ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Suomalaisyritykset suuntaavat Latviaan

Latvia on tasaisesti noussut suomalaisten yrittäjien kiinnostuksen kohteeksi – ei vain lähimarkkinana, vaan aidosti kasvun ja innovoinnin kumppanina. Osaava työvoima, strateginen sijainti ja yhä suotuisampi investointiympäristö tekevät Latviasta yhden lupaavimmista kohteista suomalaisyritysten laajentumiselle Baltiaan ja sen ulkopuolelle.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

ETNdigi - OPPO december
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

RCS: tekstiviestin korvaaja vaatii tiukkaa testaamista

Tietoja
Julkaistu: 19.03.2015
Luotu: 19.03.2015
Viimeksi päivitetty: 19.03.2015
  • Mittaus & testaus

Perinteinen tekstiviesti ja multimediaviesti ovat katoamassa. Operaattorit voivat korvata nykyiset whatsapit ja facebookit RCS-viesteillä (Rich Communication Services). Palvelun testaaminen on kuitenkin erittäin tärkeää ennen sen live-verkkoon viemistä.

Artikkelin on kirjoittanut Anritsun sovellusinsinööri Amish Lad. Hän aloitti uransa vuonna 2006 Tata Teleservicesin palveluksessa CDMA2000-verkkojen suunnittelijana. Harris Stratex Networksilla Amish vietti vuoden 2007-2010 ja sen jälkeen vuoden Motorolalla järjestelmäsuunnittelijana. Vuosina 2011-2013 hän työskenteli vielä ECI Telecomilla, Samsung Electronicsilla ja Tata Communicationsilla ennen siirtymistään Anritsun palvelukseen keväällä 2014. Amishilla on elektroniikka- ja tietoliikenneinsinöörin tutkinto Mumbain yliopistosta.

SMS- eli tekstiviestipalvelu oli vuosia keskeinen osa matkapuhelimen käyttöä kuluttajille, ja samalla se oli elintärkeä tulonlähde operaattoreille. Muutos on kuitenkin pysyvää ja koska peruskännykän on suurelta osin korvannut kämmenkokoinen tietokone, joka tunnetaan älypuhelimena, internetpohjaiset pikaviestipalvelut ovat yleistyneet alan normiksi.

SMS:n ja MSM-multimediaviestin (Multimedia Messaging Service) raja on joka tapauksessa hämärtynyt, kun erilaiset viestisovellukset ovat muuttaneet tapaa, jokka ihmiset käyttävät viestipalveluja. Samaan aikaan 3G-verkkojen ja IP-pohjaisten 4G-verkkojen suuri datanopeus on muuttanut kuluttajien käyttäytymistä. Nyt vaaditaan reaaliaikaista viestintää ja jatkuvaa tavoitettavuutta. Ei siis ihme, että älypuhelinsovellukset kuten Whatsapp, Facebook ja Instagram ovat tulleet hyvin suosituiksi. Kuluttajille näiden sovellusten käyttö on käytännössä ilmaista.

Kun viestipalveluista tulee internet-dataliikennettä verkkopalvelun sijaan, operaattorin liiketoimintamalli on suuressa vaarassa. Yksi matkapuhelinalan vastaus oli kheittää oma alusta edistyneemmille viestipalveluille, nimeltään RCS (Rich Communication Services). Se on tarkoitettu erilaiseksi ja Whatsappin kaltaisia palveluita paremmaksi, ja lisäksi RCS-alusta tarjoaa operaattoreille tavan korvata kadonneet SMS- ja MMS-tulot.

Vaikka RCS on standardiin pohjautuva alusta, sen käyttöönottoon sisältyy ongelmia kuten kaikkiin uusiin verkkopalveluihin. Tässä artikkelissa hahmotellaan RCS:n teknisiä perusominaisuuksia, operaattorien suurimpia riskejä ja parasta lähestymistapaa palvelun testaamiseen ja verifiointiin ennen kuin se ajetaan operaattorin live-verkkoon.

