Keysight Technologies on esitellyt uuden oskilloskooppien sarjan, joka vie laitteet hinnaltaan aivan uudelle tasolle. InfiniiVision 1000 X -sarjan testerit maksavat alimmillaan alle 450 euroa.
Kyse on lähinnä opiskelijoille ja uusille testaajille tarkoitettu testerien sarja, jossa kaistanleveys on 50-100 megahertsiä. Laitteissa on kuitenkin hyödynnetty monia Keysightin kalliimmista laitteista peräisin olevia tekniikoita.
Laitteissa käytetään esimerkiksi MegaZoom IV -piiritekniikkaa, jonka avulla voidaan tuotettua signaalista 50 000 aaltomutooa sekunnissa. Näin saadaan näkyviin satunnaisia signaalivirheitä, jotka monissa muissa halvemmissa skoopeissa jäävät piiloon.
Skoopeissa on kahden giganäytteen näytteistysnopeus. Mittapäitä tulee vakiona mukaan kaksi. Keysightin mukaan testerien käytön oppiminen on tehty helpoksi ja esimerkiksi mittausten asettamisen oppii uusikin käyttäjä nopeasti.
Skooppien mukana tulee valmis kitti kouluttajille. Siinä on mukana koulutuskäyttöön signaaleja, laboratorio-opas opintojensa alkuvaiheessa olevissa ja koulutusmateriaalia.
InfiniiVision-skoopit ovat periaatteessa kuusi eri instrumenttia samaan pakettiin yhdistäviä bokseja. Skoopin lisäksi ne toimivat protokolla-analysaattoreina, digitaalisina jännitemittareina ja taajuuslaskimina. Kaksi kalliimpaa mallia toimivat lisäksi taajuusvasteanaysaattoreina ja aaltomuotogeneraattoreina.
Lisätietoa uusista skoopeista löytyy Keysightin sivuilta.


Infineon on esitellyt uudet akunhallintapiirit, jotka mahdollistavat optimoidun ratkaisun akkukennojen valvontaan ja tasapainottamiseen. Piirit soveltuvat monenlaisiin teollisuus-, kuluttaja- ja autosovelluksiin, kuten kevythybridi- ja sähköajoneuvoihin, hybridisähköajoneuvoihin, ladattaviin hybridisähköajoneuvoihin ja täyssähköautoihin.


Räätälöityjen tietokoneiden valmistaja ja tietotekniikan verkkokaupan pioneeri, Jimm’s PC-Store tuo myyntiin Suomen tehokkaimman ja halutuimman pelitietokoneen, jossa on kuluttajamarkkinoiden tehokkain uutuussuoritin ja monipuolisimmat päivitysmahdollisuudet. Hintaa Jimm´s Legendary Toaster- koneelle tulee 14999 euroa.

Rakentelijoiden ja kehittäjien suosikkikortti on Raspberry Pi. Farnell on myynyt kortteja jo kymmenen vuoden ajan ja nyt yhtiö hakee Raspberry Pi -korttia, joka on palvellut kentällä pisimpään. Vanhimpien vielä palvelevien korttien löytäjille on luvassa hienoja palkintoja. Kisa jatkuu huhtikuun loppuun asti.
