Mittauslaitevalmistaja Anritsu on lisännyt uusia taajuusoptioita tukiasemaverkkojen kannettavaan häiriömittariinsa. Laajennusten ansiosta PIM Master mittaa nyt myös 800 ja 2600 megahertsin LTE-taajuuksia sekä 2100 megahertsin UMTS-taajuutta.
PIM (Passive InterModulation) viittaa häiriöihin, joita ilmenee, kun kaksi tai useampia signaaleja sekoittuvat. Häiriöitä aiheuttavat esimerkiksi ruosteiset pultit tukiasematornissa tai erilaiset rakenteet kuten katot signaalien tiellä.
Ilmiö on kasvamassa yhä tärkeämmäksi uusissa 4g-verkoissa, kun operaattorit haluavat toteuttaa solunsa yhä pienempinä parantaakseen kuuluvuutta ja kapasiteettia.
Anritsun PIM Master on akkukäyttöinen, kannettava PIM-testeri operaattorien käyttöön. Taajuustukea laajentamalla perheessä on nyt kuusi testeriä, joilla PIM-häiriöitä voidaan paikantaa. Taajuusvalikoima kattaa jo kaikki keskiset alueet.
PIM Masterissa on myös DTP-toiminto (Distance to PIM), jonka avulla häiriöiden lähde voidaan löytää entistä tarkemmin. Laitteissa on optiona myös GPS-paikannus, jonka avulla häiriön lähde voidaan ”tagata” paikkatiedolla.
Anritsu sanoo aloittavansa uuden PIM Masterin toimitukset joulukuussa.