ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2026  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

IoT-piireillä päästöt kuriin

IoT-teknologia on nousemassa keskeiseksi työkaluksi kestävän kehityksen ratkaisuissa. Vaikka laitteiden valmistus ja käyttöönotto vaativat energiaa, pitkän aikavälin säästöt ylittävät kulut moninkertaisesti. Tuoreiden analyysien mukaan IoT voi säästää jopa kahdeksankertaisesti sen energiamäärän, jonka se itse kuluttaa elinkaarensa aikana.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

bonus # recom webb
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2026  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Suomalainen Small Data Garden uudistaa sisäilman laadun tarkkailun

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 16.10.2024
  • Devices
  • Embedded
  • Business

Suomalainen start-up Small Data Garden, jonka tavoitteena on auttaa rakentajia, kiinteistöalan ammattilaisia ja omakotiasujia sisäilman lämpötilan ja ilmanvaihdon valvonnassa ja ohjauksessa, on kehittänyt käyttövalmiin, älykkääseen havainnointiin erikoistuneen verkkoratkaisun, joka lisää energian säästöä jopa 20 prosenttia ja vähentää kunnossapitokustannuksia 30 prosenttia.

Yhteistyökumppani Renesas haastattelee Small Data Gardenin partneria ja hallituksen puheenjohtajaa Timo Liukkoa selventääkseen haasteita ja mahdollisuuksia, joita liittyy nykyajan edistyneimpien ilmanlaatua valvovien ja ohjaavien järjestelmien varustamiseen älykkäillä IoT-laitteilla ja pilvipalveluilla.

Renesas: Milloin Small Data Garden on perustettu?

Timo Liukko: Aloimme työskennellä tiiminä vuonna 2017 keskittymällä ilmanvaihtojärjestelmiin asennettaviin kehittyneisiin ympäristöantureihin. Asennustyö oli vaativaa sisältäen runsaasti johtojen vetämistä, reikien poraamista ja paikallisten koteloiden liittämistä toisiinsa. Sitä prosessia ei ole yhtään ikävä.

Tästä heräsi tietysti ajatus hoitaa asia pitkän kantaman omaavalla langattomalla vaihtoehdolla, joten ryhdyimme testaamaan asiaa ja tekemään prototyyppejä, ja seurauksena oli, että asiakkaamme ja rahoittajamme olivat erittäin innostuneita tekemisistämme. Kun halusimme aloittaa liiketoiminnan laajemmassa mitassa, saimme Renesasin kaltaisia hyviä ja luotettavia yhteistyökumppaneita ja laadultaan erinomaisen anturin, jolloin tuli mahdolliseksi valloittaa uusia markkinoita.

Renesas: Mikä havainnoinnissa ja datan keruussa on sellaista, mikä herätti kiinnostuksenne panostaa tähän markkinaan?

Timo Liukko: Meidän fokuksemme on painottunut asuntorakentamiseen. Tämä painopistealue korostuu Pohjoismaissa niiden vaihtelevien sääolojen ja vaikeiden talvien vuoksi, jolloin materiaalien tulee olla korkeatasoisia äärimmäisen energiatehokkaiden rakennusten toteuttamiseksi. Tämä asettaa omat vaatimuksensa myös rakennusten ilmanvaihdolle määrittäen kuinka säänkestäviä rakenteiden tulee olla.

Aikaisemmin testatessamme tekniikkaamme törmäsimme erikoissovellukseen porotokan hyvinvoinnin havainnoinnissa ja jäljittämisessä. Suomessa laiduntaa noin 200 000 poroa, joita valvotaan jatkuvasti joka päivä kaikissa sääoloissa.

Tämä on pieni erikoismarkkina meille, mutta olemme siitä oppineet ja soveltaneet oppia rakennusteollisuudessa, että porotokkien jäljittämisessä tarvitaan hyvää radiotekniikkaa ja hyvälaatuisia antureita, joiden tulee olla toimintakykyisiä hyvin erilaisissa ja ankarissa ympäristöoloissa. Anturien itsessään tulee myös olla toimintakykyisiä pitkiä aikoja. Meidän laitteistomme toimivat ilman huoltoa ja ylläpitoa tyypillisesti viisi vuotta.

Renesas: Kertoisitko meille lisää Small Data Gardenin ratkaisuista?

