ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT

IN FOCUS

IoT-piireillä päästöt kuriin

IoT-teknologia on nousemassa keskeiseksi työkaluksi kestävän kehityksen ratkaisuissa. Vaikka laitteiden valmistus ja käyttöönotto vaativat energiaa, pitkän aikavälin säästöt ylittävät kulut moninkertaisesti. Tuoreiden analyysien mukaan IoT voi säästää jopa kahdeksankertaisesti sen energiamäärän, jonka se itse kuluttaa elinkaarensa aikana.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Valmis korttimoduuli vai oma suunnittelu?

Tietoja
Kirjoittanut Tobias Zilly, Rutronik
Julkaistu: 13.05.2016
  • Sulautetut

Sulautettujen laitteiden kehitykseen on olemassa laaja valikoima valmiita korttimoduuleja, mutta milloin valita valmis kortti ja milloin suunnitella kaikki alusta asti itse? Ja pitääkö valita ARM- vai x86-arkkitehtuuri?

Artikkelin on kirjoittanut Tobias Zilly, joka työskentelee Rutronikilla tallennus-, näyttö- ja korttituotteiden myyntipäällikkönä. Tobias aloitti uransa sähköteknikkona. Rutronikin palvelukseen hän tuli 2007 ja nykyisessä tehtävässään hän on työskennellyt vuodesta 2012 alkaen.

Pitäisikö nykyään valta toiminnoiltaan optimoitu peruskortti ja siihen liitettävät lisämoduulit vai suunnitella koko ratkaisu täysin itse? Tämä on vaikeampi kysymys kuin koskaan aikaisemmin. Markkinoilta löytyy sekä x86- että ARM-moduuliratkaisuja, joilla kaikilla on omat erityiset etunsa ja vaatimuksensa.

Täysin omat kehityshankkeet – prosessoreja myöten – ovat paljon monimutkaisempia ja siksi paljon laajempia ja kalliimpia hankkeita kuin korttimoduulit, jotka on suunniteltu tukemaan erilaisia moduuleja. Yleensä muutaman kerroksen kortti riittää tuomaan moduulien vaatimat liitännät, mikä yksinkertaistaa suunnittelua ja alentaa kustannuksia.

Räätälöidyt suunnittelut

Jos valitaan täysin räätälöity suunnittelu, tärkeään rooliin nousevat sovellusten koko ja monimutkaisuus, mutta myös vaadittavien liitäntöjen sijoittelu, määrä ja tyyppi. Päätös suosia erikoisliittimiä on usein kriittinen koko järjestelmän suunnittelun ja johdotusten hallinnan kannalta. Myös valitulle prosessoritekniikalle ja sen suorituskyvylle asettuu hyvin monimutkaisia vaatimuksia. Nämä edellyttävät erikoisliitäntöjen tai vaatimuksista riippuvaisia teholähteitä, jotka myös pitää optimoida kulloistenkin vaatimusten mukaan.

Koska näin pitkälle räätälöidyt korttiprojektit on yleensä suunniteltu yhtä sovellusta varten, ne voidaan kustannusten suhteen optimoida hyvin aikaisin, joka suunnitteluvaiheessa. Mikäli tarkoitus on kattaa mahdollisimman paljon sovelluksia, mikä vaatii monia eri liitäntöjä, tämä optimointi on mahdollista vain rajoitetusti.

Toisaalta räätälöidyn ratkaisun kehityskustannukset ovat erityisen korkeita. Vaaditaan paljon aikaa ja erikoistunutta osaamista erityisesti prosessoreissa ja sen liitännöissä, CPU:n käynnistämisessä laitteistossa ja ohjelmistossa, käynnistyslataimissa ja laiteajureissa. Pitää varmistaa kaikkien tarvittavien komponenttien saanti ja niiden eliniän päättyminen pitää ottaa huomioon jo suunnitteluvaiheessa. Tarvitaan myös erittäin monimutkaisia PCB-suunnittelutyökaluja impedanssin valvontatyökaluineen ja monikerroskorttien suunnittelun työkaluineen. Ilmaiset työkalut eivät nykyään enää riitä. Sen jälkeen kun protopiirit on suunniteltu ja valmistettu testaukseen, ne pitää analysoida mittauslaitteilla, kuten spektri-, USB- ja CAN-analysaattoreilla, sekä ARM-DS5-debuggaustyökaluilla ja/tai DSTREAM-laitteistolla. Sovellusvaatimuksista riippuen voidaan edellisten lisäksi tarvita erikoistestilaitteita. Mikäli kortit aiotaan valmistaa itse, tarvitaan myös pintoliitosrobotteja, jotka kykenevät käsittelemään ainakin liitinnastoitukseltaan 0,5-millisiä BGA-koteloita.

