ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026

IN FOCUS

R&S FSWX: new horizons in signal and spectrum analysis

 

Demanding mobile radio and wireless applications can push HF components to their physical limits. The FSWX signal and spectrum analyzer was developed to characterize components under challenging conditions. The analyzer is the first model with two input ports, filter banks to pre-filter and cross-correlate for noise suppression. The features were previously found only in high-quality phase noise testers.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

Apr # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Elektroninen sulake suojaa 48 voltin järjestelmät

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 30.07.2018
  • Komponentit
  • Sähkö & Voima

Autojen sähköistymisen edetessä 12 voltin järjestelmät ovat tulleet käytettävyytensä rajoille, kun yhä useammat ajoneuvon mekaaniset toiminnot halutaan suorittaa sähköisesti. 48 voltin sähköjärjestelmän käyttöönotto tarjoaa käyttäjille enemmän suoritustehoa, mutta korkeampi toimintajännite vaatii myös uudenlaisia suojausratkaisuja.

Artikkelin kirjoittajista Ralf Hickl toimii Rutronikin Automotive-yksikön tuotemyyntipäällikkönä ja Uwe Rahn yksikön johtajana.

Autoelektroniikkaan erikoistunut Bosch Semiconductors kehittää parhaillaan mikropiiriä, joka on erityisesti tarkoitettu ajoneuvojen 12 – 48 voltin sähköjärjestelmien suojaukseen. Suojauspiiristä kiinnostuneet ensikäyttäjät voivat jo tilata Rutronikilta näytekappaleita piiristä testaamista varten.

48 voltin sähköjärjestelmä tarkoittaa muutakin kuin neljä kertaa 12 volttia. Se avaa samalla tietä hybridiautoille, mikä on merkittävä edistysaskel kohti sähköautoilua ja itseohjautuvia ajoneuvoja.

Lyhimmät sallitut johtimien väliset ilmaraot ja eristevälit ovat avaintekijöitä 48 voltin sähköjärjestelmissä. Riskialtista kipinöintiä ja valokaaria alkaa syntyä, kun yli 20 voltin jännitetasolla tapahtuu oikosulkuja, kaapelikatkoksia tai kuormitetun linjan kytkentätapahtumia.

Valokaaret ovat erittäin kuumia ja muodostavat siten merkittävän tulipaloriskin. Tämän riskin tehokkaaseen hallintaan tarvitaan lujarakenteisia sekä lämpöominaisuuksiltaan vakaita erikoisreleitä ja liitinjärjestelmiä.

Toinen teknisesti monimutkaisempi mutta järkevä ratkaisu valokaarien estämiseksi on niiden varhainen havaitseminen mittaamalla sekä arvioimalla virta- ja jännitekaavioita älykkäiden anturien keräämien tietojen avulla.

Valokaarien tuottamat riskit

Yli 20 voltin jännitetasojen lisäksi ilmenee toinenkin tilanne, jolloin pysyviä valokaaria saattaa syntyä. Virrasta ja jännitteestä riippuen vaaditaan noin sadan watin kuormitusteho, jotta syntyvä valokaari jäisi palamaan.

48 voltin sähköjärjestelmät luokitellaan siksi valokaarien suhteen korkean riskin virtapiireiksi, sillä ne sisältävät useita käyttäjille tarjottavia toimintoja, joiden tehovaatimukset ovat korkeita: sähköiset turboahtimet, sähköisesti tehostetut ohjauslaitteet ja dynaamiset ajovakauden hallintajärjestelmät.

Valokaaririskin vuoksi sopivat suojausratkaisut ovat korvaamattomia. Periaatteessa valokaarien syntymiseen on kaksi eri mahdollisuutta.

Valokaaren syntymisen mahdolliset syyt (lähde: Bosch).