Timo Liukko: Huonolaatuinen sisäilma vaikuttaa asumismukavuuteen, omaisuuden arvoon, energiatehokkuuteen ja voi heikentää tuottavuutta työpaikoilla. Tarjoamamme kasvava valikoima älyanturiratkaisuja pystyy havainnoimaan erilaisia ympäristössä tapahtuvia muutoksia, kuten ilman laatua, CO2-pitoisuuksia, lämpötilaa, suhteellista kosteutta, ilmanpainetta ja lyhytaikaisten orgaanisten yhdisteiden läsnäoloa. Meidän IOTSU VARMA Indoor Air Quality -tuoteperheellä toteutettuja ratkaisuja on löydettävissä kaikkialta kodeista ja toimistoista julkisiin tiloihin ja rakennustyömaihin.

Osoituksena kyvyistämme on yhdistää erilaisia antureita samaan yksikköön siten, että mittausstandardit pysyvät korkeina ja akkujen käyttöikä säilyy pitkänä. Renesasin kaasuanturit soveltuvat erinomaisesti tähän ympäristöön.

Renesas: Kun kyseessä on sisäilman laatu ja rakennusteollisuus niin, miten Small Data Garden erottautuu kilpailevien toimijoiden ilmanlaaturatkaisuista?

Timo Liukko: Mielestäni tärkeä oivallus meille oli tunnistaa, että asiakas haluaa lisäarvoa ja että meidän tule osoittaa olevamme enemmän kuin pelkkä koteloiden siirtelijä. Lyhentääksemme tuotekehitysaikaa ja markkinoille pääsyä ymmärsimme, ettei meillä voi olla liian monia välivaiheen toimijoita kuten järjestelmäintegraattoreita tai datahallinnan palveluntuottajia.

Niinpä lisäsimme älylaitteita ja ympäristöhälytyksiä, joita on helppo ohjata, mitata ja hallita. Päästäksemme lähemmäksi asiakasta aloimme tarjota palveluja datan tulkitsemista ja esittämistä varten ja miten parhaiten voidaan hallita antureita, jotta pystytään pitämään huolta koko anturikannasta. Tällä tavoin päädyimme tarjoamaan älylaitteita, kokonaisia laiteratkaisuja ja nyttemmin pilvipalvelujen valikoimaa, joka lähettää dataa asiakkaalle reaaliajassa viikoittaisten rakennusten kuntoraporttien lisäksi. Se on suoraan takaisin kytketty järjestelmä.

Renesas: Nyt kun olette tuoneet markkinoille käyttövalmiin laite- ja palveluratkaisun niin, mitä on tulossa seuraavaksi?

Timo Liukko: Anturiverkkojen ja datapalvelutarjonnan jälkeen seuraavana on vuorossa julkistaa palveluja, jotka eivät pelkästään jäljitä dataa vaan tuottavat myös jossain muodossa toiminnallista automaattista takaisinkytkentää. Jos anturi lähettää esimerkiksi hälytyksen, on tarkoituksenmukaista siirtää tämä tieto helposti eteenpäin siten, että ilmanvaihtojärjestelmä sallii poistoilmatuulettimen käynnistymisen. Kun anturi ilmaisee ilmanlaadun palautuneen sallittujen rajojen sisälle, ilmanvaihtojärjestelmä alkaa vähentää tuulettimen toimintaa. Tämän tyyppiset älykkäät yhteydet lisäävät palveluistamme ja IoT-ratkaisuistamme saatavia hyötyjä.

Renesas: Ilmanlaatuun liittyvistä asioista on tullut yhä keskeisimpiä rakennusteollisuudessa, mikä on korostunut hätäisenä tarpeena määritellä ja saada käyttöön toimintaa sääteleviä standardeja. Miten olette edenneet näissä asioissa?

Timo Liukko: Jopa Euroopan unionin sisällä on olemassa lukuisia standardeja ja projekteja. Olemme olleet onnekkaita, koska olemme voineet karsia pois agendalta suuren osan näistä kysymyksistä keskustelemalla eri alueilla toimivien asiakkaidemme kanssa todella ymmärtääksemme ja parhaalla tavalla tuomalla esiin heidän yksittäiset tarpeensa. Tämä tietenkin edellyttää läheistä yhteistyötä paikallisten partnereiden kanssa, jotta voimme varmistaa asiakkaille tarvittavan testiympäristön sekä varmennus- ja dokumentointiprosessien saatavuuden.

