytetään laitteelle tapahtuvassa datansiirrossa. Tällä tavoin tehoa voidaan syöttää riittävästi pienikokoisille laitteille. Teknologiaa sovelletaan laajalti älykkäissä rakennuksissa, joissa käytetään pieniä jännitetasoja eikä normaaliin verkkojännitteeseen liittyviä turvamääräyksiä tarvitse soveltaa. Suurin syy, mikä tekee PoE-teknologiasta mielenkiintoisen, on, että sen avulla voidaan merkittävästi pienentää asennuskustannuksia.

Artikkelin kirjoittaja Bob Card toimii onsemi Americasilla edistyneiden ratkaisujen markkinointipäällikkönä. Artikkeli on ensimmäinen osa kaksiosaisesta sarjasta. 

Koska toimistorakennuksissa on yleensä valmiina olemassa rakenteisiin asennettu ethernet-kaapelointi akkuvarmisteisella UPS-laitteistolla varustettuna, kestävien järjestelmien toteuttaminen käy helposti. PoE-laitteita voidaan liittää samaan valmiina olevaan kaapelointiin ja tehoa voidaan syöttää sellaisiin sovelluksiin kuin valaistukseen ja turvakameroihin. Ethernet-kaapelia pitkin on mahdollista syöttää tehoa PoE-laitteesta jopa sadan metrin etäisyydellä oleviin laitteisiin.

PoE-virransyötön etuja älyrakennuksissa

Yksi selkeä etu PoE-teknologian käyttöönotosta on se, että sen avulla DC-tehonsyöttö on mahdollista olemassa olevaa ethernetiä pitkin. Vaikka teknologian käyttö edellyttää verkkokytkimien päivittämistä PoE-käyttöön soveltuvilla porteilla, saatava kustannusetu on merkittävä, koska ylimääräisten kuparikaapelien vetämistä ei tarvitse tehdä. Kuparin hinta on vuodesta 2000 vuoteen 2021 noussut 1,40 dollarista kilolta (0,65 dollarista naulalta) lähes 9 dollariin kilolta (4,05 dollariin naulalta, lähde: macrotrends). Lisää säästöä syntyy, kun tehoa vastaanottavan laitteen yhteydessä ei tarvitse muuttaa vaihtovirtaa tasavirraksi.

PoE-teknologian käyttö antaa joustavuutta tehoa tarvitsevien laitteiden sijoitteluun. Verkkovirran liitäntärasiat on usein sijoitettu lähelle lattiatasoa, mikä ei ole paras mahdollinen sijaintipaikka Wi-Fi-yhdyspisteille, mikro- ja pikosolujen reitittimille eikä kameroille. Mahdollisimman kattavan peiton aikaan saamiseksi on suositeltavaa pyrkiä välttämään näiden laitteiden sijoittamista lähelle esteitä, mikä merkitsee, että ne on parasta sijoittaa katon korkeudelle. Toisin kuin verkkovirtajohdot ethernet-kaapelit reititetään usein laskettujen kattojen muodostamiin tyhjiin kaapelointitiloihin, jolloin kaapeloinnin hyödyntäminen on helppoa.

Yhdistämällä tehonsyötön ja datansiirron toisiinsa PoE-teknologia mahdollistaa erilaisten sovellusten kuten valaistuksen, turvakameroiden ja digitaalisten kylttien järkevän kokoaikaisen valvonnan ja ohjauksen. Akkuvarmisteisilla UPS-laitteilla varustetut keskitetyt PoE-verkot turvaavat kriittisten laitteiden jatkuvan toiminnan sähkökatkosten aikana.

Kuva 1: PoE-teknologian tarjoamia etuja älykkäille rakennuksille.

