Livall-niminen kypärävalmistaja on esitellyt ensimmäisen älykkään pyöräilykypärän. Bling-kypärä osaa vilkuttaa kääntymistä, soittaa musiikkia ja vastata puheluihin sekä lähettää hätäviestin onnettomuuden sattuessa.
Kypärälle on haettu joukkorahoitusta Indiegogossa ja 20 000 dollarin tavoite täyttyi hetkellä. Kypärän toimitukset alkavat lokakuussa.
Kypärään on istutettu bluetooth-radio, jonka avulla voidaan turvallisesti soittaa ja vastata puheluihin silloinkin kun ollaan liikkeellä. Kypärä osaa lisäksi muuntaa tekstiviestit puheeksi.
Kypärään on istutettu erilaisia antureita, jotka mittaavat nopeutta, kuljettua matkaa, kalorien kulutusta ja montaa muuta muuttujaa. Tiedot voi myöhemmin siirtää oman sovelluksen kautta osaksi kuntoilupäiväkirjaa.
Mikäli Bling-kypärä päässä kaatuisi retkellään, kypärän mukana tuleva sovellus lähettää automaattisesti hätäviestin asetusten mukaisesti. Hälytys lähtee matkaan, jos kypärän anturit havaitsevat kaatumisen ja sen mukana tulevan iskun.
Lisätietoa ja tilausohjeet löytyvät Indiegogon sivuilta.