Renesas: Miten yhteistyökuviot Renesasin kanssa suunnittelupartnerina saivat alkunsa?

Timo Liukko: Olimme kartoittamassa parhaita mahdollisia yhteistyökumppaneita ja tekniikoita, kun meille suositeltiin Renesasia yhtiönä, jonka anturilaitteet olisivat vähän tehoa kuluttavia, monikäyttöisiä, helposti asennettavia ja testattavia eivätkä vaatisi kalibrointia. Lisäksi meillä olisi käytettävissä Renesasin tekniset tukitoiminnot vastaamassa kysymyksiimme.

Päädyimme suunnittelemaan yhteistyössä sisäilman laatua mittaavan anturin Renesas ZMOD4410:n, jonka käyttöikä ylittää kymmenen vuotta ja on helposti konfiguroitavissa yhdestä Renesasin laiteohjelmistokirjastosta ladattavaan laiteohjelmistoarkkitehtuuriin. Anturissa voidaan käyttää tekoälyä, jolloin se on jatkuvasti sovitettavissa vaihtuviin ympäristöoloihin ilman uudelleen kalibroinnin tarvetta, mikä yleensä vaaditaan muiden toimittajien ilmanlaatua mittaavien anturien yhteydessä. Tämä automaattinen adaptiivisuus teki meihin suuren vaikutuksen.

Renesas: Missä Small Data Garden näkee itsensä muutaman vuoden kuluttua?

Timo: Tunnemme hyvin pohjoismaiset ja eurooppalaiset markkinat ja uskomme, että samantyyppinen kehityskulku muillakin markkinoilla, mukaan lukien Yhdysvallat, on odotettavissa ympäristöön ja ilmanlaatuun liittyvissä asioissa. Näemme, että lisääntyvässä määrin ollaan ymmärtämässä, että sisäilman laatu on tärkeä osa kestävää kehitystä, mikä on hallittavissa ainoastaan tehokkaasti tapahtuvalla automatisoidulla datan keruulla, analyysillä ja tulosten esittelyllä. Markkinat ovat nyt auki. Nyt on aika investoida ja lisätä palveluntarjontaa.

MORE NEWS

DigiKeyn uusien tuotteiden listaajilla oli kiireinen vuosi

DigiKey kasvatti tuotevalikoimaansa voimakkaasti vuonna 2025. Jakelijan varastoon lisättiin yli 108 000 uutta varastoitavaa komponenttia, jotka ovat saatavilla saman päivän toimituksella. Kaikkiaan DigiKey lisäsi järjestelmiinsä yli 1,6 miljoonaa uutta tuotetta vuoden aikana. Samalla jakelijan toimittajaverkosto kasvoi 364 uudella valmistajalla. Mukana ovat yhtiön perusliiketoiminta, Marketplace sekä Fulfilled by DigiKey -ohjelma.

Protoat Arduinolla? DigiKeyn webinaari voi auttaa

DigiKey ja Arduino järjestävät 12. helmikuuta webinaarin, jossa pureudutaan nopeaan prototypointiin Arduinon uusilla työkaluilla. From board to build: Using UNO Q and App Lab -tilaisuus järjestetään Suomen aikaa klo 17.

Tässä Intel on edelleen hyvä: 86 ydintä ja 128 PCIe5-linjaa

PC-prosessoreissa Intel ei ole enää yksinvaltias. AMD on haastanut yhtiötä viime vuosina erittäin kovaa, ja tekoälyn kouluttamisessa GPU-korteilla Nvidia on noussut ylivoimaiseen asemaan. Työasemapuolella asetelma on kuitenkin toisenlainen. Uusi Xeon-sukupolvi muistuttaa, että raskaat ammattilaisjärjestelmät ovat yhä Intelin vahvinta aluetta.