Näin tiukat vaatimukset oikeuttavat oman kehitystyön taloudellisesti vain, mikäli tuotantomäärät ovat suuremmat. Riippuen kokonaisratkaisun saavutettavasta hintatasosta puhutaan yleensä tuhansien volyymeistä.

Moduulipohjaiset suunnittelut

Täysin kustomoituihin suunnitteluihin verrattuna moduulipohjaiset sunnittelut päätyvät markkinoille nopeammin. Tuotteiden saatavuus on suhteellisen pitkä – 7-10 vuotta prosessoriarkkitehtuurista riippuen – ja päivityksiä voi tehdä myös vaihtamalla moduuleja peruskortilla. Esimerkiksi lisää suorituskykyä saadaan vaihtamalla Inteli Core i3 -moduuli Intel Core i7 -moduuliin. Olettaen että molemmat moduulit ovat x86-pohjaisia, ohjelmistoon tarvitaan vain pieniä muutoksia, jos niitäkään. Moduulin valmistaja antaa suunnittelutukea peruskortin kehityksessä ja apua ongelmien kuten sijoittelun kanssa. Tämä osoittaa, kuinka paljon lähestymistavassa yhdistyy maksimaalinen joustavuus laajaan tuotevaihteluun.

Moduulipohjainen suunnittelu onnistuu paljon alhaisimmilla vaatimuksilla kuin täysin kustomoitu ratkaisu, koska useimmat kriittiset järjestelmät kuten nopeat väylät ja prosessoriliitännät toteutetaan kokonaan moduulein. Asiakkaan ei näin tarvitse tehdä töitä niiden parissa. Yleiset liitännät kuten ethernet, USB, GART-grafiikkaliitäntä, videoliitännät ja monet muut voidaan toteuttaa suhteellisen pienellä työmäärällä.

Avainominaisuuksien ja kustannusten arviointi mahdollisissa toteutuksissa on helpompaa, mikäli suunnittelijalla on tietty tietämys markkinasta. Käyttöjärjestelmien ja binääriajurien toimintaan liittyvä osaaminen on sen sijaan täysin keskeistä.

Nämä tekevät yksinkertaisemman peruskortin kehityskustannuksista huomattavasti alhaisemmat kuin täysin räätälöidyissä suunnitteluissa.

X86 vai ARM?

Mikäli päätetään käyttää moduulipohjaista ratkaisua, on tehtävä päätös siitä mitä alustaa käytetään. X86-pohjaiset ratkaisut tunnetaan hyvin esimerkiksi COM Express- ja Qseven-standardien kautta. Erityisesti COM Express on ollut suosittu vuosia ja sen markkinaosuus on suuri. Standardointi takaa sen, että perusratkaisu voidaan päivittää uusimpiin teknologioihin pitän aikaa vaihtamalla moduulit.

X86-alueen standardimoduulit hyötyvät erityisen laajasta korttientarjonnasta koko piirisarjojen elinkaaren ajan. Niitä on joustavaa sekä ylös- että alaspäin. Suuri markkinaosuus todistaa jo itsessään niiden suuresta luotettavuudesta ja siitä, että suunnitteluosaamista on tarjolla paljon. Jokaista moduulityyppiä valmistaa useampi yritys ja yleensä standardin sisällä tuotteet ovat nastoitukseltaan yhteensopivia. Standardin ansiosta moduuleja voi verrata toisiinsa jo suunnitteluvaiheessa, mikä helpottaa asiakkaan valintaprosessia.

ARM-leirin standardimoduulit eivät millään tapaa häviä vertailussa x86-ratkaisuihin verrattuna. Tarjolla on valtava, tuotteen koko elinkaaren kattava tuotevalikoima sekä useita päivitysvaihtoehtoja. ARM-korteilla on myös suuri markkinaosuus, mikä todistaa niiden luotettavuuden puolesta.

Qseven- ja SMARC-standardeissa on erilaiset kokoonpanot ja niihin liittyvät BSP-paketit (board support packages) ajureineen. Vaikka kortit standardien sisällä ovat mekaanisesti vaihdettavia, ohjelmistotuki vaihtelee valmistajien välillä suuresti. Yleisesti ottaen tarjolla on vain muutama erilainen järjestelmäpiiri, joiden pitkäaikainen saatavuus on taattu. Tämä rajoittaa korttien joustavuutta x86-kortteihin verrattuna merkittävästi.