Älyrakennussovellukset ja PoE-standardit

Alkuperäinen PoE-standardi (IEEE 802.3af) on ratifioitu 2003 ja siinä enimmäistehoksi oli määritelty 15 wattia. Se otettiin laajasti käyttöön esimerkiksi IP-puheluissa, rakennusten pääsyoikeuksien hallinnassa ja virransyötössä aiemman sukupolven hajautetuille Wi-Fi-yhteyspisteille. Myöhemmissä standardiversioissa, kuten IEEE 802.3at (30 W / 2009) ja IEEE 802.3bt (90 W / 2018), enimmäissyöttötehon määrää on kasvatettu silmällä pitäen vaativampia sovelluksia kuten nopeampia Wi-Fi-verkkoja, turvakameroita, kaiuttimia, myyntipäätteitä, ledivalaistusta ja vastaavia sovelluksia.

Kuva 2: PoE-standardit ja -sovellukset.

PoE-topologia

 Kuvassa 3 esitetään tyypillinen PoE-topologia. PoE-verkkokytkintä kutsutaan tehoa syöttäväksi laitteeksi (PSE): se syöttää DC-tehoa asiakaslaitteelle, jota kutsutaan tehoa vastaanottavaksi laitteeksi (PD). Määräysten mukaisesti PSE:n tulee syöttää tehoa PD:lle enimmillään satametristä ethernet-kaapelia (tyypillisesti CAT5/6) pitkin.

Kuva 3: Tyypillinen PoE-topologia (lähde: Ethernet Alliance).

Koska ethernet-kaapelin enimmäispituus on sata metriä, syntyy jonkin verran tehohäviöitä matkan varralla, jolloin pahimmassa tapauksessa PD:n vastaanottama teho on pienempi kuin PSE:n syöttämä teho. Tämä on otettu määräyksissä huomioon siten, että 13 wattia on sallittua 802.3af:ssä, 25,5 wattia 802.3at:ssä ja 71,3 wattia 802.3bt:ssä. DC-jännitealue voi vaihdella 42 voltista 57 volttiin PD:lle ”bt”-standardin mukaan. Verkossa olevat laitteet, joiden tuloportit eivät tue PoE-teknologiaa, voidaan silti yhdistää käyttämällä PoE-jaotinta erottamaan datansiirto ja DC-tehonsyöttö toisistaan. Tämä saattaa myös vähentää tarvetta käyttää AC/DC-muuntimia ja sijoittaa laitteita lähelle verkkopistoketta.

PoE-toimiset valvontakamerat

Nykyaikaiset turvajärjestelmät käyttävät yleensä kameroita, joissa pienmoottorit liikuttavat sitä kolmen akselin suunnissa tai panoroivat, kääntävät ja zoomaavat (PTZ, pan, tilt, zoom), ja tyypillisesti kamerat ovat teräväpiirtoisia HD-digikameroita. Näitä kameroita voidaan ohjata manuaalisesti johdotettua yhteyttä kuten ethernetiä käyttäen tai ohjelmallisesti automaattisesti liikuttaa ja zoomata, kun kohteet on havaittu ennalta määritellyssä tarkkailukohdassa tai koko näkymäkentän alueella.

Jotkut kamerat on voitu myös asettaa tutkimaan näkymää suorittamalla jatkuvasti 360 asteen panerointia ja pystysuunnassa 0-180 asteen kääntyä samalla, kun zoomaus voidaan tehdä optisesti tai digitaalisesti. Tällaisten turva- ja valvontakameroiden tarvitsema tehonsyöttö voidaan nyt toteuttaa PoE-teknologian avulla IEEE 802.3at -standardin mukaisesti.

PoE-toimiset langattomat verkot

Wi-Fi-yhteyspisteet ja -reitittimet ovat myös yleisiä PoE-teknologian sovelluskohteita. Molempien tehonkulutus riippuu usein nopeustoiminnoista ja tuettujen yhteyksien lukumääristä. Nykyaikaisten verkkojen aluetta ja suorituskapasiteettia voidaan kasvattaa käyttämällä esimerkiksi MIMO-tekniikkaa. Toteuttamalla Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) -nopeuksilla toimiva AP/reititinsovellus PoE-standardit mukautuvat seuraavasti:

  1. Wi-Fi 6, 4x4 kaksitaajuinen rinnakkainen: 802.3at
  2. Wi-Fi 6, 8x8 kaksitaajuinen rinnakkainen: 802.3at/bt
  3. Wi-Fi 6, 4x4 kolmikaistainen rinnakkainen: 802.3at/bt

Vaikka Wi-Fi AP/reitittimet toimitetaan AC/DC-teholähteellä varustettuna, voidaan niiden tehonsyöttö hoitaa myös PoE-jaotinta käyttäen. Sitä vastoin esimerkiksi Ciscon Meraki MR56 Wi-Fi 6 (802.11ax, 8 yhteyttä) -reititin tukee nykyisin 802.3at-standardia, mikä tarkoittaa, että RJ45-portti voidaan liittää suoraan PoE-toimiseen PSE-kytkimeen tehonsyötön toteuttamiseksi.