Yksinkertaisin tapaus on kuorman rinnalla esiintyvä valokaari, joka syntyy jännitteellisen johtimen oikosulusta maatasoon esimerkiksi viallisen johdineristeen vuoksi. Jos vikavirran kulkureitin resistanssi on suhteellisen alhainen, syntyvä oikosulkuvirta tai valokaarivirta on erittäin suuri ja se summautuu kuormavirtaan.

Suuri virta polttaa sulakkeen tai laukaisee muun suojauspiirin, katkaisee virrankulun ja sammuttaa valokaaren. Luonnollisesti sulakkeen on myös kyettävä sammuttamaan oman kotelonsa sisälle syntyvä valokaari.

Toinen valokaarityyppi, joka syntyy sarjamuodossa kuormituksen kanssa, on paljon vaikeampi havaita. Se syntyy, kun aktiivisena oleva virtapiiri katkaistaan. Esimerkkejä tästä tilanteesta ovat relekontaktien avautuminen ja sulkeutuminen sekä liittimien irrottaminen, kun niiden kautta kulkee virtaa. Valokaaria voi syntyä myös viallisten johtimien, löysien kontaktien tai huonon maadoitusliitännän vuoksi.

Kun valokaari on sarjassa kuorman kanssa, ylimääräinen jännitepudotus valokaaren kohdalla pienentää kuormavirtaa. Tämän vuoksi tavanomaiset sulakkeet tai muut suojauspiirit eivät kykene tunnistamaan sarjamuodossa esiintyviä valokaaria. Sulakkeen tai suojauspiirin katkaisurajaa ei silloin ylitetä.

Tavanomaisissa sähköjärjestelmissä suojakomponenttina toimii tyypillisesti sulake, joka estää sähkökaapelia syttymästä ylikuumenemisen, ylivirran tai oikosulun vuoksi. Tulevaisuudessa se tullaan loogisesti korvaamaan elektronisella ratkaisulla, joka varmistaa, että kaikentyyppiset valokaaret kyetään tunnistamaan ja sammuttamaan luotettavasti ja tehokkaasti.

Elektroninen sulake lisää vaihtoehtoja

Valokaarilta suojautumisen lisäksi puolijohdekytkimistä koostuvat elektroniset sulakkeet tarjoavat lisäetuja. Toisin kuin perinteiset sulakkeet, elektroniset sulakkeet voidaan nollata ja käyttää uudelleen. Laukeamisen jälkeen elektroninen sulake voidaan diagnosoida ja resetoida ajoneuvoväylän kautta ilman työkaluja.

Elektroniselle sulakkeelle voidaan melko vapaasti suunnitella sulakekanavan suojausominaisuudet. Esimerkiksi puhtaan ylivirtasuojauksen kapasiteetti voidaan määritellä erittäin suurille virroille, kun taas I²t-ominaisuutta voidaan käyttää katkaisurajana keskisuurille ja pienille virroille.

Suojaustoiminto voidaan siten sovittaa joustavasti kytkettävän johtimen virtakapasiteettiin ja kuorman dynaamiseen käyttäytymiseen. Sen sijaan käytettäessä perinteisiä sulakkeita on välttämätöntä varastoida runsaasti sulakeversioita eri kuormavirroille ja katkaisunopeuksille (viivästetty katkaisu).

Elektroninen sulake yhdistää suojaus- ja kytkentätoiminnot, mikä tarjoaa lisäedun. Perinteinen sulake voi ainoastaan katkaista virtapiirin, kun taas väyläohjattu elektroninen sulake voi sekä katkaista että kytkeä virtapiirin. Tämä voi poistaa tarpeen käyttää erillistä virrankatkaisupiiriä, jollainen pitää aina olla suojapiirinä, jos käytetään tavallista sulaketta.