Epästandardit ARM-moduulit

Standardiratkaisujen ulkopuolelta markkinoilta löytyy monia asiakaskohtaisia ARM-pohjaisia moduuleja. Kuluttajille ja opiskelijoille suunnitellut Raspberry Pi -kortin lisäksi on olemassa ammattitason teollisuus- ja lääketieteellisiin projekteihin suunnitteltuja kortteja, joissa tuotteen elinkaari on keskimääräistä pidempi. Esimerkiksi ARM-spesialisti F&S takaa jopa 15 vuoden saatavuuden omalle Freescale-pohjaiselle efusA9-moduulilleen. Joustavuus taataan päivitysmahdollisuudella ylös- ja alaspäin suorituskyvyn, liitäntävaatimusten ja kulloisenkin tuoteperheen mukaisesti.

Eri valmistajilta tulevat moduulit eivät kuitenkaan ole keskenään yhteensopivia, eivät sähköisesti, mekaanisesti eivätkä ohjelmistoiltaan. Parhaimmillaan valmistajan tuotteet tietyn tuoteperheen sisällä ovat sähköisesti ja mekaanisesti yhteensopivia. Ammattitason ARM-pohjaisten moduulien valmistajat toimittavat itse BSP-paketit ja ajurit useimmille käyttöjärjestelmille ja ne myös tarjoavat tukea laite- ja ohjelmistosuunnitteluun.

Oli ratkaisu sitten kehitetty kokonaan talon sisällä tai tehty peruskortin ja lukuisten lisämoduuleista varaa, kaikille vaatimuksille löytyy oikea ratkaisu. Kaikkiin vaihtoehtoihin pätee yksi sääntö: ne vaativat optimointiosaamista kulloisenkin sovelluksen vaatimusten mukaisesti, mit ei saa aliarvioida. Jos suoraan hyllyltä tulevat korttitietokoneeseen tai standardiemolevyyn erustuva ratkaisu riittää, sitä kannattaa ilman muuta harkita. Valitsi asiakas lopulta minkä ratkaisun tahansa, Rutronik on valmiina tukemaan suunnittelua komponenteilla ja pitkälle integroiduilla valmiilla ratkaisuilla.

MORE NEWS

Kiinalaisryhmä hyökkää Windows-palveluilla ja Google Drivella

Tietoturvayritys Check Point Research on paljastanut Silver Dragon -nimisen kybervakoiluryhmän, joka kohdistaa hyökkäyksiä hallituksiin Kaakkois-Aasiassa ja Euroopassa. Tutkijoiden mukaan ryhmä on suurella varmuudella Kiinaan kytkeytyvä ja todennäköisesti osa APT41 -kokonaisuutta.

Botit generoivat jo kolmasosan verkkoliikenteestä – myös tekoälybotteja aletaan estää

Lähes kolmasosa globaalista verkkoliikenteestä on jo bottien tuottamaa. Tämä käy ilmi Fastlyn Threat Insights -raportista, jossa analysoitiin heinä–syyskuun 2025 aikana triljoonia sovellus- ja API-pyyntöjä yhtiön verkossa.

Nokia ja Ericsson tiivistävät yhteistyötä autonomisissa verkoissa

Nokia ja Ericsson syventävät yhteistyötään älykkäässä verkkoautomaatiossa. Yhtiöt avaavat rApp-sovellusekosysteeminsä toisilleen ja sitoutuvat vahvistamaan avoimia standardeja, erityisesti R1-rajapintaa, jonka kautta rAppit keskustelevat SMO-järjestelmän kanssa.

Kännykän massamuisti on pian yhtä nopea kuin työmuisti

Kioxia on aloittanut UFS 5.0 -yhteensopivien sulautettujen flash-muistien arviointinäytteiden toimitukset. Taustalla on yksi selkeä ajuri: päätelaitteissa ajettavat suuret kielimallit ja muu generatiivinen tekoäly nostavat tallennuksen suorituskykyvaatimukset täysin uudelle tasolle.

Tutkimusdata haastaa sähköauton lataamisen ohjeet

Sähköautojen akkujen kestävyydestä on keskusteltu pitkään, ja erityisesti arkilataamisen ohje “pidä varaustaso 20–80 prosentissa” on vakiintunut lähes itsestäänselvyydeksi. Tuore laajaan reaalimaailman dataan perustuva analyysi kuitenkin osoittaa, että kuva on aiempaa monisyisempi.

