Monien 5G-verkkojen tutkimusta tekevien yritysten – myös Nokian – kanssa yhteistyötä tekevä National Instruments panostaa ensistä vahvemmin 5G-tekniikkaan. Yhtiö on avannut uuden Wireless Innovation -laboratorion Austinin pääkonttorinsa yhteyteen.
Labrassa NI sanoo jatkuvansa tutkimusprojekteja useiden kumppaniensa kanssa. Nokia Networksin lisäksi laboratoriossa tehdään kehitystyötä esimerkiksi Itnelin tutkijoiden, ruotsalaisen Lundin yliopiston, New Yorkin yliopiston langattoman tekniikan tutkimuslaitoksen, Samsungin, Teksasin yliopiston ja Dresdenin teknisen korkeakoulun kanssa.
Jo nyt labrassa on esillä demoja, jotka viittaavat kohti 5G:n tulevia mahdollisuuksia. Tälaisia ovat esimerkiksi millimetriaaltoalueen mobiilikoelaitteisto ja massiviisia MIMO-yhteyksiä demoava järjestelmä.
Lisätietoa NI:N Wireless Innovation Labista löytyy yhtiön verkkosivuilta.