PoE-toimiset piko- ja mikrosolut

Piko- ja mikrosoluja käytetään, kun halutaan laajentaa tai lisätä kännykkäverkon solun peittoa erityisen kuormitetuilla alueilla kuten rakennusten sisällä, toimistoissa, ostoskeskuksissa ja stadioneilla. Tavanomaiseen soluun verrattuna pikosolun peittoalue on tyypillisesti pienempi ollen enimmillään noin 200 metriä ja mikrosolun peittoalue voi olla niinkin pieni kuin 10 metriä. Nämä kooltaan pienet laitteet ovat juuri sopivia ehdokkaita PoE-toiminteisiksi alla olevan esimerkkilaitteen tapaan:

  1. Apex 4G/LTE 3,5 GHz Outdoor Picocell (35 W): 802.3bt
PoE-virta digitaalisiin tauluihin

Leditelevisiot ovat hyvin tehokas viestinnän muoto. Niillä voidaan esittää asiakaskohtainen dynaaminen digitaalinen ilmoitusnäyttö mitä erilaisemmilla alueilla, kuten yrityksen toimistotiloissa, vähittäiskaupan älyratkaisuissa, hotelleissa ja paikallistason julkishallinnossa. Wi-Fi:n tavoin digitaaliset kyltit ovat vain niin hyviä, kuin niiden sijainti sallii. Esimerkiksi suurikokoiset näyttöruudut tyypillisesti asennetaan roikkumaan katosta, jolloin suuret yleisömassat näkevät niissä esitettävän sisällön. Sen sijaan älykioski- tai maksupäätesovelluksissa on parempi käyttää pienempikokoisia näyttöjä, jotka voivat olla myös kosketusnäyttöjä henkilökohtaisemman, vuorovaikutteisemman käyttäjäkokemuksen aikaan saamiseksi.

Leditelevision tehonkulutus vaihtelee merkittävästi. Samsungin 55” LED TV:n tyypillinen tehonkulutus on speksien mukaan 69 wattia, kun erään toisen valmistajan samankokoinen laite kuluttaa 120 wattia tehoa. On tärkeää pitää mielessä, ettei television tehontarve pääse missään vaiheessa ylittämään PD-tehoa. Standardin 802.bt mukaisesti syöttöteho voi vaihdella 90 watista 71,3 wattiin riippuen PSE:n ja television välisen ethernet-kaapelin pituudesta.

Markkinoilla on tarjolla useita digitaalisiin kyltteihin soveltuvia PoE-toiminteisia televisioita. On mielenkiintoista nähdä, alkavatko leditelevisioiden valmistajat integroida 802.bt- standardin ominaisuuksia suurikokoisiin televisioihinsa lisätäkseen suosiotaan digitaalisten kylttien markkinoilla. Alla on listattu eräitä LED TV -laitteita:

  1. 55” Samsungin 4K LED TV (#Q70T) 69 W (tyypill.): 802.3bt (PoE-jaotin tarvitaan)
  2. 46” HD Thinlabs Inc:n kosketusnäytöllä: 802.3bt (PoE-jaotinta ei tarvita)
  3. 10” Samsungin digitaalinen ilmoitusnäyttö (DB10E-TPOE): 802.3at (PoE-jaotinta ei tarvita)
  4. Samsungin digitaalinen ilmoitusnäyttö (DH48E) 44 W (tyypill.): 802.3bt (PoE-jaotin tarvitaan)
  5. 40”” Samsungin digitaalinen ilmoitusnäyttö (H40B) 44 W (tyypill.): 802.3bt (PoE-jaotin tarvitaan)
  6. 16” medTV:n PDI-P16TV-GB2-P -televisio (25 W): 802.3at (PoE-jaotinta ei tarvita)
PoE-toiminteinen älykäs valaistus

PoE-teknologia ja ledivalaistus sopivat hyvin yhteen, sillä ledit kuluttavat tasavirtaa jota myös PoE:t syöttävät. Tällöin vältytään AC/DC-tehonmuutoksen aiheuttamilta kustannuksilta.

