Soneran Helsinkiin tulevan datakeskuksen peruskivi muurattiin tänään Pitäjänmäellä. Datakeskus valmistuu vuoden 2017 aikana, ja se on valmistuessaan Suomen suurin avoin, kaikille yrityksille palveluja tarjoava datakeskus.
Pinta-alaa uudessa datakeskuksessa on yli 30 000 neliötä. Sen seinien sinään sopii jopa 200 000 palvelinta.
Datakeskuksen työmaa on Helsingin Pitäjänmäellä. Työmaalla on tehty töitä syksystä asti. Kalliota on louhittu 75 000 kuutiota, joka on noin 4000 rekkakuormallista kalliota ja maata.
Soneran datakeskus on valmistuessaan Suomen modernein ja energiatehokkain datakeskus. Siellä käytetään vain uusiutuvilla energiamuodoilla tuotettua sähköä ja hukkalämpö kerätään talteen. Datakeskus tuottaa noin 200 MWh lämpöenergiaa vuosittain. Sillä pystyisi esimerkiksi lämmittämään 9000 omakotitaloa vuosittain.