RCS internet-palveluna

Kun palveluita kuten Facebookia tai Instagramia käytetään kännykän internet-yhteyden yli, niitä kutsutaan OTT-palveluiksi (over the top), joissa internet-datapaketteja siirretään operaattorin verkossa. RCS on käytännössä operaattorin oma OTT-palvelu, jossa bitit liikkuvat tyypillisesti LTE-verkon IMS-elementissä (IP Multimedia Subsystem). Markkinointisyistä RCS:lle on annettu brändinimi Joyn (www.joynus.com).

RCS tuo tilaajille edistyneen valikoiman ominaisuuksia. Tuttujen SMS- ja MMS-viestien lisäksi se tukee kahden käyttäjän välistä ja ryhmän sisäistä instant-viestintää (IM, Instant Messaging), sekä tiedostojen ja videoiden jakoa verkon yli. Vuonna 2011 lanseerattiin RCS:n päivitetty versio RCS-e, joka on RCS:n yksinkertaistettu versio ja tarkoitettu palveluiden nopeampaan kaupallistamiseen. RCS:n avoluutio vuodesta 2008 lähtien näkyy alla olevassa kuvassa.

Mobiiliala on panostanut RCS:n kaupalliseen houkuttavuuteen aina tekniikan lanseerauksesta lähtien vuonna 2008.

Verkon vaatimukset

RCS hyödyntää IMS-runkojärjestelmää, joka alun perin oli osa 3G-määrityksiä. Tämä palvelualusta toteuttaa esimerkiksi autentikoinnin, auktorisoinnin, rekisteröinnin, laskutuksen ja reitityksen.

Tilaajan näkökulmasta RCS:n käyttö keskittyy parannellun osoitekirjan ympärille. Kyse on käyttäjän yhteystiedoista koostuvasta kirjastosta, joka seuraa käyttäjää verkosta ja laitteesta toisen. Tämä osoitekirja tukee perinteisiä toimintoja kuten soittamista yhteystiedon puhelinnumeroon tai tekstiviestin lähettämistä. Näihin perustoimintoihin RCS lisää edistyneempiä toimintoja, kuten chat-keskustelun aloittamisen toisen RCS-kontaktin kanssa, sekä multimediasisältöjen jakamisen ja seuraamisen.

RCS osaa näyttää visuaalisesti, mihin kaikkiin palveluihin yhteystieto pystyy osallistumaan. Ikonit näyttävät, voiko kontakti osallistua chattiin, tiedostonsiirtoon, videon tai kuvien jakamiseen, vai vain yksinkertaisiin toimintoihin kuten SMS-viesteihin ja äänipuheluihin (ks. kuva alla).

Joyn-ikonit näyttävät, voiko tilaaja osallistua RCS-palveluihin.

Tähän asti toiminnot näyttävät samanlaisilta kuin vaikkapa Instagramissa tai Whatsappissa, mutta RCS tarjoaa joissakin suhteissa parempia palveluja. Käyttäjät voivat esimerkiksi vaihtaa mediaa yhden viestisession aikana. Ja koska RCS ilmoittaa käyttäjien statuksen eli tilatiedot - näyttäen esimerkiksi voivatko he vastaanottaa videoita - käyttäjien on helpompi ryhtyä spontaaneihin viestintäsessioihin. RCS on myös käyttäjien kannalta joustavampi: he voivat siirtää videota sellaisen session sisällä, johon ei alunperin sisältynyt videoita.

Ekosysteemi tukee operaattoritoteutuksia

RCS on saanut tukea laajalta toimittajien ekosysteemiltä. Tämä vähentää operaattorien tarvetta kehittää omia spefisejä RCS-toteutuksiaan.

Kuten äänipuhelut ja SMS-viestit, RCS-pääteohjelmisto voidaan asentaa kännykkään valmistusprosessin aikana. RCS aktivoidaan ja käyttäjä tunnistetaan automaattisesti, kun puhelimeen kytketään virta ja SIM-kortti rekisteröityy verkkoon.