Seuraava näkökohta liittyy turvallisuuteen. Väyläliitännällä varustettu elektroninen sulake voi myös katkaista kuormavirran tarkoituksellisella ja hallitulla tavalla. Elektroninen järjestelmänhallinta voi siten saada aktiivisen roolin järjestelmän sähköenergian jakelussa esimerkiksi keskittämällä tehosyötön turvallisuustasoltaan asianmukaisille piirinosille.

iFuse korvaa sulakkeen

Autoelektroniikkaan keskittyvä Bosch kehittää parhaillaan 12, 24 ja 48 voltin sovelluksille erittäin pitkälle integroitua ASIC-piiriä, joka tunnetaan nimellä iFuse. Mikro-ohjaimeen ja N-kanavaisiin MOSFET-tehotransistoreihin perustuvaa piiriä voidaan soveltaa nelikanavaisen puolijohdesulakkeen suunnitteluun. Toimiessaan iFuse integroi mikro-ohjaimelle asiakaspiiriin halutut eri toiminnot kuten teholähteen, vahtikoiratoiminnon ja syöttöjännitteen valvontapiirin.

Lisäksi mukana ovat N-kanavaisen mosfetin hilaohjaimet, joita käytetään kytkiminä. Tämä on nerokasta, sillä virtamittaukset voidaan näin tehdä ilman ulkoisia antureita kuten rinnakkaisia shunttivastuksia.

Perustoiminto ’ylivirtakatkaisu’ tapahtuu myös itsenäisesti ilman mikro-ohjaimen väliintuloa. Ohjaimen SPI-liitäntää käytetään moduulin konfigurointiin, lähtönastojen ohjaamiseen, vahtikoira-toimintoon sekä tila- ja diagnoosidatan takaisin lukemiseen.

Jännitteen muodostaminen

iFuse-piiri sisältää buck-tyyppisen hakkurimuuntimen, joka mahdollistaa suoran kytkennän ajoneuvon sähköjärjestelmään sekä sisäisen teholähteen alempien jännitteiden lineaariregulaattoreihin ja mikro-ohjaimen ulkoiseen teholähteeseen.

Kytkintransistorien hilajännitteet muodostetaan sisäisen boost-tyyppisen hakkurimuuntimen avulla. Kummassakin hakkuriregulaattorissa on oma sisäinen tehofetti, joten ulkopuolisia komponentteja ei juuri tarvita.

iFuse-piiri voidaan suojata jännitteen väärää napaisuutta vastaan ulkoisella mosfetilla. Piiri toimii 3,5 voltin syöttöjännitteen yläpuolella pysyvästi, jopa heti päälle kytkemisen jälkeen ja myös kylmäkäynnistyksen tapahtuessa.

Valokaarien tunnistus

Yhdessä väyläliitännällä varustetun älykkään kuorman kanssa iFuse mahdollistaa valokaarien tunnistuksen. Tämän toteuttamiseksi sekä iFusen kautta toimiva mikro-ohjain että älykäs kuorma määrittävät syöttöjännitteen ja -virran sekä vertaavat näitä arvoja mikro-ohjaimen kautta iFusen ohjausyksikössä.

Jos kuorman määrittämä virta on pienempi kuin iFusen mittaama virta, niin tämä ilmaisee kuorman rinnalla esiintyvän valokaaren. Jos taas kuorman määrittämä syöttöjännite on pienempi kuin iFusen mittaama jännite, niin syynä saattaa olla kuorman kanssa sarjassa esiintyvä valokaari.

Toinen menetelmä valokaaren määrittämiseen onnistuu käyttämällä syöttöjännitteen tai kuormavirran spektrianalyysiä. Tämä voidaan suorittaa mikro-ohjaimella, joka tarjoaa mahdollisuuden digitaaliseen signaalinkäsittelyyn (DSP) iFuse-piirin ohjausyksikössä.

Piiri tarjoaa tarvittavat mittaussignaalit, jotka yltävät suurille taajuuksille asti. Tämä on yleensä riittävä tapa yhdessä ylivirran valvonnan kanssa sellaisilla kuormilla, joihin ei ole rakennettu sisäistä ’älykkyyttä’ tai jotka eivät kykene kommunikoimaan.

