Kun Nokia myi matkapuhelintoiminnan Microsoftille, sen Chennain tehdas ei verosotkujen takia siirtynyt amerikkalaisomistukseen. Viime marraskuussa tehtaan toiminta lakkasi ja Nokia on etsinyt sille ostajaa. Nyt kauppa on aiempaa lähempänä.
Intialaisen Economic Times -lehden mukaan maan hallitus saattaa antaa Nokialle luvan myydä tehdas, mikäli siitä saadut varat jäädytetään odottamaan Nokian veropäätöstä.
Lehden mukaan tehtaalle olisi ilmaantunut kolme ostajaehdokasta. Mahdollinen kauppa edellyttää oikeuden hyväksyntää.
Chennain tehdas oli aikanaan yksi maailman suurimmista matkapuhelintehtaista. Parhaimmillaan siellä valmistettiin 450 000 nokialaista päivässä.
Viime vuonna Chennain tehtaan tuotannon hiipuminen romahdutti Intian matkapuhelinviennin viidesosaan vuoden 2013 lukuihin verrattuna.