ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Avaruustutkimus vaatii uuden sukupolven mikroprosessoreita

NASA on valinnut Microchipin kehittämään uuden PIC64 High-Performance SpaceFlight Computer (HPSC) -mikroprosessorin, jonka on tarkoitus muodostaa avaruuselektroniikan perusta vuosikymmeniksi eteenpäin. Valinta heijastaa avaruusteollisuuden nopeasti kasvavia laskentavaatimuksia, kun sekä julkinen että yksityinen avaruustoiminta laajenee voimakkaasti.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Ericsson ei usko RAN-markkinan kasvuun

Tietoja
Julkaistu: 26.01.2026
Luotu: 26.01.2026
Viimeksi päivitetty: 26.01.2026
  • Networks
  • Business

Ericsson ei odota radioverkkoliiketoiminnan (RAN) kasvavan vuonna 2026. Yhtiön mukaan markkina pysyy käytännössä paikallaan, ja kasvu haetaan muilta alueilta. Painopiste siirtyy yritysasiakkaisiin, viranomais- ja turvallisuuskriittisiin verkkoihin sekä 5G-ytimiin.

Toimitusjohtaja Börje Ekholm totesi, että RAN-markkinan vaisu kehitys jatkuu. Ericsson aikoo vastata tilanteeseen lisäämällä panostuksia puolustussektorille ja jatkamalla kulurakenteen optimointia. Tavoitteena on turvata kannattavuus ja kassavirta myös heikossa investointiympäristössä.

Vuoden 2025 viimeinen neljännes osoitti yhtiön mukaan strategian toimivan. Liikevaihto laski 5 prosenttia valuuttavaikutusten vuoksi, mutta orgaaninen kasvu oli 6 prosenttia. Kasvu tuli enterprise- ja mission critical -ratkaisuista sekä 5G core -liiketoiminnasta.

Alueellisesti kehitys oli kaksijakoista. Euroopassa, Lähi-idässä ja Afrikassa myynti kasvoi 7 prosenttia, mikä johtui erityisesti viranomaisverkkojen kysynnästä. Kaakkois-Aasiassa myynti kasvoi 6 prosenttia Vietnamin kiihtyneiden 5G-investointien ansiosta. Amerikassa myynti laski 11 prosenttia kovan kilpailun ja asiakkaiden verkko-investointien vähenemisen vuoksi. Koillis-Aasiassa pudotus oli 27 prosenttia.

Ericssonin liikevaihto oli Q4/2025:llä 69,3 miljardia kruunua, kun vuotta aiemmin se oli 72,9 miljardia. Verkkoliiketoiminnan myynti laski 6 prosenttia 44,2 miljardiin kruunuun. Cloud Software and Services -liiketoiminta kasvoi 3 prosenttia ja ylsi 20 miljardiin kruunuun.

Enterprise-liiketoiminnan myynti laski 25 prosenttia 4,6 miljardiin kruunuun. Pudotus johtui pitkälti iconectivin myynnistä, joka vei liikevaihdosta noin 1,1 miljardia kruunua.

Liikevoitto (EBITA) nousi 11,6 miljardiin kruunuun ja EBITA-marginaali parani 16,7 prosenttiin. Nettotulos kasvoi 8,6 miljardiin kruunuun. Vapaa kassavirta ennen yritysjärjestelyjä oli 14,9 miljardia kruunua.

Koko vuonna 2025 Ericssonin liikevaihto oli 236,7 miljardia kruunua. Yhtiön nettokassa nousi vuoden lopussa 61,2 miljardiin kruunuun. Hallitus esittää osingon nostamista 3,00 kruunuun osakkeelta ja 15 miljardin kruunun omien osakkeiden takaisinosto-ohjelmaa.

MORE NEWS

Intel ei pysty vastaamaan kysyntään

Intel myöntää käytännössä, ettei se pysty toimittamaan markkinoille niin paljon suorittimia ja palvelinpiirejä kuin kysyntä edellyttäisi. Tämä käy ilmi yhtiön vuoden 2025 tuloksesta ja erityisesti alkuvuodelle 2026 annetusta varovaisesta ohjeistuksesta.

Älypuhelimen radio voi kutistua yhdelle sirulle

Älypuhelimien radiot eivät ole vieläkään aidosti yhden sirun ratkaisuja. Vaikka modeemi ja signaalinkäsittely on jo pitkälti integroitu, RF-ketjun kriittiset suodattimet ovat yhä erillisiä komponentteja. Uusi tutkimus viittaa siihen, että tämä viimeinenkin este voidaan murtaa.

Ericsson ei usko RAN-markkinan kasvuun

Ericsson ei odota radioverkkoliiketoiminnan (RAN) kasvavan vuonna 2026. Yhtiön mukaan markkina pysyy käytännössä paikallaan, ja kasvu haetaan muilta alueilta. Painopiste siirtyy yritysasiakkaisiin, viranomais- ja turvallisuuskriittisiin verkkoihin sekä 5G-ytimiin.

