ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026

IN FOCUS

Sähköautojen lataus nojaa hyviin yhteyksiin

Pohjoismaissa sähköautojen latauksesta on tulossa arkipäiväistä infrastruktuuria. Latauspisteoperaattoreille, laitevalmistajille ja palvelukumppaneille käyttäjäkokemus nojaa kuitenkin asiaan, jota moni ei näe: latauspisteen taustalla olevaan datayhteyteen.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Anglia tarjoaa ilmaisia näytteitä ja apua suunnitteluun

Tietoja
Julkaistu: 25.11.2024
Luotu: 25.11.2024
Viimeksi päivitetty: 25.11.2024
  • Devices
  • Business

Anglia on harvinainen yksityisomistuksessa oleva englantilainen komponenttien jakelija, joka tarjoaa mielellään suunnittelutukea ja lähettää uusia tuotteita ilmaisnäytteinä. Pariisissa sijaitsevan logistiikkakeskuksen kautta yritys haluaa nyt laajentua Eurooppaan, mukaan lukien Ruotsiin ja Suomeen.

Kun tarvitaan komponentteja prototyypin valmistukseen, jakelijoita on paljon valittavana. Mouser ja Digikey keskittyvät erityisesti tähän alueeseen, mutta markkinoista kilpailee myös lukuisia muita toimijoita. Mikä sitten erottaa Anglian muista? Tapasimme David Pearsonin Elektronica-messuilla saadaksemme vastauksen tähän kysymykseen.

- Meillä on palvelu nimeltä Easy Sample, jonka lanseerasimme noin kymmenen vuotta sitten Iso-Britanniassa. Sen kautta asiakkaat voivat tilata ilmaisnäytteitä verkkosivujemme kautta. Tietysti näytteitä voi tilata myös Digikeyltä tai Mouserilta, mutta silloin niistä pitää maksaa, hän kertoo ja jatkaa:

- Vuosi sitten laajensimme ilmaisnäytteitä kattamaan kaikki 28 EU-maata, mutta palveluun liittyy pieni erikoisuus: se koskee vain uusia tuotteita.

Kuinka kauan tuotetta pidetään uutena, on hieman kuin kysyisi, kuinka pitkä on naru. Se riippuu kategoriasta ja valmistajasta, mikä käytännössä voi tarkoittaa viimeistä kolmea vuotta, joskus viittä. - Jos yleistän, sanoisin noin 18 kuukautta.

Idea ilmaisnäytteistä tuli yrityksen toimitusjohtajalta, joka saapui maanantaiaamuna toimistolle sen kanssa.

- Yksityisomistuksen etu on, että voimme ajatella pitkäjänteisesti, eikä meidän tarvitse joka neljännes miettiä, mitä osakkeenomistajat ajattelevat.

Aluksi ajatus ilmaisnäytteistä vaikutti äärimmäisen kalliilta, kun ottaa huomioon komponentin poimimisen varastosta, pakkaamisen ja lähettämisen kustannukset Eurooppaan, jossa potentiaalisia asiakkaita on huomattavasti enemmän kuin Iso-Britanniassa.

- Lopulta se osoittautui erittäin fiksuksi, sillä se on hyvä tapa löytää uusia asiakkaita. Heidän on annettava meille tietonsa saadakseen komponentit, mikä ratkaisee kaikki GDPR-ongelmat ja vastaavat.

Aluksi palvelu koski STMicroelectronicsin komponentteja, mutta käytännössä jo nyt Anglian verkkosivuilta voi löytää muita valmistajia, joiden tuotteet on merkitty ”Easy Sample” -merkinnällä. - Tavoitteena on laajentaa, ja tiedotamme lisää tulevaisuudessa, sanoo David Pearson.

Palvelun tarkoituksena on houkutella asiakkaat takaisin, kun on aika valmistaa tuote, mikä usein kestää vuoden tai enemmän. Yritys näkee tässä mahdollisuuden lyhentää ”takaisinmaksuaikaa” tarjoamalla ilmaista suunnitteluapua.

Sujuvuuden varmistamiseksi Anglia on perustanut hubin FedExin tiloihin Charles de Gaullen lentokentälle Pariisissa, josta kaikki paketit toimitetaan EU:n alueelle ennen kuin ne lähetetään loppuasiakkaille.