Mainiona esimerkkinä siitä, miten PoE-teknologia soveltuu älyrakennuksien käyttöön, on onsemin Connected Lighting Platform -konsepti (kuva 4). Se perustuu modulaariseen suunnitteluun, jossa on mahdollista tuottaa 7000 lumenia kahteen 16 ledin muodostamaan nauhaan, joita ohjataan kahdella FL7760-ohjaimella. NCP1096 802.3bt -ohjaimeen perustuva PoE-moduuli syöttää enimmillään 90 wattia DC-tehoa lediohjainmoduuliin. Ohjainmoduulissa on myös toinen liitäntä, josta voidaan yhdistää RSL10 Bluetooth 5 radio langattomasti älypuhelimen yhdyskäytävään mahdollistaen yhteyden pilveen. Näin saadaan toteutettua älykäs valaistus.

Kuva 4: PoE-moduulilla toteutettava älykäs valaistus.

PoE-toiminteiset VoIP-puhelimet

Voice over Internet -protokollan (VoIP) sovelluksissa käytetään ehkä eniten PoE-teknologiaa. VoIP digitoi matalataajuiset analogiset äänisignaalit datapaketeiksi, jotka siirtyvät ethernet-protokollan mukaisesti WAN-alueverkossa (WAN). Sieltä puhelu siirtyy pilveen kytkimien ja reitittimien kautta. VoIP kuluttaa tehoa ainoastaan 4-7 wattia, joten se täyttää erinomaisesti 802.3af-standardin vaatimukset. Nykyaikaiset RJ45-liittimellä varustetut VoIP-puhelimet on suunniteltu vastaanottamaan sekä dataa että syöttötehoa ethernet-kaapelia pitkin ilman, että ulkoista PoE-jaotinta tarvittaisiin.

Yhteenveto

Samaa kaapelia pitkin tapahtuva tehonsyöttö ja datayhteys on ratkaisultaan hyvin käyttökelpoinen ja kilpailukykyinen; vertailun vuoksi ei tarvitse kuin panna merkille, miten USB on mullistanut tehonsyötön monissa kuluttajalaitteissa. Sama kehityskulku on odotettavissa PoE-teknologian esiinmarssille kaupallisissa ja teollisuussovelluksissa. PoE-konseptin etuna on tarjota yksikaapeliset ratkaisut kohdesovelluksissa, jotka itsekin saavat suoraan etua sen tuomasta helppoudesta.

Digitaalisen tietoliikenteen ja tehonhallinnan pitkäaikaisena asiantuntijana onsemi on paalupaikalla tarjoamassa PoE-ratkaisuja. Samalla kun yhä useammat laitevalmistajat tiedostavat teknologian edut, alkavat myös loppukäyttäjät vaatia PoE-ratkaisuja. Siirtyminen kohti älykkäämpiä integroituja tehosyötön ja datansiirron yhdistäviä ratkaisuja kohti on alkanut.

MORE NEWS

Valmis algoritmi ihmisten tunnistamiseen tulee anturin mukana

Melexis on julkaissut MLX90642-lämpöanturiinsa valmiin, maksuttoman algoritmin, joka mahdollistaa ihmisten havaitsemisen, laskemisen ja paikantamisen ilman perinteisiä kameroita. Ratkaisu tuo seuraavan sukupolven havaitsemisen suoraan anturitasolle ja poistaa tarpeen kehittää omia lämpökuva-analytiikan algoritmeja.

