Microsoftin Satya Nadella on ehkä kertonut, ettei yhtiö enää tavoittele Windows-kännyköille markkinaosuuksia suurten volyymien kautta, mutta yhtiö ei ole haudannut ideaa edullisista älypuhelimista. Taiwanilaislähteiden mukaan työn alla on Windows 10 -kännykkä, joka maksaisi 80 dollaria.
Digitimesin mukaan Microsoft tekee asiassa läheistä yhteistyötä Qualcommin ja kiinalaisen Allwinnerin kanssa. Allwinner tunnetaan erittäin edullisten tabletti- ja älypuhelinpiirisarjojen kehittäjänä.
Tulevan halpapuhelimen rauta perustuu Qualcommin Snapdragon 210 -piirisarjaan. Kun myöskään käyttöjärjestelmästä ei tarvitse maksaa lisenssimaksuja, tulevan laitteen uskotaan olevan jopa halvempia Android-malleja edullisempi.
Myös Intel kehittää edullisia piirisarjoja halvan pään älypuhelimiin ja tabletteihin. Tässä yhtiö tekee yhteistyötä kiinalaisen Rockchipin kanssa.