Anglia perustettiin vuonna 1972, mutta alkuperäinen omistaja myi myöhemmin liiketoiminnan nykyiselle toimitusjohtajalle. Yrityksellä on noin 140 työntekijää, ja viime vuonna sen liikevaihto oli 120 miljoonaa puntaa. Vain 7 prosenttia tästä tuli Iso-Britannian ulkopuolisilta asiakkailta.

Yrityksen varasto ja toimisto sijaitsevat 45 minuutin ajomatkan päässä pohjoiseen Cambridgesta, mutta sillä on myös pieni toimisto Hongkongissa tukemassa asiakkaita, jotka valmistavat tuotteita Kiinassa tai muissa Aasian maissa.

- Kestävyysnäkökulmasta katsottuna hiilijalanjälki on seitsemän kertaa pienempi kuin jos tuotteet lähetettäisiin Yhdysvalloista.

Toinen ero suuriin kilpailijoihin on, että Anglialla ei ole yhtä laajaa valikoimaa valmistajia. Jokaisen kategorian vaihtoehtoja on pakko rajoittaa.

- Jos suunnittelet piirilevyn, voit ostaa kaiken meiltä, mutta meillä on vähemmän vaihtoehtoja. Sen sijaan, että olisi 21 vaihtoehtoa, meillä on viisi tai kuusi. Digikey ja Mouser tekevät hyvää työtä, mutta kutsun heitä itsepalvelukoneiksi. Heillä on kaikkea, mutta sinun on itse valittava. Meiltä saat neuvoja insinööreiltämme.

Riittää, että lähetät sähköpostin tai soitat. - Meillä on sovellusinsinöörejä, jotka vastaavat puhelimeen, jos joku haluaa keskustella.

Jos asiakas tarvitsee vielä enemmän apua, Anglialla on verkosto kumppaneita, jotka voivat esimerkiksi suunnitella piirilevyn tai varmistaa, että antenni radiomoduuliin sijoitetaan sopivaan paikkaan.

- Meillä on suurin piirtein samat hinnat kuin muilla, ja jos rekisteröit suunnittelun, saat paremmat hinnat. Emme kuitenkaan ole niin suuria, että voisimme vaikuttaa markkinahintaan, vaan seuraamme sitä.

Per Henricsson, Elektroniktidningen

MORE NEWS

Arm haluaa vallata AI-palvelimien CPU-paikat

Englantilainen kännyköiden prosessori-IP:llä suuruuteen noussut Arm tekee historiansa suurimman strategisen liikkeen, kun yhtiö on julkaissut ensimmäisen oman palvelinprosessorinsa. AGI-niminen piiri on suunnattu suoraan AI-datakeskuksiin, joissa CPU:n rooli on muuttumassa nopeasti.

USA kieltää ulkomaiset Wi-Fi-reitittimet – markkina menee uusiksi

Yhdysvaltain televiranomainen Federal Communications Commission on lisännyt kaikki ulkomailla valmistetut kuluttajareitittimet ns. Covered List -listalle. Päätös perustuu kansallisen turvallisuuden arvioon, jonka mukaan tällaiset laitteet muodostavat “hyväksymättömän riskin” Yhdysvaltain infrastruktuurille ja kansalaisille. Käytännössä tämä tarkoittaa, että uudet reititinmallit eivät saa enää FCC-hyväksyntää, eikä niitä voi tuoda markkinoille Yhdysvalloissa.

EU jakaa 659 miljoonaa siruihin ja kvanttiin – pilottilinjat vasta lähtökuopissa

Euroopan Chips-yhteisyritys Chips JU on valinnut 17 hanketta, joihin ohjataan yli 659 miljoonan euron julkinen rahoitus. Mukana on kuusi kvanttiteknologian pilottia sekä useita puolijohde- ja suunnittelutyökaluja kehittäviä projekteja. Helsingin tuoreessa seminaarissa kävi kuitenkin ilmi, että pilottilinjat ovat vasta käynnistymässä ja konkreettisia tuloksia odotetaan vielä.

BLE muuttuu anturiväylästä datalinkiksi

Bluetooth Low Energy ei ole enää vain sensoreiden ja pienten datapakettien teknologia. Uusi High Data Throughput -laajennus nostaa sen roolin kohti täysiveristä datalinkkiä.

