Bluetoothia ajatellaan aina tekniikkana, jolla linkitetään yhteen laitteita hyvin pienillä etäisyyksillä. Älykello kännykkään tai kännykät keskenään. Tekniikan 1-luokka sopii kuitenkin myös pidempiin, jopa sadan metrin mittaisiin yhteyksiin esimerkiksi teollisuuden M2M-sovelluksissa.
Laird on esitellyt uuden 700-moduuliperheen, joka tukee bluetoothin 1-luokan määrityksiä. Lähetysteho on 18 desibeliä. 700-sarjassa on kaksi eri varianttia joista toinen (BT730) tukee 2.0-määrityksiä ja toinen (BT740) 2.1-määrityksiä.
Lairdin mukaan uuden moduulin käyttökohteet löytyvät esimerkiksi lääketieteen laitteista, autojen diagnostiikkalaitteista, viivakoodien lukimista ja muista teollisuuden sovelluksista.