Eilen tuli kuluneeksi 20 vuotta siitä, kun Apple esitteli kuluttajille suunnatun iMac-tietokoneen. Monella tapaa iMacia voi pitää ”uude Applen” alkuna. Steve Jobs oli tullut takaisin ja Apple halusi kehittää helppokäyttöisiä tuotteita kuluttajille.
Jobsin mukaan iMacin piti yksinkertaisesti yhdistää Macintosh ja internet tavallisen käyttäjän näkökulmasta. Jobsin mukaan sen hetken kuluttajat-PC:t olivat hitaita, niissä on kaikissa surkea näyttö, eikä yleensä mitään verkkoyhteyttä.
No, ensimmäinen iMac korjasi nämä ongelmat 233 megahertsin kellolla operoivalla PowerPC 730 eli G3-prosessorilla, 32 megatavun RAM-muistilla, neljän gigatavun kiintolevyllä ja 15-tuumaisella paremmalla näytöllä, joka erotteli peräti 1024 x 768 pikseliä. Laite oli muotoilultaan suorastaan legendaarinen ”linnunpönttö”, joka sittemmin sai hyvin värikkäitä seuraajia.
Ensimmäinen iMac oli ensimmäinen monella tapaa. Siinä oli ensimmäistä kertaa USB-liitäntä, ei enää korppuasemaa. Laite sai sekä kehuja että moitteita, kuten kiinnostavat tuotteet aina saavat.
Jobsin iMac-lanseeraus on katsottavissa Youtubessa.






