Vibekoodattu RISC-V: AI suunnitteli kokonaisen CPU:n yhdessä yössä

Piirisuunnittelun automaatio otti ison askeleen eteenpäin, kun yhdysvaltalainen startup Verkor syötti 219 sanan vaatimusmäärittelyn AI-agentille – ja sai 12 tunnissa ulos valmiin RISC-V-prosessorin GDSII-tiedostona. Tuloksena syntynyt Vercore-ydin ei vielä kilpaile nykypiirien kanssa, mutta osoittaa, että kokonainen CPU voidaan suunnitella pitkälti ilman ihmistä.

Nokia räjäytti Suomen patenttitilastot – nousu suoraan Euroopan kärkeen

Suomi teki viime vuonna historiallisen patenttiharppauksen Euroopassa, mutta kasvun takaa löytyy käytännössä yksi yhtiö eli Nokia. Sen hakemusmäärä lähes kaksinkertaistui ja nosti koko maan ennätystasolle.

PC- ja tablettimyynti sakkaa tänä vuonna

PC-markkina on kääntymässä selvästi odotettua heikompaan suuntaan. Tutkimusyhtiö IDC arvioi nyt, että globaalit PC-toimitukset supistuvat vuonna 2026 peräti 11,3 prosenttia. Vielä viime marraskuussa ennuste oli vain 2,4 prosentin lasku. Myös tabletit seuraavat perässä: niiden toimitusten ennustetaan vähenevän 7,6 prosenttia.

ST jakaa mikro-ohjaimet kahteen maailmaan

STMicroelectronics on aloittanut STM32-mikro-ohjainten massatuotannon Kiinassa. Kyse ei ole vain uudesta tuotantopaikasta, vaan merkittävästä strategisesta muutoksesta: sama piiri valmistetaan nyt kahdessa rinnakkaisessa toimitusketjussa.

Apple otti Qualcommin etumatkan kiinni

Applen uusi C1X-modeemipiiri on saavuttanut käytännössä saman tason kuin Qualcommin ratkaisut 5G-yhteyksien latausnopeudessa ja viiveessä. Tämä käy ilmi Ooklan laajasta analyysista, joka perustuu Speedtest-mittauksiin eri puolilta maailmaa.

Donut Labin kenno on merkittävästi perinteisiä litiumkennoja turvallisempi

VTT on julkaissut neljännen testiraportin Donut Labin kiinteän elektrolyytin V1 -kennolle. Tällä kertaa huomio kohdistui poikkeukselliseen tilanteeseen, sillä testissä käytettiin kennoa, joka oli jo aiemmin vaurioitunut 100 asteen lämpötilatestissä.

Robottiauto voi vaatia 300 gigatavua RAM-muistia

Mercedes-Benz EQE:n MBUX-järjestelmä käyttää 24 gigatavua keskusmuistia pelkästään käyttöliittymän ja viihdejärjestelmän pyörittämiseen. Samalla Micron Technology arvioi, että tulevat tason 4 robottiautot voivat tarvita yli 300 gigatavua RAM-muistia. Ero kertoo siitä, kuinka nopeasti auton elektroniikka on muuttumassa hajautetuista ohjainlaitteista kohti keskitettyä tekoälylaskentaa.

Telegramia on vaikea siivota kyberrikollisista

Telegram on kiristänyt otettaan kyberrikollisuudesta, mutta tulokset jäävät toistaiseksi rajallisiksi. Check Pointin tuoreen analyysin mukaan rikolliset eivät ole katoamassa alustalta, vaan he mukautuvat rajoituksiin nopeasti.

Tekoäly tarkistaa nyt Linux-ytimen koodia

Googlen kehittämä Sashiko-työkalu tuo tekoälyn suoraan Linux-ytimen koodin tarkastukseen. Tulokset ovat oikeastaan hätkähdyttäviä, sillä järjestelmä löytää virheitä, jotka kaikki koodia tarkastaneet ihmiset ovat ohittaneet.

Raspberry Pi taipuu nyt teollisuusluokan logiikkaohjaimeksi

Italialainen Sfera Labs tuo markkinoille kaksi uutta teollisuuslaitetta, jotka rakentuvat Raspberry Pi -alustan ympärille mutta on suunniteltu suoraan kenttäkohteisiin. Uudet Strato Pi Plus -edge-palvelin ja Iono Pi v3 -logiikkaohjain pyrkivät ratkaisemaan yhden keskeisen ongelman: miten yhdistää Linux-pohjainen joustavuus ja teollisuusautomaatiossa vaadittu luotettavuus.