Tilaajalle RCS:n käytön aloittaminen on helppoa. Operaattorille kyse on monimutkaisesta palvelusta, joka täytyy kiinnittää olemassaolevaan verkkoon. Tämä edellyttää huolellista testaamista ennen käyttöönottoa live-verkossa. RCS:n asema alan laajuisena standardina ei itse asiassa takaa, että se toimii saumattomasti jokaisessa 3GPP-yhteensopivassa verkossa.

Uuden RCS-toteutuksen testaamisen haasteet

Operaattorin pitää ottaa huomioon useita riskejä RCS:n käyttöönotossa ja jokainen näistä vaatii oman testausohjelmansa. Lyhyesti sanottuna tärkeimmät riskit ovat:

Erilaisilla RCS-konfiguraatioilla varustettujen kännyköiden yhteensopivuus. Tilaajan kannalta eri RCS-versiot ovat yhdentekeviä (ks kuva 1). Käyttäjät vain olettavat RCS:n toimivan jouhevasti. Operaattorin täytyy siksi varmistaa, että sen tilaajat voivat kommunikoida RCS:n välityksellä toisissa verkoissa toimivien päätelaitteien kanssa. Näillä voi olla erilaisia, joka ristiriitaisia verkko-ominaisuuksia, kuten IP-osoitteet, signalointi- ja datansiirtoprotokollat, sekä salausprotokollat. Myös eri RCS-versioilla varustettujen kännyköiden pitää pystyä viestimään keskenään. RCS-e-kännykän pitää ymmärtää RCS-5-kännykkää, vaikka jotkut toiminnot eivät olisikaan käytössä molemmissa laitteissa.

Joyn-päätesovelluksen testaaminen. Tällä hetkellä useimmat käyttäjät käyttävät Joynia ladattavan sovelluksen avulla sen sijaan, että kyse olisi natiivista puhelimen mukana tulevasta sovelluksesta. Testien pitää varmstaa, että verkko tukee jokaista sovelluksen versiota, oli kyse sitten iOS:stä tai Androidista.

Tietoturva. RCS muodostaa mahdollisen aukon hyökkäyksille, palvelunestolle ja/tai tunkeutumiselle käyttäjän yksityisyystietoihin.

Liikevaihto ja kustannusten optimointi. Verkon omistaja ottaa RCS:n käyttöön tehdäkseen tällä OTT-palvelulla rahaa. Siksi operaattorin pitää testata, ettei verkko ole haavoittuva palvelun varastamiselle tai väärinkäytöksille, ja että se luotettavasti tallentaa yhteysdatan laskutusta, liikenteenhallintaa ja verkon suunnittelua varten.

Päätelaitteiden käyttötesti. Osa RCS-liikenteestä on viive- eli latenssiherkkää, ja sille pitää antaa verkossa ensisijainen asema. Operaattorin pitäisi pystyä ylläpitämään palvelua myös epänormaalin ruuhkaisina aikoina. Päätelaitetesti voi pitää sisällään myös akun kulutuksen testaamista erilaisia RCS-palveluja käytettäessä.

Globaali käytettävyys. Tilaajat odottavat, että he voivat käyttää RCS:ää kaikkialla, missä heillä on verkkovierailu käytettävissään. Operaattorien välisten yhteyksien luominen voi olla hankalaa. Operaattorit haluavat testata tehokkaaman IPX RCS -palvelun käytettävyyttä ja toimintaa.

Testien eristäminen live-verkosta

Jossakin vaiheessa verkko-operaattori haluaa viedä uuden RCS-palvelunsa tilaajien käyttöön. Ennen sitä operaattorin pitää varmistua, että livepalvelu tarjoaa riittävän laadukkaan käyttäjäkokemuksen, ettei se hidasta tai heikennä muita verkkopalveluja, ja että RCS säilyttää käyttäjien tietoturvan ja yksityisyyden.