Qualcomm tuo tekoälyn älykelloihin

Qualcomm Technologies on julkistanut uuden Snapdragon Wear Elite -alustan, jonka tavoitteena on tuoda varsinainen reunatekoäly älykelloihin ja muihin puettaviin laitteisiin. Yhtiö puhuu Personal AI -laitteista, jotka eivät enää ole pelkkiä älypuhelimen jatkeita vaan itsenäisiä, kontekstia ymmärtäviä laitteita.

Donut Labin kenno kesti 100 asteen kuumuuden

VTT on julkaissut toisen riippumattoman testiraportin Donut Labin Solid-State Battery V1 -kennolle. Tällä kertaa tarkasteltiin purkukäyttäytymistä korkeissa lämpötiloissa, +80 ja +100 asteessa. Tulokset ovat kaksijakoiset. Sähköisesti kenno selvisi testeistä hyvin. Rakenteellisesti 100 asteen koe jätti jälkensä.

Nokian Hotard: mobiililiikenne ei ole enää lineaarista

Mobiiliverkkojen liikenne ei Nokian toimitusjohtajan Justin Hotardin mukaan enää kasva lineaarisesti, kun tekoälystä tulee verkon uusi pääasiallinen kuormittaja. Pelkkä “putken kasvattaminen” ei hänen mukaansa enää riitä.

Rohde ja Qualcomm venyttävät radiolinkin 6G-taajuuksille

Rohde & Schwarz ja Qualcomm Technologies ovat demonstroineet MWC Barcelonassa carrier aggregation -yhteyden, jossa yhdistetään perinteinen FR1-taajuusalue ja niin sanottu FR3-alue. FR3 ei kuulu nykyisiin kaupallisiin 5G-verkkoihin, vaan sitä valmistellaan osaksi tulevaa 6G-taajuusarkkitehtuuria.

Uusi eRedCap vie älymittarit 5G-aikaan

Nordic Semiconductor esittelee Barcelonan MWC-messuilla joukon uusia ratkaisuja, joista strategisesti merkittävin liittyy 5G eRedCapiin. Yhtiö tekee yhteistyötä avainasiakkaiden kanssa seuraavan sukupolven eRedCap-teknologioiden kehittämiseksi. Tavoitteena on laajentaa 5G:n käyttö ultra-matalatehoisiin IoT-laitteisiin.

Xiaomi nousi fitness-rannekkeiden ykköseksi

Omdian mukaan globaalit puettavien laitteiden toimitukset ylittivät 200 miljoonaa kappaletta vuonna 2025. Kasvua kertyi kuusi prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Fitness-rannekkeissa markkinajohtoon nousi Xiaomi 18 prosentin osuudella. Apple oli toisena 17 prosentilla ja Huawei kolmantena 16 prosentilla. Samsung Electronics ja Garmin täydensivät kärkiviisikon.

Ericsson ja Intel haluavat tekoälyn 6G-radioverkkoon

Ericsson ja Intel kertovat laajentavansa yhteistyötään, jonka tavoitteena on vauhdittaa siirtymää kohti kaupallista, tekoälyyn natiivisti perustuvaa 6G-verkkoa. Yhtiöiden mukaan 6G ei ole pelkkä seuraava mobiiliversio, vaan infrastruktuuri, jossa tekoäly on sisäänrakennettuna radioverkkoon, ytimeen ja reunalaskentaan.

IoT-laitteiden siirto toiselle operaattorille helpottuu

IoT-laitteiden elinkaaren aikainen operaattorin vaihto helpottuu, kun Telenor IoT tuo markkinoille uuden SGP.32-standardin mukaiset eSIM-kortit. Yhtiö ilmoittaa aloittavansa kaupalliset toimitukset 17. huhtikuuta 2026.

Aliro 1.0 julkaistiin: Älypuhelimesta tulee universaali avain

Connectivity Standards Alliance (CSA) on julkistanut Aliro 1.0 -spesifikaation, joka määrittelee ensimmäistä kertaa yhteisen protokollan älypuhelimessa olevalle digitaaliselle avaimelle. Standardin tavoitteena on mahdollistaa, että sama mobiilissa oleva kulkuoikeus toimii eri valmistajien lukijoissa NFC:n, Bluetooth LE:n ja UWB:n kautta. Aliroa tukevat muun muassa Apple, Google ja Samsung.