Tekoäly syö muistit – muut sektorit maksavat laskun

Tekoälyn nopea yleistyminen on ajanut DRAM-markkinan tilanteeseen, jossa muistista on tullut niukka ja kallis strateginen resurssi. Hintojen yli 30 prosentin nousu ei ole hetkellinen piikki. Kyse on rakenteellisesta muutoksesta, joka voi jatkua ainakin vuoteen 2027, ennustaa Yole Group.

GlobalConnect kolminkertaistaa Suomen runkoverkkonsa kapasiteetin

– Suuri osa Pohjoismaiden digitaalisesta infrastruktuurista on yli 20 vuotta vanhaa ja alkaa olla kapasiteettinsa äärirajoilla. Nyt valmistaudumme vastaamaan nopeasti kasvavaan kysyntään, jota vauhdittavat erityisesti datakeskus- ja tekoälykeskittymien kasvu, sanoo GlobalConnectin Carrier-liiketoiminnasta vastaava johtaja Pär Jansson.

Maailman tehokkain infrapuna-anturi palkittiin

Brittiläinen Phlux Technology on voittanut arvostetun SPIE Prism Award -palkinnon sensoreiden kategoriassa. Tunnustus myönnettiin yhtiön Aura-tuoteperheen 1550 nanometrin kohinattomille InGaAs-APD-infrapuna-antureille Photonics West 2026 -tapahtuman yhteydessä.

Voiko IoT edistää kestävää kehitystä?

ETN - Technical articleInternet of Things (IoT) nähdään usein energiasyöppönä ja elektroniikkajätettä lisäävänä teknologiana. Oikein suunniteltuna ja pitkä elinkaari huomioiden IoT voi kuitenkin muodostua keskeiseksi työkaluksi kestävän kehityksen edistämisessä – aina energiankulutuksen optimoinnista paristottomiin anturiratkaisuihin.

5G-verkon paikannus tarkentuu merkittävästi, sisälläkin alle metriin

Ericsson tuo 5G Advanced -verkoihin merkittävän parannuksen paikannustarkkuuteen. Yhtiön mukaan 5G SA -verkkoon integroidulla ratkaisulla käyttäjän tai laitteen sijainti voidaan määrittää ulkotiloissa alle kymmenen senttimetrin tarkkuudella ja sisätiloissa alle metrin tarkkuudella. Kyse on selvästä harppauksesta aiempiin mobiilipohjaisiin paikannusmenetelmiin verrattuna.

Rutronik trimmaa johtoaan – haluaa palvella asiakkaitaan nopeammin

Saksalainen Rutronik Elektronische Bauelemente GmbH on uudistanut johtorakennettaan vuoden 2026 alusta tavoitteenaan nopeampi päätöksenteko ja tehokkaampi asiakaspalvelu. Euroopan suurimpiin elektroniikkakomponenttien jakelijoihin kuuluva yhtiö keskittää nyt myynnin, markkinoinnin ja logistiikan saman operatiivisen johdon alle. Vetovastuun ottaa Fabian Plentz.

Mikroaskellus sähkömoottoriin pienemmällä määrällä koodia

Askelmoottorien mikroaskellus ei ole uusi tekniikka. Sen käyttöönotto on kuitenkin perinteisesti vaatinut paljon ohjelmointia, suurta pulssitaajuutta ja huolellista virranhallintaa. Toshiba pyrkii nyt muuttamaan asetelman uudella askelmoottoriohjaimellaan, jossa mikroaskelluksen monimutkaisuus on siirretty ohjainpiirin sisälle.

Rakettitiede laajensi Tampereelle

Helsinkiläinen IT-konsulttiyhtiö Rakettitiede on perustanut tytäryhtiön Tampereelle. Uuden yksikön vetäjäksi on nimitetty pitkän linjan IT-johtaja Ari Minkkinen, joka vastaa toiminnan käynnistämisestä ja kasvattamisesta Pirkanmaalla. - Koodi on arvokasta vain, jos se tuottaa liiketoimintahyötyjä, hän sanoo.

Iridiumin satelliitit keskustelevat kännyköiden kanssa softapäivityksen jälkeen

Iridium Communications on ottanut merkittävän askeleen kohti suoraa satelliittiyhteyttä päätelaitteisiin. Yhtiö kertoo testanneensa onnistuneesti NTN-yhteyksiä, joissa viestit kulkevat suoraan matkapuhelin- ja IoT-laitteiden sekä Iridiumin LEO-satelliittien välillä. Kyse ei ole enää konseptista, vaan toimivasta yhteydestä oikeassa verkossa.

Suomalaisen QMillin algoritmeilla kvanttietu saavutetaan jo 48 kubitilla

QMill kertoo ottaneensa merkittävän askeleen kohti käytännöllistä kvanttietua. Yhtiön uusien simulointitulosten mukaan kvanttietu voidaan osoittaa jo 48 kubitin kvanttitietokoneella, kun porttitarkkuus on 99,94 prosenttia. Kyse on selvästä muutoksesta aiempiin arvioihin, joissa kvanttietu edellytti noin 200 kubittia ja lähes täydellistä, 99,99 prosentin tarkkuutta.