Testaaminen verkkosimulaattorissa (tukiasemassa) on keskeinen osa prosessia, kun uutta palvelua ollaan ottamassa käyttöön. Live-verkosta irrallaan olevassa simulaattorissa tehty testi antaa operaattorille mahdollisuuden ajaa rajoittamattomasti erilaisia skenaarioita ja konfiguraatioita. Esimerkiksi potentiaalisesti katastrofaalista tapahtumaa, joka voisi live-verkossa tapahtua ehkä kerran muutamassa vuodessa, voidaan simulaattorissa toistaa loputtomasti. Samalla tämä testaa hyvin verkon kestävyyttä.

RCS-testaamiseen käytetyn simulaattorin pitää tukea kaikkia käytettyjä matkapuhelintekniikoita, myös LTE-Advancedia. Anritsun MD8475A-signalointitesteri on kaiken yhdessä laitteessa sisältävä tukiasemasimulaattori, joka tukee LTE-, LTE-Advanced-, W-CDMA/HSPA/HSPA Evolution/DC-HSDPA-, GSM/EGPRS-, CDMA2000 1X/1xEV-DO Rev. A- ja TD-SCDMA/TD-HSPA-tekniikoita. Sitä ohjataan Smart Studio Manager -nimisellä käyttöliittymällä. Sen ansiosta on mahdollista helposti ajaa ja muokata ennalta rakennettuja testiskenaarioita, joten käyttäjän ei tarvitse kehittää kokonaisia testirutiineja alusta lähtien. Sisäänrakennetun IMS-palvelintoiminnallisuuden ansiosta MD8457A tukee uusimpia IMS-palveluita ja -tekniikoita, mikä on tärkeä vaatimus RCS-palveluja testattaessa.

Lisäksi MS8475A sisältää erilaisia toimintoja erityisesti RCS-testaamiseen:

● RCS-palvelin on integroitu päätelaitteen signalointitesteriin. Operaattori voi siten toistaa live-verkon asetukset simulaattorissa tai testata palvelua erilaisessa verkkokonfiguraatiossa.
● Simulaattorin avulla on helppo tallentaa esimerkiksi logeja, joten eri laitteiden suorituskykyä voidaan verrata ja arvioida.
● Smart Studio Manager auttaa käyttäjää luomaan testisarjoja automatisoiduille testeille. Automatisoitu testaaminen on erittäin hyödyllistä esimerkiksi päätelaitteen pitkäkestoisissa testeissä.
● RCS-e -päätelaitteen yhteensopivuuden testaamiseksi RCS 5.1 -päätelaitteen kanssa verkkosuunnittelija voi asentaa yhden RCS-päätelaitteen testattavaksi laitteeksi simulaattoriin liitettynä ja toisen RCS-päätelaitteen ulkoiseen tietokoneeseen liitettynä.

 

Kuva: Anritsun MD8475A-signalointitesteri.

MD8475A tukee RCS:n 5.1-määrityksiä, joten operaattori voi sen avulla testata tärkeitä RCS-toimintoja turvallisessa, eristetyssä ympäristössä. Simulaattori tuottaa dataa konfiguroinnista ja rekisteröinnistä, kahdenkeskisistä chat-keskusteluista, ryhmäkeskusteluista, tiedostojen siirrosta ja läsnäoloinformaatiosta. Työkalu osoittaa, että moderni verkkosimulaattori voi toimia kattavat testaustyökaluna, jolla uuden RCS-palvelun valmius livetoteutukseen voidaan verifioida.

MORE NEWS

NAND-sirujen hinnannousu jatkuu ja se on huono uutinen kaikille

NAND-muistien hintapaine ei ole hellittämässä, päinvastoin. TrendForcen marraskuussa 2025 julkaisema analyysi osoittaa, että koko muistiekosysteemin varastot ovat supistuneet samanaikaisesti tasolle, joka tekee hinnankorotuksista käytännössä väistämättömiä. Kun varastopuskureita ei enää ole, hinnanmuutokset siirtyvät nopeasti koko toimitusketjuun, aina siruista valmiisiin laitteisiin.