Suojaustoiminnot
  • Suojaus ylivirralta omatoimisesti ilman mikro-ohjaimen väliintuloa
  • Täysi suojaustoiminto jopa 3,5 V syöttöjännitteeseen asti
  • Ylivirran tunnistus ja virtapiirin katkaisu alle 10 mikrosekunnissa
  • Jännitteen väärän napaisuuden tunnistus ja suojaus
  • Ylivirran tunnistus ja virtapiirin katkaisu aktiivi- ja lepotilassa
  • Sisäisten hilaohjainten ylikuumenemisen yksilöllinen tunnistus
  • Tuki valokaarten tunnistukselle vaarantamatta suojaustoimintoja
Edut pähkinänkuoressa
  • Yksi perusratkaisu kaikkien pienjännitejärjestelmien älykkäille sulakkeille
  • Vähäinen tilantarve korkean integraatioasteen ansiosta
  • Vankka autoteollisuuden vaatimukset täyttävä teholähde
  • Virransäästötilat energiatehokkuuden takaamiseksi
  • Helppokäyttöinen järjestelmän diagnosointi
  • Nopea ja tarkka virranmittaus ilman ulkopuolisia komponentteja
  • Mahdollisuus kaksisuuntaiseen katkaisuun kuten perinteisillä sulakkeilla
MORE NEWS

Donut Lab demosi tällä kertaa vaihtoakkua

Donut Labin solid state -akkujen videosarja jatkui tänään kahden viikon tauon jälkeen. Tällä kertaa yhtiö demosi sitä, että sen akulla korvattaisiin olemassaolevan kulkuneuvon, kuten vaikkapa sähköskootterin akku. Näin saataisiin samaan tilaan enemmän kapasiteettia ja helpompi lämmönhallinta

Always-on-konenäkö laskeutuu mikro-ohjaimelle

STMicroelectronics tuo konenäön sinne, missä sitä ei ole aiemmin juuri nähty: mikro-ohjainluokkaan. Yhtiön uudet ultramatalatehoiset kuva-anturipiirit mahdollistavat jatkuvasti päällä olevan havainnoinnin ilman raskasta prosessointia tai suurta virrankulutusta.

WithSecure lupaa torjua haavoittuvuudet ennen kuin niitä edes tunnetaan

Tietoturvayhtiö WithSecure väittää siirtävänsä puolustuksen askeleen pidemmälle: uusi Elements-alustan Proactive Security -kyvykkyys lupaa tunnistaa ja estää hyökkäyspolkuja jo ennen kuin varsinaiset haavoittuvuudet ovat edes tiedossa.

AT-komentoja ei kannata enää kirjoittaa käsin

NB-IoT-kehityksessä yksi asia on ollut pitkään selvä. AT-komentojen käsin kirjoittaminen modeemille on hidasta, virhealtista ja suoraan sanottuna turha työvaihe. Nyt siihen on tulossa muutos.

Elokuussa tulee iso muutos: tekoälyn käytöstä on kerrottava käyttäjälle

- Käyttäjälle on kerrottava, kun kyse on tekoälystä. Näin tiivistää Traficomin yksikönpäällikkö Jenni Koskinen EU:n tekoälyasetuksen keskeisen muutoksen, joka alkaa näkyä yrityksille konkreettisesti elokuussa 2026.

Puolustusmenojen kasvu näkyy Bittiumin luvuissa

Bittium paransi alkuvuonna sekä liikevaihtoaan että kannattavuuttaan, mutta kasvu tuli lähes yksinomaan puolustusliiketoiminnasta. Samalla yhtiön tilauskanta nousi ennätystasolle, mikä antaa näkyvyyttä loppuvuoteen. Kehitys paljastaa kuitenkin liiketoiminnan selkeän painopisteen siirtymän.

