Anritsu on esitellyt uusia ominaisuuksia Vectorstar-verkkoanalysaattoriinsa. Uudella PulseView-toiminnolla päästään paremmin kiinni pulssimaisiin signaaleihin. Toiminto sopii erityisesti tutkajärjestelmien kehitykseen.
Vectorstar on reilut neljä vuotta vanha analysaattoriperhe. Siihen on tasaisin väliajoin tuotu uusia toimintoja ja päivityksiä. Tällä hetkellä laite tukee 70 kilohertsistä aina 70 gigahertsiin asti. Millimetrialueen lisämduuleilla taajuusalue yltää aina 750 gigahertsiin.
Uuden MS4640B-mallin PulseView-näkymällä esimerkiksi tutkasignaalit näkyvät selvästi aiempaa selvemmin. Laite pystyy 2,5 nanosekunnin resoluutioon ja sadan desibelin dynamiikka-alueeseen. Anritsun mukaan PulseView näyttää pulssin nousevalla ja laskevalla reunalla myös sellaiset häiriöt, joita mittauslaitteilla ei ole aiemmin havaittu.
Toinen uusi näkymä on DifferentialView, jolla differentiaalivahvistimia kehittävät tai signaalin eheyttä tutkivat näkevät signaalin käytöksen todellisissa olosuhteissa.
Anritsu sanoo aloittavansa uuden Vectorstarin toimitukset 8-10 viikon kuluessa.