FPGA-valmistaja Xilinx kertoo, että sen Kintex Ultrascale -piireille on toteutettu maailman nopein DDR4-muistiliitäntä. JESD79-4 DDR4 -standardia tukevaa välyää pitin dataa liikkuu muistiin peräti 2400 megabittiä sekunnissa.
Xilinxin mukaan sen DDR4-liitäntä tuo maksimissaan yhden terabitin kaistanleveyden järjestelmiin. Ultranopeaa muistia voidaan hyödyntää erityissti superlaskennassa ja videon käsittelyssä.
DDR3-liitännästä uuteen polveen siirtyminen lyhentää muistii viivettä 30 prosenttia. Samalla datanopeudella tehonkulutus laskee merkittävästi, jos suunnittelussa siirrytään DDR3-muistista DDR4:een.
Xilinx on jo demonnut uutta muistiväylää Kintex-sarjan Ultrascale-siruillaan. Muistipiireinä demossa käytetttiin Micronin neljän gigabitin siruja.