Polttomoottori katoaa Suomen teiltä

EasyParkin kokoamien tilastojen mukaan autojen määrä Suomen teillä on kääntynyt laskuun poikkeuksellisella tavalla vuonna 2025. Kun samaan aikaan ladattavien sähköautojen määrä kasvaa nopeasti, muutos osuu lähes kokonaan polttomoottoriautoihin. Niiden määrä on nyt selvässä laskussa.

Element14 haastaa insinöörit jouluhackathoniin

Farnellin suunnitteluyhteisö element14 on käynnistänyt vuosittaisen Holiday Hackathon -kilpailunsa, jossa yhteisön jäseniä kannustetaan suunnittelemaan ja toteuttamaan joulun aikaan liittyvä elektroniikkaprojekti. Kilpailu on avoinna tammikuun 11. päivään asti ja voittajat julkistetaan 16. tammikuuta.

Digita rakentaa 5G-privaattiverkon Outokummun Kemin kaivokselle

Digita ja Outokumpu aloittavat yhteistyön 5G-privaattiverkon toteuttamiseksi Outokummun Kemin kaivokselle. Uuden verkon tavoitteena on tukea kaivoksen digitalisaatio- ja automaatiokehitystä sekä parantaa tuotannon tehokkuutta ja työturvallisuutta vaativassa maanalaisessa ympäristössä.

USA on edelleen tärkein terveysteknologian vientimaa

Vaikka Trumpin hallinnon kauppapoliittinen linja ja paikallista tuotantoa suosivat signaalit herättävät epävarmuutta, suomalaiset terveysteknologiayritykset näkevät Yhdysvallat edelleen ylivoimaisesti tärkeimpänä vientimarkkinanaan. Business Finlandin Health 360 Finland -ohjelman johtaja Tarja Enalan mukaan markkinoiden peruslogiikka ei ole muuttunut eikä pitkäjänteinen yhteistyö horju hallituskausien mukana.

Samsung tuo älypuhelimista tutun DRAM-tekniikan palvelimiin

Samsung Electronics tuo älypuhelimista ja mobiililaitteista tutun LPDDR-muistitekniikan ensimmäistä kertaa varsinaiseen palvelinkäyttöön. Yhtiön uusi SOCAMM2-muistimoduuli (Small Outline Compression Attached Memory Module) on suunniteltu erityisesti tekoälypalvelimiin ja datakeskuksiin, joissa suorituskyvyn ohella ratkaisevaksi tekijäksi on noussut energiankulutus.

CES vie älylasit uuteen aikakauteen

Älylasit ovat palaamassa teknologia-alan parrasvaloihin, ja CES 2026 -messut näyttävät muodostuvan käännekohdaksi niiden kehityksessä. Itävaltalainen TriLite tuo Las Vegasiin uuden Trixel 3 Cube -näyttömoottorinsa, jonka tavoitteena on ratkaista yksi AR-lasien suurimmista pullonkauloista: koko, virrankulutus ja integroitavuus.

Aktiivisuusrannekkeiden myynti kasvaa hitaasti – raha virtaa kalliimpiin laitteisiin

Aktiivisuusrannekkeiden ja älykellojen globaali markkina kasvoi kolmannella neljänneksellä maltillisesti, mutta rahavirrat kertovat aivan toista tarinaa. Omdian tuoreen tutkimuksen mukaan wearable band -laitteiden toimitukset kasvoivat 3 prosenttia 54,6 miljoonaan kappaleeseen 3Q25:llä, mutta markkinan arvo nousi peräti 12 prosenttia 12,3 miljardiin dollariin.

