Microsoft on esitellyt ensimmäisen Windows 10 -alustan testiversion, joka voidaan asentaa joihin Lumia-malleihin. Laajempaan jakeluun käyttöjärjestelmä tulee eri arvioiden mukaan syksyllä, syys-lokakuun aikana.
Kännyköiden Windows 10 on Microsoftinkin mukaan vielä kaukana lopullisesta. Joitakin toimintoja kännykkäversioon on tuotu, mutta esimerkiksi Internet Explorerin korvaavaa Spartan-selaista joudutaan odottamaan vielä useita kuukausia.
Tulee olemaan mielenkiintoista nähdä, saako Windows 10 mitään muutosta aikaan Windows-kännyköiden surkeaan markkinaosuuteen. Analyytikoiden mukaan mitään muutosta ei tapahdu, sillä Windows 10 ei korjaa laitteiden suurinta puutetta: sovellusvalikoimaan jälkeenjääneisyyttä iOS:een ja Androidiin verrattuna.
Esimerkiksi 50 suositumman ilmaisen Android-sovelluksen joukossa ei ole yhtäkään, joka olisi olemassa Windows-kännykässä tai Windows-koneiden sovelluskaupassa ylipäätään. Sama pätee Apple Storen suosituimpien sovellusten listaan.
Windowsin osuus matkapuhelimissa on pysynyt ennallaan tai vähän jopa laskenut. Markkinaosuus kirjataan edelleen alle kolmessa prosentissa.