Näin paljon puhelimesi jakaa dataa yöllä – kaikki ei ole tarpeellista

Älypuhelin ei käytännössä koskaan ole lepotilassa. Vaikka laite makaa yöpöydällä käyttämättömänä, se vaihtaa jatkuvasti pieniä datapaketteja palvelimien kanssa ja pitää järjestelmän ajan tasalla. Kaikki tämä liikenne ei kuitenkaan liity laitteen perustoimintoihin.

Ei enää pelkkää rautaa – Digi toi valmiin edge-pilvialustan

Sulautettujen järjestelmien peruslogiikka on muuttumassa nopeasti. Digi tuo nyt markkinoille ConnectCore 95 SMARC -moduulin, joka ei ole enää pelkkä laskentayksikkö vaan valmis edge-pilvialusta – mukana tulevat suoraan tietoturva, etähallinta ja pilvipalvelut. Suomessa ratkaisua tuo maahan Mespek.

Kolme vuotta se kesti: promptaaminen väistyy agenttien tieltä

Tekoälyn käyttö ei voi olla promptien kirjoittamista koneelle, vaan sen pitää olla mukana niissä työkaluissa, joita käytämme koko ajan, sanoi Microsoftin kaupallisen liiketoiminnan johtaja Judson Althoff yhtiön AI Tour -tapahtumassa Helsingissä.

Microsoft tuplaa datakeskuskapasiteetin pääkaupunkiseudulla

Pilvipalveluiden ja tekoälyn kysyntä pakottaa skaalaamaan nopeasti: Microsoft on päättänyt datakeskusalueensa toisesta rakennusvaiheesta, mikä käytännössä kaksinkertaistaa nyt rakenteilla olevan kapasiteetin Espoossa, Kirkkonummella ja Vihdissä.

Uusi tiukempi kyberturva tulee nyt korteille

Teollisuuden kyberturva ei ole enää pelkkä ohjelmistokysymys. EU:n Cyber Resilience Act alkaa näkyä konkreettisesti myös laitetasolla, kun valmistajat tuovat markkinoille valmiiksi sertifioituja edge-alustoja.

Autot alkavat heijastaa varoituksia suoraan tiehen

Auton ja ympäristön välinen viestintä siirtyy uudelle tasolle. Uusissa ratkaisuissa auto ei enää vain vilkuta valojaan vaan projisoi varoituksia ja ohjeita suoraan tien pintaan – esimerkiksi jarrutuksesta kertovan symbolin, jalankulkijalle näkyvän suojatiemerkinnän tai kaistanvaihtoa osoittavan nuolen.

Pelkkä jammerin hallussapito muuttuu rikokseksi heinäkuussa

Heinäkuun alussa voimaan tuleva lakimuutos kiristää merkittävästi radiohäirintään tarkoitettujen laitteiden sääntelyä. Jatkossa niin sanottujen jammereiden oikeudeton hallussapito on rikos, vaikka laitetta ei olisi käytetty lainkaan.

Uusi työkalu näyttää, missä signaali kulkee piirikortilla

Elektroniikkasuunnittelussa yksi arjen hankalimmista kysymyksistä on yllättävän yksinkertainen: missä tämä signaali oikeasti kulkee piirilevyllä? XJTAG pyrkii ratkaisemaan ongelman uudella ilmaisella työkalulla, joka tuo PCB-layoutin suoraan debuggaajan nähtäväksi ilman raskaita CAD-ohjelmistoja.

Vielä ehdit mukaan - voita Huawein uusi älykello

ETN.fi:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Samalla lukijoille avataan kilpailu, jossa palkintona on Huawei Watch GT Runner 2 -urheilukello. Vielä ehdit mukaan kisaan, joka päättyy toukokuun lopulla.

