ABB laajentaa Azipod-ruoripotkurijärjestelmien tuotantoa Haminaan. Yhtiö ottaa käyttöön Haminan satamassa sijaitsevan tuotantolaitoksen, jossa tullaan valmistamaan Azipod-potkurilaitetekniikkaa.
Toiminta Haminan tuotantolaitoksella käynnistyy joulukuun alussa. ABB tulee työllistämään Haminassa arviolta 20 henkilöä. Haminalle investointi on tärkeä, sillä seutu on viime vuosina kokenut kovia paperiteollisuuden myllerryksessä.
Viimeksi ABB investoi Azipod-potkurilaitetuotantoon vuonna 2007, kun se rakensi kokonaan uuden tehtaan ja toimitilat Helsingin Vuosaareen. Yhtiö on keskittänyt suurten yli 6 megawatin Azipod-ruoripotkureiden valmistuksen Suomeen. Suomen lisäksi ABB:n Azipod-ruoripotkureita valmistetaan vain Kiinan Shanghaissa.
Suomen ABB:llä on maailmanlaajuinen vastuu meriteollisuuden ratkaisujen tutkimuksesta, tuotekehityksestä ja toimituksista ABB:llä. Maailmanlaajuisesti ABB:n liiketoiminta meriteollisuudelle työllistää yli 1 700 henkilöä 19 maassa. Suomessa liiketoiminta työllistää 350 henkilöä.
Azipod-ruoripotkurijärjestelmä säästää polttoainetta jopa 20 prosenttia perinteisiin potkureihin verrattuna. Azipod-potkurilaitteita on myyty yli 350 yli 150 laivaan.