
Suositusta Raspberry Pi -korttitietokoneesta tuotiin tarjolle 5-versio lokakuun alussa. Korttia kehittävän säätiön mukaan uutuuden vastaanotto on ollut jopa odotettua positiivisempi. Korttia valmistetaan yli 70 000 kappaleen viikkovauhdilla ja tahti kiihtyy 90 000:een tammikuun loppuun mennessä.
Raspberry Pi 5 sai edeltäjäänsä nähden jopa 2-3 kertaa enemmän suorituskykyä, kun prosessoriksi vaihtui Broadcomin BCM2712. Prosessorin nopeus kaksinkertaistui 2,4 gigahertsiin. Tämä perustuu 16 nanometrin prosessissa valmistettuun kaksiytimiseen Cortex-A76-prosessoriin. Sen teho riittää PCIe 2.0 -väylään ja jo 4-versiosta tuttuun kahden 4K-näytön syöttöön micro-HDMI-väyliä pitkin.
Säätiön mukaan eniten käyttäjiä puhuttivat ensin virtanappula ja reaaliaikakello, jotka olivat aivan uusia ominaisuuksia 5-kortissa. Sen jälkeen on keskusteltu eniten uudesta 16-johtimisesta laattaliittimestä (kuvassa), joka liittyy yhteen PCIe-linjaan.
Liitäntä mahdollistaa PCIe-liitännän kortin prosessorin ja ulkoisen laitteen, esimerkiksi SSD-levyn, Ethernet-kortin tai vaikkapa AI/ML-kiihdytinkortin välillä. Tässä vaiheessa liitäntä tukee PCIe 2.0 -standardia, joten linkin nopeus on 5 gigabittiä sekunnissa.
4 gigatavun SDRAM-uistilla varustettu versio maksaa 47,62 puntaa eli noin 55 euroa. 8 gigatavun muistilla hintaa tulee 63,50 puntaa eli reilut 73 euroa. Lisätietoja Raspberry Pi 5:n uusista ominaisuuksista täällä.























Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.