Ethernet korvaa hitaat kenttäväylät autoissa

Autoteollisuudessa tapahtuu hiljainen mutta perustavanlaatuinen muutos. Ethernet etenee nyt myös auton alimmalle verkottamisen tasolle. Tavoitteena on korvata perinteiset, hitaat kenttäväylät kuten CAN ja LIN. Tuore esimerkki kehityksestä on Microchip Technologyn ja Hyundain yhteistyö. Yhtiöt tutkivat 10BASE-T1S Single Pair Ethernetin käyttöä tulevissa ajoneuvoalustoissa.

Tekoälyagenttien käyttöoikeudet voivat olla riski

Työpaikoilla yleistyvä tekoälyagenttien käyttö voi tuoda merkittäviä tietoturvariskejä, varoittaa kyberturvayritys Check Point Software. Viime viikkojen OpenClaw-keskustelu on tuonut esiin, miten itsenäisesti toimivat tekoälyagentit voivat koskettaa organisaation järjestelmiä samalla tavalla kuin oikeat työntekijät, ilman asianmukaisia hallinta- ja valvontamekanismeja.

Tekoäly auttaa suunnittelemaan antennin

Taoglas on julkaissut tekoälyyn perustuvan antennien suosittelutyökalun. Yhtiön mukaan kyseessä on maailman ensimmäinen AI-vetoinen ratkaisu, joka ohjaa antennin ja RF-komponenttien valintaa automaattisesti.

Tesla ei ole enää Euroopan ykkönen

Sähköautot piristivät Euroopan autokauppaa vuonna 2025. Kokonaiskasvu jäi silti vaatimattomaksi. Suurin muutos nähtiin merkkien välisessä järjestyksessä. Volkswagen nousi Euroopan myydyimmäksi täyssähköautobrändiksi ohi Teslan.

Mikroledinäytön suurin ongelma ratkaistu

Microledeihin pohjautuvat näytöt etenevät kohti VR- ja AR-laseja vääjäämättä. Tuore tutkimus Korean tieteen ja teknologian tutkimusinstituutista (KAIST) osoittaa, miksi OLED jää lopulta väistämättä kakkoseksi.

Kiintolevyn nopeus lähestyy flashia

Kiintolevy ei ole katoamassa AI-aikakaudella. Päinvastoin. WD eli entinen Western Digital esitteli Innovation Day -tapahtumassaan roadmapin, jossa HDD:n suorituskyky kasvaa tasolle, joka aiemmin kuului vain flash-muisteille.

SiTime ostaa Renesasin ajoituspiirit 1,5 miljardilla dollarilla

SiTime ostaa Renesas Electronicsin ajoituspiiriliiketoiminnan noin 1,5 miljardin dollarin kaupassa. Kauppa tehdään käteisellä ja SiTimen osakkeilla, ja sen odotetaan toteutuvan vuoden 2026 loppuun mennessä viranomaishyväksyntöjen jälkeen.

Tämä on uusi normaali: tietoturva-aukot pitää paikata tunneissa

Microsoft Officesta löytynyt tuore haavoittuvuus osoittaa, kuinka nopeasti nykypäivän tietoturva-aukot päätyvät hyökkääjien käyttöön. Kyse ei ole enää yksittäisten tutkijoiden manuaalisesta työstä, vaan pitkälle automatisoidusta prosessista.

Tamperelainen Vexlum ratkaisee ison ongelman kvanttitietokoneissa

Kvanttitietokoneiden kehitystä kuvataan usein kubittien lukumäärällä, mutta Vexlumin toimitusjohtajan ja perustajaosakkaan Jussi-Pekka Penttinen mukaan tämä mittari ei kerro koko totuutta. Penttisen mukaan hyödyllinen skaalautuvuus määräytyy ennen kaikkea kubittien laadusta, ei pelkästä määrästä. - Hyödyllisessä skaalautuvuudessa kyse ei ole vain kubittien lukumäärästä vaan erityisesti myös kubittien laadusta eli koherenssiajasta ja kubittien välisestä vuorovaikutuksesta.

Vexlum keräsi 10 miljoonaa euroa puolijohdelaserien tuotannon skaalaamiseen

Suomalainen Vexlum on kerännyt 10 miljoonan euron rahoituksen puolijohdelasereiden valmistuksen kasvattamiseen. Kyseessä on tiettävästi suurin pohjoismaisen fotoniikkayrityksen keräämä seed-vaiheen rahoituskierros.

