Kosketusnäytöt tekevät tuloaan myös mittauslaitteisiin. Keithley Instruments on esitellyt uuden version SourceMeter-sarjaansa. 2450-malliin on ensimmäistä kertaa tuotu kapasitiivinen kosketusnäyttö.
Uutuus sopii Keithleyn mukaan erityisesti uusien puolijohdepiirien luonnehdintaan ja analyysiin. 5-tuumaiselta näytöltä päästään suoraan kiinni virta- ja jännitearvoihin. Näytöltä on myös helppo pääsy virhe- ja tapahtumalokeihin.
Uudessa SourceMeterissä on työskentelyn aloittamista varten KickStart-ohjelmisto. Sen avulla päästään nopeasti kiinni mittauksiin ja alkukonfiguroinnin määrä putoaa puoleen.
2450-mittarin voi tietenkin liittää pc:hen. Tämän ansiosta suunnittelija voi helpommin konfiguroida useamman mittausinstrumentin testikokoonpanoja.
Uutuuden hinta on hieman yli 4400 euroa.