Microchip Technology on ilmoittanut uusista tuotantoleikkauksista ja rakenteellisista muutoksista, joilla se pyrkii vähentämään kustannuksia ja optimoimaan tuotantoaan. Yhtiön aiemmin ilmoittama Tempen, Arizonan "Fab 2" -tehtaan sulkeminen toteutuu odotettua nopeammin, ja sen toiminta lakkaa toukokuussa 2025. Tehtaan laitteistot on asetettu myyntiin.
Lisäksi Microchip vähentää henkilöstöä muissa tuotantoyksiköissään. Leikkaukset koskevat Greshamin Fab 4 -tehdasta Oregonissa, Colorado Springsin Fab 5 -tehdasta sekä Filippiineillä sijaitsevaa kokoonpanolaitosta. Lisäksi henkilöstöä vähennetään liiketoimintayksiköissä ja tukiryhmissä. Kokonaisuudessaan noin 2 000 työntekijää irtisanotaan, ja yhtiö arvioi näistä aiheutuvien kertaluonteisten kustannusten olevan 30-40 miljoonaa dollaria. Samalla Microchip arvioi vuosittaisten säästöjen olevan noin 90-100 miljoonaa dollaria.
Leikkausten lisäksi Microchip ilmoitti peruvansa tai muuttavansa useita pitkän aikavälin sopimuksia piikiekkojen hankinnasta, koska yhtiö ei odota saavuttavansa aiemmin sovittuja ostomääriä. Tämä tuo yhtiölle 45 miljoonan dollarin lisäkustannukset.
Vaikka Microchip supistaa tuotantoaan, yhtiö on samanaikaisesti investoimassa laajennuksiin osana Yhdysvaltain CHIPS and Science Act -ohjelmaa. Tammikuussa 2024 yhtiö ilmoitti saaneensa Yhdysvaltain hallitukselta rahoitusta, jonka avulla se aikoo laajentaa tuotantoaan Greshamin ja Colorado Springsin tehtaissa. Tämä osoittaa, että Microchipin strategia ei ole pelkästään kulujen leikkaaminen, vaan myös pitkän aikavälin tuotantokapasiteetin vahvistaminen.
Microchipin tuotannon sopeuttaminen kuvastaa laajempaa puolijohdealan tilannetta, jossa valmistajat tasapainottelevat kysynnän vaihteluiden ja strategisten investointien välillä. Yhtiö on korostanut, että muutosten lopulliset kustannukset ja vaikutukset voivat vielä muuttua tilanteen kehittyessä.