Rahalla saa myös mobiilikaistaa ja datanopeutta. Tämän osoittaa Qatarin emiirikunnan osittain omistaman operaattorin, Ooredoon panostus verkkonsa nopeuden trimmaamiseen. Nyt operaattori on kiihdyttänyt yhdessä Nokian kanssa verkkonsa nopeuden 375 megabittiin sekunnissa.
Ooredoo on avannut pääosassa pääkaupunki Dohaa käyttäjilleen LTE-Advanced -yhteydet, joissa data tulee päätelaitteeseen kolmen kantoaallon yhdistävää linkkiä pitkin. Kaikkiaan käytössä on yhteensä 50 megahertsiä kaistaa 800, 1800 ja 2600 megahertsin alueilla.
Jotta huippunopeuksista pääsee nauttimaan, pitää käyttäjällä olla hallussaan LTE:n luokan 9 yhteyksiä tukeva päätelaite.
Ooredoon verkko perustuu Nokian Flex Multiradio 10 -tukiasemiin. Kolmen kantoaallon yhdistämistä verkko saatiin tukemaan ohjelmistopäivityksellä.
Operaattori on aiemminkin esitellyt huippuvauhti Nokian kanssa. Lokakuussa sen verkossa demottiin LTE:n päätelaiteluokka 11:n yhteyksiä, joissa dataa siirtyy parhaimmillaan 600 megabitin sekuntinopeudella. Siinä käytössä oli yhteensä 60 megahertsin levyinen kaista.