Voisiko kalsium korvata litiumin?

Hong Kong University of Science and Technologyn tutkijat kertovat kehittäneensä uudenlaisen kalsiumioniakun, joka voisi tarjota vaihtoehdon litiumioniakuille. Tutkimus on julkaistu Advanced Science -lehdessä, ja se perustuu puolikiinteään elektrolyyttiin sekä redoks-aktiivisiin orgaanisiin runkorakenteisiin.

Muuttaako AMD-sopimus Metan AI-yhtiöksi?

Meta ilmoitti tällä viikolla jopa 6 gigawatin GPU-kapasiteettiin tähtäävästä, monivuotisesta sopimuksesta AMD:n kanssa. Kyse ei ole yksittäisestä laite-erästä, vaan usean sukupolven mittaisesta infrastruktuurikumppanuudesta, jossa sovitetaan yhteen GPU-, CPU- ja järjestelmätason roadmapit.

AMD haluaa kantataajuuslaskennan x86-prosessorille

AMD on esitellyt 5. sukupolven EPYC 8005 -palvelinprosessorit, ja sen viesti teleoperaattoreille selvä: kantataajuuslaskenta kuuluu yleiskäyttöiselle x86-prosessorille, ei erillisille baseband-ASICeille tai FPGA-kiihdyttimille.

Perus-PC katoaa markkinoilta ensi vuonna

Gartner arvioi, että muistien raju hinnannousu romahduttaa laitemyyntiä vuonna 2026 ja tekee alle 500 dollarin peruskannettavista taloudellisesti kannattamattomia. Tutkimusyhtiön mukaan tämä ns. entry level -PC-segmentti katoaa markkinoilta vuoteen 2028 mennessä.

Pieniä 5G-tukiasemia nopeammin läpi tuotantolinjasta

Rohde & Schwarz ja LITEON esittelevät Barcelonassa Mobile World COngressissa tuotantotestausratkaisun, jolla 5G-femtosoluja voidaan testata aiempaa selvästi nopeammin. Yhdellä testerillä voidaan karakterisoida neljä laitetta rinnakkain, mikä kasvattaa valmistuksen läpimenoa 50 prosenttia.

Lisää bassoa heti – tai ainakin parannus äänenlaatuun

Samsung hioo täyslangattomia kuulokkeitaan maltillisesti mutta teknisesti kiinnostavasti. Uusi Buds4-sarja ei mullista markkinaa, mutta erityisesti Pro-mallissa äänenlaatuun on tehty konkreettisia laitepuolen muutoksia.

TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Lääkintälaitteet siirtyvät verkkoon, hoito potilaan kotiin

ETN - Technical articleLääkintälaitteiden internet (IoMT) yhdistää diagnostiikan, puettavat anturit ja sairaalalaitteet pilvipohjaisiin järjestelmiin. Etävalvonta, reaaliaikainen data ja koneoppiminen lupaavat parempaa hoidon laatua ja kustannussäästöjä, mutta samalla ratkaistavaksi jäävät yhteentoimivuus, sääntely ja tietoturva.

Lue lisää...

OPINION

Teslalla ei vieläkään ole itseajavaa autoa

Tesla ei muutu itseajavaksi sillä, että siitä poistetaan ratti. Yhtiö on aloittanut ratittoman Cybercabin sarjatuotannon, mutta ratkaiseva komponentti puuttuu edelleen: toimiva itseajaminen, jota ei tarvitse valvoa, kirjoittaa Elektroniktidningenin Jan Tångring.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Kiinalaisryhmä hyökkää Windows-palveluilla ja Google Drivella
  • Botit generoivat jo kolmasosan verkkoliikenteestä – myös tekoälybotteja aletaan estää
  • Nokia ja Ericsson tiivistävät yhteistyötä autonomisissa verkoissa
  • Kännykän massamuisti on pian yhtä nopea kuin työmuisti
  • Tutkimusdata haastaa sähköauton lataamisen ohjeet

NEW PRODUCTS

  • Suosittu vähävirtainen IoT-yhteys helposti lisäkortilla
  • Tämä ajuri auttaa pitämään auton hengissä pakkasaamuna
  • 40 TOPSia verkon reunalle
  • Erittäin tarkka anturi virranmittaukseen
  • Eikö 8 bittiä enää riitä? Tässä vastaus
 
 

Section Tapet