Nokia varoittaa: kyberuhkiin reagoiminen ei enää riitä

Forbesissa julkaistussa artikkelissa Nokian Cloud and Network Services -yksikön tuote- ja teknologiajohtaja Kal De varoittaa, että teleoperaattoreiden on hylättävä perinteinen, reaktiivinen kyberturvamalli. Nykyiset uhkat kuten tekoälyn kiihdyttämät hyökkäykset ja nopeasti lähestyvä kvanttilaskennan murros pakottavat siirtymään ennakoiviin, automaattisiin puolustusmenetelmiin.

Microchipin uusi piiri toimii älykkäänä virran vahtikoirana

Microchip on esitellyt kaksi digitaalista tehonvalvontapiiriä, jotka mittaavat kannettavien ja energiarajoitteisten laitteiden virrankulutusta kuluttamatta itse käytännössä lainkaan tehoa. Uudet PAC1711- ja PAC1811-piirit toimivat itsenäisinä, MCU:sta riippumattomina ”älykkäinä virran vahtikoirina”, jotka herättävät prosessorin vasta, kun järjestelmässä tapahtuu jotakin merkittävää.

Sähkömittareista tuttu radio laajenee uusille alueille

STMicroelectronics laajentaa tunnetun ST87M01-NB-IoT-radiomoduulinsa käyttökohteita älymittareista kohti yleisiä IoT-ratkaisuja. Yhtiö on esitellyt kaksi uutta versiota moduulista sekä päivitetyn kehitysekosysteemin, joiden avulla kehittäjät voivat tuoda kapeakaistaisen NB-IoT-yhteyden nopeasti osaksi logistiikan, teollisuuden, energiaverkkojen ja kuluttajalaitteiden sovelluksia.

Tekoälyrobotteja nopeasti Linuxilla

Avocado-käyttöjärjestelmäänsä sulautettujen laitteiden valmistajille kauppaava Peridio esitteli Embedded World North America -messuilla uuden Jetson-pohjaisen tekoälyä hyödyntävän robottidemon. Demo havainnollisti, miten sen Avocado OS -käyttöjärjestelmä ja laitehallinta-alusta lyhentävät sulautettujen AI-laitteiden tuotantovaiheeseen siirtymisen jopa kuukausista päiviin.

Onko muisti GenAI:n pullonkaula?

ETN - Technical articleKun suurteholaskennan (HPC) työkuormat monimutkaistuvat, generatiivinen tekoäly sulautuu yhä tiiviimmin moderneihin järjestelmiin ja lisää kehittyneiden muistiratkaisujen tarvetta. Vastatakseen näihin muuttuviin vaatimuksiin ala kehittää uuden sukupolven muistiarkkitehtuureja, jotka maksimoivat kaistanleveyden, minimoivat latenssin ja parantavat energiatehokkuutta.

Historiallinen käänne - polttomoottoriautot jäivät vähemmistöön

Sähköinen liikenne on siirtynyt uuteen aikakauteen sekä maailmalla että Euroopassa. Gartnerin tuoreen ennusteen mukaan maailman teillä liikkuu ensi vuonna yli 116 miljoonaa sähköajoneuvoa, kun taas TechGaged Research raportoi, että polttomoottorit ovat nyt virallisesti vähemmistössä Euroopan unionissa.

Winbond vie teollisuuden DDR4-muistit uudelle tasolle

Winbond on esitellyt uuden 8 gigabitin DDR4-muistin, joka nostaa teollisuus- ja sulautettujen järjestelmien perinteisen DDR4-teknologian aivan uudelle suorituskyky- ja tehokkuustasolle. Yhtiö valmistaa uutuuden omalla 16 nanometrin prosessillaan, mikä tuo pienemmän sirukoon, alhaisemman virrankulutuksen ja paremman signaalieheyden – ominaisuuksia, joita teollisuus edellyttää pitkän elinkaaren laitteistoilta.

Ultravakaa kellosignaali auttaa tunnistamaan GPS-häirinnän

GNSS-vastaanottimien suojautuminen sekä häirintää että harhautusta vastaan paranee merkittävästi, kun vastaanotin käyttää tavallista kvartsikelloa tarkempaa ja stabiilimpaa referenssikelloa. Tähän tarpeeseen vastaa SiTimen uusi Endura Super-TCXO ENDR-TTT, joka on suunniteltu erityisesti ilmailun, puolustuksen ja teollisuuden PNT-sovelluksiin.

