Viime vuonna myytiin 868,8 miljardia erillistä mikropiiriä. IC Insightsin mukaan määrä kasvaa ensi vuonna ensimmäistä kertaa yli biljoonan. Markkinoille tungetaan siis 1002,6 miljardia mikropiiriä.
Kaksi kolmasosaa kaikista komponenteista on erillispuolijohteita (44 prosenttia) ja optopiirejä (25 prosenttia). Analogiapiirien osuus on 15 prosenttia, logiikkapiirien kuusi, muistipiirien viisi ja mikroprosessorien ja -ohjaimien osuus kokonaismäärästä kolme prosenttia.
Määrä on kasvanut vuosien varrella tasaisesti ja aika haipakkaa vauhtia. Vuonna 1978 markkinoille tuotiin 32,6 miljardia mikropiiriä. 1987 rikottiin sadan miljardin sirun raja ja vuonna 2007 myytiin jo 623,7 miljardia piiriä.
Eniten toimitettujen yksittäisten piirien määrä kasvoi vuonna 1984, kun kasvua tuli 34 prosenttia. Vuoden 2001 lamassa määrä putosi eniten tähän asti, peräti 19 prosenttia. Keskimäärin mikropiirejä valmistetaan ja myydään joka vuosi 8,9 prosenttia edellisvuotta enemmän.