Insta on pitkään tehnyt oikeita valintoja

Insta Group on kasvanut lähes 200 miljoonan euron teknologiakonserniksi 15 peräkkäisen kasvuvuoden aikana. Nyt yhtiö vie seuraavan askeleen ja vahvistaa johtamismalliaan. Konsernille nimitetään oma toimitusjohtaja, ja molemmat suuret liiketoiminta-alueet saavat omat vetäjänsä. Kyse ei ole yhtiön pilkkomisesta, vaan kasvun pakottamasta rakenteellisesta muutoksesta.

TI ostaa Silicon Labsin miljardikaupassa

Texas Instruments ostaa Silicon Labsin noin 7,5 miljardin dollarin käteiskaupalla. Kauppahinta on 231 dollaria Silicon Labsin osakkeelta. Kauppa edellyttää viranomaisten ja Silicon Labsin osakkeenomistajien hyväksyntää. Järjestelyn odotetaan toteutuvan vuoden 2027 alkupuoliskolla.

Mikä on hybridihätäpuhelu?

Hybridihätäpuhelu eli Hybrid eCall on ajoneuvojen hätäpuhelujärjestelmä, joka käyttää sekä 4G LTE -verkkoa että perinteisiä 2G ja 3G -verkkoja. Tavoite on yksinkertainen. Hätäpuhelu ja siihen liittyvä data saadaan varmasti perille kaikissa olosuhteissa.

FPGA vastaa kvanttiuhkaan ennen kuin se on todellinen

AMD:n uusi Kintex UltraScale+ Gen 2 -FPGA-sukupolvi ei yritä voittaa suorituskykykilpailua pelkillä logiikkasoluilla. Se vastaa ongelmaan, joka on jo näkyvissä mutta vielä harvoin ratkaistu. Miten laitteet suojataan kvanttiajan uhkilta ennen kuin uhka realisoituu?

AI-palvelimen teho-ongelmaan ratkaisu

Tekoälypalvelimissa laskentateho kasvaa nopeammin kuin virransyöttö pysyy perässä. Pullonkaula ei ole enää prosessori vaan teho, tila ja lämpö. Tätä taustaa vasten Microchip Technology toi markkinoille uuden MCPF1525-tehomoduulin.

Ams OSRAM myy analogiset anturinsa Infineonille

Ams OSRAM myy ei-optisen analogi- ja mixed-signal-anturiliiketoimintansa Infineon Technologiesille 570 miljoonan euron käteiskaupalla. Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2026 toisella neljänneksellä viranomaislupien jälkeen.

Rohde & Schwarz toi 44 gigahertsin analyysin keskiluokkaan

Saksalainen Rohde & Schwarz laajentaa keskiluokan mittalaitetarjontaansa uudella FPL1044 -spektrianalysaattorilla. Laite ulottuu 44 gigahertsiin asti, ja on samalla ensimmäinen tämän hintaluokan analysaattori, joka yltää Ka-alueelle.

bonus # recom webb mobox
2026  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Älyä virtaamien mittaukseen

Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.

Lue lisää...

OPINION

Reunatekoäly pakottaa muutoksiin kentällä

Vuosi 2026 muodostuu liikkuville kenttätiimeille käännekohdaksi. Kentällä käytettävä teknologia ei ole enää tukiroolissa, vaan keskeinen osa päätöksentekoa, tehokkuutta ja turvallisuutta. Reunatekoäly, luotettavat yhteydet ja laitetason tietoturva ovat siirtyneet nopeasti vapaaehtoisista valinnoista välttämättömyyksiksi, kirjoittaa Panasonic TOUGHBOOKin Euroopan johtaja Steven Vindevogel.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • DigiKeyn uusien tuotteiden listaajilla oli kiireinen vuosi
  • Protoat Arduinolla? DigiKeyn webinaari voi auttaa
  • Tässä Intel on edelleen hyvä: 86 ydintä ja 128 PCIe5-linjaa
  • Ethernet korvaa hitaat kenttäväylät autoissa
  • Tekoälyagenttien käyttöoikeudet voivat olla riski

NEW PRODUCTS

  • Eikö 8 bittiä enää riitä? Tässä vastaus
  • Maailman pienin 120 watin teholähde DIN-kiskoon
  • Terävä vaste pienessä kotelossa
  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
 
 

Section Tapet