EU:n uusi verkkoasetus pakottaa operaattorit investoimaan

Euroopan komission mukaan EU tarvitsee nopeammin valokuitua, kehittyneempiä mobiiliverkkoja ja turvallisia satelliittiyhteyksiä. Komission teknologiasuvereniteetista vastaava varapuheenjohtaja Henna Virkkunen korostaa, että suorituskykyinen ja häiriönkestävä digitaalinen infrastruktuuri on Euroopan kilpailukyvyn ja digitaalisen omavaraisuuden perusta.

Kuparin aika loppuu – DNA sammutti viimeisen lankapuhelinkeskuksen

Suomalaisen kupariverkon aikakausi astui lähemmäksi loppuaan tänään Lahdessa, kun DNA sammutti viimeisen lankapuhelinverkkoa palvelleen puhelinkeskuksensa. Harjukadulla sijaitsevan keskuksen virrat katkaisi symbolisesti DNA:n toimitusjohtaja Jussi Tolvanen.

Viime vuonna myytiin 270 miljoonaa PC-tietokonetta

PC-markkina kääntyi viime vuonna selvään kasvuun. Gartnerin ennakkotietojen mukaan koko vuoden 2025 aikana PC-toimitukset nousivat 270 miljoonaan kappaleeseen. Kasvua kertyi 9,1 prosenttia vuodesta 2024. Kyseessä on selvä elpyminen kahden heikon vuoden jälkeen.

Huhut yltyvät: OnePlussan taru lähestyy loppuaan?

Viime päivinä teknologiamediassa on kiertänyt poikkeuksellisen synkkä analyysi OnePlus-brändin tulevaisuudesta. Useat lähteet väittävät, että OnePlus olisi ajautumassa hallittuun alasajoon osana emoyhtiö OPPO-konsernin sisäistä rakennemuutosta. Varmaa näyttöä tästä ei ole, mutta väitteet ovat herättäneet laajaa keskustelua.

PXI-testaus madaltaa kynnystä – suorituskyky säilyy

Emerson laajentaa National Instrumentsin PXI-testialustaa uusilla, aiempaa edullisemmilla PXIe-laitteilla. Tavoitteena on madaltaa modulaaristen testijärjestelmien käyttöönoton kynnystä ilman, että mittaustarkkuudesta tai suorituskyvystä tingitään.

Yksi etupää kaikkeen audioon

Amerikkalainen Triad Semiconductor on tuonut tuotantoon TS5510-piirin, joka rikkoo perinteisen audio-etupään jaottelun mikrofonille ja linjatasolle. Uusi kaksikanavainen AFE on suunniteltu käsittelemään molemmat signaalit yhdellä sisääntulolla ilman ulkoisia padeja tai erillisiä tulopolkuja.

Anglia tuo STMicroelectronicsin design-in-tuen takaisin Suomeen

Englantilainen Anglia Components laajentaa STMicroelectronicsin virallista jakelutoimintaansa Pohjoismaihin ja Baltiaan. Uusi sopimus kattaa myös Suomen ja tuo alueelle vahvemman paikallisen design-in-tuen, kenttäsovellusinsinöörit sekä laajemman teknisen ja kaupallisen palvelumallin. Haastattelussa Anglian markkinointijohtaja John Bowman avaa, miksi Suomi on keskeinen markkina-alue ja miten Anglia aikoo erottua globaaleista broadline-jakelijoista.

v4 # recom webb mobox
2025  # mobox för wallpaper
2026  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Voiko IoT edistää kestävää kehitystä?

ETN - Technical articleInternet of Things (IoT) nähdään usein energiasyöppönä ja elektroniikkajätettä lisäävänä teknologiana. Oikein suunniteltuna ja pitkä elinkaari huomioiden IoT voi kuitenkin muodostua keskeiseksi työkaluksi kestävän kehityksen edistämisessä – aina energiankulutuksen optimoinnista paristottomiin anturiratkaisuihin.

Lue lisää...

OPINION

Miksi Suomi jää jälkeen sähköautoissa?

Suomessa sähköauto yleistyy, mutta se tekee sen varovasti ja viiveellä. Sama kuvio toistuu tilasto toisensa jälkeen. Suunta on oikea, mutta vauhti jää jälkeen muista Pohjoismaista. Kyse ei ole tekniikasta, eikä latausinfrastruktuurista. Ne eivät enää ole este.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Intel ei pysty vastaamaan kysyntään
  • Älypuhelimen radio voi kutistua yhdelle sirulle
  • Ericsson ei usko RAN-markkinan kasvuun
  • Avaruustutkimus vaatii uuden sukupolven mikroprosessoreita
  • Tekoäly syö muistit – muut sektorit maksavat laskun

NEW PRODUCTS

  • Terävä vaste pienessä kotelossa
  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
 
 

Section Tapet