Tulevaisuudessa matkapuhelinverkko on eräänlainen hybridiratkaisu, jossa osa laskentaa tapahtuu pilvessä ja kriittisemmät toiminnot lähempänä käyttäjää verkon reunalla. Nokia on nyt yhdessä Vodafonen kanssa testannut tällaista pilvipohjaista radioverkkoratkaisua.
Testi toteutettiin Vodafonen testauskeskuksessa Italiassa. Siinä verkon tukiasemaa ajettiin Nokian AirFrame-palvelimella niin, että kantataajuusprosessointi erotettiin reaaliaikaiseen ja ei-reaaliaikaisiin toimintoihin.
Tämä laskennan jakaminen mahdollistaa sen, että monia toimintoja voidaan prosessoida radioverkon reunalla. Käytännössä tämä edellyttää NFV-palvelimen liittämistä radioverkkoon ethernet-pohjaisesti.
Nokian AirScale Cloud Base Station Server on käytännössä virtuaalinen LTE-tukiasema. Osa sen toiminnoista voidaan prosessoida AirFrame-palvelimella. Testissä mitattiin tällaisen jaetun laskennan tuottamia datanopeuksia sekä verkosta käyttäjälle että toiseen suuntaan.
Nokian virtuaalinen tukiasema saavutti kaikki Vodafonen asettamat tavoitteet datanopeudella ja kapasiteetille, sekä resilienssille eli toimintakykyisuuden säilymiselle eri olosuhteissa. Käytännössä testi osoittaa, että pilven ja virtualisoitujen verkkotoimintojen avulla voidaan kasvattaa verkon skaalautuvuutta ja joustavuutta.
AirFrame on Nokian oma datapalvelintuote, joka esiteltiin kesällä 2016.


ETN:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Uusi numero kokoaa yhteen elektroniikka-alan keskeisiä teknologiateemoja kvanttilaskennasta ja tekoälystä energiatehokkaaseen tehoelektroniikkaan, IoT-järjestelmiin ja ajoneuvojen latausinfrastruktuuriin.
Nokian toimitusjohtaja Justin Hotard arvioi yhtiön Yhdysvaltain arvopaperimarkkinavalvoja SEC:lle toimittamassa Form 20-F 2025 -vuosiraportissa, että mobiiliverkkomarkkina ei ole lähivuosina varsinainen kasvuala. Hänen mukaansa markkinan odotetaan pysyvän lähinnä vakaana samalla kun Nokia keskittyy parantamaan liiketoiminnan kannattavuutta.

