Puolijohdealalla perverssi tilanne: ennätyskasvu ja paheneva pula komponenteista

Puolijohdemarkkina käy nyt poikkeuksellisella logiikalla: komponenteista on pulaa ja toimitusajat venyvät jopa 52 viikkoon, mutta samaan aikaan tekoäly nostaa koko alan historialliseen, yli 60 prosentin kasvuun.

Avoimen koodin kehittäjillä uusi ongelma: tekoäly tuottaa liikaa bugiraportteja

Tekoäly ei enää sotke avoimen lähdekoodin projekteja huonoilla bugiraporteilla. Nyt ongelma on päinvastainen. Hyviä raportteja tulee niin paljon, että kehittäjät hukkuvat työhön, kertoo Elektroniktidningen.

OpenAI haastaa nyt iPhonen – oma älypuhelinpiiri työn alla

Tekoäly-yhtiö OpenAI suunnittelee omaa älypuhelinpiiriä yhdessä Qualcommin ja MediaTekin kanssa. Tavoite on kunnianhimoinen: jopa 300–400 miljoonan puhelimen vuosivolyymit ja suora haaste Applen iPhonelle.

RF-linkkien riskit halutaan kiinni ennen kenttätestejä

Emersonin NI CHESS tuo ilmailu- ja puolustusjärjestelmien RF-kanavien emuloinnin ohjelmistopohjaiseksi osaksi PXI-testiympäristöä. Tavoitteena ei ole korvata kenttätestausta kokonaan, vaan löytää Dopplerin, häipymän, vaimennuksen ja häiriöiden kaltaiset ongelmat aiemmin ja toistettavammin laboratoriossa.

RISC-V-prosessorin voi suunnitella kolmessa päivässä

Swedish Chips Competence Centre järjestää kesäkuussa Lundissa kurssin, jonka ydinviesti on poikkeuksellisen kunnianhimoinen: RISC-V-prosessorin voi suunnitella kolmessa päivässä.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
16 17  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Neocortec tuo aidon mesh-verkon LoRaan

LoRa on noussut yhdeksi maailman laajimmin käytetyistä IoT-yhteystekniikoista, mutta useimmat verkot perustuvat yhä tähtitopologiaan ja verkkovirtaan kytkettyihin yhdyskäytäviin. Neocortecin kehittämän NeoMesh-reitityksen yhdistäminen LoRan fyysiseen kerrokseen tähtää pitkän kantaman, itsekorjautuvien mesh-verkkojen toteuttamiseen ilman tiheää gateway-infrastruktuuria.

Lue lisää...

OPINION

Agenttikoodaus muuttaa myös sulautetun kehityksen

CodeBoxxin perustajan Nicolas Genestin mukaan ohjelmistokehitys on kääntynyt päälaelleen: koodia ei enää kirjoiteta, vaan tekoälyä orkestroidaan kohti tavoitetta. Muutos näkyy erityisen voimakkaasti sulautetuissa järjestelmissä, joissa tiukka laitteisto–ohjelmisto-integraatio, pitkät validointisyklit ja virheiden korkea hinta tekevät agenttipohjaisesta kehityksestä poikkeuksellisen merkittävän murroksen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Donut Lab demosi tällä kertaa vaihtoakkua
  • Always-on-konenäkö laskeutuu mikro-ohjaimelle
  • WithSecure lupaa torjua haavoittuvuudet ennen kuin niitä edes tunnetaan
  • AT-komentoja ei kannata enää kirjoittaa käsin
  • Elokuussa tulee iso muutos: tekoälyn käytöstä on kerrottava käyttäjälle

NEW PRODUCTS

  • Sama virtalähde kelpaa nyt sairaalaan ja kotiin
  • Vesitiivis USB-C piirikortille ilman lisäkokoonpanoa
  • Kolmivaiheinen tuuletinohjaus ilman koodia
  • AES ei vielä tee muistitikusta turvallista
  • Toughbook 56 tuo tekoälyn kentälle ilman pilveä
 
 

Section Tapet