Tämä vuosi kuuluu iPhonelle, ensi vuonna koko markkina kutistuu

Applen vahva vuosi nostaa älypuhelinmarkkinat takaisin kasvuun, mutta edessä siintää jälleen notkahdus. IDC:n tuoreiden lukujen mukaan maailmanlaajuiset älypuhelintoimitukset kasvavat vuonna 2025 yhteensä 1,5 prosenttia 1,25 miljardiin laitteeseen. Suurin selittävä tekijä on Applen ennätysvuosi: iPhone 17 -sarjan vetämä kysyntä nostaa yhtiön toimitukset 247,4 miljoonaan laitteeseen, mikä merkitsee 6,1 prosentin vuosikasvua.

Tässä pahimmat virheet piirikortin suunnittelussa

PCB-suunnittelun virheet eivät aiheuta vain pieniä häiriöitä. Ne voivat rikkoa toiminnallisuuden, pysäyttää sertifioinnit, syödä akut tyhjiksi, heikentää luotettavuutta tai jopa tehdä tuotteesta mahdottoman valmistaa. Näin muistuttaa suunnitteluasiantuntija John Teel, joka käy uudella videollaan läpi 21 yleisintä ja vakavinta virhettä, joita hän näkee toistuvasti sadoissa tekemissään suunnittelukatselmoinneissa.

Vakava haavoittuvuus React- ja Next.js-sovelluksissa – päivitä heti

React-tiimi on julkaissut erittäin vakavan tietoturvahaavoittuvuuden, joka koskee React Server Components -arkkitehtuuria sekä sen varaan rakentuvia kehitysalustoja, erityisesti Next.js-sovelluksia. Haavoittuvuus mahdollistaa täysin autentikoimattoman etähyökkäyksen, jonka avulla hyökkääjä voi suorittaa mielivaltaista koodia palvelimella.

Autojen sisävalaistukseen mullistava ratkaisu

DP Patterning ja ams OSRAM ovat esitelleet uudenlaisen ratkaisun, joka voi muuttaa autojen sisävalaistuksen suunnittelua merkittävästi. Yhtiöiden kehittämä konsepti esiteltiin ensi kertaa marraskuussa Productronica-messuilla Münchenissä.

Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta

Belgialainen e-peas on esitellyt AEM15820-energiankeruupiirin, joka on suunniteltu hyödyntämään hybridiaurinkokennojen koko tehoalueen. Hybridikennojen etuna on kyky tuottaa energiaa sekä sisävalaistuksessa mikrowattitasolla että suorassa auringonpaisteessa useiden wattien teholla. Uusi PMIC pystyy käsittelemään tämän koko skaalan, mikä avaa tien käytännössä itseään lataaville kuluttaja- ja IoT-laitteille.

Tria tuo tehoa verkon reunalle DragonWing-moduuleilla

Avnetin entinen sulatuettujen ryhmä eli nykyinen Tria Technologies tuo ensimmäiset Qualcomm Dragonwing IQ-6-sarjaan perustuvat moduulit markkinoille. Uudet SM2S-IQ615- ja OSM-LF-IQ615-moduulit tarjoavat teollisuusluokan suorituskykyä ja modernia AI-kiihdytystä SMARC- ja OSM-moduuleina.

Suomalaisille kvanttialgoritmeille kysyntää maailmalla

Suomalainen kvanttialgoritmiyhtiö QMill laajentaa kvanttialgoritmitutkimuksen kansainvälistä yhteistyötä merkittävällä tavalla. Yhtiö on solminut strategisen tutkimussopimuksen kanadalaisen École de technologie supérieure (ÉTS) -yliopiston kanssa edistääkseen kvanttilaskennan käytännön sovelluksia ja validoidakseen algoritmeja todellisia teollisia haasteita varten. Sopimus vahvistaa entisestään suomalaisosaamisen kysyntää globaaleissa kvanttikeskuksissa.