Iso askel myyjille: ChatGPT:stä tulee Salesforcen järjestelmän käyttöliittymä

Salesforce tuo CRM-järjestelmänsä suoraan ChatGPT:n keskusteluun. Yhtiö on julkaissut Agentforce Sales -sovelluksen ChatGPT-alustalle, mikä muuttaa perustavanlaatuisesti tapaa, jolla myyjät käyttävät CRM:ää. Kyse ei ole enää tekoälyavusteisesta raportoinnista, vaan natiivista integraatiosta, jossa ChatGPT toimii Salesforcen käyttöliittymänä.

5G-satelliittilaitteiden sertifiointi voi nyt alkaa

5G-satelliittiyhteydet ovat siirtymässä tutkimus- ja pilottivaiheesta kohti kaupallista todellisuutta. Anritsun 5G RF -testausjärjestelmä on saanut maailman ensimmäisen PTCRB-hyväksynnän 5G NR NTN -testitapauksille, mikä avaa virallisen sertifiointipolun satelliitteihin kytkeytyville 5G-päätelaitteille.

Kun Ethernet kiihtyy, muuntajista tulee kriittisiä

ETN - Technical articleSuuren nopeuden Ethernet-muuntajien tulee täyttää nykyaikaisille, tehokkaille verkkolaitteille asetetut vaatimukset. Niiden tehtävänä on turvata luotettava ja varma datansiirto, optimoida signaalin laatu ja tehostaa verkon yleistä suorituskykyä ja kapasiteetin hyödyntämistä.

OnePlus 15 vs 15R: kuinka suuri ero kameroissa todella on?

OnePlussan uusi 15-sukupolvi jakautuu selvästi kahteen eri suuntaan. OnePlus 15R tuo huippuluokan suorituskyvyn ja suuren akun edullisempaan hintaluokkaan, kun taas OnePlus 15 on yhtiön varsinainen lippulaivamalli. Paperilla molemmat lupaavat paljon myös kameran osalta, jopa saman pääkennon. Käytännön kuvaustestit kertovat kuitenkin toisenlaisen tarinan.

Polttomoottorikiellosta luovutaan, mutta eurooppalaiset ostavat ladattavia

Euroopan unionin tavoite kieltää uusien polttomoottoriautojen myynti vuodesta 2035 alkaen on murenemassa poliittisen paineen alla. Samalla tuore markkinadata osoittaa, että kuluttajat ovat jo siirtymässä ladattaviin ajoneuvoihin, mutta omilla ehdoillaan ja selvästi maltillisemmin kuin EU:n alkuperäinen linjaus oletti.

Suomalaiset lataavat sähköautojaan kotona

Sähköautoilijoiden maksama julkisen latauksen summa nousi viime vuonna merkittäväksi, mutta valtaosa lataamisesta tapahtuu edelleen kotona. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin tuore markkinakatsaus osoittaa, että kotilataus on ylivoimaisesti tärkein tapa pitää sähköautot liikkeessä Suomessa.

OnePlussan uusin houkuttaa jättiakulla ja 165 hertsin näytöllä

OnePlus on julkistanut uuden OnePlus 15R -älypuhelimen, joka sijoittuu yhtiön mallistossa lippulaivojen alapuolelle mutta tuo silti mukanaan hyvän suorituskyvyn, erittäin suuren akun ja nopean AMOLED-näytön. OnePlussan mukaan 15R on suunnattu käyttäjille, jotka hakevat huippuluokan suorituskykyä ja pitkää käyttöaikaa kilpailukykyisempään hintaluokkaan.

Muistit kallistuvat – ensi vuodesta tulee vaikea kiinalaisille valmistajille

Älypuhelinmarkkina kääntyy uudelleen laskuun vuonna 2026, ja kehityksen suurin yksittäinen ajuri on muistipiirien voimakas hinnannousu. Counterpoint Researchin tuoreen ennusteen mukaan globaalit älypuhelintoimitukset supistuvat ensi vuonna 2,1 prosenttia, kun DRAM- ja NAND-muistien kallistuminen nostaa laitteiden valmistuskustannuksia – ja osuu erityisen kovaa kiinalaisiin valmistajiin.

