Iso osa maailman PC-tietokoneista kootaan Aasiassa. Uusimpien raporttien mukaan mikrojen kysynnän lasku on jatkumassa, jopa kiihtymässä. Deutsche Bankin analyytikoiden mukaan joidenkin komponenttien myynti on laskenut vuoden aikana jopa 15-20 prosenttia.
Sopimusvalmistajien kiertäneen analyytikon mukaan vain autoelektroniikka ja Aplen iPhone kasvattavat komponenttiensa kysyntää. Komponentteja tarvitaan aiempaa vähemmän myös tablettien, televisioiden ja monien Android-älypuhelinten kokoonpanolinjoille.
Informaationsa perusteella Deutsche Bank uskoo nyt, että PC-myynti kutistuu tänä vuonna 9 prosenttia. Esimerkiksi IDC on ennustanut markkinoiden kutistuvan kuudella prosentilla.
PC-myynnin hidastumisella on laajat vaikutukset koko puolijohdealaan ja moniin suuriin valmistajiin. Eniten se koskee Inteliä, jonka päätös vähentää väkeä vuodettiin julkisuuteen viime viikolla.