Kiinnostavatko humanoidirobotit? Ensi viikolla ilmainen webinaari

Mitä pitää ottaa huomioon, jos suunnittelee ihmisen tavoin käyttäytyvää humanoidirobottia? Miten signaalit reititetään? Miten syötetään sähköä? Miten liittimet valitaan, jotta laite kestää siihen kohdistuvat rasitukset?

Minikokoinen kondensaattori yli kilovoltin SiC-sovelluksiin

Murata on esitellyt maailman ensimmäisen 15 nF:n ja 1,25 kilovoltin jännitekestolla varustetun C0G-tyypin monikerroskeramiikkakondensaattorin (MLCC), joka on pakattu poikkeuksellisen pieneen 1210-kokoluokkaan (3,2 × 2,5 mm). Uutuus vastaa suoraan SiC-MOSFET-tekniikan kasvavaan tarpeeseen, jossa korkeajännitteiset ja erittäin vähän häviävät komponentit ovat välttämättömiä resonanssi- ja snubber-piireissä.

LUMI-tekoälyhubi avautui Otaniemessä

LUMI-tekoälytehtaan hubiprojektin päällikkö Eeva Harjula (CSC) korostaa, että uusi Otaniemen hubi tuo tekoälyn mahdollisuudet konkreettisesti lähemmäs opiskelijoita, startup-yrityksiä ja pk-sektoria. - Tavoitteena on luoda kohtaamispaikka, jossa syntyy uusia ideoita ja yhteistyötä suomalaisen tutkimuksen, elinkeinoelämän ja yhteiskunnan hyväksi. Otaniemen hubi toimii LUMI-tekoälytehtaan päähubina” Harjula sanoo.

Wi-Fi 8 -piirien testaaminen voi alkaa

Rohde & Schwarz ja Broadcom ovat ottaneet ratkaisevan askeleen kohti seuraavan sukupolven Wi-Fi 8 -laitteita. Broadcom on validoinut R&S:n uuden CMP180-radiotesterin Wi-Fi 8 -piirien kehitys- ja tuotantotestaukseen, mikä tarkoittaa, että ensimmäisiä 802.11bn-siruja voidaan alkaa testata ja optimoida jo ennen standardin lopullista valmistumista.

ETNdigi 1/2025 is out
2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Onko muisti GenAI:n pullonkaula?

ETN - Technical articleKun suurteholaskennan (HPC) työkuormat monimutkaistuvat, generatiivinen tekoäly sulautuu yhä tiiviimmin moderneihin järjestelmiin ja lisää kehittyneiden muistiratkaisujen tarvetta. Vastatakseen näihin muuttuviin vaatimuksiin ala kehittää uuden sukupolven muistiarkkitehtuureja, jotka maksimoivat kaistanleveyden, minimoivat latenssin ja parantavat energiatehokkuutta.

Lue lisää...

OPINION

Commodore 64 Ultimate on täydellistä nostalgiaa – ja täysin tarpeeton

Commodore 64 Ultimate on ehkä täydellisin nostalgialevyke, jonka 2020-luvun retrobuumi on meille toistaiseksi tarjonnut. Se näyttää Commodorelta, kuulostaa Commodorelta ja toimii Commodorena – koska se pitkälti on Commodore. Uusi laite perustuu AMD Xilinx Artix-7 -FPGA:han, joka jäljentää alkuperäisen emolevyn logiikan piiritasolla. Mutta mitä enemmän speksejä selaa, sitä selvemmin nousee esiin yksi kysymys: miksi kukaan tarvitsee tätä?

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Valmis algoritmi ihmisten tunnistamiseen tulee anturin mukana
  • Nokia varoittaa: kyberuhkiin reagoiminen ei enää riitä
  • Microchipin uusi piiri toimii älykkäänä virran vahtikoirana
  • Sähkömittareista tuttu radio laajenee uusille alueille
  • Tekoälyrobotteja nopeasti Linuxilla

NEW PRODUCTS

  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
  • PCIe5-tallennusta datakeskuksiin pienellä virralla
  • Kilowatti tehoa irti USB-tikun kokoisesta muuntimesta
  • Älykäs sulake tekee sähköautoista turvallisempia
 
 

Section Tapet