Rust tulee autoihin C:n rinnalle

Autoteollisuuden ohjelmistokehitys on murroksessa. Perinteinen C- ja C++-pohjainen kehitys saa rinnalleen uuden tulokkaan, kun Rust-ohjelmointikieli tekee tuloaan ajoneuvojen ohjainyksiköihin. Muutos ei kuitenkaan tarkoita vanhan korvaamista, vaan uuden rakentumista olemassa olevan päälle.

Aurightec hakee kasvua Pohjoismaista

Tallinnassa toimiva elektroniikan sopimusvalmistaja Aurightec hakee aktiivisesti uusia asiakkaita Pohjoismaista. Yhtiön keskeinen tuotantolaitos on monelle suomalaisellekin tuttu: se on alun perin Elcoteqin vuonna 1994 perustama tehdas.

Yksi ChatGPT-kysely kuluttaa 50 kertaa enemmän sähköä kuin Google-haku

Generatiivisen tekoälyn nopea yleistyminen näkyy nyt myös sähkölaskussa. Bestbrokersin keräämän tuoreen analyysin mukaan yksi ChatGPT-kysely kuluttaa keskimäärin noin 18,9 wattituntia energiaa, kun perinteinen Google-haku vie vain noin 0,3 wattituntia. Ero on karkea, mutta suuruusluokka on selvä: tekoälyhaku voi kuluttaa yli 50 kertaa enemmän sähköä per kysely.

Basemark sai jalkansa Naton oven väliin

Suomalainen AR-ohjelmistoyhtiö Basemark on hyväksytty mukaan NATO Innovation Continuum -ohjelmaan. Kyseessä on Naton kehityspolku, jossa uusia teknologioita tunnistetaan, testataan ja viedään vaiheittain kohti operatiivista käyttöä ja mahdollisia hankintoja.

Kuopiolaisyritys tuo GPU-pohjaisen datavisualisoinnin selaimeen

Kuopiolainen LightningChart on julkaissut Dashtera-alustan, joka siirtää massiivisten datamäärien visualisoinnin selaimessa suoraan grafiikkasuorittimelle. Ratkaisun tavoitteena on mahdollistaa reaaliaikainen analyysi ilman perinteisten dashboard-työkalujen suorituskykyrajoitteita.

Tekoäly generoi testivektorit C-koodille

Vector Informatik tuo tekoälyn suoraan sulautettujen järjestelmien testaukseen. Yhtiön uusi VectorCAST 2026 -versio sisältää toiminnon, joka generoi yksikkötestit ja testivektorit automaattisesti ohjelmistovaatimuksista. Kohteena on erityisesti C- ja C++-koodi turvallisuuskriittisissä sovelluksissa.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Näin valitset oikean laturin litiumioniakuille

ETN - Technical articleLitiumioniakkujen suorituskyky ja käyttöikä eivät riipu pelkästään itse kennosta, vaan ratkaisevassa roolissa on myös laturi. Väärä lataus voi heikentää kapasiteettia, lyhentää elinikää tai pahimmillaan vaarantaa turvallisuuden. Oikein valittu laturi ja latausstrategia taas varmistavat, että akku toimii luotettavasti vuodesta toiseen – ja jopa kymmeniä prosentteja pidempään.

Lue lisää...

OPINION

Elektroniikkamarkkina kääntyy – nyt kasvu syntyy suunnittelupöydällä

Farnell Globalin presidentin Rebeca Obregonin mukaan elektroniikkateollisuuden seuraava kasvuvaihe rakentuu aktiivisemman tuotekehityksen, tekoälyn käyttöönoton ja aiempaa kestävämpien laitearkkitehtuurien varaan.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Arm haluaa vallata AI-palvelimien CPU-paikat
  • USA kieltää ulkomaiset Wi-Fi-reitittimet – markkina menee uusiksi
  • EU jakaa 659 miljoonaa siruihin ja kvanttiin – pilottilinjat vasta lähtökuopissa
  • BLE muuttuu anturiväylästä datalinkiksi
  • Vibekoodattu RISC-V: AI suunnitteli kokonaisen CPU:n yhdessä yössä

NEW PRODUCTS

  • Toughbook 56 tuo tekoälyn kentälle ilman pilveä
  • RECOM laajentaa moduuleista erillismuuntimiin
  • Suosittu vähävirtainen IoT-yhteys helposti lisäkortilla
  • Tämä ajuri auttaa pitämään auton hengissä pakkasaamuna
  • 40 TOPSia verkon reunalle
 
 

Section Tapet