Vielä ehdit mukaan joulukuun OPPO-kisaan

Uusi ETNdigi 2/2025 pureutuu tämän hetken puhutuimpiin teknologia-aiheisiin: tekoälyyn, turvallisuuteen, sulautettuihin järjestelmiin ja suomalaisen elektroniikka-alan tulevaisuuteen. Vankka paketti on tuttuun tapaan luettavissa ilmaiseksi. Lue lehti ja osallistu joulukuun kisaan.

Patentit kertovat: Suomi on suurmaa kvanttiteknologiassa

Suomi kuuluu Euroopan viiden kärkimaan joukkoon kvanttiteknologiaan liittyvissä patenttihakemuksissa. Tämä käy ilmi Euroopan patenttiviraston (EPO) ja Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön (OECD) tuoreesta Mapping the global quantum ecosystem -tutkimuksesta. Patenttidata osoittaa, että suomalainen kvanttiosaaminen ei ole vain tutkimuksellisesti vahvaa, vaan myös yhä aktiivisemmin suojattua ja kaupallistamiseen tähtäävää.

Renesas yhdistää autojen järjestelmät yhdelle prosessorille

Renesas tuo autoelektroniikkaan merkittävän uudistuksen, kun yhtiön uusi R-Car Gen 5 X5H -järjestelmäpiiri on suunniteltu ajamaan auton keskeisiä järjestelmiä rinnakkain yhdellä prosessorilla. Aiemmin erillisillä ohjaimilla toteutetut ADAS-toiminnot, viihde/infotainment, tekoälypohjainen käyttöliittymä ja ajoneuvon gateway-tehtävät voidaan nyt yhdistää samaan laskenta-alustaan.

Tekoälybuumi jatkuu – Keysight lisää apurit RF-suunnitteluun

Keysight Technologies tuo tekoälyavusteiset Chat- ja Copilot-toiminnot Advanced Design System (ADS) -suunnitteluohjelmistoonsa. Uudet virtuaaliapurit on tarkoitettu nopeuttamaan RF- ja suurtaajuussuunnittelua, madaltamaan työkalujen oppimiskynnystä ja automatisoimaan toistuvia työvaiheita – ilman että suunnitteludata poistuu yrityksen omasta IT-ympäristöstä.

ETNdigi 1/2025 is out
2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Kun Ethernet kiihtyy, muuntajista tulee kriittisiä

ETN - Technical articleSuuren nopeuden Ethernet-muuntajien tulee täyttää nykyaikaisille, tehokkaille verkkolaitteille asetetut vaatimukset. Niiden tehtävänä on turvata luotettava ja varma datansiirto, optimoida signaalin laatu ja tehostaa verkon yleistä suorituskykyä ja kapasiteetin hyödyntämistä.

Lue lisää...

OPINION

Commodore 64 Ultimate on täydellistä nostalgiaa – ja täysin tarpeeton

Commodore 64 Ultimate on ehkä täydellisin nostalgialevyke, jonka 2020-luvun retrobuumi on meille toistaiseksi tarjonnut. Se näyttää Commodorelta, kuulostaa Commodorelta ja toimii Commodorena – koska se pitkälti on Commodore. Uusi laite perustuu AMD Xilinx Artix-7 -FPGA:han, joka jäljentää alkuperäisen emolevyn logiikan piiritasolla. Mutta mitä enemmän speksejä selaa, sitä selvemmin nousee esiin yksi kysymys: miksi kukaan tarvitsee tätä?

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • NAND-sirujen hinnannousu jatkuu ja se on huono uutinen kaikille
  • Polttomoottori katoaa Suomen teiltä
  • Element14 haastaa insinöörit jouluhackathoniin
  • Digita rakentaa 5G-privaattiverkon Outokummun Kemin kaivokselle
  • USA on edelleen tärkein terveysteknologian vientimaa

NEW PRODUCTS

  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
  • PCIe5-tallennusta datakeskuksiin pienellä virralla
 
 

Section Tapet