4D Systems uskoo keksineensä uuden laitetyypin puhumalla IoD:stä eli Internet of Displaysta, ”näyttöjen internetistä”. Miksipä ei, onhan kyse 0,9-tuumaisesta näytöstä, joka voidaan liittää verkkoon integroidulla wifi-yhteydellä.
IoD-09 on 80 x 160 pikselin täysvärinäytöllä varustettu moduuli, jossa on keraaminen eri 802.11-standardeja tuleva antenni. Laitteen näyttöä ohjaava prosessori on ESP8266.
Muistia prosessorilla on 4 megabittiä. Käyttäjän omalle koodille tilaa on 512 kilotavua, mutta muistia voi kasvattaa microSD-kortilla. Moduulissa on 12 I/O-nastaa signaalien siirtoon, virransyöttöön ja ohjelmointiin.
Moduuli on kooltaan 16,4 x 31,8 -millinen. Itse ruutu on kooltaan 20 x 11,5 milliä. Lisätietoja löytyy 4D Systemsin sivuilta.